Central Park, czyli zielone płuca Nowego Jorku

Tagi , , , , , , , , , ,

Central Park to miejski park w Nowym Jorku, odwiedzany rocznie przez niemal 38 milionów turystów. Znajduje się w centrum Manhattanu, pomiędzy Upper West i Upper East Side. Jego powierzchnia sięga 3,41 km^2. Park jest popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców, a jego popularność sprawiła, że jest jednym z najczęściej filmowanych miejsc na świecie. Jaka jest zatem historia jego powstania, jak znaleźć go na mapie tego gigantycznego miasta i co koniecznie należy zobaczyć, spacerując zielonymi alejkami? 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Central Park – historia

W latach 1821-1855 populacja Nowego Jorku wzrosła prawie czterokrotnie. Z tego powodu w 1853 roku rządzący podjęli decyzję o zagospodarowaniu terenów pod park miejski. W 1857 roku ogłoszono więc konkurs na jego projekt. W kwietniu 1858 r. organizatorzy wybrali „Plan Greenswarda” Fredericka Law Olmsteda i Calverta Vaux jako zwycięską propozycję zagospodarowania przestrzeni.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Budowa parku trwała 15 lat. Central Park był trudny do stworzenia ze względu na skalisty i bagnisty krajobraz. „Plan Greensward” zakładał zasadzenie kilkaset tysięcy drzew i krzewów. W tym celu przywieziono niemal 3 mln ton ziemi z Long Island i New Jersey. Obecnie szacuje się, że podczas budowy Central Parku pracowało ok. 20 tysięcy pracowników.

Pod koniec 1857 roku przystąpiono do budowy ogrodzeń, osuszania terenu oraz niwelowania nierówności. Kiedy w 1861 roku wybuchła wojna secesyjna, większość parku była już ukończona. W czasie jej trwania zostały wykończone jedynie restauracja Casino, taras i fontanna Bethesda.

Budowa zakończyła się w 1876 roku. Pierwsze lata działalności uznaje się za lata świetności Central Parku. Głównymi atrakcjami były wówczas „Parada powozów” oraz codzienne pokazy powozów konnych przemierzających park. Popularność parku stale rosła – do 1867 roku park odwiedziło prawie trzy miliony osób. Odbywały się tu bowiem zajęcia dla nowojorczyków ze wszystkich warstw społecznych. Podczas gdy najzamożniejsi mogli jeździć konno lub podróżować w konnych zaprzęgach, prawie każdy mógł uprawiać sporty, takie jak wioślarstwo czy jazda na łyżwach. W 1872 roku powstało Metropolitan Museum of Art. 

Ze względu na zwiększoną liczbę odwiedzających, zaniedbanie ze strony administracji i cięcia budżetowe, środki na utrzymanie Central Parku w 1879 roku osiągnęły najniższy poziom. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku park stanął przed kilkoma wyzwaniami. Coraz popularniejsze stawały się samochody, a wraz z rozwojem innych rozrywek park przestał być postrzegany jako atrakcja wypoczynkowa.

Central Park w Nowym Jorku jesienią, licencja: shutterstock/By Songquan Deng

Historia w XX wieku

Dopiero otwarcie metra w 1904 spowodowało, że Central Park ponownie stał się głównym miejscem rekreacji w mieście, ze względu na umożliwienie podróżowania z oddalonych dzielnic.

W latach 60. i 70. XX wieku park przeżył kolejny kryzys. Miasto dotknęły zmiany gospodarcze i społeczne. Zainteresowanie krajobrazem Central Parku spadło. Dlatego też wprowadzono w życie kilka niezrealizowanych projektów, takich jak wybudowanie osiedla mieszkaniowego i pola golfowego.

Lata 60. XX wieku to początek ważnych wydarzeń, które odzwierciedlają obecne trendy kulturowe i polityczne. Niestety w połowie lat 70. zaniedbania spowodowały ponowne pogorszenie warunków w parku. W 1973 roku zauważono erozję gleby i rozkład drzew. Pod kierownictwem Central Park Conservancy w końcowych latach 70. rozpoczęła się reaktywacja i odnowa parku. W 1985 roku opracowano 15-letni plan odbudowy.

