Małe wyspy niedaleko Nowego Jorku

Tagi , , , , , , ,

Nowy Jork to najczęściej odwiedzane miasto przez turystów z całego świata. Z pewnością przyciąga ich tam wyjątkowa różnorodność oraz szereg innych atrakcji. Nowy Jork to miasto możliwości i wielu kultur, które w efektywny sposób się tam przeplatają. Jednocześnie warto zauważyć, że jeśli już przebywamy w tym mieście, to z całą pewnością warto będzie udać się także na pobliskie wyspy, które są tuż przy wybrzeżu tego miasta.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Położenie geograficzne Nowego Jorku

Nowy Jork to jedno z największych miast USA, które jest jednocześnie jedną z największych atrakcji turystycznych. Znajdziemy tam wiele zabytków, ciekawostek, a każda z dzielnic ma swój, niesamowity klimat. Jednocześnie turyści zdecydowanie częściej zapominają o tym, że Nowy Jork jest miastem po części położonym na wyspach, a mniejsze i większe wysepki są przepięknie rozsiane wzdłuż jego wybrzeża. Wynika to oczywiście z położenia geograficznego Wielkiego Jabłka. To amerykańskie, największe centrum i skupisko ludności położone jest w północno -wschodniej części Stanów Zjednoczonych dokładnie w połowie drogi pomiędzy Waszyngtonem a Bostonem.

Nowy Jork to również miasto tuż przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego, co miało znaczący wpływ zarówno na rozwój ekonomiczny jak i przemysłowy Wielkiego Jabłka. Sama rzeka Hudson oddziela Nowy Jork od New Jersey w formie niewielkiej cieśniny. Z kolei kolejna rzeka – East River wyznacza granice pomiędzy Bronxem i Manhattanem, a także oddziela je od Long Island. Co więcej, ze względu na swoje położenie geograficzne, Nowy Jork może się także pochwalić całym szeregiem małych wysepek, które znajdują się w jego administracyjnych granicach i niektóre mają swoich mieszkańców.

Widok z lotu ptaka z helikoptera na Long Island w Nowym Jorku, USA. Jest to najbardziej wysunięta na zachód dzielnica mieszkaniowa i handlowa nowojorskiej dzielnicy Queens, licencja: shutterstock/By Roman Babakin
Widok z lotu ptaka z helikoptera na Long Island w Nowym Jorku, USA. Jest to najbardziej wysunięta na zachód dzielnica mieszkaniowa i handlowa nowojorskiej dzielnicy Queens, licencja: shutterstock/By Roman Babakin

Wyspy przy Nowym Jorku

Nowy Jork wyspy to temat, który powinien zainteresować praktycznie każdego podróżnika. Okazuje się, że wiele z nich zawiera w sobie tysiące atrakcji turystycznych, a także może się pochwalić wyjątkowo bogatą historią. Wyspy Nowego Jorku takie jak np. Long Island są z pewnością świetnie znane turystom, gdyż są one częścią całej aglomeracji miejskiej.

Long Island

Tej wyspy z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż jest ona największa i jest tuż przy samym wybrzeżu miasta. Z Nowym Jorkiem łączy się szeregiem mostów. Wyspa ta ma podłużny kształt i znajdziemy na niej takie dzielnice jak np. Brooklyn czy Queens. Długość tej wyspy to aż 140 mil i zamieszkuje ją nieco ponad 7 milionów osób. Co więcej, jest to kolebka przemysłu kosmicznego – zwiedzisz tam jeden z najważniejszych portów w Nowym Jorku.

Ellis Island

Wyspa Ellis jest niewielka i zajmuje powierzchnię jedynie 11 hektarów. Znajdziemy ją tuż przy porcie w Nowym Jorku, niedaleko wyspy Manhattan. Co ciekawe, części jej powierzchni administracyjnie należy do miasta New Jersey. Dawniej to właśnie na tej wyspie znajdowało się największe centrum przyjmowania imigrantów.

Liberty Island

Wyspa Wolności jest tuż przy samym ujściu rzeki Hudson. Z pewnością większość podróżnych świetnie ją kojarzy, gdyż to na niej stoi słynna Statua Wolności. Wyspa ta wpisana jest do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych. Ciekawostką jest fakt, że wyspa ta w całości znajduje się w administracyjnych granicach miasta New Jersey, jednak podlega jurysdykcji Nowego Jorku.

Roosevelt Island

To jedna z gęściej zaludnionych wysp Nowego Jorku, choć mieszka na niej jedynie około 9 tysięcy osób, to jednak ze względu na jej niewielką powierzchnię. Wyspę tą znajdziemy pomiędzy Manhattanem, a samą dzielnicą Queens. Ciekawostką jest fakt, że w 1826 roku miasto Nowy Jork wykupiło tę wyspę za około 32 tysiące dolarów.

Staten Island

Tę wyspę zamieszkuje ponad 400 tysięcy osób i znajduje się ona dosłownie w cieśninie o tej samej nazwie. Jest to hrabstwo Richmond, w którego skład zalicza się także kilka innych, mniejszych wysepek rozsianych dookoła Staten Island. Do wyspy dopłyniesz promem. Pisaliśmy o tym na https://nowyjork.pl/przejazdzka-promem-na-staten-island/.

Zagrożenie ze strony Oceanu?

Okazuje się, że Nowy Jork ze względu na swoje położenie geograficzne wielokrotnie w swojej historii musiał już sprostać potężnym falom oceanu i innym zagrożeniom, które były powodowane przez niespokojne wody. Faktem jest, że powodzie i zalania poszczególnych wysp, na początku istnienia miasta zdarzały się na porządku dziennym. Jednocześnie miasto chcąc zagwarantować bezpieczeństwo swoich terenów, a także mieszkających na nich obywateli poczyniło ogromne inwestycje. Pojawiły się więc nowoczesne zapory, a także mocarne wały, które skutecznie zapobiegają prze zalewaniem obszaru miejskiego. Zagrożenie ze strony oceanu jednak istnieje w dalszym ciągu, choć z pewnością zostało ono już znacznie zminimalizowane i zredukowane.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Nowy Jork śladami bohaterów serialu „Przyjaciele”

Najpiękniejsze jeziora w pobliżu Nowego Jorku

Następny

Dodaj komentarz