Bezpieczeństwo w Nowym Jorku – czy to bezpieczne miasto?

Tagi , , , , , ,

Nowy Jork to miasto wielu kontrastów oraz miejsce, w którym spotykają się kultury i narodowości z całego globu. Jest również jednym z najbardziej zaludnionych miast, które poza rodowitymi Amerykanami zamieszkują mniejszości z niemal wszystkich stron świata. Poza kolorowymi neonami, wieżowcami, tłumami na ulicach wielu osobom miasto kojarzy się z ciemnymi ulicami, wysoką przestępczością.  Bezpieczeństwo w Nowym Jorku to temat często poruszany wśród osób, które chcą tam pojechać. Czy w Nowym Jorku jest bezpiecznie, czy może amerykańskie filmy akcji nie kłamią i trzeba mieć się na baczności?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Przestępczość w Nowym Jorku

Nowy Jork, tak jak każde inne miasto w Europie i na świecie, ma oczywiście swoją mroczną stronę. Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że jest całkowicie bezpiecznym miejscem o każdej porze dnia i nocy. Przestępczość w Ameryce jest niestety dużo większa niż w Europie. Jak w każdym innym miejscu na świecie zdarzają się tu rabunki, rozboje i pobicia. Niektóre ulice i dzielnice Nowego Jorku są uważane za bardziej niebezpieczne, głównie ze względu na mieszkańców. Przekonanie o czyhającym na każdym rogu zagrożeniu potęguje fakt łatwego dostępu do broni palnej. W telewizji co rusz słychać o ulicznych strzelaninach, napadach i innych przestępstwach na terenie miasta. Czy faktycznie jest się czego bać i czy rozboje są to na porządku dziennym?

Niebezpieczne dzielnice

Największą część miasta stanowią ulice pełne biurowców, restauracji i budynków mieszkalnych, zaraz potem są parki i miejsca turystyczne. Wśród barwnych nowojorskich ulic istnieją też te zaniedbane, uważane za mniej bezpieczne, zwłaszcza po zmroku. Mieszkańcy miasta doskonale wiedzą, jakich miejsc unikać, a w jakich można czuć się całkowicie swobodnie. Za niebezpieczne uważa się tu przede wszystkim obrzeża miast oraz niektóre ciemne zakamarki w centrum.

Będąc tu, należy omijać szerokim łukiem przede wszystkim owiany złą sławą Bronx, a w szczególności jego południową stronę, pełną ciemnych uliczek. Nie zapuszczajmy się również w znajdujący się na wschodzie miasta Brooklyn z dzielnicami Brownsville oraz Coney Island, w których grasują gangsterzy i urzędują nowojorskie gangi. Kolejną niebezpieczną dzielnicą jest Queensbridge zamieszkiwany w większości przez imigrantów, którzy nie mają tutaj dobrej opinii. Warto trzymać się też z dala od dzielnicy Harlem, zajmującej część popularnego Manhattanu, w którym znajdują się slumsy. obrze jest też unikać okolic początkowych stacji nowojorskiego metra, które nie zachęcają do spacerów.

Policyjne statystyki dotyczące przestępczości w Nowym Jorku

Nowojorska Policja jest najliczniejszą w całych Stanach Zjednoczonych. Tutejsi policjanci od ponad 170 lat dbają o bezpieczeństwo Nowojorczyków i licznie odwiedzających miasto turystów. To przede wszystkim dzięki służbie funkcjonariuszy policji, mieszkańcy i odwiedzający Nowy York mogą czuć się bezpiecznie. Każdego roku NYPD, czyli New York Police Department jest coraz liczniejszy, a w 2018 roku zatrudnionych było już ok. 36 tysięcy funkcjonariuszy. Dzięki solidnemu wykonywaniu swoich obowiązków, ciągłej gotowości do pomocy i skutecznym działaniom prewencyjnym miasto staje się coraz bardziej bezpieczne.

Z roku na rok poprawiają się też statystyki dotyczące przestępstw. Według tych najnowszych 1 na 3 przestępców zostaje niemal natychmiast zatrzymany. Na przełomie ostatnich trzydziestu lat liczba wszystkich rozbojów w Nowym Jorku spadła ponad sześciokrotnie, podobnie jak ilość strzelanin i zabójstw. Zdarzają się miesiące, gdy statystyki są mniej imponujące, to obecny wynik jest najlepszym, jaki udało się tu osiągnąć w ciągu ostatnich 70 lat.

