Najciekawsze darmowe muzea w Nowym Jorku

, Tagi , , , , , , , , ,

W Nowym Yorku znajdziemy najsłynniejsze muzea na świecie takie jak The Metropolitan Museum of Art , MoMa czy The American Museum of National History, które mieszczą wspaniałe kolekcje. Można zwiedzać je całymi dniami i ciągle odkrywać coś nowego i zapierającego dech w piersiach.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

W każdej z dzielnic (boroughs) – od Manhattanu przez Brooklyn, Queens i Bronx znajdziemy instytucje poświęcone wszelkiego rodzaju sztuce, kulturze i nauce. Niestety, bilety wstępu bywają dosyć drogie – nie są dotowane przez rząd, a cena wynosi średnio około 25 dolarów, co może być poważnym wydatkiem dla wielu podróżujących, zwłaszcza w przypadku rodzinnych wyjazdów. Warto wiedzieć jednak, że w Nowym Yorku znajdziemy nie tylko muzea oferujące bezpłatne godziny wstępu (lub takie, gdy można zapłacić dowolną stawkę), ale i całkowicie darmowe.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Najlepsze darmowe muzea w Nowym Yorku

1. American Folk Art Museum

Położone przy na Upper West Side przy Lincoln Squere American Folk Art Museum. Jest jedną z największych na świecie instytucji poświęconych w całości sztuce ludowej. Kolekcja muzeum składa się z ponad 8000 dzieł sztuki prezentujących różne epoki – od XVII wieku po czasy współczesne. Oprócz sztuki ludowej możemy znaleźć tu prace artystów-amatorów (artystów tworzących bez formalnego wykształcenia i żadnych więzi z mainstreamowym światem artystycznym i jego instytucjami oraz artystów naiwnych.

NEW YORK CITY - MAY 2015: Entrance of American Folk Art Museum. It is an art museum devoted to the aesthetic appreciation of folk art and creative expressions of contemporary self-taught artists.
Wejście do American Folk Art Museum, licencja: shutterstock/By pio3

To największe w USA muzeum, które zajmuje się prezentowaniem twórczości samouków. Muzeum powstało w latach 60. XX wieku. Od lat 90. twórcy ekspozycji kładą duży nacisk na prezentowanie amerykańskiej różnorodności i multikulturalizmu. Wiele zgromadzonych tu dzieł sztuki wiąże się z kulturą rdzennych amerykanów, afroamerykanów i latynosów.

2. BLDG 92 – Brooklyn Navy Yard Center

BLDG 92 – Brooklyn Navy Yard Center to miejsce poświęcone historii, teraźniejszości i przyszłości. Centrum znajduje się na terenie dawnej stoczni i terenów przemysłowych i służy upamiętnieniu ich roli w konfliktach zbrojnych, ale i jako ważnego przemysłu zapewniającego rozwój gospodarczy i miliony miejsc pracy.

Właśnie w tym miejscu skonstruowano słynne pancerniki takie jak USS Arizona zatopiony podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor i inne statki, które wykorzystywano podczas drugiej wojny światowej. Samo muzeum jest niewielkie. Organizuje zwiedzanie terenów stoczni, a także liczne wydarzenia edukacyjne, naukowe i mające na celu wspieranie rozwoju innowacyjności.

3. Nietypowe Muzea – Bronx Museum of the Arts

Bronx raczej nie jest dzielnicą, która kojarzy się ze zwiedzaniem muzeów. Turyści, najczęściej, jeżeli już wybierają się tutaj to odwiedzają słynny stadion drużyny baseballowej New York Yankees i największe w Stanach Zjednoczonych ZOO. W miejscu, gdzie narodził się hip-hop warto jednak także bez wątpienia odwiedzić Bronx Museum of the Arts. Instytucja koncentruje się na XX i XXI-wiecznej sztuce tworzonej przez współczesnych artystów amerykańskich. Odbywają się jednak tutaj również wystawy czasowe prezentujące twórczość nawet z najodleglejszych zakątków świata.

