Nowy Jork śladami bohaterów serialu „Przyjaciele”

Tagi , , ,

„Przyjaciele” to kultowy amerykański serial, który gromadził i wciąż gromadzi przed telewizorami miliony widzów. Serial był kręcony przez 10 lat i otrzymał ponad 60 nagród. Dodatkowo został przetłumaczony na 104 języki – co czyni go jednym z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich programów telewizyjnych na świecie. Warto wybrać się na wycieczkę po nowojorskich miejscach znanych z tego serialu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Serial „Friends” – fabuła

„Przyjaciele” to amerykański sitcom telewizyjny stworzony przez Davida Crane’a i Martę Kauffman, który emitowany był na NBC od 1994 roku do 2004 roku. Powstało 10 sezonów tego kultowego serialu. Głównymi bohaterami serialu są:

  • Rachel Green (Jennifer Aniston);
  • Monica Geller (Courteney Cox);
  • Phoebe Buffay (Lisa Kudrow);
  • Joey Tribbiani (Matt LeBlanc);
  • Chandler Bing (Matthew Perry);
  • Ross Geller  (David Schwimmer).

Fabuła serialu skupia się na sześciu przyjaciołach w wieku 20 i 30 lat, którzy mieszkają na Manhattanie w Nowym Jorku. Serial został wyprodukowany przez Bright/Kauffman/Crane Productions, we współpracy z Warner Bros Television. Twórcy serialu – Kauffman i Crane rozpoczęli jego nagrania w 1993 r. z roboczym tytułem „Insomnia Cafe”. Po kilku przeróbkach scenariusza i zmianach nazwy, serial został ostatecznie nazwany „Friends” – „Przyjaciele”.

Przyjaciele "Przyjaciół" DAVID SCHWIMMER (z lewej), LISA KUDROW, MATTHEW PERRY, COURTNEY COX ARQUETTE, JENNIFER ANIston, MATT LEBLANC na rozdaniu nagród Emmy 2002 w Los Angeles. 22 września 2002 r. Paul Smith / Featureflash, licencja: shutterstock/Agencja fotograficzna Featureflash
Przyjaciele „Przyjaciół” DAVID SCHWIMMER (z lewej), LISA KUDROW, MATTHEW PERRY, COURTNEY COX ARQUETTE, JENNIFER ANIston, MATT LEBLANC na rozdaniu nagród Emmy 2002 w Los Angeles. 22 września 2002 r. Paul Smith / Featureflash, licencja: shutterstock/Agencja fotograficzna Featureflash

Nowy Jork z serialu „Przyjaciele”

Chociaż produkcja serialu zakończyła się prawie 20 lat temu to wiele z nowojorskich lokalizacji pozostało niezmienionych. „Przyjaciele” byli głównie kręceni wewnątrz studia znajdującego się w Los Angeles, ale wszystkie zewnętrzne ujęcia w Nowym Jorku są prawdziwymi miejscami, które możesz odwiedzić. Jeśli jesteś miłośnikiem serialu „Przyjaciele” i planujesz zwiedzanie Nowego Jorku to polecamy kilka lokalizacji, które zapewniają doskonałą okazję do odtworzenia ulubionych momentów z serialu.

Central Perk

Kawiarnia „Central Perk” istniała wyłącznie na planie filmowym w Los Angeles. Jednak kawiarnia na rogu budynku, w którym mieszkali Monica, Rachel, Chandler i Joey, jest jak najbardziej prawdziwa. „Little Owl” (90 Bedford Street) została otwarta w maju 2006 roku, zaledwie dwa lata po wyemitowaniu finałowego odcinka jednego z najpopularniejszych seriali telewizyjnych wszech czasów.

Co ciekawe, Szef kuchni – Joey Campanaro (nie Joe Tribbiani!) przechodził pewnego wieczoru obok tego miejsca ze swoją żoną, która uznała, że miejsce to będzie doskonałe na otwarcie sąsiedzkiej restauracji. Restauracja „Little Owl” podobnie jak „Central Perk” jest przede wszystkim miejscem spotkań sąsiedzkich i przyjaciół. Na ścianie przy barze znajdują się zdjęcia rodzin pracowników, co jeszcze bardziej podkreśla sąsiedzki charakter tej restauracji.

Hotel Plaza

Monica i Chandler świętują swój ślub w nowojorskim hotelu Plaza ( w siódmym sezonie serialu „Friends”). Możesz zwiedzić słynny hotel Plaza, jedząc w jednej z hotelowych restauracji lub rezerwując nocleg w tym słynnym miejscu. Możesz również zobaczyć zewnętrzną fasadę hotelu podczas szaleństw zimą na lodowisku w Wollman Rink.

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej

Ross pracuje w nowojorskim Muzeum Historii Prehistorycznej, gdzie pierwsza randka Rossa i Rachel została nakręcona w jego wnętrzach. To fikcyjne muzeum to w rzeczywistości Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, znajdujące się przy Central Park West. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem serialu „Przyjaciele”, czy nie, to gorąco polecamy wizytę w American Museum of Natural History, ponieważ jest to jedna z najlepszych atrakcji w Nowym Jorku. Na zwiedzanie będziesz potrzebował około czterech godzin, aby zobaczyć całe muzeum i najważniejsze wystawy.

Madison Square Garden

W serialu „Przyjaciele”, bohaterowie Chandler, Joey i Ross odwiedzają Madison Square Garden, aby obejrzeć mecz Rangersów. Jeśli chcesz zobaczyć to miejsce na żywo, możesz zarezerwować bilety na mecz. Jeśli natomiast nie jesteś miłośnikiem oglądania meczy to możesz zarezerwować wycieczkę za kulisy i odwiedzić miejsce kręcenia serialu „Friends”.

Soho – dzielnica „Przyjaciół”

SoHo to skrót od South of Houston Street w Nowym Jorku. Dzielnica SoHo to także miejsce znane z najlepszych butików – projektantów takich jak na przykład: Prada, Armani Exchange, Stella McCartney, Chanel czy sklepów jak Bloomingdales. Rachel rzuca pracę w kawiarni i zaczyna pracę w renomowanym Bloomingdales (1000 Third Avenue 59th Street and Lexington Ave). Możesz odwiedzić ten sklep jako klient lub zobaczyć budynek z zewnątrz. Należy mieć na uwadze, że nie można wejść do „biura” Rachel, aby go zwiedzić.

Mieszkanie „Przyjaciół”

W West Village, na północno-zachodnim rogu Bedford i Grove, znajduje się 90 Bedford Street, ulica przy, której znajduje się słynne „mieszkanie Przyjaciół”. Zdjęcia do serialu nagrywane były w studiu w Los Angeles, natomiast zewnętrzne ujęcia są jak najbardziej prawdziwe, ponieważ taki budynek w rzeczywistości znajduje się w Nowym Jorku pod tym adresem. Co ciekawe, właśnie ten budynek został wybrany, ponieważ był to dom Johna Shaffnera – dyrektora artystycznego serialu. Bez problemu możesz zobaczyć zewnętrzną część budynku i na pewno przypomną Ci się niektóre sceny z „Przyjaciół”.

Autor: Magdalena Łydka

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Uniwersytety w stanie Nowy Jork

Małe wyspy niedaleko Nowego Jorku

Następny

Dodaj komentarz