Nowy Jork – miasto które nigdy nie śpi

Tagi , , , , ,

Nowy Jork nazywany Wielkim Jabłkiem lub miastem, które nigdy nie zasypia to metropolia o znaczeniu światowym. Znajduje się w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Liczy ponad 8 milionów mieszkańców. Praktycznie z każdego zakątka Europy linie lotnicze oferują loty na 3 lotniska międzynarodowe, znajdujące się w okolicy. Wakacje w Nowym Jorku to szansa na odwiedzenie miejsc świetnie nam znanych z filmów, seriali czy piosenek. Ten fakt sprawia, że wielu z nas mimo że nigdy nie było w Nowym Jorku odczuwa swoistą więź z tym miastem. Jeśli nadarzy się okazja, warto to zmienić i przyjrzeć się z bliska najważniejszych atrakcjom miasta, które zostały przedstawione poniżej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Statua Wolności jako symbol Nowego Jorku

Wybierając na wakacje w Nowy Jork powinniśmy rozpocząć od zwiedzania jednego z najważniejszych symboli USA – Statuy Wolności. Posąg powstał w 1886 roku jako dar Francji dla Ameryki. Upamiętnia przymierze obu krajów podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Znajduje się na wyspie Liberty Island i został skonstruowany przez Gustawa Eiffela.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Statua mierzy 46 m wysokości licząc od podstawy do pochodni i została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W 2009 roku wnętrze zostało ponownie otwarte dla zwiedzających wraz z przylegającymi tarasami widokowymi.

Statua Wolności po skonstruowaniu we Francji została rozebrana na kawałki i przetransportowana drogą morską do USA. Siedem kolców korony Statuy symbolizuje liczbę kontynentów. Posąg jest wykonany z żelaza i miedzi. Ta druga pod wpływem powietrza i wilgoci zaczęła się utleniać i pokrywać patyną. To zaowocowało zmianą koloru pomnika, który początkowo był złotobrązowy, a z upływem czasu zmienił kolor na zielony.

Skąd patrzyć na Statuę Wolności?

Battery Park, znajdujący się na południowym krańcu Manhattanu to miejsce, gdzie chyba najlepiej widać Statuę Wolności z lądu. Jednak najlepsze ujęcia posagu można wykonać z promu płynącego wzdłuż wyspy Liberty Island. Gdy już się dostaniemy na wspomnianą wyspę możemy zwiedzić Statuę z bliska. Wstęp w przypadku osób od 13 roku życia kosztuje $20 i jest to opłata za prom. Dzieci w wieku 4-12 lat muszą zapłacić $9. Można również wejść na koronę, ale wiąże się to z dodatkową opłatą w wysokości $3.

Następnie warto odwiedzić Ellis Island, gdzie znajduje się Muzeum Imigracji. Położenie muzeum jest nieprzypadkowe, gdyż to właśnie tu sprawdzano imigrantów przed wpuszczeniem ich do USA. Ekspozycja koncentruje się na procesie przyjmowania imigrantów i opowieściach ludzi, którzy to przeżyli. Wycieczka do Statuy Wolności i po Ellis Island trwa około 4 godzin.

Spektakularna architektura Nowego Jorku

– Empire State Building – to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych bez której nie mogą się odbyć żadne wycieczki do Nowego Jorku. Budynek mierzy 381 m i liczy 102 piętra. Był najwyższym budynkiem na świecie od momentu powstania w 1931 roku aż do 1973 roku, kiedy została oddana pierwsza wieża World Trade Center. Zwieńczony masztem cumowniczym dla sterowców Empire State Building jest punktem orientacyjnym dla turystów i symbolem Nowego Jorku. Na szczycie drapacza chmur znajdują się dwa obserwatoria, które oferują niesamowite widoki. W pogodne dni można ujrzeć przestrzenie oddalone o 120 km od budynku, znajdujące się w sąsiednich stanach: New Jersey, Pensylwania, Connecticut i Massachusetts. Obserwatorium na 86. piętrze to najwyżej położony w mieście taras widokowy.

Widok z lotu ptaka na Nowy Jork o zachodzie słońca. Empire State Building jest zabarwiony na czerwono, aby uczcić New York City Fire Department (FDNY)
Widok z lotu ptaka na Nowy Jork o zachodzie słońca. Empire State Building jest zabarwiony na czerwono, aby uczcić New York City Fire Department (FDNY), licencja: shutterstock/By Mihai_Andritoiu

Warto kupić bilet Empire State Building Ticket – Observatory i opcjonalny bilet Skip the Line, który pozwala ominąć kolejkę. Jest to bilet elastyczny, ważny przez cały rok, więc jeśli pogoda nie sprzyja, można go wykorzystać w innym terminie.

