Manhattan to prawdziwe serce Nowego Jorku, które przyciąga turystów nie tylko dużą liczbą zabytków, ale też wyjątkową historią. Obok historii nie sposób przejść obojętnie. Manhattan na przestrzeni lat przeszedł niezwykłą transformację, co sprawia, że po dziś dzień uchodzi za jedną z wizytówek Nowego Jorku. Jeśli planujesz odwiedzić to miasto, to nie zapomnij o Manhattanie.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Jak powstał Manhattan?
Mało kto wie o tym, że Manhattan pierwotnie zamieszkiwany był przez rdzennych Amerykanów z plemienia Lenape. Przed wieloma laty był on bardzo bogaty w zasoby naturalne i stanowił ważny punkt handlowy dla lokalnych plemion. Przyczyniło to się do tego, że traktowano go za cel wielu wypraw. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł do wyspy, był oficjalnie Giovanni da Verrazzano w XVI wieku. Henry Hudson natomiast w 1609 roku przyciągnął uwagę Europejczyków na dłuższy czas, żeglując na zlecenie Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Hudson opisał wyspę jako fenomenalne miejsce do osiedlenia się i rozwijania handlu, co zapoczątkowało kolonizację przez Holendrów.
Holenderscy osadnicy założyli na wyspie fort i dali mu nazwę Nowy Amsterdam. Oficjalna transakcja nabycia Manhattanu miała miejsce w 1626 roku, kiedy to Peter Minuit, czyli gubernator kolonii, podobno kupił wyspę od rdzennych mieszkańców za towary warte 60 guldenów, co jest przeliczane na zaledwie 24 dolary według obecnej waluty. Historia tego zakupu jest owiana olbrzymią tajemnicą i kontrowersją. Niektóre źródła podkreślają, że Lenape nie mieli pojęcia o permanentnych konsekwencjach transakcji. Wierzyli, że była to jedynie czasowa wymiana dóbr. Podjęcie decyzji o sprzedaży za tak niską kwotę miało jednak dla nich poważne reperkusje w przyszłości.
Jak Holendrzy sprzedali Manhattan?
Co interesujące, historia Manhattanu jako holenderskiej kolonii nie trwała przesadnie długo. W 1664 roku angielska flota pod dowództwem słynnego Richarda Nichollsa wpłynęła do portu Nowego Amsterdamu, domagając się jak najszybszego poddania miasta. Holenderski gubernator niechętnie zgodził się na kapitulację, ale nie chciał narażać mieszkańców na niebezpieczeństwo. Tym samym Nowy Amsterdam przeobraził się w Nowy Jork. Nazwa ta powstała na cześć księcia Yorku, przyszłego króla Jakuba II. Zmiana władzy przyniosła ze sobą zupełnie nowe zasady i rozwój, który z czasem uczynił Manhattan jednym z podstawowych centrów handlowych na całym świecie.
Warto zauważyć, że pomimo zmiany władzy holenderskie dziedzictwo pozostawiło naprawdę trwały ślad na Manhattanie. Nazwy ulic, do których zaliczamy chociażby Broadway (czyli dawne Breede Weg), czy architektura niektórych budynków przypominają o niezwykle ciekawych początkach miasta. Nie sposób nie zauważyć, że wyjątkowe holenderskie podejście do handlu i tolerancji religijnej w istotny sposób przyczyniło się do charakteru przyszłego Nowego Jorku jako miasta w pełni otwartego i kosmopolitycznego.
Historia Manhattanu w skrócie
Kluczowym momentem w historii Manhattanu był okres, kiedy to Nowy Amsterdam – po przejęciu przez Anglików w drugiej połowie XVII wieku – został przemianowany na Nowy Jork. Manhattan rozwijał się naprawdę dynamicznie, stając się istotnym centrum handlowym i administracyjnym. W XVIII wieku podczas amerykańskiej wojny o niepodległość Manhattan był świadkiem wielu bardzo ważnych wydarzeń, a zwłaszcza słynne bitwy pod Harlem Heights i okupacji brytyjskiej. Po zakończeniu wojny Nowy Jork stał się pierwszą oficjalną stolicą Stanów Zjednoczonych.
W XIX wieku Manhattan stał się jeszcze ważniejszym węzłem handlowym. Przyczyniło się do tego otwarcie kanału Erie w 1825 roku. Połączenie Nowego Jorku z Wielkimi Jeziorami miało gigantyczny wpływ na gwałtowny wzrost populacji i rozwoju infrastruktury. Rozwój przemysłu i napływ imigrantów zmieniły także oblicze wyspy, która stała się prawdziwą mieszanką kultur. Koniec XIX wieku i początek XX wieku to natomiast czas bardzo intensywnej urbanizacji i budowy charakterystycznych drapaczy chmur. Drapacze po dziś dzień dominują w pejzażu Manhattanu. Szczególnie popularny jest Woolworth Building, Chrysler Building i Empire State Building, które są symbolem potęgi całego Manhattanu.
Manhattan dzisiaj
Aktualnie Manhattan jest gigantycznym centrum finansowym, kulturalnym czy rozrywkowym. Jego skyline jest jednym z najbardziej polecanych na świecie. Jeśli więc kochasz piękne widoki, to nie możesz ominąć tej wielkiej dzielnicy. Manhattan ma wiele walorów, aczkolwiek większość turystów opisuje tę dzielnicę jako centrum edukacji. Wiele pochlebnych recenzji zbiera chociażby Columbia University i New York University, a także centra sztuki, ze słynnym Broadwayem na czele.
Wielokulturowość i wyjątkowo ciekawe życie nocne w Manhattanie przyciągają wielu spragnionych wrażeń turystów z całego globu, czyniąc Manhattan miejscem, które nigdy nie zasypia. Manhattan jest naprawdę znakomitym przykładem niezwykłej ewolucji miejskiej, dlatego też trudno go nie docenić. Jego historia, a zwłaszcza przeszłość związana z Holandią, sprawia, że jest to miejsce o wyjątkowym klimacie i historii, które musisz zobaczyć na własne oczy.