W ciągu następnych kilku przywrócono do życia zabytki w południowej części parku, takie jak m.in. Grand Army Plaza. Następnie nastąpił remont 22 hektarów powierzchni w pobliżu Great Lawn and Turtle Pond. Renowacje Central Parku trwały przez pierwszą dekadę XXI wieku. W 2000 roku rozpoczęto projekt odnowienia stawu. Cztery lata później wymieniono ogrodzenie siatki. W 2007 roku odnowiono płyty sufitowe Bethesda Arcade. Wkrótce potem rozpoczęto renowację Ramble and Lake, która zakończyła się w 2012 roku. 

Central Park – atrakcje

Central Park jest dziś jedną z największych atrakcji Nowego Roku. Co rok odwiedzają go miliony turystów. Nic dziwnego, ponieważ znajduje się tam wiele ciekawych miejsc, które koniecznie należy odwiedzić. 

* Truskawkowe Pola (Strawberry Fields) to miejsce ku czci Johna Lenona. Było ono często odwiedzane przez tego artystę. Fanów muzyka skupia mozaika z napisem Imagine.

Mozaika Strawberry Fields w Central Parku, licencja: shutterstock/By T photography

* Zamek Belvedere to zabytek w stylu romańsko – gotyckim z 1869 roku. Stworzono go w celu dekoracyjnym i do dziś cieszy pięknymi salami wystawowymi i balkonami widokowymi. 

Zamek Belvedere w Central Park w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By Sean Pavone

* Central Park Zoo to niewielkie, jednak sławne przez bajkę wytwórni Dream Works „Madagaskar” zoo o powierzchni 2,6 h. 

Lew morski w Central Park ZOO w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By T photography

* Metropolitan Museum of Art to najstarsze i największe muzeum w USA. Znajdują się tu dzieła Rembrandta, Renoira, Moneta, Vermeera, Rafaela, van Gogha i wielu innych znanych artystów. 

Metropolitan Museum of Art, licencja: shutterstock/By littlenySTOCK

* Cleopatra’s Needle, czyli Iglica Kleopatry, to egipski obelisk wzniesiony w XVI p.n.e i przeniesiony w 1881 roku do Nowego Jorku. Wykonany jest z czerwonego granitu i na całej 21-metrowej wysokości zdobiony egipskimi hieroglifami. 

* Fontanna Bethesdy jedna z najpopularniejszych fontann, która kiedyś była miejscem spotkań i spacerów najzamożniejszych nowojorczyków.

* Pomnik Władysława Jagiełły to Polski akcent w nowojorskim parku. Jest to odlana z brązu rzeźba, wykonana przez Stanisława Kazimierza Ostrowskiego. 

W Central Parku znajdują się też korty tenisowe, parki rozrywki i restauracje. Można tu znaleźć place zabaw, fontanny, karuzele oraz teatr marionetkowy. Znajduje się tu 29 rzeźb, wśród których najciekawsze to „Alicja w krainie czarów”, pomnik psa Balto czy pomnik Shermana.

Central Park – dojazd

Do Central Parku bardzo łatwo jest dostać się metrem. Niemal każda linia ma swoje stacje w jego pobliżu. Central Park leży pomiędzy Piątą Aleją a Central Park West. Linie metra N, R i Q zatrzymują się przy 7. i 57. ulicy. Linie B,C mają swoje stacje przy ulicach: 110, 103, 96, 86, 81, 72. Line 2 i 3 zatrzymują się przy 59th Street–Columbus Circle.

Dostępne dla turystów i mieszkańców są także autobusy. Dojeżdżając do Central Parku z Grand Central Station, należy skorzystać z lini Q32, a z Penn Station z autobusu nr M20. 

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Piąta Aleja – co zobaczyć w sercu Manhattanu?

Most Brookliński i spacer z Brooklynu na Manhattan

Następny

Dodaj komentarz