Port lotniczy Newark-Liberty- co warto wiedzieć o nowojorskim lotnisku?

Tagi , , , , , ,

Nie da się ukryć, że podróż do Nowego Jorku jest dla większości z nas spełnieniem najskrytszych marzeń. Wielkie Jabłko bardzo często kojarzy się nam z miastem możliwości i wielokulturowości. To właśnie w Nowym Jorku turyści mogą poczuć, że naprawdę korzystają z życia. Miasto to jest bowiem niezwykle atrakcyjne i co najważniejsze nietuzinkowe. Znajdziemy tam wiele kontrastów i wiele niezwykłości, które z całą pewnością wprawią nas w osłupienie. Niemniej jednak, zanim dotrzemy do centrum miasta, konieczne będzie dostanie się do niego z kraju. Lotnisko La Guardia nie obsługuje połączeń z Europy. Przeznaczony jest do tego port lotniczy Newark-Liberty. Co więc warto o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Port lotniczy Newark-Liberty krótka historia nowojorskiego portu lotniczego

Lotnisko Newark-Libery jest prawdopodobnie najbardziej znanym, nowojorskim lotniskiem. Choć z momentem otwarcia La Guardii jego znaczenie nieco spadło, to jednak dalej większość pasażerów właśnie tam się kieruje. Port lotniczy Newark-Liberty otworzono dnia 1 października 1928 roku. Na samym początku było to niewielkie lotnisko, które mogło obsłużyć jedynie kilka samolotów w ciągu całego dnia. Niemniej jednak lotnisko to przeżyło niezwykle szybki rozwój. Przez kolejne lata, było sukcesywnie rozbudowywane i doskonalone. Do lat 30 XX lotnisko Newark-Libery było uważane za najczęściej wykorzystywane w Nowym Jorku.

Otwarcie lotniska La Guardia nieco przyćmiło port lotniczy Newark-Liberty. Warto wiedzieć, że lotnisko Newark-Liberty było celem ataków podczas drugiej wojny światowej. Co więcej, wojskom udało się je w pełni zaanektować. Jednocześnie w roku 1948 udało się je odzyskać przez Zarząd Portów Lotniczych w Nowym Jorku. Od tego momentu nastąpiła jeszcze szybsza modernizacja lotniska. Wraz z rozwojem nowych technologii, stawało się ono coraz bardziej nowoczesne. Newark-Liberty jest przystosowany do przyjęcia najbardziej zaawansowanych maszyn powietrznych. Dzięki tym zmianom, lotnisko z dnia na dzień stawało się coraz większym obiektem zainteresowań wielu przewoźników lotniczych.

Przeczytaj również: Atrakcje Nowego Jorku – TOP 20

Port lotniczy Newark-Libertyjak prezentuje się dziś?

Obecnie lotnisko Newark-Liberty jest jednym z największych portów lotniczych w Nowym Jorku. Szacuje się, że dziennie obsługuje ono ponad milion pasażerów nie tylko z Ameryki, ale z całego świata. To właśnie port lotniczy Newark Liberty obsługuje znaczącą część lotów z Europy. Lotnisko to jest świetnie zaaranżowane i zmodernizowane zgodnie z nowoczesnymi technologiami. Na port lotniczy Newark-Liberty składają się trzy terminale, które są idealnie przystosowane od potrzeb podróżnych. Lotnisko to cieszy się również dużym uznaniem wśród pilotów. Jego pasy startowe przeszły przez wiele zmian i ulepszeń. Dzięki temu zostały one zaadaptowane w perfekcyjny sposób na potrzeby nowoczesnych samolotów. Lotnisko Newark-Liberty zasłużyło sobie nawet wśród pilotów na miano najbezpieczniejszego lotniska w Ameryce Północnej.

Port lotniczy Newark-Liberty – terminale

Lotnisko Newark-Liberty posiada 3 nowoczesne terminale. Wszystkie zostały zmodernizowane i świetnie oznakowane, zgodnie ze światowymi standardami. Każdy z terminali posiada świetnie rozwiniętą sieć punktów usługowych, a także bazę gastronomiczną. Każdy terminal jest również zadedykowany obsłudze innych lotów. Wobec tego na lotnisku Newark-Liberty, można wyróżnić:

