Nowy Jork w tydzień – plan wycieczki, co zwiedzić

Tagi , , , , , ,

Czy da się poznać Nowy Jork w tydzień? Tak! Nowy Jork jest niezwykły – to miasto miliarderów, pierwsza stolica Stanów Zjednoczonych i sceneria wielu filmów i seriali – nie bez przyczyny odwiedza je ponad 60 mln turystów rocznie. Chociaż zajmuje niewielką powierzchnię, atrakcje naprawdę trudno zliczyć. Mówi się, że to miasto nigdy nie zasypia i nie sposób się z tym nie zgodzić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Nowy Jork w tydzień Dzień 1. Zwiedzanie miasta w niezwykłym stylu

Wycieczkę do Nowego Jorku warto zacząć od poznania tego niezwykłego miasta. Wbrew pozorom, „Wielkie Jabłko” nie jest tylko miejscem dobrej zabawy i filmowych kadrów, to bardzo istotny punkt w historii Stanów Zjednoczonych. Aby poznać najważniejsze miejsca na jego mapie, warto skorzystać ze zorganizowanej wycieczki…dwupiętrowym autobusem.

Oferta obejmuje 50 przystanków, dzięki którym możemy poznać najważniejsze dzielnice i budynki, przemierzając miasto czerwonym, stylowym autobusem. Bilety sprzedawane są w dwóch wariantach, które oferują nielimitowaną ilość przejazdów przez:

 • 48 godzin (koszt to $69)
 • 72 godziny (koszt to $86)

Będąc w mieście, trzeba odwiedzić Broadway, słynną ulicę pełną teatrów i najlepszych spektakli. Nawet jeżeli nie planujemy oglądać przedstawień, warto zobaczyć piękne budynki, eleganckie plakaty i poczuć niezwykłą kulturę tego miejsca.

A skoro mowa o tej okolicy warto wybrać się na Times Square – serce Manhattanu i słynny, ikoniczny plac Nowego Jorku. Ulica pełna drapaczy chmur, neonowych reklam i miejskiego zgiełku robi niesamowite wrażenie, szczególnie po zmroku. Znajdziemy tam mnóstwo restauracji i barów, w sam raz na relaks i odpoczynek po dniu intensywnego zwiedzania.

Nowy Jork w tydzieńDzień 2- śladem King – Konga i złotej epoki kolei

Empire State Building  to nie tylko symbol Nowego Jorku, ale i Stanów Zjednoczonych. Jego całkowita wysokość wynosi 443 metry, czyniąc go drugim pod względem wysokości w kraju. Zaprojektowany w stylu art déco niezmiennie przyciąga turystów spragnionych wrażeń. Nic dziwnego, oferuje niezwykły widok na panoramę miasta, który przy dobrej pogodzie wynosi nawet do 100 km! I to z dwóch poziomów:

 • taras na 86. piętrze jest otwarty i umożliwia 360- stopniowy widok na miasto. Koszt to:
 • $42 dla osoby dorosłej
 • $40 dla dzieci 6-12 lat
 • dla dzieci poniżej 6 lat bilet jest bezpłatny
 • taras na 86. piętrze+ obserwatorium na 102. piętrze- zamknięte pomieszczenie, gdzie panoramę można oglądać przez szybę. Koszt to:
 • $75 dla osoby dorosłej
 • $69 dla dzieci 6-12 lat
 • dla dzieci poniżej 6 lat bilet jest bezpłatny

Aby uniknąć tłumów, wizytę warto zaplanować rano.

Popołudnie można spędzić poznając niezwykłą 5th Avenue. Dlaczego? Bo to legendarna ulica Nowego Jorku i jedna z głównych arterii handlowych miasta. Znajdują się tam sklepy najbardziej luksusowych marek, ale też Flatiron Building, Rockefeler Center i piękny, historyczny hotel Plaza. Nawet jeżeli nie planujemy zakupów, warto odwiedzić Piątą Aleję, żeby poczuć wyjątkowy klimat miasta. 

