Najciekawsze dzielnice Nowego Yorku

Tagi , , , , ,

Nowy York dzieli się na pięć okręgów (boroughs): Manhattan, Brooklyn, Bronx, Queens i Staten Island – a każdy z nich stanowi w zasadzie oddzielne „miasto w mieście” i dzieli się na wiele mniejszych dzielnic i regionów administracyjnych, które cechują się ogromną różnorodnością, własnym niepowtarzalnym charakterem i kolorytem. Podróżni przyjeżdżający do Nowego Yorku, zwłaszcza na krótko, zwykle koncentrują się na odkrywaniu popularnych szlaków turystycznych Manhattanu. Jeżeli jednak tylko mamy czas, warto poznać także inne dzielnice, ich unikalną atmosferę i liczne atrakcje.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Serce Nowego Yorku bije na Manhattanie

Manhattan to najbardziej znany okręg Nowego Yorkutu bije serce miasta, to właśnie tu znajduje się większość miejsc, które dobrze znamy z filmów i popkultury, najsłynniejsza na świecie dzielnica finansowa (Wall Street)zapierające dech w piersiach zabytki i luksusowe butiki.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Manhattan jest najmniejszym, a jednocześnie najgęściej zaludnionym z nowojorskich boroughs. Znajduje się na wyspie, otoczony od strony zachodniej przez rzekę Hudson, od wschodu przez cieśninę East River. Od strony północnej inna cieśnina  – Harlem River oddziela Manhattan od Bronxu, a na południu znajduje się Zatoka Nowojorska. Do okręgu należy także kilka wysp, w tym niewielka Liberty Island, na której usytuowana jest Statua Wolności (widoczna np. z Battery Park).

New York City, The Statue of Liberty at sunset with a beautiful vanilla sky.
Nowy Jork, Statua Wolności o zachodzie słońca z pięknym waniliowym niebem., licencja: shutterstock/By Stefano Garau

Mówi się, że Manhattan nigdy nie zasypia. Aby się o tym przekonać, wystarczy przyjechać żółtą taksówką na Times Squere , obserwować potok ludzi zmierzających ze wszystkich stron, tysiące świateł, migających kolorowych reklam.

Manhattan słynie oczywiście również z wysokościowców – trzeba zadzierać wysoko głowy, by dostrzec ich najwyższe kondygnacje, a i tak ciężko byłoby policzyć wszystkie piętra. Jeżeli pragniesz spojrzeć z góry na panoramę miasta-wieżowców, kieruj się do Rockeffeler Center, gdzie znajduje się punkt obserwacyjny Top of The Rock lub wjedź na ostatnie piętro Empire State Building.

Buszuj po słynnej Piątej Alei, odwiedzając luksusowe butiki i słynne restauracje. Wypoczywaj w Central Parku. Odwiedź miejsce słynnego zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku, gdzie obecnie znajduje się wieżowiec One World Trade Center i memoriał. Będąc na Manhattanie warto także obejrzeć jeden z fantastycznych musicali w teatrach na Broadwayu i zwiedzić słynne na całym świecie muzea: na przykład Metropolitam Museum of Art , Muzeum Historii Naturalnej, Museum of Modern Art czy Muzeum Guggenheima.

NEW YORK - JANUARY 11,2009 : The Solomon R. Guggenheim Museum of modern and contemporary art. Designed by Frank Lloyd Wright on January 11, 2009 in New York City, USA
Museum of modern and contemporary art., licencja: shutterstock/By Tinnaporn Sathapornnanont

Odkrywaj różnorodność dzielnic Manhattanu

W obrębie Manhattanu znajduje się wiele mniejszych sąsiedztw (neighborhoods) – dzielnic, z których każda stanowi osobny mikrokosmos cechujący się niepowtarzalnym lokalnym kolorytem. Niektóre z nich, jak China Town czy Little Italy są kojarzone z jedną dominującą grupą etniczną. Znajdziemy tu również okolice uwielbiane przez artystów czy osób ceniących nietuzinkowy, swobodny styl. Należą do nich między innymi Soho – dawna dzielnica fabrykancka z budynkami o żeliwnych fasadach, pełna urokliwych knajpek Nolita czy Chelsea – kojarzona z gwiazdami muzyki i ruchem LGBT. W północnej części okręgu Manhattan znajduje się Harlem – dzielnica najbardziej zbliżona atmosferą do Bronxu, zamieszkana w dużej mierze przez Afroamerykanów. Tu obok wieżowców i XIX-wiecznych kamienic z piaskowca znajdują się liczne kameralne kluby jazzowe.

Brooklyn – najludniejsza dzielnica Big Apple

Po zwiedzaniu Manhattanu warto przejść się Mostem Brooklińskim na drugą stronę rzeki East River. Tu – w części Long Island znajduje się najludniejsza dzielnica Nowego Yorku – Brooklyn. To okręg, który nazywany bywa „sypialnią Manhattanu” – ze względu na znacznie niższe czynsze i geograficzną bliskość centrum wiele osób decyduje się wynająć mieszkanie na Brooklynie i dojeżdżać każdego dnia do pracy na Manhattanie. Pierwotnie Brooklyn stanowił odrębne miasto, jednak w 1898 roku większość jego mieszkańców zdecydowała w głosowaniu o przyłączeniu go do Nowego Yorku. Mimo to Brooklyn utrzymuje status hrabstwa.

