Most Brookliński i spacer z Brooklynu na Manhattan

Tagi , , ,

Most Brookliński to nie tylko jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie o imponującej konstrukcji i zaskakujących rozwiązaniach architektonicznych. To również jeden z najsłynniejszych obiektów Nowego Jorku, miejsce uwielbiane przez fotografów z całego świata, scena wielu hollywoodzkich produkcji. To jedna z tych atrakcji Wielkiego Jabłka, które trzeba zobaczyć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Jak powstawał Most Brookliński?

Most Brooklyn Bridge łączy Brooklyn i Manhattan – dzielnice Nowego Jorku oddzielone od siebie rzeką East River. Kiedy oddano go do użytku 24 maja 1883 roku, po ponad 13 latach budowy, był jednym z najdłuższych stalowych mostów wiszących na świecie.   

View of the Brooklin Bridge with the One World Trade center in New York City, USA.
Widok na Most Brookliński z One World Trade w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By Barbara Merlone

Gdy zdecydowano o rozpoczęciu budowy mostu w styczniu 1870 roku, między Manhattanem a Brooklynem kursowała jedynie przeprawa promowa. Wraz z rozwojem ruchu pieszego w obu kierunkach, spowodowanym rozwojem gospodarki oraz napływem turystów, miejskie promy przestały być w tym miejscu wystarczająco efektywnym środkiem transportu. Władze miasta zastanawiały się nad zakupem kilku nowych jednostek, jednak zimą 1870 na East River było mnóstwo kry. Kilka razy doszło do incydentów z promami, które uwięzione w lodzie przez kilka godzin czekały na pomoc lodołamaczy.

Fototapety i obrazy Mostu Brooklińskiego na ścianę w twoim domu?
Sprawdź naszą kolekcję!

To przesądziło o podjęciu decyzji o budowie mostu. Autorem projektu imponującej, neogotyckiej konstrukcji z charakterystycznymi wysokimi łukami był inżynier budownictwa John Augustus Roebling z Trenton. Posiadał on własną firmę budowlaną i kilka podobnych, choć znacznie mniejszych projektów na koncie. Budowy Mostu Brooklińskiego jednak nie ukończył, zmarł bowiem z powodu infekcji już na początku prac. Dzieło ojca kontynuował syn Roeblinga, Washington. On również omal nie przypłacił tego życiem, gdy w wyniku prac w sprężonym powietrzu zachorował na chorobę kesonową. 

Brooklyn Bridge, Nowy Jork, nikt
Brooklyn Bridge, Nowy Jork, nikt, licencja: shutterstock/By TTstudio

Zakończenie budowy

Ostatecznie prace zostały jednak ukończone i most został otwarty dla ruchu konnego i tramwajowego. Z systemu tramwaju linowego na linie okrężnej zrezygnowano w roku 1908 roku, kiedy zbudowany został tunel pod rzeką i tory poprowadzono tamtędy. Obecnie mostem poruszają się pojazdy samochodowe, po trzech pasach ruchu w każdą stronę. Zakaz obejmuje jednak największe ciężarówki i autobusy. Piesi mają do swojej dyspozycji chodnik w postaci podwieszanej kładki. Na kładce tej dostępny jest również pas ścieżki rowerowej.     

Most często zmieniał nazwę – nazywano go Wielkim Mostem nad East River, Wielkim Wiszącym Mostem nad East River, potem Mostem Nowego Jorku. Dopiero w roku 1915 władze miasta nadały mu nazwę Brooklyn Bridge; od 1977 znajduje się na liście zabytków architektonicznych.

Most Brookliński w liczbach

Liczby dotyczące Mostu Brooklińskiego robią spore wrażenie.

