Nowy Jork – turystyczne spełnienie marzeń podróżników z całego świata. Miasto, które nigdy nie zasypia. Jest to niezwykle popularny kierunek turystyczny wśród osób głodnych tzw. american dream. Czy planując wycieczkę do Stanów Zjednoczonych powinniśmy zadbać wyłącznie o transport i zakwaterowanie? Jakie znaczenie podczas zagranicznej eskapady ma wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia turystycznego? Dlaczego warto o tym pomyśleć przed szkodą? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdą Państwo w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
System opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych
Obywatele Europy przywykli do systemowych rozwiązań w zakresie systemu opieki zdrowotnej. Dla osoby ubezpieczonej w jednym z członkowskich krajów Unii Europejskiej, korzystanie z usług medycznych w europejskich placówkach, zazwyczaj nie stanowi większego wyzwania. Dzięki powszechności rozwiązania jakim jest Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego. Możemy bez problemów w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń podczas pobytu za granicą zasięgnąć fachowej porady lekarskiej lub przystąpić do leczenia czy hospitalizacji.
Jak to wygląda w Stanach Zjednoczonych? Na tym etapie niezbędne jest zaznaczenie głównej różnicy między finansowaniem nakładów na opiekę zdrowotną między państwami europejskimi (stosującymi systemy finansowania składkowego lub podatkowego) a USA. Pamiętajmy, że finansowanie służby zdrowia w Stanach zjednoczonych posiada charakter wolnorynkowy. Oznacza to, że całość świadczeń pokrywana jest wyłącznie z prywatnych wpłat pacjentów. Jaki ma to wpływ na turystów? Niestety, w wielu przypadkach konieczność zasięgnięcia porady lekarskiej może okazać się znacznie bardziej kosztowna niż pobyt kilkuosobowej rodziny w Stanach Zjednoczonych.
Leczenie w Nowym Jorku
Powszechnie spotykaną w ekonomii praktyką jest proporcjonalny wzrost kosztów (za świadczone usługi) wraz z wielkością danej aglomeracji. Nowy Jork nie stanowi wyjątku od reguły. Jako jedno z największych i najgwałtowniej rozwijających się miast Stanów Zjednoczonych charakteryzuje się bardzo wysokimi cenami. Nie powinno to umknąć uwadze podróżników. Porównywalnie z mniejszymi miejscowościami lub klinikami zlokalizowanymi na obrzeżach miast. Nowy Jork wiąże się z jednymi z najwyższych kosztów usług medycznych na świecie.
Nikt nie zakłada w swoich wakacyjnych planach nieszczęśliwych zdarzeń oraz konieczności leczenia. Niestety stare przysłowie wypadki chodzą po ludziach, może okazać się być bardziej realne niżeli jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Koszty leczenia oraz hospitalizacji w Nowym Jorku zaczynają się od trzech tysięcy dolarów. Szybują wyżej i wyżej w zależności od przypadłości oraz stanu zdrowia pacjenta. Przykładowo wypadek w Nowym Jorku wymagający szybkiej interwencji medycznej może wiązać się z następującymi kosztami:
- transport poszkodowanego do placówki medycznej: 20.000,00 USD;
- badanie krwi poszkodowanego: 4.000,00 USD;
- podstawowe badanie pacjenta: około 3.000,00 USD;
- koszty hospitalizacji: około 500,00 USD za jednodniowy pobyt pacjenta w szpitalu;
Reasumując, otrzymanie wyłącznie podstawowych świadczeń w ciągu jednodniowego pobytu w nowojorskiej placówce medycznej wiąże się ze zobowiązaniem rzędu około 30.000,00 USD. Nie należy zapominać o dodatkowych kosztach leczenia lub koniecznych zabiegach czy operacjach. To one znacznie zawyżają kwotę należną za otrzymane świadczenia. Prywatne leczenie Nowy Jork, jest nieosiągalnym finansowo przedsięwzięciem dla większości podróżników, którzy nie zdecydowali się na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Warto zatem zawczasu pomyśleć o stosownym ubezpieczeniu obejmującym przynajmniej podstawowy pakiet usług medycznych.
