Murale w Nowym Jorku — street art i jego odsłony

Tagi , , , , , , , , ,

Nowy Jork jest popularnym miejscem podróży, z licznymi atrakcjami i wieloma obowiązkowymi punktami zwiedzania. Poza zwiedzaniem tych najpopularniejszych atrakcji opisywanych w przewodnikach warto zboczyć z przetartych ścieżek i zajrzeć do zakamarków miasta, które skrywają w sobie mnóstwo skarbów. Nowy Jork to zagłębie sztuki ulicznej, miasto często nazywane jest stolicą Street Artu. Unikalne, niepowtarzalne dzieła są tworzone przez bardziej i mniej znanych artystów, można je odnaleźć nie tylko w centrum, ale także w bocznych uliczkach. Dowiedz się, gdzie zobaczyć ciekawe murale w Nowym Jorku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Sztuka Street Art w Nowym Jorku

Nowy Jork jest miastem sztuki. Sztuka uliczna jest w ostatnich latach coraz bardziej zauważana i doceniana. Unikalne i niepowtarzalne dzieła stały się sposobem na pokolorowanie szarych i często zaniedbanych ulic miasta. Tymczasowe ogrodzenia, niezagospodarowane i zaniedbane przestrzenie oraz szare ściany często opuszczonych budynków stały się tłem dla niesamowitej sztuki ulicznej tworzonej przez artystów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych i innych części świata. Street Art w Nowym Jorku to coraz rzadziej samowolka i wybryki chuliganów. Obecnie przedstawiciele sztuki ulicznej są zapraszani do współpracy przez władze miasta i organizacje związane ze sztuką. Dzięki temu powstają niesamowite arcydzieła, a większość z nich można podziwiać całkowicie za darmo. Nowojorska sztuka uliczna to dzieła o różnej tematyce, tworzone w różnych stylach i poruszające różnorodną tematykę. Można je podziwiać w wielu częściach miasta.

The DUMBO Walls — Street Art w cieniu Mostu Brooklińskiego

Jednym z głównych miejsc wypełnionych licznymi przykładami sztuki ulicznej jest dzielnica DUMBO (Down Under the Manhattan Bridge Overpass) na Manhattanie. Najwięcej jej znajdziemy w części ulicy przy 20 Jay Street w pobliżu mostu Manhattan Bridge. DUMBO jest miejscem, w którym już od wielu lat prężnie działa nowojorska sztuka ulicy. Od niedawna nad upiększeniem okolicy czuwają władze miasta. Na zaproszenie DUMBO Improvement District, Two Trees Management Co., New York City Department of Transportation Urban Art Program oraz Jonathan LeVine Gallery na tutejszych murach swoje dzieła stworzyli między innymi Yuko Shimizo, Craig Anthony Miller, DALeast, Eltono, Faith47, MOMO, Shepard Fairey i Stefan Sagmeister. Dzięki nim ponura dzielnica zamieniła się w barwną uliczną galerię, którą zdobią niesamowite murale. Nowy Jork ma więcej takich miejsc tętniących życiem i kolorami.

Kolorowe ściany Houston Bowery Wall – piękne murale w Nowym Jorku

Kolejna z ulicznych galerii Nowego Jorku mieści się na ceglanych ścianach w dzielnicy Lower East Side na Manhattanie. The Houston Bowery Wall znajduje się na skrzyżowaniu ulic Houston i Browery . Już w latach 80. była popularnym miejscem graffiti. Dziś jest centrum sztuki ulicznej. Pierwszy duży mural powstał w 1982 roku. Jego autorem był Keith Haring znany nowojorski aktywista i artysta specjalizujący się w sztuce pop-art i street art. Dwa lata później ściana trafiła w ręce przedsiębiorstwa Goldman Properties założonego przez Tony’ego Goldmana — dewelopera i konserwatora zabytków. Tony Goldman przyczynił się także do powstania innego kultowego miejsca pełnego sztuki ulicznej, przestrzeń z muralami w Wynwood w Miami również jest własnością Goldman Properties.

Przez wiele lat to miejsce było wykorzystywane wyłącznie jako przestrzeń reklamowa. Od 2008 roku stało się znaczącym miejscem dla sztuki ulicznej Nowego Jorku pełnym zachwycających ulicznych obrazów. Od tamtej pory na ścianach Browery regularnie pojawiają się prace najbardziej uznanych krajowych i zagranicznych artystów reprezentujących Street Art. Można tu podziwiać dzieła artystów takich jak ASVP, Shephard Fairey, FAILE, Os Gêmeos, Logan Hicks, Kenny Scharf, Aiko Nakagawa, Ron English, TATS CRU czy David Flores oraz wielu innych. Wśród twórców znajduje się również znany na całym świecie tajemniczy Banksy. Murale na Houston Bowery Wall nie są wieczne. Obrazy regularnie się zmieniają i co kilka miesięcy na murach pojawiają się zupełnie nowe dzieła.