New York, New York / USA - 01 06 2018: Brooklyn neighbourhood, Brownstones near prospect park and Park Slope.
Okolice Brooklynu, Brownstones w pobliżu Park Slope , licencja: shutterstock/By solepsizm

Większą część okręgu stanowią dzielnice mieszkaniowe – wiele z nich zamieszkują osoby pracujące na Manhattanie. Brooklyn najczęściej jest również pierwszym miejscem, gdzie decydują się wynająć mieszkanie imigranci z Europy.

Nie jest to dzielnica jednolita etnicznie. Możemy tu wyróżnić kilka części, które szczególnie upodobały sobie poszczególne narodowości. Polska społeczność dawniej skupiała się wokół Greenpointu, rosyjska – Brighton Beach, czy żydowska – Borough Park. Ze względu na dużą imigrację, zmiany kulturowe w tym okręgu zachodzą bardzo szybko. Brooklyn jest również bardzo zróżnicowany pod względem zamożności – znajdziemy tu zarówno ekskluzywne posiadłości jak i biedniejsze okolice.

Ze względu na dużą ilość parków, Brooklyn określany bywa również jako „miasto drzew”. Wśród turystów szczególnie popularna jest okolica Dumbo – okolica Mostu Brooklińskiego, skąd rozpościera się bardzo ciekawy widok na Manhattan. Warto także wypocząć na Coney Island, gdzie znajdują się tereny rekreacyjne z szeroką piaszczystą plażą i Green-Wood Cementary – cmentarz w stylu gotyckim.

Bronx – dzielnica gdzie rozbrzmiewa hip-hop, soul, blues i jazz

Bronx – okręg położony na północy miasta i zamieszkiwany głównie przez niezamożne społeczności Latynosów i Afroamerykanów przez lata uchodził za „najgorszą amerykańską dzielnicę”. Choć w latach 20. XX wieku nastąpił szybki rozkwit tych terenów, to po drugiej wojnie światowej zaczęły chylić się ku upadkowi. Stopniowo bardziej zamożni biali mieszkańcy zaczęli przenosić się do innych okolic, podczas gdy wśród uboższych czarnoskórych panowało bezrobocie i bieda, co prowadziło do wzrostu przestępczości.

Close-up view of a traffic light and some buildings on background with windows and emergency stairs. Bronx District, New York, USA.
Budynki na tle z oknami i schodami awaryjnymi. Bronx District, New York, USA., licencja: shutterstock/By travelwild

Mimo dotknięcia kryzysem i licznych podpaleń, na Bronxie kształtowała się unikatowa kultura – pierwotnie rozbrzmiewał dźwiękami jazzu, bluesa i soulu. Bronx najbardziej zasłynął jednak w masowej świadomości jako miejsce narodzin kultury hip-hopowej. Od końca lat 80. na Bronxie prowadzone są liczne programy rewitalizacyjne, dlatego też dzielnica staje się bezpieczniejsza. Bez wątpienia warto odwiedzić Yankee Stadium, oraz jedne z największych na świecie ZOO i ogród botaniczny.

Queens – wśród społeczności azjatyckich i latynoamerykańskich

Położona w zachodniej części wyspy Long Island Queens to największa pod względem zajmowanej przestrzeni dzielnica Nowego Yorku. Stanowi prawdziwy tygiel kulturowy – mieszkają tu liczne społeczności azjatyckie i latynoamerykańskie, tu na każdym kroku można spotkać świątynie hinduistyczne i sklepiki prowadzone przez Portorykańczyków czy Meksykanów. Uważa się, że Queens jest najbardziej zróżnicowanym miejscem pod względem etnicznym na całym świecie – mieszkańcy tej dzielnicy mówią w aż 138 różnych językach. To także spokojna okolica chętnie wybierana jako miejsce do mieszkania przez rodziny z klasy średniej.

Choć ze względu na jej podmiejski charakter najpopularniejsze trasy turystyczne Nowego Yorku nie wiodą przez Queens, warto poświęcić odrobinę czasu także na poznanie tej dzielnicy. Już sama oferta gastronomiczna oszałamia: można tu spróbować kuchni z najdalszych zakątków świata w najlepszym wydaniu. Znajdziesz tu również kilka godnych uwagi atrakcji turystycznych, wśród których warto wymienić chociażby park Flushing Meadow Corona Park, New York Hall of Science oraz Queens Museum.

Luksus na Staten Island

Pragnąc obejrzeć Statuę Wolności z innej perspektywy, warto wybrać się w rejs na wyspę Staten Island – kursują tam darmowe promy z Manhattanu – z South Ferry (przystanek metro Whitefall).

W czasie drogi można zrobić fantastyczne zdjęcia na tle monumentu. Staten Island to najmniejsza i najbardziej jednorodna etnicznie dzielnica Nowego Yorku – a jednocześnie najbogatsza. Choć jest stosunkowo słabo zaludniona (dawniej miała charakter wiejski), to właśnie tu znajdują się luksusowe posiadłości należące do najbogatszych Nowojorczyków, w tym ulokowane na niewysokiej skarpie zabytkowe wille w stylu wiktoriańskim. Na wyspie jest dużo zieleni. Dzielnica szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, gdy kwitną magnolie.

Słynny Staten Island Prom znak wejścia - Nowy Jork.
Słynny Staten Island Prom znak wejścia – Nowy Jork., licencja: shutterstock/By pisaphotography

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Najciekawsze darmowe muzea w Nowym Jorku

Kiedy jechać do Nowego Jorku?

Następny

Dodaj komentarz