Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Tagi , , , ,

Jedno z najbardziej znanych – nie tylko pod względem posiadanych dzieł sztuki – ale również wybitnym z racji samej architektury budynku – Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. To światowe centrum sztuki współczesnej. Wśród stałych ekspozycji malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, wczesnej ery modernizmu czy sztuki współczesnej, we wnętrzu Muzeum Guggenheima napotkać możemy na czasowe wystawy sztuki najsłynniejszych na przestrzeni wieków malarzy oraz wschodzących artystów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Sztuka współczesna – czym się charakteryzuje?

Muzeum Guggenheima to swoisty hołd oddany dokonaniom sztuki współczesnej – czyli dzieł stworzonych stosunkowo niedawno. Sztuka bowiem współczesna jest nurtem w malarstwie, którym określane są bowiem dzieła pochodzące z lat powojennych. Sztuka współczesna odznacza się odejściem od standardowego, klasycznego ujęcia sztuki, w kontekście chociażby malarstwa, a także rzeźbiarstwa. W skład dzieł zaliczanych w poczet współczesnych, zalicza się bowiem grafiki komputerowe, wizualizacje świetlne, różnorodne instalacje artystyczne, komiksy czy animacje. Sztuka ta to wiele nurtów i wiele rodzajów ekspresji, wśród których odnajdziemy:

street art – najczęściej reprezentowaną przez murale, graffiti,

konceptualizm, w którym koncepcja – zamysł artysty – jest ważniejszy od jakości samego dzieła sztuki – przedstawienia tej myśli,

minimal art – dzieła oparte na prostych formach geometrycznych,

op – art – opierający się na wizualnej grze z odbiorcą złudzeniem optycznym, wprawiającym obraz w dynamiczny ruch,

pop – art – oparty na metodzie kolażu różnych gatunków sztuki, wykorzystujący często do realizacji twórczej koncepcji przedmioty codziennego użytku,

hiperrealizm – cechujący się nader szczegółowym oddawaniem rzeczywistości – tworzone dzieła do złudzenia przypominają fotografie,

ekspresjonizm abstrakcyjny – wyrażający się w tworzeniu przez nakrapianie, rozlewanie, chlapanie farbą oraz

arte – Powera – sztuka uboga – tworzona z resztek, zużytych, starych szmat, makulatury, znalezionych kamieni czy gałęzi.

Współczesna sztuka przełamuje dotychczasowe schematy i wytyczne, a także przełamuje granice. Umożliwia twórcze łączenie wielu form artystycznych, również tych pozornie nie sprawiających nawet wrażenia do siebie pasujących. Nie jest tworzona, tak jak to odbywało się do czasu jej powstania – na potrzeby elity i klas wyższych, możnowładców. Jest sztuką całkowicie niezależną, nie wymagającą wielkich nakładów finansowych czy opieki fundatorów i sponsorów. Dzieła sztuki współczesnej, którą możemy podziwiać w Muzeum Guggenheima, mogą być tworzone przez każdego, a o ich wartości świadczą jedynie umiejętności artysty i uznanie dzieła w oczach świata.

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku – zwiedzanie

Zaprojektowane przez Franka Lloyda Wrighta Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku mieści się na Manhattanie, przy 5th Avenue, w sąsiedztwie Central Park. Gmach mieszczący w sobie liczne dzieła sztuki najznamienitszych twórców sztuki współczesnej, sam w sobie stanowi architektoniczne odzwierciedlenie tej epoki. Budynek znacząco odznacza się wśród surowej, minimalistycznej architektury nowojorskich ulic – w przeciwieństwie do dominujących tam prostych form, muzeum Nowy Jork oparte zostało o plan koła, a swoim wyglądem przypomina rozwijającą się ku górze białą wstęgę wieńczoną szklaną kopułą. Budynek uzupełniony został o dodatkową wieżę – tym razem utrzymaną w standardach Manhattanu – jest to wyższy od konstrukcji spiralnej prostopadłościan.

Nowy Jork, Stany Zjednoczone - 22 grudnia 2017 r. Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By Manuel Ochoa
Nowy Jork, Stany Zjednoczone – 22 grudnia 2017 r. Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By Manuel Ochoa

Dodanie do konstrukcji dodatkowej przestrzeni było niezbędne z uwagi na koniczność wygospodarowania dodatkowej przestrzeni ekspozycyjnej, która początkowo bazowała jedynie na dziełach zgromadzonych prze Salomona Gogenheima. Aktualnie muzeum dysponuje licznymi dziełami sztuki współczesnej, które eksponowane są na wystawie stałej. Cyklicznie udostępniane są również publiczności dzieła użyczane i wypożyczane na okres wystaw czasowych. Wśród głównych zbiorów Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku znajdziemy prace znamienitych artystów sztuki współczesnej: Cezanne’a, Picasso, Kandinsky’ego, Cangall’a czy Legera. Dzieła prezentowane są w ciągu wewnętrznych, układających się w spiralę ciągów komunikacyjnych.

Zwiedzanie Muzeum Guggenheima możliwe jest w ciągu całego tygodnia. Standardowe godziny otwarcia obiektu to 10:00 – 17:30. We wtorki i soboty czas podziwiania eksponowanych dzieł sztuki wydłużony został do godziny 20:00.

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku – ceny

Do Muzeum Guggenheima dojedziesz metrem, gdyż prowadzą do niego linie 4,5,6 i linia Q. Ze stacji metra do obiektu muzeum dostaniemy się pieszo – spacer wynosi zaledwie 7 minut. W muzeum bilety kupisz na miejscu. Kosztują one $25 za osobę dorosłą lub $18 za osobę o statusie studenta lub seniora, a w soboty po godzinie 17 bilety kosztują tyle, ile zaoferuje zwiedzający.

Muzea w Nowym Jorku

Oprócz Muzeum Guggenheima, w Nowym Jorku wart uwagi są:

• Metropilitan Museum of Art., znajdujące się tylko kilkadziesiąt metrów obok Muzeum Guggenheima,

• The National 9/11 Memorial & Museum,

• Muzeum Histori Naturalnej,

• Whitney Museum of American Art.,

• Museum of Modern Art. (słynne MoMA)czy

• Lotniskowiec USS Intrepid – muzeum na wodzie.

Przebywając w Nowym Jorku warto pokusić się o skorzystanie z możliwości zwiedzenia pięknego gmachu Muzeum Guggenheima, a także znajdujących się w nim dzieł sztuki współczesnej, poszerzając swoje horyzonty i wiedzę o sztuce.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Madison Square Garden, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Spędź weekend w kultowym Hamptons!

Następny

Dodaj komentarz