Lotnisko LaGuardia w Nowym Jorku- praktyczne informacje

Tagi , , , , ,

Nowy Jork to dla wielu z podróżnych miasto marzeń. Nie da się ukryć, że właśnie w tym mieście można zaobserwować możliwie najszybszy rozwój, a także i potencjał. Co więcej, Wielkie Jabłko jest często uważane za miasto wielokulturowe i miasto wielu możliwości. Nie ma się więc co dziwić, że Nowy Jork jak prawdziwy magnes przyciąga większość turystów. Ze względu na znaczne ułatwienia w odniesieniu do ruchu wizowego, obecnie to właśnie polscy turyści stanowią większość. Wobec tego lotniska, a w szczególności lotnisko LaGuardia pracuje na pełnych obrotach. Jest to jedno z najpopularniejszych lotnisk, które obsługują kompleks miejski Nowego Jorku. W związku z tym, co warto wiedzieć o historii tego lotniska i jego terminalach, a także jak można dostać się z niego do Nowego Jorku?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

LaGuardia — krótka historia lotniska

Port lotniczy Nowy Jork- Laguardia znajduje się w dzielnicy Queens. Swoją nazwę zawdzięcza on jednemu z burmistrzów Nowego Jorku- Fiorello La Guardii. Proces jego budowy nie był zbyt skomplikowany, a także lotnisko powstało dość szybko i równie szybko stało się jednym, z najbardziej ruchliwych lotnisk w całym obszarze metropolitalnym Wielkiego Jabłka. Swoją popularność zawdzięcza on, chociażby temu, że znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Manhattanu – najbardziej luksusowej i wyjątkowej dzielnicy miasta.

Warto podkreślić, że lotnisko LaGuardia na samym początku swojego istnienia spotkało się z ogromną krytyką. Dotyczyła ona głównie przestarzałych obiektów infrastruktury, a piloci często nazywali je po prostu „lotniskowcem”. Wynikało to z faktu, że pasy startowe na lotnisku LaGuardia są niezwykle krótkie i otoczone wodą. Wobec tego już w 2015 roku, w odpowiedzi na tę krytykę, powstały plany modernizacyjne, odnoszące się chociażby do przedłużenia pasów lotniskowych. 

Terminale na La Guardia

Port lotniczy LaGuardia w Nowym Jorku wyróżnia się z pewnością niezwykle pokaźną liczbą terminali. Terminal Centralny jest największym z nich i obsługuje głównie loty do Kanady, a także loty krajowe. Podzielony jest on na 4 hale, które obsługiwane są przez różnorodnych przewoźników lotniczych. Kolejnym terminalem jest terminal Delta, z którego można dostać się przede wszystkim na popularne wyspy na Morzu Karaibskim jak, chociażby Aruba czy Bermuda. Z tego terminala odbywają się również loty krajowe i loty do Kanady oraz Meksyku. Terminalem, który obsługuje tylko i wyłącznie loty krajowe, jest najmniejszy terminal Marine Air. Głównie obsługiwane są z niego loty do Dallas, Bostonu i Waszyngtonu. Jednym z bardziej rozbudowanych terminali na lotnisku LaGuardia jest terminal  US Airways. Co prawda obsługuje on jedynie loty krajowe, jednak zaawansowana i niezwykle rozbudowana siatka połączeń sprawia, że z tego terminalu można dostać się praktycznie w każde miejsce w Stanach Zjednoczonych. 

Polscy turyści, którzy chcą odwiedzić lotnisko LaGuardia, muszą wiedzieć, że z Polski na to lotnisko nie ma bezpośrednich połączeń. Niemniej jeśli już znajdują się oni w Stanach Zjednoczonych i chcą dostać się do Nowego Jorku, wówczas trafią oni pierwszym lotem krajowym właśnie na wspomniane już lotnisko LaGuardia.

Przeczytaj także TOP 20 atrakcji Nowego Jorku

Jak dostać się z lotniska do centrum Nowego Jorku?

Biorąc pod uwagę lokalizację lotniska LaGuardia, z dostaniem się do centrum Nowego Jorku z pewnością nie będzie najmniejszego problemu. Przypomnijmy, że znajduje się ono w dzielnicy Queens, w bezpośrednim sąsiedztwie Manhattanu, który uważany jest za swoiste centrum rozrywkowo- biznesowe miasta. Wobec tego podróżni mogą skorzystać z różnych środków transportu, a każdy z nich bez problemu w około 45-50 minut dowiezie ich do centrum miasta.

