Co zobaczyć i zwiedzić w dzielnicy Bronx

Tagi , , ,

Bronx to jedna z pięciu dzielnic Nowego Jorku – miasta pełnego różnorodnych kultur, narodowości i języków. W Nowym Jorku żyje około 8 milionów ludzi, a w samym Bronxie – 1,5 miliona. Dzielnica ta położona jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.

Mimo że Bronx przez wiele lat uważany był za najbardziej niebezpieczną dzielnicę Nowego Jorku, swoim niepowtarzalnym klimatem, przepełnionym muzyką jazzową i hip-hopem, co, oprócz popularnych atrakcji, co roku przyciąga niezliczone rzesze turystów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Krótka historia dzielnicy Bronx

Początkowo na terenie Bronxu mieszkali głównie imigranci z Niemiec i Irlandii. W latach 40-tych sytuacja uległa zmianie i Żydzi zaczęli stanowić około 60% mieszkańców tej części miasta. Jednak ten stan rzeczy nie trwał długo i już w 1950 roku, 2/3 tej dzielnicy zamieszkiwane było przez czarnych i Portorykańczyków.

Poprzez pogorszenie się sytuacji ekonomicznej w kraju, Bronx powoli stawał się dzielnicą nędzy, szerzyła się tam również przestępczość. W czasach obecnych jednak, władze miasta zaprowadziły tam o wiele większy porządek i stale kontrolują sytuację, tak, aby czasy, gdy w dzielnicy Bronx panowało bezprawie, już nigdy nie wróciły. W Bronxie znajduje się wiele kultowych już miejsc i atrakcji, które powinien zobaczyć każdy turysta.

Niepowtarzalny klimat dzielnicy Bronx

Dzielnica Bronx znana jest ze swojej oryginalnej atmosfery. Dzieli się on na dwie części: West Bronx i Bronx East, które następnie posiadają podziały na mniejsze dzielnice. Dwie z bardziej znanych dzielnic – Trenton i Fordham to pozostałości z lat 70-tych kiedy to Bronx nękany był przez gangi handlarzy narkotyków.

Obecnie porządek na Bronxie jest o wiele bardziej przestrzegany, władze miasta realizują specjalny program, który ma polepszyć zaistniałą sytuację, a dodatkowo duża ilość turystów, chcących dotrzeć do najpopularniejszych atrakcji, zapewnia większe bezpieczeństwo.

Niemalże zupełną część mieszkańców tej części miasta stanowią Latynoamerykanie i Afroamerykanie. To spośród nich wyłoniło się wiele obecnych gwiazd rapu, jak np. Fat Joe, KRS-One czy Big Pun.

Właśnie muzyka jest jedną z cech charakterystycznych Bronxu. Dzielnica ta, oprócz hip-hopu, słynie również z tego, że można usłyszeć tam soul, blues i jazz. Należy też wspomnieć o wielu sławach wychowanych na Bronxie, a są to takie osobowości jak: Al Pacino, Danzel Washington, Calvin Klein czy Jennifer Lopez.

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Bronxie?

Bronx jest pełen różnych kultur, na ulicach jest bardzo kolorowo i ze wszystkich stron czuć niesamowity klimat, wypełniający każdą część tej dzielnicy. Znajduje się tu wiele atrakcji i popularnych miejsc, które trzeba zwiedzić, będąc w Nowym Jorku.

Ogród botaniczny

Jedną z atrakcji, której nie można przegapić, jest New York Botanical Garden. To najpopularniejszy ogród botaniczny w Nowym Jorku. Warto wspomnieć, że Bronx jest najbogatszą w parki dzielnicą miasta.

Ogród Botaniczny jest bardzo zróżnicowany, zajmuje obszar około 100 hektarów. Często są tu organizowane specjalne wystawy. To piękne, zacienione miejsce, oferować może schronienie przed gwarem i hałasem ulicy. Szczególnie poleca się odwiedzanie go w sezonie letnim, gdy rozkwita cała roślinność.

Można podziwiać tamtejszą oranżerię oraz wystawę szklanych rzeźb. Na jego terenie znajdują się także restauracje i mniejsze knajpki, gdzie można zjeść posiłek, w przerwie od spacerowania uroczymi alejkami.

Najwieksze miejskie ZOO w USA

Kolejną atrakcją, która jest jedną z wizytówek Bronxu, jest Bronx ZOO. Ten niemalże stuletni ogród zoologiczny, jest największym miejskim zoo w Stanach. Obejmuje 265 akrów, czyli 107 hektarów terenów parkowych i siedlisk przyrodniczych oddzielonych rzeką Bronx .

Średnio zoo odwiedza każdego roku 2,15 miliona osób. Znane jest z posiadania dużej i różnorodnej kolekcji zwierząt. Znajduje się tam niemalże 600 różnych gatunków, oraz wielokrotnie nagradzanych wystaw. Możliwe jest tam również karmienie zwierząt oraz wiele innych atrakcji. Ogród zoologiczny otwarty jest codziennie od 10:00 – 16:30.

Stadion New York Yankees i New York City FC

Kolejnym miejscem, którego nie można przegapić jest jedna z dum Bronxu – Yankee Stadium. Jest domowym obiektem dla drużyny New York Yankees oraz drużyny piłkarskiej New York City FC.

Nawet jeżeli ktoś nie jest fanem baseballu, warto zobaczyć stadion tej słynnej nowojorskiej drużyny baseballowej. Stadion zwiedza się z przewodnikiem. Bilet wstępu kosztuje około 25$. Wycieczka po stadionie gwarantuje niezapomniane przeżycia, natomiast w pobliżu obiektu znajduje się wiele sklepików, gdzie kupić można bluzy sportowe oraz inne pamiątki.

Park Wave Hill

Ogród Botaniczny to nie jedyny znany park w Bronxie. Kolejnym miejscem, gdzie odpocząć można wśród natury, jest Wave Hill. Park ten składa się obecnie z publicznych ogrodów ogrodniczych i centrum kultury, wszystkie położone są na zboczach z widokiem na rzekę Hudson. Można podziwiać tu piękne ogrody, odwiedzić aktualne wystawy sztuki lub zwiedzić palmiarnię czy obserwatorium. Atrakcja otwarta jest od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9:00 do 17:00. Bilety nie są drogie. Ceny oscylują w granicach do kilku USD.

Praktyczne porady dla wizytujących Bronx

Jeżeli masz w planach zwiedzić dzielnicę Bronx, podczas korzystania z popularnych atrakcji i miejsc, należy jednak pamiętać o kwestii bezpieczeństwa i o kilku przydatnych wskazówkach. Lepiej nie chodzić samotnie po ulicach Bronxu. Szczególnie w rejonach takich jak Wakefield Williamsbridge, Tremont i High Bridge. Najbezpieczniejszymi dzielnicami są za to Country Club, Parkchester i Throggs Neck. Najlepszym pomysłem jest poruszanie się po dzielnicy komunikacją miejską. Tramwaje dojeżdżają nawet bezpośrednio do Ogrodu Botanicznego. 

Szukając noclegów na Bronxie warto brać pod uwagę hotele znajdujące się w spokojniejszych dzielnicach. Wybierając lokalizacje w pobliżu znanych atrakcji, nie trzeba daleko jeździć. Noclegi znajdzie się w cenach już od 150zł za noc, co jak na nowy Jork, jest dosyć przyzwoitą ceną.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Gdzie spać w Nowym Jorku, dzielnice, noclegi

Ceny noclegów w Nowym Jorku

Następny

Dodaj komentarz