 • Terminal A- jest to jeden z większych terminali. Obsługiwane są tam głównie loty krajowe (zarówno przyloty, jak i odloty), a także realizowane są trasy lotnicze z Nowego Jorku do kilku, większych miast w Kanadzie. Terminal A jest domem dla takich linii lotniczych jak chociażby: Continental Airlines, Alaska Airlines, Air Canada czy US Airways.
 • Terminal B– to największy terminal na lotnisku Newark- Liberty. Jest to również najnowocześniejszy terminal, który przeszedł kilka lat temu przez pełną modernizację. Wynika to z faktu, że to właśnie na niego przylatują pasażerowie z Europy i z części Azji. Jest więc to terminal międzynarodowy. Terminal B na lotnisku Newark- Liberty stał się domem takich linii lotniczych jak:
  – Air France- loty z Paryża
  – Air India- głównie loty z New Delhi i Bombaju
  – Air Jamaica- głównie loty z Montego Bay
  – British Airways- loty z Londynu
  – EVA Air- loty z Tajpej
  – LOT- bezpośrednie loty z Warszawy z lotniska Warszawa- Okęcie
  – Lufthansa- loty z Dusseldorfu, Monachium czy Frankfurtu
  – Primera Air- loty z Brukseli
 • Terminal C– to mały terminal na lotnisku Newark-Liberty. Jest on dedykowany głównie lotom z terenów obu Ameryk. Głównie odbywają się tu loty z państw wyspiarskich jak np. Aruba czy Antigua. Lotnisko to obsługuje również loty pomiędzy większymi miastami w USA. Głównie jest ono domem dla krajowych linii lotniczych.

Może Cię zainteresować: Jak tanio zwiedzić Nowy Jork?

Jak dostać się z lotniska do centrum Nowego Jorku?

Port lotniczy Newark-Liberty znajduje się około 35 kilometrów od samego centrum Nowego Jorku na Manhattanie. Niemniej jednak turyści nie będą musieli obawiać się o to, w jaki sposób mogą oni dostać się do miasta. Port lotniczy Newark-Liberty został wyposażony w nowoczesny węzeł komunikacyjny. Wobec tego możliwości na dojazd do miasta jest nieskończenie wiele. Można między innymi wybrać:

 • przejazd taksówką- przy każdym z terminali jest postój taksówek;
 • pociągiem miejskim- dojeżdża on nie tylko do samego centrum na Manhattanie, ale również do innych części Nowego Jorku;
 • autobusem- przystanki autobusowe w dużej ilości zlokalizowane są dookoła terminali na lotnisku Newark-Liberty, dojeżdżają one praktycznie do każdej części Wielkiego Jabłka;
 • wypożyczonym samochodem- na lotnisku działa wiele wypożyczalni aut, które cechują się konkurencyjnymi cenami.

Nowy Jork- dojazd do lotniska

W przypadku dojazdu do lotniska schemat możliwości prezentuje się bardzo podobnie jak w przypadku dojazdu do centrum. W przypadku pociągów, czy metra można odpowiednio skorzystać z linii oznaczonej literką C lub numerem 1. Jeśli chodzi o autobusy, na lotnisko dojeżdżają te, oznaczone numerem:

 • 112
 • 62
 • 107- z przesiadką na autobus linii 62
 • autobus dedykowany podróżnym oznaczony jako Newark-Libery Airport

Co więcej, do lotniska w bardzo prosty sposób można dojechać również samochodem. Z centrum Manhattanu prowadzi bowiem trasa numer 95. Kolejno podążając za znakami, około 3 kilometry przed lotniskiem, należy skręcić w drogę oznaczoną jako 495. W ten sposób dojdziemy prosto do Newark-Liberty Airpot. Przed lotniskiem znajduje się wiele parkingów. Oczywiście są one płatne.

Przeczytaj: Gdzie spać w Nowym Jorku?

Ile kosztuje taxi z lotniska do centrum Nowego Jorku?

Wspomniane zostało, że z lotniska do centrum Nowego Jorku można dostać się przy pomocy taksówki. Żółte, nowojorskie taxi ma swój postój bezpośrednio przed wszystkimi terminalami na lotnisku Newark-Liberty. Warto jednak wiedzieć, że taka podróż nie będzie tania. Minimalną kwotą jaką turyści będą musieli ponieść, jest około 50 dolarów. Oczywiście im dalej będą chcieli się oni dostać, tym, bardziej kwota ta będzie wzrastać.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Lotnisko LaGuardia w Nowym Jorku- praktyczne informacje

Madison Square Garden, zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Następny

Dodaj komentarz