Czy Nowy Jork jest drogi? Fakty i mity o mieście będącym wizytówką Stanów Zjednoczonych

, Tagi , , , , ,

Nowy Jork to jedna z największych aglomeracji miejskich na świecie. Szacuje się, iż zamieszuje ją blisko osiem i pół miliona osób, które mówią w przeszło ośmiuset językach. Początki tego niezwykłego miasta nazwanego na cześć księcia Yorku sięgają 1624 roku. Podzielone na pięć okręgów, będących oddzielnymi hrabstwami, ma wiele do zaoferowania podróżnym. Bronks, Brooklyn, Manhatan, Queens czy Staten Island znane są każdemu miłośnikowi filmów amerykańskich.

To na terenie Nowego Jorku znajduje się jeden z najsłynniejszych symboli Stanów Zjednoczonych – Statua Wolności . Usytuowana u ujścia rzeki Hudson mierzy prawie dziewięćdziesiąt trzy metry i uznawana jest za jeden z najwyższych posągów na świecie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Czy Nowy Jork jest drogi?

Nowy Jork można poznawać na dwa sposoby: ekonomicznie lub nie odmawiając sobie luksusowych przyjemności. Jedynym oganiczeniem, przed którym stają turyści jest grubość portfela lub stan konta. Miasto, które każdego roku odwiedzane jest przez miliony turystów z całego świata, ma do zaoferowania szereg atrakcji odpowiadających gustom najbardziej wymagających. Pomimo tego, iż Nowy Jork w opinii wielu uznawany jest za drogi, przeprowadzając research, możemy znaleźć w nim wiele niedrogich przyjemności, które niczym nie ustępują luksusowym odpowiednikom.

Na co warto zwrócić uwagę przyjeżdżając do Nowego Jorku?

Przylatujac do Nowego Jorku warto pamiętać o jednym. W większości sklepów i restauracji ceny widoczne na metkach podawane są bez podatków i innych opłat, czyli netto. Do rachunków przy kasie doliczane jest 8,8% podatku.

W nowojorskich restauracjach mile widziane są napiwki. Choć w Polsce nie ma tradycji nagradzania za obsługę, w USA stanowi to element kultury, a nie pozostawienie choć kilku dolarów przy rachunku uznawane jest za duży nietakt.

Nowojorskie restauracje

Tylko w Nowym Jorku na jednej ulicy możemy zjeść zarówno tajskie makarony, jak i polskie pierogi. Japońskie sushi i śródziemnomorksie sałatki. W mieście, które nigdy nie zasypia możemy zamówić jedzenie dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Jedzenie jest integralnym elementem każdej wycieczki do Nowego Jorku. Wyróżnia je różnorodność i autentyczność. Za kawałek pizzy możemy zapłacić zarówno dwa dolary, jak i dwadzieścia. Duży wybór miejsc gastronomicznych sprawia, iż podróżni bez trudu mogą zadecydować ile środków przeznaczą na zakup posiłku.

Pamiętajmy, iż w Nowym Jorku tanio nie oznacza niesmacznie. Wiele niewielkich restauracji specjalizuje się w wydawaniu szybkich posiłków. Jest to podyktowane liczbą osób, które każdego dnia zamiast gotować w domach, wolą spedzać czas w towarzystwie znajomych na mieście.

Dla porównania przeciętny koszt zakupu obiadu dla dwóch osób w Polsce kosztuje sto złotych, a w Nowym Jorku osiemdziesiat dolarów. Koszt piwa w Polsce to siedem złotych, w Stanach Zjednoczonych pięć dolarów. Możemy przyjąć, iż wyjeżdżając do USA warto posługiwać się przelicznikiem 1:1. Tylko wtedy nie przeżyjemy nieprzyjemnych niespodzianek związanych z nieprzewidzianymi opłatami.

Nocleg w Nowym Jorku – hotel, hostel czy Airbnb?

Nowy Jork ma wiele do zaoferowania. Tylko tutaj na jednej ulicy możemy spotkać od kilku do kilkunastu hoteli. Duży wybór miejsc noclegowych sprawa, iż przybyli mogą wybierać pomiędzy luksusowymi apartamentami znajdujacymi się w centrum Manhatanu, a także tanimi hostelami położonymi na jego obrzeżach. Wybór noclegu jest niezwykel ważny. Szczyt sezonu turystycznego w mieście przypada w czerwcu i lipcu. Z tego wzgledu kupując bilety lotnicze w tym terminie musimy liczyć się ze znacznym wzrostem cen.

Nowy Jork podzielony jest na pięć głównych dzielnic. Chcąc zwiedzić każdą z nich, rezerwacje noclegów warto podzielić na kilka etapów. Zwiedzając Brooklin warto zamieszkać na Brooklinie. Zwiedzajac Manhatan wynajmijmy pokój z widokiem na luksusowe apartamenty. Chcąc posłuchać jazzu zanużmy się w Harlemie. Wynajęcie noclegu w każdej z dzielnic pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i czas potrzebny na dojazd. Latem opócz metra warto wsiaść na rower i obserwować róznorodność jaką ma do zaoferowania miasto.

Wynajęcie mieszkania w Nowym Jorku

Nowy Jork jest specyficzny. Zatrzymując się w nim na dłużej o wiele taniej wychodzi wynajęcie mieszakania, aniżeli inwestowanie w hotel. Chcąc zachować swobodę poruszania się, można wybrać popularne w ostatnich latach Airbnb. Ogłaszajacy się na portalach właściciele oferują przybyłym nie tylko pokoje, ale i niezwykle atrakcyjne, łaczące w sobie funkcjonalność i nowoczesny wygląd mieszkania i lofty.

Przy odrobinie szczęścia można wynając za okazyjna cenę niezwykle klimatyczne gniazdko. Pametajmy, iż cena AIRBNB, hotelu czy hostelu zależy od dzielnicy. Bez wątpienia najdroższą z nich jest Manhatan. Chcąc zaoszczędzić zarezerwujmy nocleg przynajmniej na miesiac przed przylotem. W dużej mierze większośc rezerwacji można w każdej chwili odwołać, co nie pociaga dodatkowych kosztów.

Nowojorskie metro

Miejsce naszego noclegu w Nowym Jorku nierzadko wplywa na plan zwiedzania miasta. Miłośnicy filmów amerykańskich z pewnością widzieli na ekranach odbiorników telewizyjnych ogomne korki, tworzące się w mieście od samego rana. Tak też jest w rzeczywistości.

W Nowym Jorku nie warto wyanjmować samochodu. Zdecydowanie lepszym rozwiazaniem jest metro, które niedawno skończyło sto jedenaście lat. Choć zakup biletu tygodniowego kosztuje około trzydziestu dolarów, możemy być pewni, iż kwota ta zwróci się już drugiego dnia naszej wycieczki. Posiadajace aż czterysta siedemdziesiat dwie stacje metro, każdego dnia przewozi średnio pięć i pół miliona pasażerów. Co więcej jako jedno z trzech na świecie jest całodobowo dostępne dla pasażerów. Dzięki temu w każdej chwili możemy przenieśc się do wybranego zakątka miasta. Warto dodać, iż nowojorskim metrem podróżuje wiele znanych z ekranu gwiazd.

Atrakcje turystyczne – w jaki sposób zaoszczędzić na zwiedzaniu?

Nowy Jork bez wątpienia jest drogi. Będący wizytówką kraju, posiada szereg atrakcji, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Chcąc zobaczyć z bliska choć kilkanaście miejsc uznawanych za nośniki kultury, musimy uzbroić się na koszt rzędu kilkuset dolarów.

Podróżując ekonomicznie warto wcześniej odwiedzić strony muzeów , teatrów, ogrodów zoologicznych, kin itd. Większość z nich podobnie jak w Polsce posiada tak zwane darmowe dni, w czasie których bez zakupu biletu wstępu dostaniemy się na ich teren. 

W niektórych w wybrane dni przybyli goście mogą zapłacić za bilet wstępu według uznania. Oznacza to, iż wpłacając jednego dolara, a nawet mniej możemy zwiedzić Metropolitan Museum of Art czy wejśc na szczyt Statuy Wolności. Wiele znanych z filmów atarakcji dostępnych jest za darmo. Doskonałym tego przykładem jest odpowiednik naszych Pól Mokotowskich w Warszawie czyli Central Park oraz Most Brookliński .

Nowojorskie ZOO znane chociażby z filmów dla dzieci również można zwiedzać za darmo w wybrane dni tygodnia. Ze wzgledu na to, iż dni darmowego zwiedzania są ruchome, warto przed przyjazdem sprawdzić ostatnie aktualizacje zamieszczone na stronach internetowych.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Nowojorskie ZOO, zwiedzanie, godziny otwarcia, atrakcje

Gdzie jeść w Nowym Jorku, najlepsze restauracje, ciekawe miejsca

Następny

Dodaj komentarz