Co ważne, oprócz możliwości oglądania wystaw, Bronx Museum oferuje także bardzo ciekawe warsztaty artystyczne. Tu można uczyć się tańca pod okiem znanych choreografów czy poznać tajniki tworzenia witraży. W stosunkowo niezamożnej dzielnicy, jaką jest Bronx, muzeum oferuje wiele ciekawych możliwości rozwoju dla młodzieży. Często mogą z nich także skorzystać turyści.

4. National Museum of Indian American

Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich znajduje się na Dolnym Manhattanie, w budynku Alexander Hamilton U.S Custom House. Jest częścią Smithson’s Institute – prestiżowego instytutu, który skupia kompleks muzeów i ośrodków badawczych. Budynek w dzielnicy finansowej został zaprojektowany przez C. Gilberta w 1907 roku. Jest zaliczany do najpiękniejszych w stylu Beaux-Arts w Nowym Yorku. Miejsce, w którym usytuowana jest instytucja jest symboliczne. Właśnie tu znajdował się koniec dawnego szlaku handlowego Indian z plemienia Algonkinów.

Muzeum zawiera ogromną kolekcję zbiorów poświęconych rdzennej ludności obu Ameryk. Przede wszystkim Indian Północnoamerykańskich: ich historii, językom i obyczajom i kulturze. Ogromna kolekcja obejmuje kilka tysięcy eksponatów. National Museum of Indian American pełni ważną funkcję społeczną. Służy upamiętnieniu Pierwszych Narodów i docenieniu ich miejsca w społeczeństwie. Oprócz ekspozycji w muzeum odbywają się liczne festiwale, koncerty, spektakle taneczne czy pokazy filmów.

5. The Hispanic Society of America

The Hispanic Society to muzeum sztuki hiszpańskiej, portugalskiej i latynoamerykańskiej, centrum kultury a także biblioteka mieszcząca rzadkie manuskrypty. Warto wymienić choćby pierwsze wydanie Don Kichote’a Miguela de Cervantesa. To największy tego typu obiekt mieszczący się poza Hiszpanią. Choć instytucja znajduje się w neoklasycystycznym budynku, klimatyczne wnętrza i ściany w jaskrawo czerwonym kolorze od pierwszej chwili przywołują na myśl gorącą atmosferę półwyspu iberyjskiego.

Po przekroczeniu progu odwiedzających wita obraz Duchess Alba Francisco Goyi. W muzeum zobaczymy również obrazy takich artystów jak El Greco, Diego Velazquez czy Joaquin Sorolla y Batista. W sali poświęconej twórczości tego ostatniego znajdziemy aż czternaście monumentalnych obrazów przedstawiających sceny z historii Hiszpanii i Portugalii.

6. Muzea z historią – Federal Hall National Memorial

Facade of the Federal Hall with Washington Statue on the front, wall street, Manhattan, New York City
Facade of the Federal Hall with Washington Statue on the front, wall street, Manhattan, New York City, licencja: shutterstock/By f11photo

Federal Hall National Memorial to jedno z najlepszych miejsc, by uczyć się historii Stanów Zjednoczonych. To właśnie tutaj George Washington został zaprzysiężony na pierwszego prezydenta USA. Zwiedzając to miejsce, podążamy tymi samymi krokami, co on. Federal Hall National Memorial to budynek w stylu neoklasycystycznym położony przy Wall Street. W przeszłości w tym miejscu mieścił się Ratusz Nowego Yorku, a później siedziba Kongresu. Obecnie w budynku znajduje się muzeum, które mieści liczne eksponaty upamiętniające początki państwa. Wśród nich warto wymienić cenną księgę wydrukowaną w 1765 roku i wykorzystywaną podczas zaprzysiężenia George’a Washingtona.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Najważniejsze muzea w Nowym Jorku

Najciekawsze dzielnice Nowego Yorku

Następny

Dodaj komentarz