Rockefeller Center & Top of the Rock Observation Deck 

To kompleks rozrywkowo-handlowy po środku Manhattanu, gdzie swoją siedzibę ma telewizja NBC. Centralnym punktem Rockefeller Center jest 70-piętrowy drapacz chmur w stylu Art Deco, który oferuje niesamowite widoki na Manhattan ze słynnego tarasu widokowego – Top of the Rock Deck. W okresie jesienno-zimowym u podnóża wieżowca działa lodowisko.

NEW YORK CITY - AUGUST 30: Observers view Midtown from Top of the Rock August 30, 2011 in New York, NY. The GE Building observation deck is one of only two open to the public in Manhattan.
Obserwatorzy oglądają Midtown z Top of the Rock. Taras widokowy GE Building jest jednym z zaledwie dwóch otwartych dla publiczności na Manhattanie, licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Jazda na łyżwach w tym miejscu to jedna z najpopularniejszych zimowych atrakcji Nowego Jorku i świetna zabawa dla rodzin i par. Po Święcie Dziękczynienia przed lodowiskiem ustawiana jest ogromna choinka, która rozświetla kompleks Rockefellera na czas Bożego Narodzenia.

Co jeszcze zobaczyć?

– Grand Central Terminal – często nazywany też Grand Central Station, to budynek w stylu Beaux Arts oddany do użytku w 1913 roku jako terminal dla metra i stacji kolejowej. Wewnątrz nie można przegapić Wielkich Schodów, gdzie można się zatrzymać na chwilę aby rzucić okiem na zabytkową halę. Pięknie odrestaurowany sufit terminala przedstawia scenę nawiązującą do Biblii. W środku znajduje się mnóstwo sklepów i restauracji. Lokacja ta jest często wykorzystywana w kinie. Jak dotąd GCS pojawił się w przeszło 50 filmach.

Vaduc Grand Central Terminal i stare wejście w Nowym Jorku
Vaduc Grand Central Terminal i stare wejście w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By photo.ua

 Brooklyn Bridge – to zabytkowy most, który powstał w 1883 roku i był pierwszym na świecie stalowym mostem wiszącym. Można go podziwiać z wschodniego Manhattanu, ale najlepiej wybrać się na spacer i z bliska zobaczyć charakterystyczne łuki w stylu gotyckim. Przechadzka nie zajmie więcej niż godzinę, jeżeli jednak jest to dla nas za dużo, można udać się przynajmniej do pierwszego filaru, gdzie znajduje się taras widokowy.

Most jest otwarty tylko dla ruchu pieszego i rowerzystów, co pozwala na spokojnie we względnej ciszy podziwiać panoramę Manhattanu, East River i Statuę Wolności. Należy pamiętać, że jazda rowerem po moście często może być utrudniona przez duże nagromadzenie pieszych.

Kultura i sztuka w Nowym Jorku

Metropolitan Museum of Art – zostało założone w 1870 roku i jest jednym z najważniejszych muzeów na świecie. Stała kolekcja zawiera ponad 2 miliony dzieł sztuki, obejmujących okres 5000 lat historii ludzkości. Jedną z najważniejszych części muzeum jest The Met Fifth Avenue. Znajdują się tam eksponaty prezentujące amerykańską sztukę dekoracyjną, broń, kostiumy, sztukę egipską i wiele innych. Zakup biletu z opcją VIP: Empty Met umożliwia wejście do muzeum w godzinach porannych przed oficjalnym otwarciem wraz z 25 innymi osobami.

 Muzeum i Memoriał 11 września – są jednym z najpopularniejszych punktów wycieczki do Nowego Jorku. Znajdują się w miejscu, w którym do 2001 roku stały bliźniacze wieże World Trade Center. Obecnie teren ten zajmują 2 kwadratowe baseny o powierzchni około pół hektara każdy. Po bokach każdego z nich spływa woda do pozornie bezdennego dna. Ma to znaczenie symboliczne i odnosi się do kruchości życia ludzkiego.

