Co zobaczyć i zwiedzić w Chinatown

Tagi , , , , , , ,

Nowojorskie Chinatown jest jedną z najstarszych etnicznych enklaw na świecie. Jest największym skupiskiem osób chińskiej narodowości na półkuli zachodniej. 68% mieszkańców dzielnicy stanowią Azjaci. To również jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Nowym Jorku przez turystów. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Chinatown? 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Krótka historia i charakterystyka Chinatown 

Chinatown jest dzielnicą Manhattanu. Zajmuje powierzchnię około dwóch kilometrów kwadratowych. 

Pierwsza osoba narodowości chińskiej przybyła na ziemie dzisiejszego Chinatown w latach pięćdziesiątych dziewiętnastego wieku i założyła sklep z cygarami. Kolejni Chińczycy w Nowym Jorku i reszcie Stanów Zjednoczonych pojawili się z powodu słynnej “gorączki złota”.

W 1873 roku Stany Zjednoczone weszły w niekorzystny gospodarczo okres, który dodatkowo charakteryzował się bardzo dużą dyskryminacją rasową. Osoby narodowości chińskiej w obawie przed dyskryminacją i agresją mieszkańców Stanów przenieśli się na wschodnie wybrzeże. Wielu z nich trafiło na ziemie Chinatown. W kolejnych latach do dzielnicy przybywało coraz więcej imigrantów. 

The famous ChinaTown Welcome sign at the entrance to China Town in Manhattan, New York City in the background of Manhattan Municipal Building
China Town Nowy Jork, licencja: shutterstock/By The World in HDR

Muzea w Chinatown 

Mmuseumm 

Mmuseumm znajduje się na 4 Cortlandt Alley tuż obok przejścia dla pieszych między Franklin Street oraz White Sts Street. Obiekt schowany jest w szybie windy. W tym nietuzinkowym miejscu można obejrzeć przedmioty codziennego użytku w zupełnie innym świetle.

Jest to nowoczesne muzeum historii naturalnej ze współczesnymi artefaktami. W Mmmuseumm można zobaczyć między innymi tubki do zębów z całego świata, komary zabite podczas wbijania się w ludzką skórę, ocenzurowane saudyjskie zabawki basenowe albo papiery po kserokopiarkach. Na miejscu znajduje się również sklepik z pamiątkami, kawiarnia oraz infolinia, dzięki której można zdobyć informacje o każdym z eksponatów. 

Views from Chinatown New York
Chinatown New York, licencja: shutterstock/By LittleWindowsOfTheWorld

Artists Space 

Artists Space jest to galeria sztuki, która znajduje się przy 155 Wooster Street. Galeria stanowi wsparcie dla młodych rozwijających się artystów, wystawiając ich prace. Dzieła sztuki poruszają tematykę dotyczącą problemów społecznych, takich jak rasizm, czy kryzys związany z AIDS. 

Muzeum Chińczyków w Ameryce

Muzeum Chińczyków w Ameryce znajduje się przy 216 Center Street. Przedstawia burzliwą historię narodowości Chińczyków w Stanach Zjednoczonych. Prezentuje żywą historię, kulturę i dziedzictwo Amerykanów chińskiego pochodzenia. Na terenie obiektu znajduje się również sklepik z pamiątkami.

Muzeum przy Eldridge Street

Muzeum mieści się w synagodze z 1887 roku. Można tam zobaczyć niezwykłe witraże oraz poznać historię judaizmu w Stanach Zjednoczonych. Możliwe jest wynajęcie doświadczonego przewodnika, który opowie o dziejach synagogi oraz architekturze. Na miejscu znajdują się również interaktywne eksponaty. 

NEW YORK,USA - AUGUST 21,2015 : Traditional chinese paper lanterns and varied decorations for sale at a shop at Chinatown in New York City
NEW YORK,USA – sklep w Chinatown licencja: shutterstock/By Kamira

Słynne ulice w Chinatown 

Doyers Street

Doyers Street ma długość sześćdziesięciu jeden metrów. Wzdłuż ulicy rozciąga się jeden blok z ostrym zakrętem na środku. Na Doyers Street znajduje się wiele restauracji, salonów fryzjerskich oraz poczta.

W dziewiętnastym wieku mieścił się tam pierwszy chiński teatr w Nowym Jorku. Wspomniany zakręt określany jest jako “Bloody Angle” albo “Murder Alley” ze względu licznych morderstw popełnionych przez gangi Tong.

W 1994 roku funkcjonariusze organów ścigania stwierdziły, że w tym miejscu zginęło więcej osób niż na jakimkolwiek innym skrzyżowaniu w Stanach Zjednoczonych. 

Bowery Street 

Bowery Street ma długość jednego kilometra i sześciuset metrów. Znajduje się w Krajowym Rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym. Pod ulicą znajduje się niedokończony tunel metra.

Idąc wzdłuż ulicy, można zajrzeć do Muzeum Sztuki Współczesnej, do sali koncertowej Bowery Ballroom oraz do którejś z wielu restauracji z kuchnią azjatycką. Mieści się tam również luksusowy kompleks apartamentów. Na miejscu jest również wiele instalacji artystycznych. W osiemnastym wieku Bowery Street było miejscem wypoczynku Nowojorczyków. 

Elizabeth Street 

Na ulicy znajdują się między innymi: Kościół Baptystów, Nowojorska Szkoła Chińska oraz słynny Budynek Świec, w którym w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku umieszczono spalone świece z Wystawy Światowej w Nowym Jorku. Elizabeth Street jest zapełniona wieloma zdumiewającymi graffiti. Dawniej znajdowały się tu stajnia oraz powozownia. 

Columbus Park 

Columbus Park znajduje się przy 67 Mulberry St Baxter. Jest to miejsce odpoczynku osób narodowości chińskiej. Będąc w parku, można natknąć się na osoby grające na tradycyjnych chińskich instrumentach i grające w gry planszowe, ćwiczące Tai Chi oraz chiński taniec grupowy.

NEW YORK - SEPTEMBER 7: Columbus Park with people playing Chinese Chess and Sen Yat-sen statue on September 7, 2017 in New York. This was the notorious Five Points ghetto during the 19 th century.
Chinatown Nowy Jork – pomnik Sen Yat-sen licencja: shutterstock/By andersphoto

W parku znajduje się posąg Sun Yat-Sen – założyciela “współczesnych Chin”. Dookoła znajduje się wiele restauracji, sklepów i piekarni.

Reasumując, Chinatown jest obowiązkowym punktem na mapie turysty w Nowym Jorku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Chinatown pozwala poznać egzotyczną, azjatycką kulturę i historię, a także sztukę współczesną pod wieloma postaciami. 

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Brooklyn – co warto zobaczyć i zwiedzić? TOP atrakcji i noclegów Brooklynu

Nowojorskie ZOO, zwiedzanie, godziny otwarcia, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz