Formalności przed wylotem do USA

Tagi , , , , ,

Od listopada 2019 roku Polscy obywatele mogą latać w celach turystycznych do Stanów Zjednoczonych bez wiz – wiąże się to z faktem, że Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego (VWP – Visa Waiwer Program). Chociaż przed wylotem nie będziemy musieli już starać się o wizę w ambasadzie w Warszawie, nadal konieczne będzie zadbanie o pewne formalności. Podpowiadamy jak to zrobić i wyjaśniamy, w jaki sposób złożyć wniosek w Elektronicznym Systemie Autoryzacji (ESTA).

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Co trzeba zrobić, by uzyskać zgodę na wjazd do Stanów Zjednoczonych?

Obecnie bez wiz do Stanów Zjednoczonych Polacy mogą podróżować na okres nieprzekraczający 90 dni wyłącznie celach turystycznych (niezwiązanymi ze studiami czy podjęciem pracy). Muszą one jednak wcześniej zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji (ESTA) i otrzymać zgodę na podróż. Nie jest to trudne. Wypełnienie wniosku w Internecie trwa około dwudziestu minut. Konieczne będzie przygotowanie paszportu biometrycznego. Musi być on ważny na co najmniej 90 dni. Ważne jest także kupienie biletów lotniczych – zarówno w pierwszą stronę jak i powrotnego – istotna jest data planowanego opuszczenia Stanów Zjednoczonych.  Rekomendowane jest złożenie tego wniosku na co najmniej 72 godziny przed wylotem. My radzimy jednak, by postarać się o to znacznie wcześniej. Zwłaszcza w sytuacji, gdy z jakichkolwiek przyczyn obawiasz się decyzji odmownej. Dzięki temu będziesz mieć jeszcze czas na zmianę planów. Konieczne będzie dokonanie płatności w wysokości 14 dolarów. To znacznie mniej niż koszt uzyskania wizy (160 dolarów).

Zgodę na wjazd do Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem systemu ESTA otrzymujemy na okres dwóch lat. W tym czasie możemy wielokrotnie przekraczać granicę USA. Żaden z pobytów nie może być jednak dłuższy niż 90 dni.

Formalności w systemie ESTA – kto może dostać decyzję odmowną?

Niestety, choć wypełnienie wniosku w systemie ESTA jest bardzo proste, szybkie i znacznie tańsze niż uzyskanie wizy, to nadal możemy spotkać się z decyzją odmowną. Są to stosunkowo rzadkie sytuacje. Jednak system weryfikuje podstawowe informacje o podróżnych i w niektórych przypadkach odrzuca wnioski. Są na to przede wszystkim narażone osoby, które już w przeszłości starały się o wizę i uzyskały decyzję odmowną. W tym gronie znajdą się też osoby, które złamały prawo imigracyjne lub popełniły czyn karalny na terytorium USA. Innym popularnym powodem braku zgody są podróże do niektórych krajów (po 2011 roku) – Iraku, Iranu, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii, Jemenu i Korei Północnej.

W jakich sytuacjach będę potrzebować jednak wizy do Stanów Zjednoczonych?

Warto pamiętać o tym, że odrzucenie wniosku w systemie ESTA nie wiąże się jeszcze automatycznie z tym, że nie będziemy mogli polecieć do Stanów Zjednoczonych. Z tego właśnie powodu radziliśmy, by składać wniosek wcześniej, aby w takiej sytuacji mieć jeszcze możliwość działania. Osoby, które nie uzyskały elektronicznej zgody, nadal mogą ubiegać się o wizę w ambasadzie lub konsulacie Stanów Zjednoczonych. Jest to procedura identyczna do tej, która dotychczas obowiązywała wszystkich podróżnych.

Wizy potrzebne będą także osobom, które pragną pojechać do Stanów Zjednoczonych w celach innych niż turystyczne. Choć Naszych Czytelników interesują przede wszystkim cele rekreacyjne, warto w tym miejscu dla formalności także krótko omówić inne przypadki. Istnieją różne kategorie wiz nieimigracyjnych do USA, powiązane z różnymi celami podróży. Możemy wymienić między innymi: wizy dla pracowników (służbowe), dla studentów, dla uczestników wymiany (np. szkolnej/studenckiej/kulturowej), wizy dla pracowników tymczasowych czy au-pair. Poszczególne rodzaje wiz różnią się między sobą czasem dozwolonego pobytu w USA i wysokością pobieranej opłaty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie amerykańskiej ambasady. Ubieganie się o każdy rodzaj wizy wiąże się z koniecznością stawienia się osobiście na umówione spotkanie z konsulem. Rezerwacja terminu ma miejsce na stronie internetowej. W przypadku uzyskania wizy, paszport możemy odebrać w punkcie odbioru na terenie placówki dyplomatycznej. Druga opcja to odesłanie do domu za dodatkową opłatą kurierem.

Czy to koniec formalności? Należy pamiętać o tym, że zgodnie z amerykańskimi przepisami, ostateczna decyzja o wpuszczeniu lub nie danej osoby do kraju zawsze należy do urzędnika imigracyjnego. Ten już na lotnisku ma prawo odesłać z powrotem do kraju każdego, kto wzbudza jego podejrzenia. W rzeczywistości jednak takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Dlatego też już w momencie gdy posiadamy pozytywną decyzję z systemu ESTA lub wybraną wizę, nie powinniśmy się niczym martwić.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Kiedy jechać do Nowego Jorku?

Internet w Nowym Jorku

Następny

Dodaj komentarz