Nowojorskie Chinatown jest jedną z najstarszych etnicznych enklaw na świecie. To największe skupisko osób chińskiej narodowości na półkuli zachodniej. 68% mieszkańców dzielnicy stanowią Azjaci. Jest to również jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Nowym Jorku przez turystów. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Chinatown?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Krótka historia i charakterystyka Chinatown
Chinatown jest dzielnicą Manhattanu zajmującą powierzchnię około dwóch kilometrów kwadratowych.
Pierwsza osoba narodowości chińskiej przybyła na ziemie dzisiejszego Chinatown w latach pięćdziesiątych dziewiętnastego wieku i założyła tam sklep z cygarami. Kolejni Chińczycy w Nowym Jorku i reszcie Stanów Zjednoczonych pojawili się z powodu słynnej “gorączki złota”.
W 1873 roku Stany Zjednoczone weszły w niekorzystny gospodarczo okres, który dodatkowo charakteryzował się bardzo dużą dyskryminacją rasową. Osoby narodowości chińskiej w obawie przed dyskryminacją i agresją mieszkańców Stanów przenieśli się na wschodnie wybrzeże. Wielu z nich trafiło na teren Chinatown. W kolejnych latach do dzielnicy przybywało coraz więcej imigrantów.
Co warto zwiedzić w Chinatown?
Muzea w Chinatown
Mmuseumm
Mmuseumm znajduje się na 4 Cortlandt Alley tuż obok przejścia dla pieszych między Franklin Street oraz White Sts Street. Obiekt schowany jest w szybie windy. W tym nietuzinkowym miejscu można obejrzeć przedmioty codziennego użytku w zupełnie innym świetle.
Jest to nowoczesne muzeum historii naturalnej ze współczesnymi artefaktami. W Mmmuseumm można zobaczyć między innymi tubki do zębów z całego świata, komary zabite podczas wbijania się w ludzką skórę, ocenzurowane saudyjskie zabawki basenowe albo papiery po kserokopiarkach. Na miejscu znajduje się również sklepik z pamiątkami, kawiarnia oraz infolinia, dzięki której można zdobyć informacje o każdym z eksponatów.
Artists Space
Artists Space to galeria sztuki, która znajduje się przy 155 Wooster Street. Galeria stanowi wsparcie dla młodych rozwijających się artystów, wystawiając ich prace. Dzieła sztuki poruszają tematykę dotyczącą problemów społecznych, takich jak rasizm czy kryzys związany z AIDS.
Muzeum Chińczyków w Ameryce
Muzeum Chińczyków w Ameryce znajduje się przy 216 Center Street i przedstawia burzliwą historię tzw. Chinese Americans. Prezentuje żywą historię, kulturę i dziedzictwo Amerykanów chińskiego pochodzenia. Na terenie obiektu znajduje się również sklepik z pamiątkami.
Muzeum przy Eldridge Street
Muzeum mieści się w synagodze z 1887 roku. Można tam zobaczyć niezwykłe witraże oraz poznać historię judaizmu w Stanach Zjednoczonych. Możliwe jest także wynajęcie doświadczonego przewodnika, który opowie o dziejach synagogi oraz architekturze. Na miejscu znajdują się również interaktywne eksponaty.
Słynne ulice w Chinatown
Doyers Street
Doyers Street ma długość sześćdziesięciu jeden metrów. Wzdłuż ulicy rozciąga się jeden blok z ostrym zakrętem na środku. Na Doyers Street znajduje się wiele restauracji, salonów fryzjerskich oraz poczta.
W dziewiętnastym wieku mieścił się tam pierwszy chiński teatr w Nowym Jorku. Wspomniany zakręt określany jest jako “Bloody Angle” albo “Murder Alley” z powodu licznych morderstw popełnionych przez gangi Tong.
W 1994 roku funkcjonariusze organów ścigania stwierdziły, że w tym miejscu zginęło więcej osób niż na jakimkolwiek innym skrzyżowaniu w Stanach Zjednoczonych.
Bowery Street
Bowery Street ma długość jednego kilometra i sześciuset metrów. Znajduje się w Krajowym Rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym. Co ciekawe, pod ulicą znajduje się niedokończony tunel metra.
Idąc wzdłuż ulicy, można zajrzeć do Muzeum Sztuki Współczesnej, do sali koncertowej Bowery Ballroom oraz do którejś z wielu restauracji z kuchnią azjatycką. Mieści się tam również luksusowy kompleks apartamentów. Na miejscu jest również wiele instalacji artystycznych. W osiemnastym wieku Bowery Street było miejscem wypoczynku Nowojorczyków.
Elizabeth Street
Na ulicy znajdują się między innymi: Kościół Baptystów, Nowojorska Szkoła Chińska oraz słynny Budynek Świec, w którym w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku umieszczono spalone świece z Wystawy Światowej w Nowym Jorku. Elizabeth Street jest zapełniona wieloma zdumiewającymi graffiti. Dawniej znajdowały się tu stajnia oraz powozownia.
Columbus Park
Columbus Park znajduje się przy 67 Mulberry St Baxter. Jest to miejsce odpoczynku osób narodowości chińskiej. Będąc w parku, można natknąć się na osoby grające na tradycyjnych chińskich instrumentach, w gry planszowe, ćwiczące Tai Chi oraz chiński taniec grupowy.
W parku znajduje się posąg Sun Yat-Sen – założyciela “współczesnych Chin”. Dookoła znajduje się wiele restauracji, sklepów i piekarni.
Czy w Chinatown płaci się tylko gotówką?
Przydatna rada!
Pod względem metod płatności Chinatown jest dość konserwatywną dzielnicą. W wielu, jeśli nie w większości miejsc zapłacimy jedynie gotówką, więc pamiętaj o zabraniu ze sobą papierowych pieniędzy, aby uniknąć konieczności szukania bankomatów.
Reasumując, Chinatown jest obowiązkowym punktem na mapie turysty w Nowym Jorku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Chinatown pozwala poznać egzotyczną, azjatycką kulturę i historię, a także sztukę współczesną pod wieloma postaciami. Jeśli chciałbyś zwiedzić Chinatown w formie bardziej zorganizowanej, sprawdź dostępność wycieczek na stronie Get Your Guide.