Dzielnica GreenPoint, czyli Little Poland

Tagi , , , , , , ,

W dzisiejszych czasach wielu Polaków mieszka poza granicami kraju. Można ich spotkać w niemal każdym zakątku świata. Wiele osób pochodzenia polskiego mieszka w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że liczba ta wynosi około 10 milionów. W Nowym Jorku można znaleźć dzielnicę Greenpoint i to właśnie ona jest jednym z największych skupisk Polaków w Ameryce, zaraz po Chicago. Gdzie dokładnie znajduje się Greenpoint? Jaka jest historia tej dzielnicy? Ile Polaków obecnie tam mieszka?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Czym jest GreenPoint i gdzie się znajduje?

Greenpoint to najbardziej wysunięta na północ część Brooklynu. Od południowo-zachodniej strony graniczy z Williamsburg, od południowego wschodu z Brooklyn-Queens i East Williamsburg, od zachodu z ujściem rzeki East River, a od północy z Newton Creek. Dzielnicę Greenpoint nazywa się czasami Little Poland, gdyż mieszka tutaj wielu Polaków. W całym mieście mieszka aż 8,4 miliona osób, z czego populacja Polaków w Nowym Jorku wynosi około miliona. Według statystyk aż 43% z 34 719 mieszkańców GreenPoint deklaruje polskie pochodzenie, co czyni Greenpoint jednym z największych skupisk Polaków w Stanach Zjednoczonych. Można tutaj także znaleźć mnóstwo polskich restauracji, sklepów i firm. Według najnowszych danych w ostatnich latach Polaków w Nowym Jorku jest coraz mniej. Może to mieć związek ze wzrastającymi kosztami życia. Niemniej jednak, w Greenpoint wciąż można znaleźć wielu Polaków, a także mnóstwo polskich przedsiębiorstw czy różnego rodzaju instytucji.

Polacy w Nowym Jorku — historia

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, kiedy pierwsi Polacy przybyli do Stanów Zjednoczonych. Przyjęło się, że pierwsze osoby z Polski przybyły do Ameryki w XVII wieku. Wielu Polaków przybyło tutaj także w trakcie zaborów. Jednak to właśnie na początku XX wieku miała miejsce największa fala polskiej migracji. To właśnie wtedy wielu Polaków przybyło na tereny Nowego Jorku. Wiele osób pochodzenia polskiego można znaleźć w takich dzielnicach jak Queens, Middle Village, Maspeth czy Staten Island, jednak to właśnie w Greenpoint jest ich najwięcej.

W Nowym Jorku działa wiele polskich organizacji i instytutów, takich jak Fundacja Paderewskiego, Instytut Józefa Piłsudskiego, Fundacja Kościuszkowska, Polski Instytut Kulturalny, Polski Instytut Naukowy czy Liga Polska w Ameryce. Można tutaj także znaleźć sklepy, np. Lajkonik czy Ranczo Polish Deli, które oferują mnóstwo autentycznych, polskich produktów. W Greenpoint można nawet zobaczyć sklep Biedronka z nieco zmienionym logo. W Central Parku jest także Pomnik Władysława Jagiełły, który pochodzi z 1945 roku. Greenpoint oferuje również restauracje, które serwują typowe polskie dania. Takimi lokalami są Karczma, Polka Dot, Pierozek czy Pyza. Funkcjonują tutaj również polskie kawiarnie i piekarnie. Nowy Jork to mieszanka wielu kultur z całego świata i polskie elementy są gdzieniegdzie mocno widoczne.

Turyści w Nowym Jorku

Nie da się ukryć, że Nowy Jork jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w całych Stanach Zjednoczonych. Przyjeżdża tutaj wielu turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć takie atrakcje jak Times Square, Central Park, Statuę Wolności i Empire State Building. Według statystyk najwięcej turystów odwiedzających Nowy Jork pochodzi z Wielkiej Brytanii, Kanady, Brazylii, Francji, Niemczech, Australii i Chin. Polscy turyści znajdują się poza pierwszą dziesiątką. Trudno jest jednoznacznie określić, ilu Polaków średnio przyjeżdża do Nowego Jorku na wczasy, jednak liczba ta nie przekracza 100-200 tysięcy. W ostatnich latach można zaobserwować spadek, jeśli chodzi o turystykę w Nowym Jorku, na który olbrzymi wpływ miała pandemia.

