Bronx bez stereotypów – street art, kultura i kuchnia

Redaktor: Klaudia (Korektor: Klaudia) Tagi , , , ,

Bronx od bardzo dawna obciążony jest łatką niebezpiecznej, zaniedbanej dzielnicy, kojarzonej przede wszystkim z przestępczością, biedą i filmowymi kliszami. Tymczasem aktualny Bronx to zupełnie inna rzeczywistość, która wcale nie jest tak przerażająca. Bronx to miejsce pełne wyjątkowej kultury, pulsujące muzyką, zachwycające jedzeniem i barwne dzięki sztuce ulicznej. Dzięki temu przyciąga coraz więcej turystów szukających wyjątkowych przeżyć. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Street art, który ożywia mury

Bronx to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc narodzin kultury graffiti. Nie jako wandalizmu, a jako formy ekspresji społecznej i artystycznej, która rozpowszechniła się na cały świat. W latach 70. i 80. murale powstawały tu nielegalnie, na wagonach metra i ścianach kamienic. W chwili obecnej street art w Bronksie to uznana forma sztuki, nierzadko wspierana przez lokalne władze i fundacje. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc jest „Tats Cru”, a więc kolektyw artystów graffiti, którzy stworzyli setki murali opowiadających historie mieszkańców dzielnicy. Ich prace zdobią nie tylko mury Bronksu, lecz także szkoły, sklepy i centra kultury. Jest to prawdziwe dzieło sztuki, które na pewno warto zobaczyć. 

W dzielnicach Hunts Point czy Mott Haven znaleźć można murale o imponującej skali i treści, które robią genialne wrażenie. Często poruszają one tematy społeczne. Od dawna króluje tutaj tematyka przemocy, biedy oraz walki o prawa mniejszości. Jednocześnie są one ponadczasowym hołdem dla lokalnych bohaterów, a więc artystów, aktywistów czy zasłużonych sportowców. Niektóre ściany przyciągają turystów niemal jak galerie. Jedną z ozdób tego rejonu jest mural Big Pun w South Bronx czy kompozycje upamiętniające historię hip-hopu. Sztuka uliczna w Bronksie jest piękna, więc z pewnością warto się z nią zapoznać. 

Smaki Bronksu – kulinarna podróż bez paszportu

Kuchnia Bronksu to prawdziwy raj dla podniebienia i przygoda po różnych stronach świata, jaką można odbyć bez opuszczania Nowego Jorku. Wystarczy przejść kilka przecznic, by znaleźć się w klimacie wyjątkowych karaibskich smaków, dominikańskich klasyków, afrykańskich przypraw czy włoskiej tradycji. Dzięki temu każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. W dzielnicy nie brakuje rodzinnych restauracji, w których gotuje się według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Bronx to nie centrum turystyczne, więc nie ma tu miejsca na sztuczność. Każda potrawa jest starannie przyrządzona i jedyna w swoim rodzaju. 

W Arthur Avenue, nierzadko nazywanej „prawdziwą Małą Italią”, można spróbować domowych makaronów, kanapek z włoskimi wędlinami i przepysznych owoców morza przygotowywanych w sposób, którego próżno szukać na Manhattanie. Na uwagę zasługują także Fordham Heights i West Bronx, gdzie dominuje kuchnia latynoska. Spróbujesz tam mofongo, arroz con gandules czy pastelón. Są to dania, które idealnie oddają klimat Puerto Rico czy Dominikany. Smak Bronksu to także food trucki i małe knajpki, w których można liczyć na smaczne i niedrogie przekąski. 

Muzyka i kultura w rytmie dzielnicy

Bronx to kolebka hip-hopu i to właśnie z tego jest najbardziej znany. Bez tej dzielnicy nie byłoby kultury, która odmieniła muzykę na całym świecie. W 1973 roku DJ Kool Herc zorganizował pierwszą imprezę w południowym Bronksie, uznawaną za narodziny gatunku, o których mówi się po dziś dzień. Od tamtej pory Bronx żyje rytmem muzyki – nie tylko hip-hopu, ale również salsy, reggaetonu i jazzu. Kluby muzyczne, podwórkowe koncerty, a nawet szkolne przedstawienia wypełnione są energią, która sprawia, że klimat tej dzielnicy jest wyjątkowy. 

Wielu mieszkańców Bronksu to artyści. Są to nie tylko muzycy, ale też tancerze, poeci, malarze czy fotografowie, którzy kochają sztukę w każdym wydaniu. Ich twórczość karmi się lokalną codziennością, problemami społecznymi i nadziejami na lepsze jutro. Bronx Documentary Center organizuje wyjątkowe wystawy i warsztaty fotograficzne, prezentując prace artystów dokumentujących życie dzielnicy. W Bronx Museum of the Arts można z kolei zobaczyć dzieła współczesnych twórców z całego świata, które nierzadko nie uzyskały jeszcze zbyt dużego rozgłosu. Bronx to miejsce, gdzie sztuka jest absolutną podstawą. Jeśli kochasz prace artystyczne, to pokochasz to miejsce.

Nowe oblicze Bronksu

Pomimo że Bronx nadal mierzy się z problemami typowymi dla miejskich peryferii, a więc ubóstwem czy dość wysokim poziomem wandalizmu, to i tak zmienia się w sposób, którego nie da się nie docenić. Powstają zupełnie nowe galerie, centra edukacyjne, parki miejskie i przestrzenie wspólne, które wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Wielu nowojorczyków zaczyna dostrzegać w Bronksie potencjał nie tylko kulturowy, ale również inwestycyjny. Pomimo że to budzi zrozumiałe obawy o wypieranie dawnych społeczności, to jednocześnie daje impuls do renowacji przestrzeni publicznych.

Społeczności lokalne coraz częściej same przejmują inicjatywę i dokładają wszelkich starań, aby pokazywać światu zupełnie nowe oblicze Bronksu. Organizują targi książki, festiwale filmowe czy ciekawe warsztaty z historii dzielnicy. Młodzież z tej dzielnicy aktywnie uczestniczy w projektach artystycznych, edukacyjnych i społecznych, zmieniając obraz swojej dzielnicy nie przez słowa, ale działania. Dzięki temu Bronx coraz rzadziej jest traktowany jako miejsce niebezpieczne, a wręcz przeciwnie – ludzie dostrzegają w nim liczne walory.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Broadway za 20 dolarów? Jak zdobyć bilety last minute lub darmowe wejścia na kultowe show?

Nowojorskie festiwale i wydarzenia kulturalne – kalendarz na cały rok

Następny

Dodaj komentarz