Grand Central Terminal, który znajduje się w centralnym Manhatanie będzie idealnym punktem dla wszystkich, którzy cenią niezwykłą architekturę. I choć mówimy o dworcu podmiejskim, jest zupełnie inny niż wszystkie. Niezwykłe walory architektoniczne sprawiły, że dziś funkcjonuje także jako centrum kulturalne, gdzie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i eventy. 

Dzień 3. Central Park- arcydzieło Ameryki

Central Park to jeden z niewielu tak dużych terenów zielonych w Nowym Jorku. Położony w centrum Manhattanu zajmuje 341 hektarów powierzchni. Został utworzony na bagnach, a jego budowa trwała 15 lat. Chociaż park znajduje się w samym sercu miasta, duża ilość drzew zasłania zabudowania. To właśnie tam wszyscy nowojorczycy spędzają czas wolny. Park odwiedza 42 miliony ludzi rocznie- w czym tkwi jego sekret?

Wycieczka po Central Parku powinna obejmować (obowiązkowo!) kilka punktów:
 • Conservatory Garden– to niezwykły (i jedyny) ogród Central Parku. Podzielony jest na 3 sekcje- Francuską, Włoską i Angielską. Jest to połączenie unikatowej roślinności i kultury, innej dla każdej sekcji. Ogród czynny jest przez cały rok, a wstęp jest bezpłatny.
 • Central Park Carousel– to niezwykła atrakcja. Chociaż karuzela nie jest nowa i nie wywołuje dreszczyku strachu, przyciąga ponad 250 tysięcy ludzi rocznie. Składa się z 57 ręcznie rzeźbionych koni i 2 ozdobnych rydwanów. Przejażdżka dla jednej osoby to koszt $3.25, a płatność możliwa jest jedynie w gotówce. Warto pamiętać, że działanie karuzeli uzależnione jest od pogody. 
 • Strawberry Fields– miejsce pamięci Johna Lennona ze słynną mozaiką, mekka wszystkich fanów muzyki. 
 • Fontanna Bethesda jest jedną z najsłynniejszych na świecie. Istnieje w Central Parku od momentu jego powstania. 
 • mosty– których jest aż 26. Każdy został zbudowany w innym stylu. Są to niezwykłe architektoniczne perełki, które po prostu warto zobaczyć. 
 • Conservatory Water– to staw w sercu parku. Latem jest to miejsce odpoczynku, zimą zmienia się w ogromne lodowisko, z którego można skorzystać bezpłatnie- należy jednak mieć swoje łyżwy. Niezależnie od pory roku, jest to bardzo urokliwe miejsce, kochane przez mieszkancow i turystów.
 • Zamek Belvedere– to punkt widokowy w centrum parku, z którego można dostrzec piękną panoramę, ale i kilka atrakcji- Teatr Delacorte, Great LawnTurtle Pond i Ramble– dziki ogród.

Wiele wydarzeń i wystaw odbywa się sezonowo, a oferta parku nieustannie się zmienia. 

Nowy Jork w tydzień – atrakcje turystyczne

A skoro już odwiedzamy Central Park, warto zajrzeć do Metropolitan Museum Of Art. Placówka posiada unikatową kolekcję obrazów i rzeźb z całego świata. Można znaleźć tam dzieła Rembrandta, Boticellego, Moneta czy van Gogha. Jest to jedno z większych muzeów na terenie Stanów Zjednoczonych. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje $25, dziecko poniżej 12 roku życia może wejść bezpłatnie.  

Dzień 4. Największy symbol wolności

Statua Wolności to słynny posąg Stanów Zjednoczonych, który symbolizuje wolność. Znajduje się na wyspie Liberty Island, przy ujściu rzeki Hudson. Jest to dar narodu francuskiego dla Amerykanów, upamiętniający przymierze obu narodów. Jej wysokość wraz z cokołem wynosi 93 metry. Statua Wolności jest skonstruowana z miedzi, a swój zielonkawy kolor zawdzięcza…korozji. 

Na Liberty Island można dostać się promem. Jedynym przewoźnikiem, który zapewnia taki rejs jest State Cruises. Warto uważać na inne oferty, które obejmują oglądanie Statue of Liberty tylko z pokładu, bez możliwości zacumowania na wyspie.