Szpitale Nowy Jork
Szpitale oraz kliniki medyczne w Nowym Jorku są często spotykanymi placówkami. Podczas jednodniowej wycieczki możemy natknąć się na przynajmniej kilka budynków szpitalnych świadczących usługi medyczne. Warto przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych zapoznać się z lokalizacją najważniejszych i najbardziej ogólnodostępnych placówek. Zalecamy szczegółowe zapoznanie się z listą świadczeń medycznych charakterystycznych dla danych placówek bez względu na finalne miasto destynacji turystycznej.
Fakt wolnorynkowego rozwiązania w zakresie finansowania ochrony zdrowia może przerazić niejednego turystę. Czy zatem powinniśmy zrezygnować z planów odwiedzenia Nowego Jorku? Zdecydowanie nie! Zanim jednak porwiemy się na zdobywanie świata, warto dokonać wstępnych poszukiwań placówek medycznych tak samo jak ambasad, posterunków policji oraz informacji turystycznych. Najaktualniejsze informacje na temat lokalizacji placówek medycznych możemy bez problemu znaleźć korzystając z dobrodziejstw ogólnodostępnych aplikacji multimedialnych.
Wizyty w placówkach prywatnych wiążą się z pewnym schematem. Na początku jesteśmy poproszeni o podanie numeru polisy ubezpieczeniowej oraz danych kontaktowych do instytucji ubezpieczającej. Po weryfikacji profilu pacjenta, otrzyma on niezbędne świadczenia medyczne. Ważnym jest, że koszty świadczeń zostaną przez ubezpieczyciela pokryte do maksymalnej wysokości świadczeń ustalonej w umowie ubezpieczeniowej. Nadwyżkę kosztów pacjent będzie musiał zapłacić z własnych środków. Oszczędzanie na kwocie ubezpieczenia w przypadku wyjazdu do Stanów Zjednoczonych jest zdecydowanie niekorzystną decyzją. Pamiętajmy, aby dostosować zakres ubezpieczenia zdrowotnego do swojego stanu zdrowia. Jeśli mierzymy się z chorobami przewlekłymi – zakres ubezpieczenia koniecznie musi zawierać odpowiednie pozycje. To one zagwarantują udzielenie pomocy medycznej w przypadku pogorszenia się stanu pacjenta.
Brak ubezpieczenia w trakcje wakacji
Pobyt w prywatnej klinice podczas amerykańskich wakacji może okazać się koszmarem dla nieubezpieczonego turysty. Bez ubezpieczenia jesteśmy zobowiązani do pokrycia całkowitych kosztów otrzymanych w danej placówce prywatnej świadczeń, które niejednokrotnie prowadzą do przykrego zjawiska upadłości konsumenckiej. Ostatnią deską ratunku dla nieroztropnego podróżnika jest szpital publiczny Nowy Jork.
’A public hospital’ lub ’governmental hospital’ (angielska nazwa ogólnodostępnych placówek medycznych), stanowią rozwiązanie w pełni finansowane i zarządzane w ramach minimalnej państwowej opieki medycznej. Takie placówki są zazwyczaj przepełnione pacjentami, których sytuacja ekonomiczna nie pozwala na uzyskanie świadczeń w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak, w przypadku konieczności skorzystania z fachowej pomocy lekarskiej może być to jedynym rozwiązaniem.
Warto pamiętać o tym, że prywatne placówki medyczne nie są zobowiązane do udzielenia świadczeń pacjentowi, który nie posiada stosownego ubezpieczenia zdrowotnego. Szpitale w Nowym Jorku są instytucjami świadczącymi usługi, a według prawa niewiele różnią się od przedsiębiorstw z innych segmentów rynkowych. Zatem decydując się na pobyt w Stanach Zjednoczonych, przygotujmy się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń i zaopatrzmy się w stosowną polisę ubezpieczeniową, która w znacznym stopniu zminimalizuje ryzyko powstania ogromnego długu oraz niewyobrażalnego stresu.