Muzeum Pamięci 11 Września znajduje się w szklanym budynku pomiędzy basenami. Budynek jest zbudowany wokół pozostałości konstrukcji wież World Trade Center. Muzeum jest nazywane narodowym miejscem pamięci. Stanowi hołd dla prawie 3000 osób zabitych w wyniku ataków w 2001 roku. Będąc na miejscu warto zwrócić uwagę na znajdujący się nieopodal Oculus Plaza. Jest to budynek wyglądem przypominający statek kosmiczny, gdzie znajdują się ekskluzywne sklepy i stacja kolejowa.

Spektakle i koncerty w Nowym Jorku

– Broadway and the Theater District – jest to miejsce, w którym można zobaczyć najnowsze spektakle teatralne i ponadczasową klasykę. Określenie Broadway wzięło się od nazwy ulicy, na której znajduje się mnóstwo teatrów. Obecnie okolica ta tworzy Dzielnicę Teatralną. Na najpopularniejsze spektakle bilety należy kupować z dużym wyprzedzeniem.

NEW YORK, NEW YORK - OCT 29: Broadway street sign backed by advertisements  in Times Square in New York City on October 29, 2012. Broadway is generally renowned as the captial of theatre.
Tablica Broadway z reklamami na Times Square w Nowym Jorku 29 października 2012 roku. Broadway jest powszechnie znany jako stolica teatru, licencja: shutterstock/By Allen.G

– Carnegie Hall – została otwarta w 1891 roku jako pierwsza wielka sala koncertowa w Nowym Jorku. Została zaprojektowana przez Williama Burneta Tuthilla. Wsparcia finansowego udzielił Andrew Carnegie i to właśnie jego nazwisko występuje w nazwie. Do dziś jest jednym z najbardziej prestiżowych miejsc na świecie, zarówno dla muzyki klasycznej, jak i popularnej. Słynie z doskonałej akustyki. Niesamowite przeżycia daje oglądanie występów estradowych na żywo. Gdy dostępność biletów jest niska, miłośnicy muzyki przyjeżdżający na wycieczki do Nowego Jorku wybierają spacer po Carnegie Hall z przewodnikiem.

New York, USA on 5th Sept 2015: Carnegie Hall is a concert venue in Midtown Manhattan in New York City, Designed by architect William Burnet Tuthill and built by philanthropist Andrew Carnegie in 1891
Carnegie Hall to sala koncertowa na środkowym Manhattanie w Nowym Jorku, zaprojektowana przez architekta Williama Burneta Tuthilla i zbudowana przez filantropa Andrew Carnegie w 1891 roku, licencja: shutterstock/By Gordon Bell

Inne ciekawe miejsca w Nowym Jorku

Central Park – to szeroki na kilometr i długi na cztery kilometry park w centrum Nowym Jorku. Ma w swoich granicach wiele atrakcji, a większość z nich jest dostępna za darmo. Jednymi z najpopularniejszych miejsc są: Zamek Belvedere, Strawberry Fields i ogród zoologiczny. Zapewnia świetne warunki osobom lubiącym długie spacery i przejażdżki rowerem lub dorożką. Wakacje w Nowym Jorku w miesiącach zimowych to szansa na pojeżdżenie na łyżwach na lodowisku Wollman Rink. Wstęp kosztuje $5 od osoby.

Widok z lotu ptaka Manhattan Nowy Jork patrząc na północ w górę Central Park
Widok z lotu ptaka Manhattan Nowy Jork patrząc na północ w górę Central Park, licencja: shutterstock/By TierneyMJ

– Times Square – to plac w dzielnicy Midtown mający niepowtarzalny urok. Praktycznie wszędzie gdzie okiem sięgnąć znajdują się świecące neony i ekrany wyświetlające różne treści. To tutaj odbywają się obchody Nowego Roku i słynny „drop ball” o północy. Wtedy plac i okoliczne ulice są pełne ludzi. Początkowo plac nazywał się Longacre Square. Jednak gdy gazeta New York Times przeniosła się do pobliskiego budynku zmieniono nazwę na obecną.

NEW YORK CITY - MAY 11: Times Square with tourists on May 11, 2013. Iconified as "The Crossroads of the World" it's the brightly illuminated hub of the Broadway Theater District.953
Times Square, licencja: shutterstock/By KarlosWest

Inne kultowe ulice Nowego Jorku

Fifth Avenue – wraz z przylegającymi ulicami stanowi centralną dzielnicę handlową Nowego Jorku i jedną z najważniejszych w USA. Wielu czołowych projektantów ma tutaj swoje flagowe sklepy. Marki takie jak Cartier, Tiffany, Bergdorf-Goodman i wiele innych podkreślają ekskluzywność tej alei. Osoby nie mające ochoty na zakupy powinny się tu wybrać na spacer. Najlepszy obszar na przechadzkę biegnie mniej więcej od południowego krańca Central Parku do Biblioteki Publicznej.