Dowiedz się także, gdzie nocować w Nowym Jorku!

Jak powstała dzielnica Greenpoint?

Jeszcze przed okresem kolonizacji, obszar Greenpoint był zamieszkiwany przez plemię Keskachauge. Były to tereny pełne zieleni, lasów, łąk i zwierząt. W XVII wieku na tutejszy obszar przybyli Holendrzy, którzy zaczęli budować pierwsze domy. Aż do początku XIX wieku tutejsze gospodarstwa były odizolowane od pozostałej części Brooklynu. Na początku lat 30. XIX wieku Greenpoint zaczął ulegać kolosalnym zmianom i zaczął być dzielnicą produkcyjną. Powstało tutaj liczne stocznie, huty szkła, odlewnie mosiądzu i żelaza, browary i warsztaty maszynowe. Przez długi czas Greenpoint był znany jako jedna z największych dzielnic industrialnych. Tworzono tutaj meble, ceramikę, porcelanę i wiele innych produktów. Działała tutaj firma Union Porcelain Works, która uchodziła za jedno z najważniejszych i najpopularniejszych przedsiębiorstw, które było cenione za innowacyjność i niezwykle wysoką jakość. W XIX wieku zaczął się także rozwijać przemysł naftowy. W latach 30. XX wieku Greenpoint zaczął się rozwijać jeszcze mocniej, gdy uzyskał dostęp do nowojorskiego metra. Przez długi czas dzielnica była kojarzona jako obszar mocno uprzemysłowiony. Większość tutejszych fabryk zaczęła upadać po II wojnie światowej. W ciągu kilkudziesięciu lat doszło do kilku poważnych wycieków, które miały duży wpływ na dzielnicę.

Jak dzisiaj wygląda Greenpoint?

Choć Greenpoint na przestrzeni lat uległ ogromnym zmianom, wciąż gdzieniegdzie czuć stary, industrialny klimat. W wielu miejscach dzielnica wygląda jednak bardzo nowocześnie. Greenpoint jest bardzo zróżnicowany. Na ogół mówi się, że jest to dzielnica, w której panuje porządek i ład. W porównaniu do innych części Nowego Jorku Greenpoint jest także dużo bardziej ciche i spokojne. Można tutaj spotkać wielu Polaków w różnym wieku. Bez problemu znajdziemy tutaj także polskie restauracje, sklepy, a nawet kościoły czy kancelarie prawne. W Greenpoint można także zobaczyć charakterystyczne kilkupiętrowe domy z czerwonej cegły. Dzielnica ta odznacza się interesującym klimatem, którego nie znajdziemy nigdzie indziej. W ciągu kilkunastu ostatnich lat Greenpoint zaczął przechodzić przez duże zmiany, dzięki czemu dzisiaj ukazywane jest jako miejsce z bardzo dużym potencjałem kulturalnym. Nie da się ukryć, że dzielnica Greenpoint wciąż się zmienia, a Polacy nadal są stałą częścią tutejszego krajobrazu.

Czy Greenpoint to atrakcyjna dzielnica?

Nie da się ukryć, że Little Poland w Nowym Jorku nie jest tak chętnie wybieraną dzielnicą, jak inne części miasta. Greenpoint jest nieco mniej popularny i nie posiada tak wielu atrakcji, jak inne dzielnice, jednak zdecydowanie jest on uznawany za atrakcyjną okolicę. Dzielnica za uchodzi za bezpieczną część, w której panuje porządek, cisza i spokój. Nie jest ona aż tak głośna, jak inne dzielnice. Według statystyk Greenpoint jest także bezpieczniejsze niż inne części Nowego Jorku. Pod wieloma względami może dzielnica ta może być o wiele atrakcyjniejsza niż najpopularniejsze części miasta. Zdaniem wielu osób jest to jedna z najlepszych dzielnic, jeśli chcemy kupić lub wynająć mieszkanie. Koszty życia tutaj są niższe niż w najpopularniejszych dzielnicach. Greenpoint w Nowym Jorku może nie posiada tak wielu zabytków czy nowoczesnych atrakcji, jednak jest to atrakcyjna okolica, w której znajdziemy dużo ciszy i spokoju.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Nowy Jork- miasto, które nigdy nie śpi

Największe lotniska Nowego Jorku – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz