LaGuardia – praktyczne informacje

Tagi , , , ,

Turyści przylatują do Nowego Jorku na jedno z trzech lotnisk: John F. Kennedy International Airport, Newark oraz LaGuardia. Port Lotniskowy LaGuardia jest jednym z popularniejszych w stanie Nowy Jork i mieści się w dzielnicy Queens. Nazwa portu pochodzi od nazwiska burmistrza Fiorella La Guardii. Lotnisko, o którym mowa cieszy się wielką popularnością ze względu na swe położenie (znajduje się blisko Manhattanu), a loty są głównie krajowe i do Kanady. W sezonach letnich można lecieć również na Bahamy i do Aruby. Lotnisko obsługuje prawie 20 linii lotniczych.

W 2012 r. z jego usług skorzystało około 25 mln pasażerów, a w 2016 roku aż 30 mln. To pokaźny wynik, który ukazuje, iż ludzie są zadowoleni ze świadczonych usługi i nadal chętnie wybierają ten port. Według statystyk LaGuardia jest trzecim pod względem częstotliwości lotów lotniskiem w Nowym Jorku. To lotnisko zajmuje wysokie miejsce wśród polecanych przez klientów. Wiele osób jest zadowolonych z otrzymywanych tam usług i obsługi zarówno samego lotniska, jak i załogi samolotów. LaGuardia z pewnością jest dobrym wyborem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Opis i historia lotniska LaGuardia

Port lotniczy LaGuardia powstał 2 grudnia 1939 roku. Znajduje się w północnej części nowojorskiej dzielnicy Queens. Połączenie lotniska LaGuardia i lotniska Newark Liberty International tworzy największy system lotnisk w Stanach Zjednoczonych i największą liczbę operacji lotniczych na świecie. Lotnisko jest węzłem komunikacyjnym Delta Air Lines i American Airlines. Lotnisko pierwotnie było lotniskiem Glenn H. Curtiss. Po jakimś czasie przeprojektowano lotnisko i całkowicie zmieniono jego nazwę na New York Municipal Airport – LaGuardia Field. W 1953 nadano mu nazwę LaGuardia Airport, a wszystko na cześć burmistrza Nowego Jorku – Fiorello La Guardia.

Początkowo teren lotniska LaGuardia należał do rodziny Steinway, która wykorzystywała go w celach prywatnych. Dopiero później lotnisko stało się komercyjne i dostępne dla każdego. Gdy otwarto lotnisko w 1939 roku ludzie byli zachwyceni możliwością lotów, dlatego za samo obejrzenie startu i lądowania samolotu płacili 10 centów. Dzięki temu LaGuardia znacząco się wzbogaciła, co podniosło jej prestiż. Lotnisko było wykorzystywane jako ośrodek szkoleniowy dla techników lotniczych oraz jako pole logistyczne podczas II wojny światowej. W 1947 roku powstały ulepszenia dotyczące poprawy jakości obsługi i lotów. Lotnisko jest dalej ulepszane, a wielu turystów i miejscowych chwali jakość obsługi i lotów. Lotnisko La Guardia składa się z 4 terminali (A,B,C,D).

Terminale na LaGuardii

  1. Terminal A, znany jako Marine Air Terminal był oryginalnym budynkiem terminalu lotniska obsługującym podróże międzynarodowe w latach 40. XX wieku. Jedyną linią lotniczą obecnie korzystającą z tego terminalu jest Jet Blue.
  2. Terminal B, czyli Centralny Budynek Terminalu, został zbudowany w 1964 roku. Obecnie obsługuje głównie loty krajowe i linie lotnicze jak: Air Canada, United, American Airlines i Southwest.
  3. Terminal C uruchomiony został we wrześniu 1992 roku, a zaprojektowany był z myślą o rynku spożywczym, detalicznym i koncesyjnym oraz Centrum powitalnym dla przylotów. Obecnie pracuje z liniami: Frontier, Spirit Airlines, Delta, Delta Connection i WestJet. Terminal obsługuje około połowy całego ruchu regionalnych linii lotniczych LaGuardia.
  4. Terminal D został zaprojektowany w 1983 roku przez William Nicholas Boduva & Associates Architects i w tym samym roku otwarty. Obecnie używany jest przez Delta i Delta Connection.

Jak dostać się z lotniska do centrum Nowego Jorku?

Podróż z LaGuardii do centrum Nowego Jorku, czyli Manhattanu, jest dosyć prosta. Istnieje wiele sposobów na dostanie się do serca tego popularnego miasta. Długość drogi z lotniska do centrum to około 25 kilometrów. Pierwszym wariantem jest oczywiście taksówka. Przy lotnisku zawsze stoi rząd ustawionych pojazdów, czekających na potencjalnego klienta. Podając adres, taksówkarz zawiezie nas prosto pod wskazany adres. Taryfa lotniskowa jest niezmienna i wynosi 52 dolary. Należy liczyć się z tym, że trzeba zapłacić dodatkowo napiwek i inne koszty związane z podróżą, jak na przykład przejazd tunelem.

Można również wynająć prywatny samochód. W zależności od wypożyczalni informacje o wynajmie nie różnią się zbytnio. Wcześniejsze zarezerwowanie samochodu może okazać się znacznie tańsze. Metro jest kolejną super opcją. Jest stosunkowo tanie, lecz minusem jest powolna, monotonna jazda. Przy LaGuardia trzeba wsiąść do wagonu AirTrain do Jamaica Station, a tam przesiąść do metra linii E, J lub Z. Koszt podróży metrem to około 8 dolarów. Decydując się na ten środek transportu, należy wiedzieć, że najpierw trzeba wsiąść do całodobowego autobusu, który zabierze nas do stacji metra. Koszt takiego biletu to około 2,75 dolara. Dzieci w wieku do 5 lat jadą za darmo. Płacąc za bilet autobusowy gotówką, należy poprosić kierowcę o bilet na przesiadkę (free metro transfer). Około 45 minut jazdy zajmie podróż autobusem. Koszt tej opcji transportu wynosi około 16 dolarów. Przystanek autobusowy znajduje się obok lotniska. Aby mieć gwarantowany przejazd, najlepiej zarezerwować bilet z wyprzedzeniem.

Nowy Jork – dojazd do lotniska

Wbrew pozorom koszty wyjazdu z centrum Nowego Jorku do lotniska LaGuardia nie są takie same. Biorąc pod uwagę taksówkę, opcja jest bardzo podobna do taryfy lotniskowej, jednak jest liczona według taksometru. Jeśli wcześniej wynajęło się samochód, wówczas należy jedynie uzgodnić z wynajmującym miejsce pozostawienia pojazdu. Opcja jest kosztowna, lecz pojazd jest jedynie do naszej dyspozycji. Metro oraz autobus pozostają w bezzmiennych cenach, dlatego nie należy się martwić nagłymi podwyżkami.

Ile kosztuje taxi z lotniska do centrum Nowego Jorku?

Jak podano powyżej, z lotniska do centrum miasta koszt taksówki wynosi około 52 dolary plus koszty przejazdów przez tunele oraz napiwek dla kierowcy. Wówczas koszt waha się pomiędzy 65 a 70 dolarami.

LaGuardia – przydatne informacje

Chcąc lecieć najniższym kosztem, należy na bieżąco sprawdzać ceny lotów. Często na stronach internetowych widnieją promocje, które szybko znikają z powodu dużego zainteresowania. Dlatego najlepiej jak najwcześniej zaplanować podróż i zakupić bilet. 

Ceny przejazdów można sprawdzić na stronach przewoźników. W zależności od tego czym chcemy jechać, najlepiej wcześniej sprawdzić informacje o cenach. Niekiedy mogą się one różnić z usłyszanymi informacjami. Transfery lotniskowe niemal zawsze różnią się ceną. Wynajem samochodów świadczą takie firmy jak: Avis, Dollar, Hertz, Budget, Enterprise, National.

Bez względu na wybraną opcję transportu, należy uwzględnić godziny szczytu i możliwe opóźnienia. Przeważnie są to godziny od 7:00 do 9:00 oraz od 16:00 do 20:00.

Bilet autobusowy zakupiony przez Internet jest ważny 90 dni.

W pobliżu portu znajdują się hotele takie jak: Clarion Hotel La Guardia Airport, Hampton Inn New York – LaGuardia Airport oraz Hotel Courtyard New York LaGuardia Airport.

Największa liczba sklepów znajduje się w Terminalu B. Pasażerowie mają do dyspozycji sklepy z biżuterią, księgarnie oraz sklepy wolnocłowe. Oprócz tego w tym miejscu znajduje się gabinet dentystyczny.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Jazda po Nowym Jorku autem – na co musisz się przygotować?

Metro w Nowym Jorku – jak się nie zgubić?

Następny

Dodaj komentarz