Dlaczego warto odwiedzić Nowy Jork w Święto Dziękczynienia

Tagi , , ,

Nowy Jork to chyba jedno z najbardziej znanych i rozpoznawanych miast na całym świecie. To miejsce najgęściej  zaludnione i najbardziej zróżnicowane pod względem kulturowym na całym świecie. Nie tylko w USA. Cały Nowy Jork mimo tak wielu charakterów jakie w nim mieszkają, tłumnie zbiera się na parady organizowane z okazji Święta Dziękczynienia. Dla wszystkich Amerykanów, bez wyjątku święto to jest jednym z najważniejszych. Jednak w Nowym Jorku obchodzi się go w absolutnie wyjątkowy sposób. Wobec tego dlaczego słynne Thanksgiving i jedzenie indyka jest dla Amerykanów tak istotne? Dlaczego warto się właśnie w tym okresie wybrać z wizytą do Nowego Jorku?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Święto Dziękczynienia – dlaczego jest takie ważne w USA

Święto Dziękczynienia to święto szczególne, które z całą pewnością nie jest obce nawet nam- Europejczykom. Popularne Thanksgiving kojarzymy głównie z rodzinnym i uroczystym spożywaniem indyka. Fakt, że indyk- podawany najczęściej w formie pieczonej stał się jednym z najważniejszych symboli Święta Dziękczynienia. Jednaka czy ktokolwiek z nas zastanawiał się, dlaczego to właśnie to święto jest tak hucznie obchodzone prze Amerykanów i dlaczego stało się dla nich  tak ważne? Otóż okazuje się, że ma ono w dużej mierze wydźwięk symboliczny. To właśnie w tym dniu spotykają się całe rodziny i jak sama nazwa święta wskazuje- po prostu dzielą się one wdzięcznością, radością oraz szczęściem.

Święto Dziękczynienia z rodziną przy stole jadalnym, licencjat: Shutterstock/By
Święto Dziękczynienia z rodziną przy stole jadalnym, licencjat: Shutterstock/By

Warto jednak zwrócić się nieco bardziej w stronę historii, z którą Święto Dziękczynienia również jest powiązane. Otóż legendy głoszą, że to właśnie w tym dniu Amerykanie dziękują za cały miniony rok- zarówno za to, co spotkało ich dobrego, a także za przeszkody, które pojawiły się w ich życiu. Po raz pierwszy Święto Dziękczynienia było obchodzone już w 1621 roku, kiedy to na obecne tereny Stanów Zjednoczonych przybyli angielscy koloniści. Jak więc widać, tradycja obchodzenia tego święta przetrwała po dziś dzień. Co więcej, jego „oficjalizacją” zajął się sam Abraham Lincol, który w 1867 roku ogłosił Święto Dziękczynienia świętem narodowym.

Parada na Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku

Wspomniane już zostało, że Święto Dziękczynienia jest wyjątkowo istotne dla każdego Amerykanina. Nie ma znaczenia, w którym mieście i w której części kraju on mieszka- w ten szczególny dzień świętuje dosłownie każdy. Jednak nie da się ukryć, że to Święto Dziękczynienia Nowy Jork zasługuje na naszą wyjątkową uwagę. Wobec tego jeśli planujemy w listopadzie wybrać się do USA i poszukujemy idealnego miejsca dla siebie, w którym poczujemy klimat Święta Dziękczynienia, to właśnie do Nowego Jorku powinniśmy się wybrać. W całej Ameryce nie ma tak wyjątkowo bogatej i kolorowej parady jak właśnie w Wielkim Jabłku.

New York City, Usa - 22 listopada 2018: Indyk unosi się w Nowym Jorku, parada z okazji Święta Dziękczynienia, licencjat: shutterstock/by
New York City, Usa – 22 listopada 2018: Indyk unosi się w Nowym Jorku, parada z okazji Święta Dziękczynienia, licencjat: shutterstock/by

Święto Dziękczynienia zawsze wypada w ostatni czwartek listopada i to właśnie wtedy mieszkańcy Nowego Jorku tłumnie gromadzą się przy głównej ulicy miasta, by móc wspólnie uczestniczyć w paradzie organizowanej właśnie z okazji Święta Dziękczynienia. Główną jej atrakcją są gigantyczne balony w różnorodnych kolorach, które szybują na wysokość kilkuset metrów nad miastem. Zwykle przedstawiają one różnorodne postacie z kreskówek i bajek. Towarzyszą im oczywiście tancerki i tancerze, kolorowe platformy kwiatowe, a także głośna muzyka. Dodatkowo na tę paradę zapraszane są również światowe gwiazdy sceny muzycznej.

Tylko w tym roku zaplanowany został występ samej Celine Dion czy kultowego zespołu Balck Eyed Peas. Pamiętajmy, że trasa parady z okazji Święta Dziękczynienia rozpoczyna się już o godzinie 9 rano przy ulicy 77 i Central Park West. Kolejno kieruje się ona w stronę Columbus Circle. Trasa parady dalej prowadzi na południe miasta. Co więcej, jeśli chcemy oglądać paradę z okazji Święta Dziękczynienia na własne oczy, to najlepiej zjawić się na miejscu już wczesnym rankiem około godziny 6-7. Ogromne tłumy, które przyciąga to wydarzenie sprawiają, że często nie można znaleźć dla siebie miejsca z dobrą widocznością.

Jak nowojorczycy obchodzą Święto Dziękczynienia?

Parada na Święto Dziękczynienia bez wątpienia jest jedną z najważniejszych „okoliczności” jego obchodzenia. Jednak nie jest to jedyny sposób, w jaki nowojorczycy się bawią. Podczas tego dnia najbardziej liczy się dobry posiłek i życzliwość. Wobec tego w domu przygotowywany jest słynny, pieczony indyk najczęściej w towarzystwie sezonowych warzyw. Niemniej jednak posiłek spożywany jest dopiero po uczestnictwie w paradzie i świetnej zabawie.

Dodatkowo nowojorczycy- podobnie jak wszyscy Amerykanie w tym dniu- mają tendencję do wręczania sobie prezentów. Ważnej jest bowiem, by w tym dniu nikomu nic nie brakowało, a także, by na twarzy każdego zagościł uśmiech. Pamiętajmy, że Święto Dziękczynienia ma charakter symboliczny. W tym dniu nowojorczycy dziękują sobie za przede wszystkim za spędzony wspólnie rok, a także za każdy szczęśliwy dzień. Jeśli chcemy z nimi przeżyć to wspólnie, wówczas ostatni czwartek listopada powinniśmy spędzić właśnie w Nowym Jorku.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Wyjazd do USA bez wizy – co musisz wiedzieć

Opera MET – dlaczego musisz wybrać się na spektakl?

Następny

Dodaj komentarz