Największe lotniska Nowego Jorku – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Tagi , , , , , , ,

Zagraniczni turyści odwiedzający Nowy Jork docierają tu najczęściej drogą powietrzną, trafiając na jedno z trzech lotnisk na terenie miasta. Wszystkie lotniska Nowego Jorku obsługują loty krajowe i zagraniczne na mniejszą lub większą skalę. Wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od kierunku podróży. Każdy z trzech portów lotniczych jest oddalony od centrum Nowego Jorku o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów. Sprawdź, w jaki sposób można sprawnie i niedrogo przedostać się do centrum miasta z każdego z nich.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Lotniska w Nowym Jorku

Cały ruch powietrzny w Nowym Jorku jest obsługiwany przez trzy lotniska: Lotnisko Kennedy’ego – John F. Kennedy International Airport, w skrócie JFK, Port Lotniczy Newark-Liberty, czyli EWR oraz Lotnisko La Guardia – LGA. Wszystkie trzy lotniska zarządza jeden kompleks portowy — Port Authority of New York and New Jersey, największy na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Bezpośrednie loty z Polski do Nowego Jorku odbywają się z Warszawy, Krakowa i Rzeszowa. Są obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT, samoloty lądują najczęściej na Lotnisku Kennedy’ego — czas lotu to +/- 9 godzin. Podczas lotów przesiadkowych, przesiadki odbywają się najczęściej we Francji, w Niemczech, Holandii lub Finlandii.

3 lotniska Nowego Jorku – najważniejsze informacje

Lotnisko Kennedy’ego w Nowym Jorku 

Znajduje się w dzielnicy Queens na południowo-wschodnich obrzeżach miasta. Posiada osiem terminali obsługujących loty międzynarodowe i krajowe. Jest również ważnym portem przesiadkowym dla linii lotniczych Delta Air Lines oraz American Airlines. Lotnisko istnieje od 1948 roku – właśnie wtedy odbył się pierwszy lot komercyjny. Obecną nazwę nadano w 1963 roku na cześć zamordowanego prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Dziś jest to największe i najpopularniejsze lotnisko na terenie Nowego Jorku z największą liczbą połączeń międzynarodowych.

Miejsce jest doskonale znane w popkulturze, stało się tłem dla wielu filmów.  Każdego roku lotnisko obsługuje ponad 60 milionów pasażerów, podróżujących we wszystkie kierunki świata za pośrednictwem 90 linii lotniczych. Łącznie lotnisko obsługuje prawie pół miliona lotów rocznie. Centrum Nowego Jorku i lotnisko JFK dzieli odległość około 25 kilometrów. Lądowisko lotniska JFK ma powierzchnię ponad 400 hektarów i było wcześniej wykorzystywane jako pole golfowe. Cały port lotniczy zajmuje powierzchnię ponad 20 kilometrów kwadratowych.

Lotnisko Newark-Liberty

Mieści się około 15 kilometrów na południowy zachód od centrum Nowego Jorku i jest drugim pod względem ruchu portem lotniczym w mieście. Teoretycznie jest położone już poza granicami Nowego Jorku na terenie New Jersey pomiędzy miastami Newark i Elizabeth. Trzy terminale lotniska obsługują zarówno loty krajowe, jak i te międzynarodowe. Rocznie obsługiwanych jest ponad 40 milionów pasażerów z 30 linii lotniczych. Lotnisko zostało uruchomione w 1928 roku i było wówczas pierwszym dużym portem lotniczym na terenie Stanów Zjednoczonych. Jego całkowita powierzchnia to 820 hektarów. Lotnisko nie jest tak nowoczesne, jak poprzednie, ale jego plusem jest dużo mniejsza odległość od Manhattanu. Dzięki temu można się szybciej dostać do centrum miasta. Niestety ilość połączeń z centrum jest dużo skromniejsza niż na JFK. Niewielkie rozmiary lotniska wiążą się tez z większym tłokiem i dłuższymi kolejkami podczas odprawy.

 Lotnisko La Guardia

Leży na terenie dzielnicy Queens całkiem niedaleko od portu lotniczego JFK i zaledwie 15 kilometrów od serca Manhattanu. Jest najmniejszym z nowojorskich lotnisk z jednym terminalem centralnym podzielonym na kilka mniejszych części przypisanych do konkretnych linii lotniczych. Na La Guardia obsługiwane są głównie loty na terenie Stanów Zjednoczonych i połączenia do Kanady oraz sezonowe loty na pobliskie wyspy – Arubę i Bahamy. Mimo niewielkich rozmiarów w ciągu roku lotnisko obsługuje blisko 400 tysięcy lotów i ponad 30 milionów pasażerów.

