Metro w Nowym Jorku – jak się nie zgubić?

Tagi , , ,

Metro w Nowym Jorku posiada najwięcej na świecie stacji, a także ma najwięcej na świecie linii metra. Co jeszcze jest niezwykle interesującego w tym metrze?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Nowojorskie metro – historia powstania

Na pewno historia jego powstania jest bardzo ciekawa. Pierwsza linia w Nowym Jorku została otwarta jesienią 1904 r. Nazywała się ona Ninth Avenue Line, niestety została ona zamknięta w 1958 r. W roku 1932 powstała z kolei pierwsza linia metra prowadząca przez miasto. 21 lat później utworzono The New York City Transit Authority, który rozpoczął zarządzanie całą komunikacją publiczną w mieście. Od tamtego czasu był wyłącznie jeden właściciel metra, co znacznie ułatwiło komunikację. Od roku 1968 do czasów obecnych metrem zarządza Metropolitan Transportation Authority.

Metro w Nowym Jorku ma najwięcej na całym świecie stacji – 472 oraz najwięcej na świecie linii metra – 27. Ich łączna długość wynosi 394 km i mają one ponad 1112 km długości toru. Dziennie metro przewozi ponad 5 milionów pasażerów. Co ciekawe, po metrze w Pekinie, Szanghaju oraz Londynie jest najdłuższą siecią metra na całym świecie i czwartą pod względem liczby przewożonych pasażerów w ciągu roku. Jest także drugą najstarszą linią w Stanach Zjednoczonych. Starsze jest wyłącznie metro w Bostonie.

Metro Nowy Jork

Bilet za przejazd kosztuje 2.75 $. 7-Day Unlimited Pass kosztuje 32 $ i uprawnia do nielimitowanej liczby przejazdów metrem oraz autobusami MTA przez 7 dni w tygodniu. Co więcej, dzięki 7-Day Unlimited Pass można bez opłat dodatkowych korzystać z kolejki linowej Roosevelt Island Tramway. Wszystkie rodzaje biletów można kupić na stacjach metra w automatach. Automaty na stacjach przyjmują karty kredytowe, a niektóre także przyjmują gotówkę. Automaty wydają w monetach do 10 dolarów reszty. Za gotówkę można również kupić bilet w okienku, u tzw. agenta metra. U takiego agenta dostaniemy także papierową mapę metra.

Przed wejściem do metra znajduje się oznaczenie, w którym kierunku jedzie dana linia metra. Warto wiedzieć, ze „Uptown” oznacza zazwyczaj północ i jazdę w stronę Central Park. Natomiast „Downtown” oznacza, że pociąg jedzie na południe, czyli w stronę Financial District. Jeżeli przy wejściu nie znajduje się oznaczenie, to metro jedzie w obydwu tych kierunkach.

Metro w Nowym Jorku działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Pociągi nocą kursują znacznie rzadziej niż w ciągu dnia, jednak nigdy nie jest wyłączane, poza wyjątkowo rzadko występującymi śnieżycami. Jeżeli wybrana linia jest w remoncie, to zawsze jest możliwość dojazdu inną linią, bądź specjalnymi autobusami – shuttle bus. Co ciekawe, na wszystkich stacjach metra w Nowym Jorku jest bezpłatny dostęp do Internetu.

Nowojorczycy często narzekają na swoje metro. Jednak należy pamiętać, że jest to system działający przez całą dobę, który przewozi dziennie nawet 6 milionów pasażerów, z których większa część wsiada, bądź wysiada na Manhattanie. W godzinach szczytu tj. pomiędzy 8:00 do 10:00 rano i od 17:00 do 19:00 wieczorem,  jazda metrem nie jest zbyt najwygodniejsza i przyjemna. Należy mieć na uwadze, że te kilka milionów ludzi musi dojechać do swojej pracy lub domu i w tym czasie wagony są bardzo zatłoczone.

Metro czy taxi – jak poruszać się po Nowym Jorku?

Żółte taksówki są nieodłącznym symbolem Nowego Jorku. Jednak godziny szczytu, które trwają w tym mieście praktycznie przez całą dobę, skutecznie blokują przejazd przez „Wielkie Jabłko”. Dlatego też metro jest zdecydowanie wygodniejszą (poza godzinami szczytu), szybszą i tańszą opcją poruszania się po mieście. Co więcej, metro w Nowym Jorku jest jednym z 3 na świecie, które jest dostępne całodobowo dla pasażerów.