NEW YORK CITY - OCTOBER 15, 2015:  Midtown Manhattan street view along the upscale shopping district on 5th Avenue with cars and people.
5th Avenue , licencja: shutterstock/By littlenySTOCK

 Wall Street – jest to słynna na cały świat dzielnica biznesowa, która rozciąga się na 8 przecznic, od Broadway do South Street. Na Wall Street i w jej okolicach działają jedne z najważniejszych instytucji finansowych świata: New York Stock Exchange, NASDAQ i New York Mercantile Exchange. W pobliżu znajduje się imponujący Kościół Świętej Trójcy i Federal Hall. Brązowy posąg Szarżującego Byka w Bowling Green na Broadwayu to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w dzielnicy finansowej i świetna okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Wall Street znak w Nowym Jorku z New York Stock Exchange tle
Wall Street znak w Nowym Jorku z New York Stock Exchange w tle, licencja: shutterstock/By Stuart Monk

 Bryant Park – nazywany oazą w środku miasta, przeszedł gruntowną rewitalizację po 1989 roku. Niegdyś tereny te cieszyły się złą sławą przez wysoką przestępczość. Teraz są miejscem doskonale nadającym się na rodzinny spacer lub odpoczynek od zgiełku miasta. Na terenie obiektu znajdiemy wiele pomników, ogrody, a także karuzela. Obszar gier udostępnia szachy, warcaby i plansze do tryktraka za niewielką opłatą. Park jest położony niedaleko Biblioteki Publicznej.

New York, USA - May 10, 2018: People relaxing at Bryant Park in Midtown Manhattan
Wypoczywający ludzie w Bryant Park na Manhattanie, licencja: shutterstock/By ymgerman

Nowy Jork – gdzie zatrzymać się na nocleg?

Najlepszym sposobem aby wycisnąć jak najwięcej z pobytu w Nowym Jorku jest efektywne wykorzystanie czasu, jaki mamy na zwiedzanie. W związku z tym, że najwięcej atrakcji turystycznych miasta znajduje się na Manhattanie i jego okolicach, warto rozważyć wybranie hotelu właśnie w tej lokalizacji. Taka decyzja pozwoli nam doświadczyć więcej niezapomnianych wrażeń niż w przypadku męczących i czasochłonnych dojazdów z przedmieść. Noclegi w Nowym Jorku należy podzielić według kryterium cenowego:

  • hotele luksusowe – The Ritz-Carlton New York , Central Park and The Mandarin Oriental (https://www.booking.com/hotel/us/mandarin-oriental.en.html?aid=2077065&no_rooms=1&group_adults=2) znajdujące się w pobliżu południowego krańca Central Parku.
  • hotele średniej klasy – The Pearl Hotel  oferuje wysokiej jakości pokoje, świetną obsługę i bardzo przystępne ceny. Inne godne uwagi hotele średniej klasy w dobrych lokalizacjach to 414 Hotel , znajdujący się na zachód od Times Square i Hilton Garden Inn New York / West 35th Street, położony w pobliżu Empire State Building.
  • hotele budżetowe – Econo Lodge Times Square, który znajduje się na północ od Times Square. Nieco oddalony od głównych atrakcji, ale wciąż w odległości spaceru od Bryant Park jest Seton Hotel Niedaleko niego znajduje się bardziej nowoczesny Pod 39 .

Nowy Jork czy warto?

Wakacje w Nowym Jorku to niezapomniany czas dla entuzjastów Stanów Zjednoczonych i miast stanowiących fundament zachodniej cywilizacji. Popularne „Big Apple” tętni życiem 24 godziny na dobę. Oferuje moc atrakcji niespotykanych nigdzie indziej. Bogata baza hotelowa, dostosowana do zróżnicowanych wymagań turystów sprawia, że noclegi w Nowym Jorku nie stanowią najmniejszego problemu i każdy znajdzie ofertę dostosowaną do własnych preferencji.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Taksówki w Nowym Jorku, ceny, praktyczne informacje

Najważniejsze muzea w Nowym Jorku

Następny

Dodaj komentarz