Lotnisko zawdzięcza swoją nazwę jednemu z dawnych burmistrzów Nowego Jorku – Fiorello Henry La Guardia sprawował ten urząd od 1934 do 1945 roku. Początkowo La Guardia było lotniskiem prywatnym, miasto wykupiło je w 1937 roku. W 2022 roku dzięki inauguracji odnowionego terminala La Guardia zyskało status lotniska światowej klasy i miano najlepszego nowego portu lotniczego na świecie wg UNESCO. Rewitalizacja kosztowała miasto 4 miliardy dolarów, a stworzenie drugiego mostu Skybridge LaGuardia zawieszonego nad płytami lotniska sprawiło, że stało się  pierwszym lotniskiem na świecie z podwójnymi mostami.

Jak dojechać z lotniska do centrum Nowego Jorku?

Na terenie każdego z lotnisk funkcjonują wypożyczalnie samochodów, ale można skorzystać także z komunikacji miejskiej lub podróży taksówką. Poniżej wszystkie możliwe opcje dostępne na poszczególnych lotniskach.

Lotnisko Kennedy’ego w Nowym Jorku (JFK)

Dojazd do międzynarodowego portu lotniczego JFK umożliwia odcinek płatnej autostrady międzystanowej oznaczonej numerem 678, która właśnie tutaj ma swój początek, oraz drogi o numerach 495 i 278. Jest to opcja dla osób poruszających się własnym środkiem transportu. Do i z centrum Nowego Jorku można się tu dostać również koleją miejską i metrem, autobusem lub korzystając z nowojorskiej, żółtej taksówki.

Przy każdym z terminali lotniska znajduje się stacja pociągu linii Air Train JFK. Przejazd na terenie lotniska np. pomiędzy terminalami jest darmowy, dalsza podróż to koszt około 5 dolarów. Air Train umożliwia połączenie każdego z terminali z metrem New York City Subway oraz dojazd na Long Island. Najbliższe przystanki w mieście połączone bezpośrednio z lotniskiem to Jamaica Station lub Howard Beach – przejazd trwa około 10 minut. Stamtąd należy udać się do stacji metra A, E, J lub Z, albo na przystanek kolejki miejskiej Long Island Rail Road, aby kontynuować podróż do centrum. Możliwy jest też bezpośredni przejazd metrem. Podróż na Manhattan trwa około godziny.

Decydując się na przejazd autobusem, należy wybrać jedną z linii obsługiwanych przez New York City Subway (autobusy nr Q3,Q6,Q7 i Q10) lub Long Island Rail Road (autobus nr B15). Można też skorzystać z jednej z prywatnych linii autobusowych kursujących regularnie pomiędzy centrum Nowego Jorku a lotniskiem. Najdroższa i nie zawsze najszybsza (z powodu korków) opcja to przejazd taksówką. Koszt podróży z lotniska do ścisłego centrum waha się między 40 a 60 dolarów, w zależności od pory dnia. Obowiązuje stała opłata za połączenie między JFK a Manhattanem.

Lotnisko Newark-Liberty Nowy Jork (EWR)

Jednym z najprostszych połączeń między centrum Nowego Jorku a lotniskiem EWR jest kolej AirTrain, która kursuje regularnie przez całą dobę do centrum miasta pomiędzy stacją na terenie lotniska a przystankiem New York Penn Station znajdującym się na Manhattanie. Drugą opcją na dotarcie do centrum miasta jest linia autobusowa Express Bus. Do wyboru są Grand Central Station, Bryant Park oraz Port Authority Bus Terminal. Podobnie jak w przypadku lotniska JFK, tutaj również można skorzystać z przejazdów oferowanych przez nowojorskie taksówki.

Port lotniczy Nowy Jork LaGuardia (LGA)

Dojazd do centrum Nowego Jorku z lotniska LGA jest możliwy między innymi dzięki autobusom linii NYC Airporter. Łączą one lotnisko z przystankami Port Authority Bus Terminal, Grand Central Station i Penn Station na terenie miasta lub autobusami miejskimi New York City Metropolitan Transportation Authority (MTA) – M60, kursującym pomiędzy lotniskiem a Manhattanem oraz Q47, Q48, Q70 i Q72 oferującymi połączenia na trasie LaGuardia – Queens. Do centrum miasta można dojechać również komunikacją miejską NJTRANSIT. Podróż miejskimi autobusami z lotniska do centrum Nowego Jorku kosztuje około 3 dolarów. Jadąc autobusem, zawsze można wysiąść na jednym z węzłów przesiadkowych i przesiąść się na metro w dowolnym kierunku. Drugą możliwością są nowojorskie taksówki mające swój postój na terenie lotniska, można je odnaleźć w pobliżu wejścia do terminali.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Dzielnica GreenPoint, czyli Little Poland

Sport w Nowym Jorku — poznaj atrakcje sportowe Big Apple

Następny

Dodaj komentarz