Historyczne miejsca w Nowym Jorku

Tagi , , , , , ,

Nowy Jork, okrzyknięty niedawno najdroższym miastem na świecie. Od dziesięcioleci pozostaje również jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie, podróżniczym marzeniem wielu. Jak i również uniwersalnym symbolem sławetnego „American dream”. Ta olbrzymia metropolia dzięki stałej obecności w popkulturze dobrze zakorzeniła się w umysłach ludzi na całym świecie. Chociaż większość z nich nigdy nawet nie stanęła na amerykańskiej ziemi, nowojorskie obrazki wydają się wszystkim dziwnie znajome.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Nowy Jork historycznie

Nowy Jork to obecnie miasto o największej liczbie mieszkańców w całych Stanach Zjednoczonych. Stanowi globalne centrum mody, biznesu oraz mediów i powszechnie nazywany bywa kulturalną stolicą świata. Jego początki sięgają 1624 roku, kiedy to został założony przez holenderskich kolonistów, którzy nadali mu nazwę… New Amsterdam, oczywiście na cześć własnej stolicy. Na historię miasta składa się prawie czterysta lat, nic więc dziwnego, że jest ono niezwykle interesujące pod względem turystycznym oraz naukowo-historycznym. W tej olbrzymiej metropolii znajdziemy niezliczone zabytki i miejsca o ogromnym znaczeniu kulturalnym.

Miejsca w Nowym Jorku ważne pod względem historycznym

Przechadzając się po Central Parku możemy natknąć się na Central Park Carousel. Ten klasyczny już obiekt, który uważni obserwatorzy mogli dostrzec w niejednym filmie, dostarcza zabawy spacerowiczom od 1871 roku. Drewniana karuzela, która jest już czwartą, znajdującą się w tym miejscu, jest jednym z największych obiektów tego typu w całych Stanach Zjednoczonych. Przejażdżkę można odbyć na jednym z 57 ręcznie rzeźbionych koni lub w jednej z dwóch karoc.  Co roku z możliwości odbycia tej wyjątkowej przejażdżki korzysta przeszło 250 tysięcy osób z całego świata.

Kolejnym obiektem, który możemy podziwiać, spacerując po słynnym Central Parku, jest Igła Kleopatry, czyli Cleopatra’s Needle. To bodaj najstarszy dostępny dla oczu przeciętnego przechodnia obiekt w Nowym Jorku. Obelisk wykonano w piętnastym stuleciu przed naszą erą na zamówienie faraona Thutmosisa III. W 1869 roku został on podarowany Amerykanom przez ówczesnego wicekróla Egiptu. Wraz z kamieniem węgielnym w podstawie obiektu wmurowano zamknięte w ołowianych skrzyniach kopię konstytucji USA, biblię, słownik Webstera, plan Nowego Jorku oraz komplet dzieł Szekspira.

Słynny obelisk zwany Igłą Kleopatry w Central Parku w Nowym Jorku, licencjat: shutterstock/By cpaulfell
Słynny obelisk zwany Igłą Kleopatry w Central Parku w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By cpaulfell

Saint Paul’s Chapel

Innym interesującym znajdującym się nieopodal obiektem jest Saint Paul’s Chapel. Jest to najstarszy zachowany budynek tego typu na Manhattanie. Mimo że ma za sobą przeszło 250 lat historii, w powszechnej świadomości zasłynął stosunkowo niedawno. Kiedy bez żadnych uszkodzeń przetrwał atak terrorystyczny z 11 września 2001 roku na znajdujące się jedyne 100 metrów dalej World Trade Center. To najstarszy nieprzerwanie świadczący usługi budynek użyteczności publicznej. W 2016 roku przeszedł gruntowną renowację i pozostaje aktywną częścią parafii Świętej Trójcy. Regularnie odbywają się tu nabożeństwa, koncerty, wykłady oraz wystąpienia znanych kaznodziejów. Kaplica służy również jako schronisko dla bezdomnych.

Może nieco mniej znany dla przeciętnego turysty, jednak niezwykle ciekawy obiekt to budynek nowojorskiego fortu – niegdyś West Battery, a obecnie – Castle Clinton. W swej oryginalnej formie miał chronić miasto przed atakami wrogich statków. Następnie znajdowała się w nim pierwsza stacja emigracyjna (przez którą przewinęło się ponad 8 tysięcy ludzi!). Obecnie między innymi można w nim zakupić bilety na Statuę Wolności i prom pływający na Ellis Island.

Kolejnym interesującym zabytkiem Nowego Jorku jest Katedra Św. Jana. Pierwotnie miała być kościołem neoromańskim, jednak ostatecznie przybrała formę świątyni neogotyckiej. Budowa rozpoczęła się w 1892 roku i do tej pory nie została ukończona. Pierwsze nabożeństwo w nowojorskiej katedrze odprawiono dopiero 1941 roku, tuż przed atakiem Japończyków na Pearl Harbor. Potem na czas drugiej wojny światowej prace wstrzymano. Mimo ich wznowienia w późniejszym okresie, do ukończenia świątyni wciąż wiele brakuje. Aktualne informacje podają, że do wykonania pozostaje jeszcze około 34% prac. W 2001 roku postęp budowy został zatrzymany przez pożar, który wybuchł w budynku.

Czym jest historia dla Amerykanów?

Przyzwyczajeni do wielkomiejskiego blichtru i gwaru Amerykanie niezwykle cenią sobie dostęp do miejsc, dzięki którym mogą pozwolić sobie na chwilę oddechu. Jako stosunkowo młode państwo Stany Zjednoczone nie mogą się poszczycić wieloma zabytkowymi budowlami, dlatego do tych, które istnieją, przykładają szczególną wagę i dbają o utrzymanie ich w dobrej kondycji. Turyści odwiedzający Nowy Jork niewątpliwie będą pod wrażaniem organizacji infrastruktury turystycznej i znakomitej pieczy, jaką otaczane są miejsca o szczególnym znaczeniu kulturalnym i historycznym.

Duma ze swojego państwa to dla Amerykanów niezwykle ważna część własnej tożsamości i z dumą prezentują oni przynależność do swojego narodu. Koszulki, czapki czy inne akcesoria dostępne w sklepach z pamiątkami są równie często noszone przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych, którzy codziennie chętnie podkreślają swoje pochodzenie.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Z Nowego Jorku do wodospadu Niagara

Najbardziej luksusowe miejsca Nowego Jorku

Następny

Dodaj komentarz