Broadway – nowojorska scena musicalowa

Tagi , , , , , ,

Broadway jest tym dla Nowego Jorku, czym Hollywood dla LA. Wraz z londyńskim West Endem, uważany jest za wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego. To centrum nowojorskiej awangardy, ulubione miejsce śmietanki towarzyskiej, ekscentrycznych kabareciarzy czy poszukujących sławy tańczących i śpiewających gwiazd z całego świata. Będąc w Nowym Jorku warto zarezerwować jeden wieczór, by przekonać się, czy sława broadwayowskich musicali jest zasłużona.

Broadway, licencja: shutterstock/By Stuart Monk

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Broadway – jak powstało zagłębie rozrywki?

Broadway to nie tylko jedna z ulic na nowojorskim Manhattanie, sąsiadująca z Times Square. Tę samą nazwę nosi bowiem kompleks kilkudziesięciu teatrów działających wzdłuż tej ulicy. Każdy z nich może pomieścić co najmniej 500 osób. Sława tego miejsca przyciąga na Broadway każdego roku tysiące turystów. Dzieje się tak ponieważ wiele osób pragnie na własne oczy obejrzeć broadwayowskie sławy na żywo. Roczne przychody zespołu teatralnego przekraczają miliard dolarów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pierwszy teatr w miejscu nazywanym obecnie Theatre District powstał około roku 1750 z inicjatywy dwóch aktorów – Waltera Murraya i Thomasa Keana. To właśnie oni na Nassau Street otworzyli teatr na 280 krzeseł, gdzie wystawiane były głównie dramaty Szekspira oraz opery balladowe. Kolejne teatry powstawały aż do wybuchu Wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Początkowo, występowały w nich wyłącznie wędrowne trupy aktorskie, przybywające z Europy. Po uzyskaniu przez Stany niepodległości, na Broadwayu powstawały kolejne teatry. Wśród wystawianych sztuk dominować zaczęły typowe amerykańskie gatunki rozrywkowe, takie jak blackface czy minstreli.

Od kiedy na Broadwayu wystawiane są musicale?

Za pierwszy musical wystawiony na deskach Broadwayu uznawany jest ”The Black Crook” z roku 1866. Mimo tego, że przedstawienie trwało pięć i pół godziny, to zainteresowanie nim było ogromne. Wystawiono je aż 474 razy. W 1881 otwarto pierwszy teatr wodewilowy,. Nowym rekordzistą popularności zostało przedstawienie ”A Trip to Chinatown” z roku 1891, które gościło na scenie 657 razy. XX wiek przyniósł wiele zmian. Oświetlenie elektryczne pozwoliło na udekorowanie teatrów girlandami białych żarówek. Poza tym pojawił się film i początkowo obawiano się, że nowy rodzaj rozrywki wyprze utwory sceniczne.

Kobiety na scenie z gwiazdą Broadwayu w tle, licencja: shutterstock/By oOhyperblaster

W rzeczywistości jednak przedsiębiorstwa teatralne działały prężnie do końca lat sześćdziesiątych, kiedy nastąpiło całkowite załamanie branży, które trwało do lat osiemdziesiątych. W 1982 rozpoczęła się kampania na rzecz ratowania teatrów. Zakończyła się ona sukcesem, gdy wraz z wystawieniem takich musicali jak ”Cats”, ”Evita” czy ”Upiór w operze”, pobite zostały rekordy ilości sprzedanych biletów i wystawionych spektakli. Obecnie, teatry broadwayowskie nie cierpią na brak zainteresowania publiczności. Od początku XXI wieku obserwowane jest nowe interesujące zjawisko, polegające wystawianiu adaptacji teatralnych wcześniejszych dzieł filmowych. Dużą popularnością cieszą się więc ”Król Lew” czy ”Rodzina Adamsów”.

Jaki jest Broadway obecnie?

Obecnie, Broadway jest sceną przede wszystkim musicalową. W dalszym ciągu zobaczyć można słynnego ”Upiora w operze”, wystawianego nieprzerwanie od 32 lat.

Teatr w Theatre District to marka sama w sobie – choć wymagane jest posiadanie co najmniej 500 miejsc na widowni, to wiele z teatrów może pomieścić kilkakrotnie większą ilość widzów. Wśród najpopularniejszych teatrów wymienić należy Gershwin Theatre , Foxwoods Theatre, Imperial Theatre, Minskoff Theatre, Palace Theatre, Shubert Theatre, The Broadway Theatre i Al Hirschfeld Theatre.

Do występów w największych przedsięwzięciach angażowane są często gwiazdy nie tylko teatralne, ale również filmowe. Możliwość zobaczenia na żywo gwiazd Hollywood przyciąga do teatrów zarówno turystów, jak i nowojorczyków.

Kiedy wystawiane są spektakle i ile kosztują bilety?

Tradycyjnie, przedstawienia na broadwayowskich scenach wystawiane są od wtorku do soboty o godzinie 19 lub 20. Dodatkowo, przez trzy dni w tygodniu (w środy, soboty i niedziele) odbywają się spektakle popołudniowe, rozpoczynające się o godzinie 14.

Regularne ceny biletów na spektakle wieczorne to zazwyczaj ponad 100 dolarów. Nieco tańsze są popołudniówki. Jest jednak kilka sposobów na zdobycie tańszego biletu:

  • Wyprzedaż biletów przed spektaklem w teatrze – bilety w cenie 20-50$. Limit dwóch biletów na osobę, liczba biletów mniejsza niż chętnych.
  • Bilety w cenach promocyjnych na niektóre spektakle dostępne są w kasie Theatre Development Fund na Times Square. Szczegóły dotyczące dostępności i aktualnych cen biletów można uzyskać w aplikacji TKTS.
  • Loterie online prowadzone przez teatry – ceny biletów od 10 do 50$. Loteria odbywa się dzień przed spektaklem, osoba wylosowana zobowiązuje się zapłacić za bilety w ciągu godziny od wylosowania.
  • Bilety w przedsprzedaży online, dostępne na ponad miesiąc przed przedstawieniem. Cena biletu wynosi ok. 35$, można wybrać miejsca oraz dokonać zakupu dowolnej ilości biletów.

Niezależnie od sposobu nabycia biletu, na broadwayowski musical, będąc w Nowym Jorku, po prostu trzeba pójść. To niepowtarzalna szansa zobaczenia przedstawienia wyreżyserowanego i przygotowanego z wielkim rozmachem, z zapierającą dech w piersiach scenografią, orkiestrą na żywo oraz grą aktorską nieraz największych sław kina i telewizji.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Emprie State Building – zwiedzanie, taras widokowy cena, bilety

Times Square – powitaj Nowy Rok w magicznym stylu

Następny

Dodaj komentarz