Artystyczny spacer po Bushwick

Najpiękniejszy Street Art w Nowym Jorku skrywają ulice Brooklynu, przede wszystkim część dzielnicy o nazwie Bushwick. Jeszcze do niedawna dzielnica należała do niebezpiecznych, o złej sławie. Dziś jest jedną z najmodniejszych dzielnic Nowego Jorku. Od 2011 roku obskurne do tej pory mury Bushwick zaczęły się pokrywać coraz większą ilością barwnych murali tworzonych przez artystów z całego świata. Kolorowe dopracowane malowidła zastąpiły wcześniejsze bazgroły pojawiające się regularnie na ścianach tutejszych budynków, które oszpecały Nowy Jork. Graffiti stopniowo zostało zastąpione wielkowymiarowymi muralami zajmującymi całe ściany, a dziś Murale Bushwick są uznawane za perełkę nowojorskiej sztuki ulicznej i są prawdziwym rajem dla miłośników Street Artu. 

Murale Bushwick – galeria sztuki

Galeria The Bushwick Collective powstała w 2012 roku, jej założycielem jest Josepha Ficalora mieszkający niegdyś w okolicy. Ściany Bushwick to wspaniała galeria sztuki pod gołym niebem stworzona na terenie Nowego Jorku. Właściciele firm chętnie udostępniają swoje ściany, a artyści poświęcają swój czas, aby je zapełnić. Tutejsza strefa Street Art ma swój początek przy Flushing Avenue i rozciąga się na kilka sąsiednich przecznic. Na każdej z nich znajdują się dziesiątki murali.

Najciekawsze z nich można podziwiać przy ulicach Seigel, Moore & Varet między Bogart i White Sts., przy Thames Street pomiędzy Bogart Street i Vandervoort Avenue, na Flushing Avenue między Vandervoort i Irving Avenue, wzdłuż Troutman Street między Irving Avenue i Cypress Avenue oraz przy Jefferson Street między Wyckoff i St. Nicholas Avenue.

Murale Bushwick można podziwiać w dowolnym momencie. Jednak trzeba pamiętać, że sztuka tutaj jest także tymczasowa, a prace zmieniają się co kilka miesięcy. Najwięcej prac powstaje podczas corocznej imprezy Bushwick Collective Block Party odbywającej się latem. Pośród tradycyjnego graffiti znajdują się obrazy imponujących rozmiarów, najczęściej wizerunki postaci i portrety. Poza tymi oficjalnymi powstają także obrazy, które nie są częścią wystawy. Pojawiają się nie tylko na ścianach, ale i na chodnikach. Spacerując tędy, trzeba mieć oczy dookoła głowy i wypatrywać tych najbardziej ukrytych i zakamuflowanych.

Murale w Nowym Jorku – śladami Banksy’ego

Banksy to jeden z najbardziej tajemniczych współczesnych twórców. Artysta przez lata skutecznie ukrywał swoją tożsamość, a sztuka uliczna stała się jego konikiem. Jego dzieła regularnie pojawiają się na ulicach wielu miast, w najmniej oczywistych miejscach. Znak rozpoznawczy Banksy’ego to widoczne nawiązywanie do popkultury i aktualnych problemów. Choć Banksy tworzy głównie w Londynie, to kilka jego prac pojawiło się także w Nowym Jorku.

W 2013 roku artysta przez miesiąc mieszkał w Nowym Jorku. Przez ten czas codziennie tworzył swoje niesamowite malunki. Oczywiście za każdym razem powstawały one bez wcześniejszego uprzedzenia, zachęcając fanów do poszukiwań. Przed pojawieniem się muralu na Houston Bowery Wall przykłady spontanicznej twórczości Banksy’ego można było odnaleźć między innymi na rogu 14 Ulicy i 6 Alei w Greenwich Village, na jednym z budynków w Chinatown, na murze przy 24 Ulicy w pobliżu 6 Alei, na murze w Woodside w dzielnicy Queens, na rogu Broadway’u i 79 Ulicy oraz w wielu innych miejscach. Niektóre z obrazów zostały zniszczone, ale część wciąż jest widoczna i warto je odnaleźć.

Sztuka uliczna Nowego Jorku jest czymś, co można zwiedzać samodzielnie, ale można też skorzystać z wycieczki typu Walking Tour. Podczas kilkugodzinnego spaceru po mieście z dokładnie zaplanowaną trasą można zwiedzić wszystkie najpopularniejsze dzieła. Nowy Jork jest pełen wspaniałych murali, więc warto poświęcić choć jeden dzień na odwiedzenie najciekawszych miejsc. Wielbiciele sztuki ulicznej powinni zajrzeć także do nowojorskiego The Museum of Street Art. Jest tam 20 pięter prac artystów ulicznych, takich jak duet The Yok i Sheryo, Vince Ballentine, Damien Mitchell czy Elle i Danielle Mastrion.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Sport w Nowym Jorku — poznaj atrakcje sportowe Big Apple

Ubezpieczenie na czas wyjazdu do Nowego Jorku – jak wybrać najlepsze i czemu jest to tak ważne?

Następny

Dodaj komentarz