Jeżeli chodzi o bilety na punkty widokowy, można wybrać dwie opcje:

 • Pedestal Acces– punkt u podstawy posągu. Platforma widokowa jest duża i posiada otwartą przestrzeń. Koszt (wraz z rejsem) to:
 • $19.25 dla osoby dorosłej
 • $9 dla dzieci 4-12 lat
 • poniżej 4 lat atrakcja jest bezpłatna
 • Crown Acces– punkt widokowy w koronie posągu. Chociaż widok jest niesamowity, na szczycie nie ma zbyt wiele miejsca a okna są dosyć małe. Koszt (wraz z rejsem) to:
 • $22.25 dla osoby dorosłej
 • $12 dla dzieci 4-12 lat
 • Wszystkie młodsze dzieci, a także te, które mają poniżej 120 cm wzrostu, nie mogą wejść na punkt widokowy

O czym pamiętać?

Bilet należy odpowiednio wcześnie zarezerwować, nawet na kilka tygodni przed planowaną podróżą- jest to bardzo popularna atrakcja, a ilość miejsc jest ograniczona.

Przy wejściu na Statuę Wolności, zwiedzający zostają poddani kontroli bezpieczeństwa. Nie można wnosić jedzenia, napojów, wózków czy plecaków. Dodatkowo, aby wejść na koronę, należy mieć przy sobie paszport.

Jedyną drogą na szczyt posągu są schody, co dla niektórych może być sporą przeszkodą, a więc stratą czasu i pieniędzy. W tej sytuacji warto skorzystać z niższego punktu widokowego, który oferuje równie niesamowity widok i łatwiejszy dostęp.

Dzień 5. Coney Island- wyspa kiczu czy symbol rozrywki?

Coney Island to półwysep, który wchodzi w skład okręgu Brooklyn. Jest to miejsce, które wiąże się z wieloma niezwykłymi historiami i miejskimi legendami. Chociaż wielu nowojorczyków uważa, że to miejsce kiczu, dla turystów jest niemal kultowe. Jest tam długa i szeroka piaszczysta plaża z deptakiem i wakacyjną infrastrukturą. To idealny punkt na leniwy relaks na plaży z dala od zgiełku albo wizytę w…lunaparku.

Bo właśnie z lunaparków słynie Coney Island. Chociaż na przestrzeni lat wiele z nich zamknęło działalność, znakomity „Luna Park” nieustannie świetnie prosperuje. Znajdują się tam atrakcje nie tylko dla dzieci, ale też dorosłych, którzy lubią mocne wrażenia i adrenalinę. Płatności za wizytę w parku można dokonać na dwa sposoby:

 • doładowanie specjalną walutą „credit luna” karty parku, gdzie $1= 1 kredyt. Wejście do parku jest darmowe, płaci się tylko za wybrane atrakcje.
 • opaska, która daje nielimitowany dostęp do atrakcji. Koszt przedstawia się następująco:
 • powyżej 122 cm wzrostu- $65, poniżej 122 cm wzrostu- $40, przy zakupie online
 • powyżej 122 cm wzrostu- $69, poniżej 122 cm wzrostu- $42, przy zakupie w kasie  

Na Coney Island znajduje się też New York Aquarium– najstarsze działające akwarium w w Stanach Zjednoczonych. Ale spokojnie, od czasów założenia wiele się zmieniło. Obecnie jest to nowoczesny obiekt, w którym żyje 266 gatunków morskich stworzeń. Odbywają się tam liczne pokazy, można również trafić na ciekawą, sezonową wystawę. Bilety, które upoważnioną do całodziennego wejścia to koszt:

 • $19.95 dla osoby dorosłej
 • $14.95 dla dziecka 3-12 lat
 • dziecko poniżej 3 lat może wejść bezpłatnie

Wybierając się do New York Aquarium warto pamiętać, że za miejsce parkingowe trzeba dodatkowo zapłacić za czas postoju:

