Jazda po Nowym Jorku autem – na co musisz się przygotować?

Tagi , , , , ,

Wybierając się do Nowego Yorku warto pamiętać by uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości, ponieważ w tym mieście bardzo trudno znaleźć miejsce parkingowe, a kiedy już to się uda, to można spotkać się z niemiłą niespodzianką, ponieważ godzina parkingu kosztuje nawet 40 dolarów. No co, więc warto być przygotowanym decydując się na jazdę autem po Nowym Jorku? 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Nowy Jork korki, czyli nowojorskie taksówki czy prywatny samochód?

Nowy York to najsłynniejsze miasto Ameryki, prze które przejeżdżają 3 miliony pojazdów dziennie, dla których stworzono 85 000 miejsc parkingowych z parkometrami, na których można się zatrzymać na maksymalnie dwie godziny. W praktyce jednak przemieszczanie się samochodem po Nowym Jorku. jest trudne, dlatego czasami, dla świętego spokoju i oszczędności, portfela warto przesiąść się do metra lub zamówić taksówkę.

Nowy Jork to jedno z najbardziej zakorkowanych miast na świecie i chociaż jego mieszkańcy sami nie jeżdżą samochodami, jednak w praktyce znalezienie miejsca parkingowego w tym mieście w środku dnia graniczy często z cudem. Opłaty za postój nie są niskie, a za przekroczenie czasu postoju grożą dodatkowe kary w postaci mandatów. Co ciekawe, w przeciwieństwie do np. polskich miast takich jak Kraków czy Warszawa mieszkańcy Nowego Jorku nie mogą liczyć na żadne ulgi z racji zameldowania w takim miejscu, a za godzinę parkowania na gminnych ulicach płaci się bardzo dużo – nawet do 40 dolarów. Dlatego coraz większa liczba mieszkańców rezygnuję z poruszania się po mieście samochodem z uwagi na nieustanne szukanie parkingów, korki i wysokie ceny za parkowanie. 

Powinna o tym pamiętać każda osoba, która wybiera się do Nowego Jorku i chce przemieszczać się samochodem. W praktyce, bowiem musi przygotować się na znaczne utrudnienia jeśli chodzi o znalezienie jakiegokolwiek parkingu w mieście – nawet na wielopiętrowym parkingu. Osoby, które wcześniej bywały już w Nowym Jorku często decydują się na alternatywę w postaci poruszania się metrem lub na wynajem taksówki.

Zwiedzanie Nowego Jorku autem – czy to ma sens? 

Osoby, które decydują się na przyjazd do Nowego Jorku zadają sobie pytanie o to, czy podróżowanie po nim autem ma jakikolwiek sens? Z pewnością jest to wygodne, ale, mając na uwadze ogromne korki i brak miejsc parkingowych, często lepiej zdać się na inne środki transportu. Wyjątkiem jest weekend, kiedy parkingi uliczne – także te, za które płaci się w parkometrze – są bezpłatne, ale na ogół zajęte przez turystów i osoby, które przyjeżdżają na zakupy. Dlatego w praktyce znalezienie miejsca na postój nadal jest bardzo trudne.

Koniec końcem wiele osób dochodzi do wniosku, że zamiast tracić czas na szukanie miejsca parkingowego i narażanie się na opłaty za zbyt długi postój, lepiej zdecydować się po prostu na przemieszczanie się za pomocą metra lub zamówienie taksówki. Warto też pamiętać, że sama opłata za pozostawienie samochodu na strzeżonym parkingu w niektórych miejscach w Nowym Jorku to nie wszystko, ponieważ do tego dochodzi jeszcze podatek.

Nie warto też skusić się na parkowanie w nielegalnych miejscach – np. przez zepsutym parkometrze lub niedrukowanie dowodów wpłaty, ponieważ grozi za to mandat w wysokości od 15 dolarów do nawet 550 dolarów. Dlatego zdecydowanie warto przemyśleć czy poruszanie się po Nowym Jorku samochodem jest w ogóle opłacalne…

Jak sobie radzić na ulicach Nowego Jorku?

Aby sprawnie poruszać się po ulicach Nowego Jorku warto zadać sobie pytanie o to czy jesteśmy w stanie zapłacić naprawdę dużo za godzinę parkowania? Często turyści decydują się znaleźć miejsce parkingowe w najbliższej okolicy sklepów czy innych obiektów, które chcą zwiedzić, ale wtedy trzeba liczyć się z faktem, że może to kosztować nawet 200 dolarów za dobę. Nieco taniej jest powyżej 95 Street, ale stamtąd, z kolei, jest dosyć daleko do obiektów, które turyście chcieliby oglądać.

W praktyce, więc im bliżej środka Manhattanu tym drożej, a dodatkowo nie ma specjalnych parkingów w pobliżu atrakcji turystycznych, takich jak galerie czy muzea, co w innych krajach jest standardem. Trudno się temu dziwić, mając na uwadze fakt, że nawet burmistrz Nowego Yorku nie jest w stanie dojechać do samej metropolii i na ogół korzysta z oddalonego o kilka przecznic parkingu wielopoziomowego.

Dlatego w Nowym Jorku trzeba po prostu sprawdzać gdzie znajdują się znacznie tańsze parkingi, bo te można znaleźć np. w odległości około mili i więcej od Times Square i innych atrakcji turystycznych. Można tam znaleźć wolne miejsce i zróżnicowane ceny, wynoszące od 30 do 50 dolarów za godzinę postoju. Turyści nie mogą, niestety liczyć na abonamenty miesięczne, które przeznaczone są dla okolicznych mieszkańców, jeśli parkują w okolicy w miarę regularnie.

Nowy Jork autem…

Wybierając się do jednego z największych miast na świecie warto zdecydować się na podróż metrem lub wynajem aut. Nowy Jork jest bowiem tak zakorkowany, że znalezienie w nim miejsca na postój to prawdziwe wyzwanie, nawet dla osoby, która na co dzień mieszka w takiej metropolii jak Nowy York. Zwiedzanie może więc znacznie opóźnić się przez brak parkingu. W praktyce zatem wiele osób decyduje się na przygodę pt. „Nowy York samochodem… ale nie swoim”. Warto poszukać metra lub sprawdzić gdzie kursują tańsze taksówki (Np. w sieci pod hasłem: „wynajem samochodów Nowy Jork”).

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Plaże w Nowym Jorku

LaGuardia – praktyczne informacje

Następny

Dodaj komentarz