Bezpieczeństwo w Nowym Jorku

Mimo tego, że wiele części Nowego Jorku wciąż uważanych jest za niebezpieczne, to uznawany jest on za jedno z bezpieczniejszych miast w całych Stanach Zjednoczonych. Tutejsi policjanci regularnie patrolują ulice miasta, a w centrum i wielu sąsiadujących z nim dzielnicach bardzo dobrze funkcjonuje monitoring i system alarmowy. Aby jednak czuć się wystarczająco komfortowo i nie narażać na żadne niebezpieczeństwo podczas przemierzania ulic miasta, nie powinno się zapominać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą zapobiec nie tylko napadom, ale również zdarzającym się nawet w ścisłym centrum kradzieżom, a przede wszystkim sprawią, że pobyt tu będzie przyjemny i pozostaną po nim same pozytywne wspomnienia.

W jaki sposób bezpiecznie poruszać się po Nowym Jorku?

Podstawowa zasada mówi, aby nigdy nie podróżować samotnie, zwłaszcza po zmroku. Jeśli nie jest to możliwe, to przemieszczając się po Nowym Jorku najlepiej korzystać z tutejszych żółtych taksówek, które krążą po całym mieście. Warto też korzystać z własnego środka transportu. Metro funkcjonuje tu co prawda bardzo sprawnie, ale niektóre jego stacje i wagony nie są przyjemnymi miejscami. Należy unikać wszystkich niebezpiecznych dzielnic, wszelkich nieoświetlonych ulic oraz podejrzanych, ciemnych zaułków. Szczególnie nocą, kiedy na niektórych ulicach pojawia się mnóstwo nietrzeźwych ludzi, bezdomnych, narkomanów i innych podejrzanych osób.

W przypadku Nowego Jorku warto też pamiętać, że niektóre z podejrzanych i potencjalnie niebezpiecznych dzielnic znajdują się także w samym jego centrum. Popularny, turystyczny Manhattan i Zielony, pełen spacerowiczów Central Park również mogą być niebezpieczne, choć wydają się przyjaznymi miejscami. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i strachu oraz ustrzec się przed jakimkolwiek niebezpieczeństwem, trzeba po prostu zachować rozsądek i nie kusić losu.

Bezpieczeństwo w Nowym Jorku – co warto wiedzieć

Idealnie sprawdzają się tu dwa powiedzenia, pierwsze mówi, że najciemniej jest pod latarnią, a drugie, że okazja czyni złodzieja. W centrum miasta, w wielu popularnych, dużych centrach handlowych, na dużych i zatłoczonych stacjach metra, a nawet na przejściach dla pieszych w ciągu dnia, między innymi podczas godzin szczytu, pojawiają się często ogromne tłumy, a w nich doskonale czują się złodzieje i kieszonkowcy. Najlepiej w takich miejscach dobrze pilnować swojego telefonu, portfela oraz wszelkich cennych rzeczy. Nigdy także nie pozostawiajmy bez opieki żadnego bagażu, sprzętu czy zakupów.

W dużym mieście, w gąszczu długich i często podobnych do siebie ulic nie jest trudno zabłądzić i się zgubić, zwłaszcza będąc w nim po raz pierwszy. Pytanie o drogę lub jakąś wskazówkę nie jest oczywiście zabronione, wręcz przeciwnie, ale dobrze robić to z głową. Przypadkowy przechodzień może nie być wiarygodnym źródłem informacji, a gdy spotyka się go w nieznanej, być może podejrzanej okolicy, nie warto się narażać. Dużo lepiej skorzystać w takiej sytuacji z pomocy taksówkarza lub pracownika pobliskiego sklepu, którzy chętnie pomogą odnaleźć drogę. Sprawne poruszanie się po mieście może znacznie ułatwić dobre miejsce noclegowe.

Jakie inne niebezpieczeństwa czyhają na podróżnych w mieście?

Trzeba mieć na uwadze to, że przestępczość nie jest jedynym zagrożeniem dużego miasta. Nowy Jork jest tłocznym miejscem, w którym ludzie wszędzie się spieszą, a ulice są często zakorkowane do granic możliwości. Spacerując ulicami miasta, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, chociażby przechodząc przez ruchliwą ulicę, lub korzystając z zatłoczonej z komunikacji miejskiej. Zawsze trzeba mieć jasny umysł i oczy dookoła głowy. Należy pamiętać, że nikt inny nie zadba o nas tak dobrze, jak my sami.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Sylwester w Nowym Jorku

Brooklyn Bridge i Manhattan Bridge – najważniejsze mosty Nowego Yorku

Następny

Dodaj komentarz