 • do 3 godzin- $18
 • 3-4 godziny- $25
 • powyżej 4 godzin- $40

Nowy Jork w tydzień – Dzień 6. Mnóstwo historii i trochę jazzu

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, to jedno z najstarszych i najbardziej znanych muzeów na świecie. Na terenie, który składa się z 25 budynków (o łącznej powierzchni 81 tys. m2) znajduje się ponad 130 mln eksponatów. Wystaw nie da się jednoznacznie zaklasyfikować, bowiem obejmują bardzo wiele aspektów życia i funkcjonowania na ziemi, nie tylko ludzi, ale też wszelkich innych stworzeń. Obiekt odwiedza więcej niż 5 mln turystów każdego roku. 

Bilety wstępu można nabyć online, a koszt to:

 • $23 dla osoby dorosłej
 • $13 dla dziecka w wieku 3-13 lat
 • poniżej 3 lat wstęp jest bezpłatny

Chociaż wszystkie eksponaty pogrupowane są tematycznie, warto ułatwić sobie zwiedzanie i pobrać specjalną aplikację mobilną AMNH, która może ułatwić poruszanie się po 45 różnych pomieszczeniach.  

Doskonałą atrakcją na zakończenie dnia może być wizyta w dzielnicy Harlem. Co tam znajdziemy? Niesamowity klimat i bogatą historię, szczególnie muzyczną- jest to w końcu dom jazzu. Warto udać się do kościołów z muzyką Gospel, które proponują nie tylko piękną oprawę, ale pokazują też zupełnie inną kulturę. Piękne, brązowe kamienice z charakterystycznymi schodami, to jeden z rozpoznawalnych znaków dzielnicy i nie sposób ich pominąć. Przy okazji warto wybrać się również do Apollo Theater, który gościł największe sławy muzycznego świata. 

Dzień 7. Niezwykły most i podniebny park

Brooklyn Bridge to niezwykły, jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie o długości 1834 m, szerokości 26 m i wysokości 84 m. Przejście, które zajmuje ok. 50 minut łączy dwie dzielnice- Brooklyn i Manhattan, rozdzielone przez rzekę East River. Jest to idealny punkt obserwacyjny panoramy Manhattanu, szczególnie wieczorem. 

Po przejściu warto odwiedzić słynną dzielnicę Dumbo w Brooklynie. A powodów jest kilka. Można obejrzeć Brooklyn Bridge, Manhattan i zatokę z zupełnie innej perspektywy. Jest to też nowe centrum kulturalne Nowego Jorku. Znajdują się tam awangardowe galerie sztuki, niszowe butiki, odbywają się niezwykłe przedstawienia i występy uliczne. I właśnie w Dumbo znajduje się najbardziej znana nowojorska pizzeria Grimaldis (uwaga na kolejki!). 

Idealnym zakończeniem dnia będzie odpoczynek w podniebnym High Line Park. Jest to niezwykły kompleks stworzony na miejscu starej linii kolejowej. Dlaczego jest tak ważny? Znajduje się w środku miasta, ale to nie wszystko. Konstrukcja umieszczona jest na wysokości kilku metrów i pozwala obserwować życie miasta, jego panoramę, a także rzekę Hudson. Ta niewielka (ma tylko 2,5 km długości) zielona przestrzeń przyciąga rocznie ok 5 mln turystów. Ale to chyba nie dziwi, prawda? 

 

Nowy Jork uważany jest za kulturalną stolicę świata. Pomimo niewielkiej powierzchni oferuje mnóstwo atrakcji, warto dokładnie zaplanować przebieg podróży, tak, aby nie pominąć najważniejszych. Chociaż wydaje się, że 7 dni to dużo czasu, w mieście, które nigdy nie śpi, każdy czas będzie wydawał się zbyt krótki. Jeśli jednak nie możesz być w Nowym Jorku tak sługo, skorzystaj z naszego skróconego poradnika Nowy Jork w 3 dni.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Nowy Jork w 3 dni – plan wycieczki, co zwiedzić

Punkty widokowe w Nowym Jorku – miasto z wysoka

Następny

Dodaj komentarz