Lekcja Bolesnej Historii USA – Muzeum i Memoriał 11 września

Tagi , , , , , ,

W dniu 11 września 2001 roku miała miejsce seria zamachów terrorystycznych na Stany Zjednoczone. Runęły wówczas bliźniacze wieże World Trade Center, terroryści zaatakowali Pentagon, rozbił się porwany przez samolot, który jako jedyny nie osiągnął swojego celu, jakim był Biały Dom. Łącznie zamachowcy pozbawili życia około 3000 osób. Był to pierwszy od czasów Pearl Harbor atak na Amerykę o tak niespotykanej skali. Muzeum i Memoriał 11 września upamiętniają ofiary tamtego dnia skłaniając przy tym do refleksji nad kruchością życia ludzkiego.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Jak doszło do zamachów terrorystycznych 11 września?

Wszystko wydarzyło się w przeciągu kilku godzin, kiedy terroryści z Al-Kaidy porwali 4 samoloty pasażerskie. Chyba pierwszy raz w historii samoloty nie były celem samym w sobie, a jedynie narzędziem do wykonania ataku. Plan lidera Al-Kaidy Osamy Bin Ladena zakładał uderzenie w miejsca, mające szczególne znaczenie dla narodu amerykańskiego. Zatem nieprzypadkowo wybrano budynki światowego centrum handu World Trade Center czy Pentagon, posiadający kluczowe znaczenie z punktu widzenia obronności kraju. Zamach powiódł się w części dotyczącej kompleksu WTC, którego ozdobą były dwie wieże, wysokie na ponad 400 m. Uderzenie dwóch samolotów z pełnymi zbiornikami paliwa spowodowało doszczętne zniszczenie obu. Trzeci samolot uderzył w naziemną konstrukcję budynku Pentagonu powodując jej częściowe zniszczenie. Czwarty z samolotów nie osiągnął swojego celu, jakim był Biały Dom i Kapitol dzięki bohaterskiej postawie pasażerów, którzy walcząc z terrorystami na pokładzie, doprowadzili do rozbicia samolotu na niezamieszkałych terenach stanu Pensylwania.

Jak wygląda Muzeum 11 września i Memoriał?

Pomnik i muzeum poświęcone ofiarom zamachów terrorystycznych zostały oddane dla zwiedzających 11 września 2011 roku. Wcześniej władze Nowego Jorku podjęły decyzję o nieodbudowywaniu wież. W miejscu, gdzie się one znajdowały powstały dwa wielkie baseny, nazywane „zwierciadłem nieobecności”. Przepełniająca pustka tego miejsca symbolizuje utratę niewinnych istnień ludzkich, a także stanowi dla nich hołd. Wokół basenów umieszczono tablice z brązu z nazwiskami ofiar zamachów. 

9/11 Memorial Park, widok z lotu ptaka w Manhattanie Nowy Jork
9/11 Memorial Park, widok z lotu ptaka w Manhattanie, Nowy Jork, licencja: shutterstock/By Nick Starichenko

Pomiędzy pustką basenów znajduje się Muzeum Pamięci Ataku na WTC, które ma formę pawilonu. Jego elewacja przypomina siatkę, a fasada odnosi się do zmienności pór roku dzięki lustrzanym, odblaskowym wykończeniom. Środek muzeum jest niezabudowany, tak aby światło dzienne wpadało do podziemnego muzeum, gdzie są wciąż zachowane fundamenty budynków. Widok ten pokazuje siłę wybuchu, który zniszczył potężną konstrukcję. W podziemiach znajdują się specjalne miejsca dla rodzin ofiar, które mogą oddać się zadumie czy modlitwie. Zamysłem projektantów było to, żeby zwiedzający „zobaczyli to, co jest niewidoczne dla oczu”. Całość domyka park, która oddziela Muzeum i Memoriał od zgiełku miasta. Wystawa odnosi się do tego, co było przed zamachami, w ich trakcie, a także jak wyglądało życie nowojorczyków po 11 września.