Podróż z dzieckiem metrem w Nowym Jorku – czy jest bezpieczna?

Całe miasto, parki oraz metro jest bezpieczniejsze, niż było dawniej. Obecnie liczba przestępstw w Nowym Jorku jest na bardzo niskim poziomie. Dodatkowo na wielu stacjach są kamery. Z uwagi na dużo kamer w metrze rzadko spotyka się także kieszonkowców. Co więcej, bardzo dużo osób korzysta z metra także w nocy. Oczywiście tak jak wszędzie należy zachować rozsądek i ostrożność.

Platformy w metrze oraz wagony są bardzo często zatłoczone, głównie podczas godzin szczytu, dlatego też trzeba uważać na dziecko. Nie wolno stać blisko krawędzi peronu i lepiej w zatłoczonym wagonie dziecko trzymać za rękę.

Metro w Nowym Jorku – mapa

Metro w Nowym Jorku może nie jest najprostszym metrem na świecie, jednak nie jest również bardzo skomplikowanym. Koniecznie należy pobrać mapę metra na swój telefon. Mapa nowojorskiego metra jest czymś, bez czego trudno byłoby wiedzieć, gdzie wysiąść. Można taką mapę ściągnąć dzięki aplikacji na telefon. Jest sporo darmowych „apek”, wystarczy wpisać “NYC subway” lub pobrać plik PDF ze strony w wysokiej rozdzielczości.

Jak pobrać mapę metra w Nowym Jorku?

Na stacjach metra znajdują są papierowe mapy do pobrania, jednak są duże oraz niezbyt poręczne. Mapa w telefonie jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Mapę nowojorskiego metra i rozkłady kursowania najlepiej pobrać ze strony https://new.mta.info/maps. Czytając mapę nowojorskiego metra, zobaczymy kolorowe linie i numery/litery.  Należy pamiętać o tym, aby wyznaczając trasę zwiedzania Nowego Jorku, zawsze sugerować się cyframi, a nie wyłącznie kolorami.

Podziemna galeria sztuki

Warto wiedzieć, że nowojorskie metro to również interesująca, podziemna galeria sztuki. W podziemnych stacjach znajduje się ponad 300 dzieł sztuki. Na przykład na stacji metra linii A, C , E, L przy 14. ulicy oraz przy 8. alei można dostrzec wiele uroczych figurek z brązu. Stworzył je rzeźbiarz Tom Otterness, który zobrazował życie NY, a nawet jego miejskie legendy oraz mity. Tom Otterness stworzył ponad 130 rzeźb z brązu, które obrazują żyjące pod ziemią ludziki zajmujące się tym samym, co mieszkańcy Wielkiego Jabłka. Jest tu więc pośpiech, pogoń za pieniędzmi i chwila odpoczynku od zgiełku.

Czasami trudno uwierzyć, że na stacjach metra można znaleźć również prace najwybitniejszych malarzy amerykańskich w tym wielkiego mistrza pop-artu – Roya Lichtensteina. Jego dzieła można zobaczyć między innymi w muzeum MoMA oraz na stacji przy Times Square. Roy Lichtenstein przyszedł na świat w Nowym Jorku i dlatego jego obraz był prezentem dla NY. Obraz nawiązuje do Nowego Jorku, jak i do komiksów. Zamontowany jest on dość wysoko, na głównej antresoli, więc łatwo można go nie zauważyć.

Z kolei fresk brooklyńskiego twórcy – Samma Kunce jest jednym z największych dzieł przygotowanych na zamówienie włodarzy miasta i zamieszczonych na stacji metra. Mozaika pokazuje korzenie, które przeplatają się z cytatami literackimi.

Queens na pewno jest jedną z najbardziej etnicznie zróżnicowanych dzielnic Nowego Jorku. Ta bogata różnorodność stanowiła inspirację do powstania fresku IK-Joong Kanga na Main St. we Flushing. Na ścianie stacji znajduje się około 2000 płyt, z których każda płyta prezentuje scenę z wielomilionowego miasta, w tym historie jego mieszkańców, tj. Włocha przygotowującego pizzę czy hipstera palącego papierosa.

Autor: Magdalena Łydka

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

LaGuardia – praktyczne informacje

Madison Square Garden, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Następny

Dodaj komentarz