Z przystanków, które znajdują się bezpośrednio przy praktycznie każdym terminalu na lotnisku LaGuardia, można dostać się autobusem oznaczonym jako M60-SBS. Jest to autobus, który kursuje przez całą dobę i dowozi turystów aż do samego centrum Manhattanu. Oczywiście można się do centrum dostać także za pomocą pociągów miejskich , jednak tego typu podróż będzie wymagała kilku przesiadek. Dla tych podróżnych, którzy nie mają zbyt wielu bagaży i cenią sobie aktywność fizyczną, mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów i przejechać się około 9 kilometrów do centrum Manhattanu. Z pewnością za pomocą świetnie zaaranżowanych i wytyczonych tras rowerowych taka podróż nie będzie sprawiała im większego problemu. Ostatnią możliwością jest oczywiście podróż taksówką, która bezpiecznie dowiezie nas z określonego punktu A do określonego punktu B.

Przeczytaj także Ubezpieczenie an czas wyjazdu do Nowego Jorku https://nowyjork.pl/ubezpieczenie-na-czas-wyjazdu-do-nowego-jorku-jak-wybrac-najlepsze-i-czemu-jest-to-tak-wazne/

Nowy Jork- dojazd do lotniska

Dojazd na lotnisko LaGuardia może odbywać się przy wykorzystaniu komunikacji miejskiej oraz taksówek. Jest to bez wątpienia jedna z najpowszechniejszych opcji, którą wybierają turyści. Niemniej jednak bez problemu na lotnisko LaGuardia można dostać się także przy pomocy własnego samochodu.

Lotnisko LaGuardia znajduje się bowiem przy popularnej trasie szybkiego ruchu Runway Drive. Prowadzi ona praktycznie od samej północnej części Manhattanu, aż do lotniska La Guardia. Co więcej, trzeba również podkreślić fakt, że cała trasa na lotnisko, a także wszystkie konieczne zjazdy i zakręty są świetnie oznakowane, więc podróżni nie muszą obawiać się tego, że gdzieś zabłądzą. W okolicy lotniska znajduje się również kilkanaście świetnie zaaranżowanych parkingów. Każdy z nich jest oczywiście płatny, jednak zarówno dojazd do nich, jak i wyjazd z parkingu nie powinien sprawić turystom większego problemu.

Ile kosztuje taxi z lotniska do centrum Nowego Jorku?

Nie da się ukryć, że każdy turysta ceni sobie przede wszystkim maksymalną wygodę. Z tego też powodu taksówki w okolicy LaGuardia mają zawsze pełne ręce roboty. Typowe żółte taxi dowożą turystów z lotniska LaGuardia w różne części Nowego Jorku. Z pewnością pojawia się jednak pytanie, ile taka podróż do centrum Wielkiego Jabłka będzie nas kosztowała. Otóż standardowo opłata za transfer z lotniska LaGuardia do centrum Manhattanu, czyli centrum Nowego Jorku to koszt od 29 do 36 dolarów. Najniższą cenę oferują miejskie, żółte taksówki. W zależności od wybranej korporacji taksówkarskiej ceny te mogą jednak ulegać zmianom.

Ciekawostki o lotnisku LaGuardia

LaGuardia to port lotniczy, który od początku swojego istnienia wzbudzał wiele kontrowersji. Nie spotkał się on z aprobatą pilotów, ze względu na dość ciężkie warunki zarówno podczas startu, jak i podczas lądowania. Niemniej jednak popularnością lotnisko to cieszyło się wśród podróżnych, gdyż doceniali oni bezpośrednią bliskość Manhattanu. Lotnisko to również przeszło przez wiele modernizacji, by mogło ono wpisać się w potrzeby pilotów. Niemniej jednak już od początku istnienia, wiadomy był charakter, w jakim lotnisko to będzie pracowało. Miało ono bowiem odciążyć pozostałe porty lotnicze Nowego Jorku i przejąć na siebie wszystkie loty krajowe. W tym charakterze lotnisko funkcjonuje po dziś dzień, a po wielu modernizacjach jest prawdziwie nowoczesnym i bezpiecznym portem lotniczym zarówno dla pasażerów, jak i dla pilotów.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Ubezpieczenie na czas wyjazdu do Nowego Jorku – jak wybrać najlepsze i czemu jest to tak ważne?

Port lotniczy Newark-Liberty- co warto wiedzieć o nowojorskim lotnisku?

Następny

Dodaj komentarz