Składa się głównie z fotografii i nagrań dokumentujących wydarzenia z tamtego dnia. Będąc na miejscu ma się wrażenie otrzymywania relacji z pierwszej ręki poprzez wysłuchiwanie zapisów nagrań świadków katastrofy. Oprócz tego mamy w muzeum wóz strażacki, który był używany do gaszenia budynków czy elementy anteny, jaka znajdowała się na jednej z wież z adnotacją, że przerwa w nadawaniu nastąpiła tamtego dnia o 10:28. Później możemy odwiedzić kaplicę św. Pawła, która służyła jako prowizoryczne centrum ratunkowe. Plac przed tym kościołem wykorzystuje się jako miejsce zbiórki przed rozpoczęciem zwiedzania z przewodnikiem.

NEW YORK CITY, USA - May 17, 2014: Fire Engine destroyed in attacks on the Twin Towers at the National 9/11 Memorial Museum at Ground Zero in Lower Manhattan.
Zniszczony wóz strażacki po ataku na WTC w National 9/11 Memorial Museum, licencja: shutterstock/By Christopher Penler

O czym należy pamiętać aby zaoszczędzić czas i pieniądze?

Aby uniknąć kolejek do Muzeum najlepiej zarezerwować bilet przez internet. Bilety sprzedawane do Muzeum w kasie są też o $2 droższe. Po opłaceniu rezerwacji, bilet wysyłany jest na podany adres mailowy. Zwiedzanie ekspozycji trwa około dwie godziny. Memoriał jest dostępny dla odwiedzających za darmo, codziennie w godzinach 7:30-21. Muzeum otwarte jest od niedzieli do czwartku w godzinach 9-20, a w piątek i  sobotę 9-21. Ze względu na poruszane sprawy ekspozycja nie powinna być odwiedzana przez dzieci poniżej 10 lat. Bilety wahają się od $15 dla dzieci w wieku 7-17 lat i $24 w przypadku dorosłych. Wstęp do obu obiektów jest darmowy, jeśli wcześniej wykupimy New York Pass lub City Pass, ale tylko od kwietnia do września i to po godzinie 14.

New York, NY, USA - June, 2016: Interior of the 9/11 National Memorial Museum in New York City - United States of America.
9/11 National Memorial Museum w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By Pit Stock

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej możemy wynająć przewodnika za $15. Warto pamiętać, że przed wejściem na teren muzeum i memoriału musimy przejść kontrolę bezpieczeństwa, która jest dość skrupulatna. Grupy powyżej 20 osób muszą rezerwować wejście z wyprzedzeniem. Gdy z jakichś powodów nie możemy zwiedzić muzeum, możemy anulować rezerwację, ale na więcej niż 24 godziny przed planowanym czasem rozpoczęcia. Obok kompleksu budynków WTC znajduje się stacja kolejowa i budynek Oculus, gdzie można zrobić zakupy albo posilić się przed dalszym zwiedzaniem Nowego Jorku.

Pomnik na Ground Zero Manhattan za atak terrorystyczny 11 września z amerykańską flagą stojącą w pobliżu Imion ofiar wygrawerowane
Pomnik na Ground Zero Manhattan, licencja: shutterstock/By Minghong Xia

Zwiedzanie Strefy Zero i innych miejsc upamiętniających zamachy z 11 września 2001 roku to doskonała lekcja współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. To również podróż dla wielu osób w czasy nieodległe, zmuszająca do refleksji na ludzkim życiem i jego ulotnością. Każdy turysta mający w planach odwiedzenie Nowego Jorku powinien zarezerwować sobie kilka godzin na Memoriał i Muzeum WTC.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

The Metropolitan Museum of Art – Praktyczne informacje dla zwiedzających

Statua Wolności – wycieczka do symbolu amerykaśkiej wolności

Następny

Dodaj komentarz