  • Długość mostu wynosi 1834 m (w tym 486 metrów przęsła głównego, biegnącego nad wodą), jego szerokość to 26m a wysokość 84 m.
  • Główne przęsło mostu jest zawieszone nad wodą dzięki dwóm pylonom, z których każdy posiada fundamenty o głębokości 13 m. Fundamenty pylonu znajdującego się od strony Manhattanu zalano aż do głębokości 24 metrów!
  • Długość czterech lin stalowych podtrzymujących konstrukcję wynosi ponad 1000 m. Każda z lin ma średnicę 40 cm i składa się z 19 kabli, z których każdy skręcony został z 278 drutów.
  • Budowa mostu kosztowała ponad 15 mln dolarów.
  • Każdego dnia most przekracza 120 tys. pojazdów, 4 tys. pieszych i 2.6 tys. rowerzystów.
  • Obecnie przeprawa mostem na drugi brzeg rzeki jest bezpłatna. Jednak tuż po jego otwarciu w roku 1884 pobierane były opłaty w wysokości 1 centa od pieszego, 5 centów za przejazd konny oraz 5 centów za przeprowadzenie krowy i po 2 – za owcę lub świnię.
Part of famous Brooklyn bridge on bright day
Brooklyn bridge, licencja: shutterstock/By Elnur

Zwiedzanie Mostu Brooklińskiego – wskazówki praktyczne

Spacer Mostem jest naprawdę przyjemny – podziwiać można nie tylko Statuę Wolności i spektakularną panoramę Manhattanu, ale również samą konstrukcję Mostu, będącego architektonicznym  dziełem sztuki. Za wstęp nie jest pobierana żadna opłata, a kładką dla pieszych można przejść przez rzekę w dowolnym kierunku. Aby rozpocząć spacer od strony Brooklynu, najwygodniej będzie dotrzeć do mostu promem miejskim (przystań znajduje się przy samym wejściu na most). Jeśli wybierzemy trasę zaczynającą się po przeciwnej stronie East River, to najlepszym rozwiązaniem będzie dojazd do mostu metrem linii 4, 5 lub 6, do stacji Brooklyn Bridge City Hall Station. Podczas wędrówki trzeba trzymać się wyznaczonego pasa dla pieszych. To ważne, bo drugą częścią kładki, która wcale nie jest specjalnie szeroka, poruszają się rowerzyści, czasem z naprawdę sporą prędkością.

Dla osób, które nie mają ochoty na spacer piękną, lecz zazwyczaj zatłoczoną kładką, pozostają jeszcze inne opcje podziwiania mostu.

Turystyczny autobus piętrowy

Autobus turystyczny to sposób na zwiedzenie wszystkich najciekawszych miejsc Nowego Jorku, w tym Mostu Brooklińskiego. Jego trasa podzielona została na kilka pętli. Zakup biletu uprawnia do skorzystania ze wszystkich z nich, w dowolnej kolejności i wsiadając na dowolnym z przystanków. Dla chcących obejrzeć most, najodpowiedniejsza będzie dwugodzinna wycieczka pętlą Brooklyn Loop. Bilety na autobus można wykupić w wersji na 48h za 69$ (dorośli) i 59$ (dzieci) lub na 72 h (odpowiednio 86$/76$).

New York sightseeing bus tour USA 21.09.2016 Manhatten
bridge
New York sightseeing bus na moście Brooklińskim, licencja: shutterstock/By Oomka

Rejs statkiem wycieczkowym po East River

W ten sposób można obejrzeć Most Brookliński (oraz pozostałe nowojorskie mosty) z innej perspektywy. Za dwugodzinny rejs (w wersji z bufetem) statkiem wycieczkowym ” Spirit” zapłacić trzeba 89$ za osobę dorosłą i 79$ za dziecko. Rejs trzygodzinny z obiadem to już koszt 199 dolarów, niezależnie od wieku pasażera.

Most Brookliński z lotu ptaka

Dla osób, których marzeniem jest zobaczyć Most Brookliński i inne atrakcje miasta z lotu ptaka, dostępna jest opcja lotów helikopterem. 12-15 minutowa trasa ”Big Apple” to koszt 224 dolarów. Bilet na nico dłuższą, trwającą 20minut pętlę ”New York, New York” można nabyć za 309$.

Niezależnie od sposobu zwiedzania i perspektywy, z której patrzy się na Most Brookliński, wrażenie zawsze jest niezapomniane. Będąc w Nowym Jorku, tego miejsca po prostu nie można ominąć.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Central Park, czyli zielone płuca Nowego Jorku

The Metropolitan Museum of Art – Praktyczne informacje dla zwiedzających

Następny

Dodaj komentarz