Najpiękniejsze kościoły w Nowym Jorku oraz preferencje religijne mieszkańców miasta

Tagi , , , , ,

Nowy Jork bez wątpienia jest miastem wielu kontrastów, a także ogromnych możliwości. Nie ma więc co się dziwić, że z roku na rok do Nowego Jorku zmierza coraz to większe grono turystów z całego świata. Dla Polaków jednak Nowy Jork ma jednak szczególne znaczenie. Okazuje się, że zamieszkująca tam Polonia liczy sobie ponad milion osób- jak wskazują niektóre dane statystyczne. Dla tak ogromnej ilości rodaków, z pewnością duże znaczenie mają również kwestie religijne i wyznaniowe. Okazuje się, że dla naszych rodaków są tam nawet organizowane msze w języku polskim. Niemniej jednak dla tych, którzy wybierają się do Nowego Jorku, bądź po prostu chcą wiedzieć więcej, z pewnością przyda się przewodnik po najpiękniejszych, świetnie utrzymanych kościołach w mieście, a także charakterystyka struktury wyznaniowej nowojorczyków. Poznaj najpiękniejsze kościoły w Nowym Jorku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Wyznania religijne nowojorczyków

Warto zacząć od szerszego spojrzenia na całą strukturę wyznaniową mieszkańców USA. Okazuje się, że wedle danych statystycznych, aż 67 milionów amerykanów jest wyznania katolickiego, a to stanowi około 23% ludności całego kraju. Drugim co do wielkości wyznaniem jest Konwencja Południowych Baptystów, która liczy sobie ponad 15 milionów osób. Niemniej jednak dominującym wyznaniem jest protestantyzm, który wyznaje aż 56% populacji kraju. Kościół Katolicki w Stanach zjednoczonych przechodzi przez swoisty kryzys, który dotyka nie tylko poziom struktury organizacyjnej. Amerykanie nie zbyt chętnie uczestniczą w mszach świętych, a rola kapłana w społeczności staje się coraz mniej znacząca. Protestantyzm zaś, który jest dominującą religią w USA skupia się zaś na indywidualnym przeżywaniu spotkania z bogiem, a także dopuszcza wiele różnych możliwości uczestnictwa we mszy świętej.

Między katolicyzmem a protestantyzmem stale więc rośnie napięcie, a niektóre wspólnoty protestanckie są wręcz do mniejszości katolickiej uprzedzone. Wyznania religijne amerykanów są więc podzielone, niemniej jednak jak wyglądają wyznania religijne nowojorczyków? Czy Nowy Jork wierzący jeszcze istnieje? Otóż większość mieszkańców Nowego Jorku wyznaje oczywiście protestantyzm, niemniej jednak katolicy w Nowym Jorku stanowią około 42% całej społeczności. Bez względu mogła się do tego przyczynić chociażby polska polonia, dla której organizowane są msze święte po polsku właśnie.

W mieście jednak nie da się wyróżnić typowych podziałów pod względem wyznania religijnego. Być może wpływ na to ma chociażby ogromne zróżnicowanie etniczne, co równocześnie przyczynia się do zróżnicowania w zakresie poglądów religijnych. Szacuje się, że w Nowym Jorku obecnie mieszka około 10% muzułmanów, a także około 12% wyznawców judaizmu. Niemniej jednak w dalszym ciągu to właśnie protestantyzm i katolicyzm są dominujące w mieście. 

Kościoły w Nowym Jorku- zwiedzanie

Katolicy w Nowym Jorku i nie tylko z pewnością uczestniczą we mszach świętych. Okazuje się, że mają oni niebywałą przyjemność przebywania w przepięknych świątyniach, które są utrzymane w niemalże idealnym stanie. Nie da się ukryć, że często architektura kościołów skutecznie kontrastuje z obrazem Nowego Jorku, który przepełniony jest różnorodnymi drapaczami chmur oraz nowoczesną architekturą. Bez wątpienia sprawia to, że miasto z perspektywy turysty prezentuje się jeszcze okazalej i jeszcze bardziej interesująco. Tak więc, jeśli wybieracie się do Nowego Jorku, poniższe kościoły na pewno są warte odwiedzenia.

Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku

Kościoły w Nowym Jorku są przepiękne, jednak Archidiecezja Nowy Jork z pewnością zadowoli wszystkich miłośników architektury sakralnej. Katedra Św. Patryka jest bowiem oficjalną siedzibą nowojorskiej Archidiecezji i jest prawdziwie monumentalną i okazałą budowlą. Znajduje się ona na Manhattanie i jest największą budowlą jaka została wzniesiona w Ameryce Północnej w stylu neogotyckim. Jej budowa zakończyła się w 1878 roku, a w kolejnych latach katedra ta przechodziła wiele renowacji i była również wielokrotnie rozbudowywana. W roku 1976 została ona wpisana do oficjalnego rejestru zabytków.

W jej wnętrzu oprócz typowych neogotyckich zdobień i malowideł można podziwiać również figurki świętej Faustyny, świętego Kazimierza, świętej Jadwigi, świętego Maksymiliana Kolbe oraz świętego Stanisława Kostki. Oficjalną mszę w 2008 roku przeprowadził tutaj sam papież Bendeykt XVI. Do wzniesienia tej katedry wykorzystano majestatyczny biały marmur, a jej wysokość to ponad 100 metrów. Co ciekawe w katedrze dla wiernych przygotowano aż 2200 miejsc siedzących. Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych budowli sakralnych w całych Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie jeden z najpiękniejszych zabytków w Nowym Jorku.

Kościół Św. Trójcy Nowy Jork

Kolejnym kościołem, który bez wątpienia warto zobaczyć, jest kościół Św. Trójcy w Nowym Jorku. Znajduje się on pomiędzy drapaczami chmur, z którymi kontrastuje w niesamowicie wyjątkowy sposób. Znajduje się on w południowej części Manhattanu przy skrzyżowaniu Wall Street i Brodway. Pierwotnie świątynia ta została wzniesiona w 1698 roku, jednak kompletnie została zniszczona w wyniku pożaru. Na nowo odbudowano ją w roku 1846. Jest to kolejny kościół w Nowym Jorku, który wzniesiony został w stylu neogotyckim. W jej wnętrzu można podziwiać przepiękne zdobienia, charakterystyczne dla tego okresu i stylu architektury, a jednocześnie można zapoznać się z wieloma opowieściami, które bezpośrednio związane są z budową tej majestatycznej świątyni. Z zewnątrz zaś można podziwiać typowe dla neogotyku strzeliste wykończenia dachów i mocno szpiczaste iglice, które zdobią dach kościoła. Bez wątpienia jest to ten obiekt sakralny, którego żaden podróżny nie powinien pominąć podczas zwiedzania Nowego Jorku.

Kościół Św. Stanisława Kostki w Nowym Jorku

Kolejnym, niezwykle ważnym obiektem na sakralnej mapie Nowego Jorku jest kościół Św. Stanisława Kostki. Jest to parafia rzymskokatolicka, która położona jest w dzielnicy Greenpoint-Brooklyn w Nowym Jorku. To właśnie w tym kościele, najczęściej przeprowadzane są msze święte w języku polskim. Co więcej, jest to najstarsza polska parafia, utworzona w 1868 roku właśnie dla imigrantów z naszego kraju. Wnętrze kościoła z pewnością zachwyci każdego miłośnika architektury sakralnej. Przepiękny, pozłacany ołtarz, a także nawy wsparte na marmurowych kolumnach wywierają na turystach zawsze ogromne wrażenie.

Kościół ten jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych, dla wszystkich Polaków, którzy zamieszkują Nowy Jork. Został on podobnie jak dwa poprzednie kościoły wzniesiony w stylu neogotyckim, co świetnie można zauważyć, obserwując kościół z zewnątrz. Strzeliste dachy i niewielkie, wąskie okna są typowymi wyznacznikami neogotyckiej architektury. Co więcej, sama budowla świetnie kontrastuje z otaczającymi ją nowoczesnymi biurowcami i gmachami. Kościół jest bez wątpienia jednym z tych miejsc w Nowym Jorku, do których powinien udać się każdy turysta, szczególnie ten, który pochodzi z Polski. Obiekt ma bowiem nie tylko ogromne znaczenie sakralne, ale również i symboliczne.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Nowojorskie teatry – które z nich są warte odwiedzenia?

Przedmieścia Nowego Jorku – poznaj inną stronę Big Apple

Następny

Dodaj komentarz