Przedmieścia Nowego Jorku – poznaj inną stronę Big Apple

Tagi , , , , , ,

Nowy Jork jest zaliczany do jednej z największych aglomeracji miejskiej na świecie. Szacuje się, że aglomerację tą zamieszkuje ponad 10 milionów mieszkańców. Niemniej jednak Big Apple jak potocznie nazywany jest Nowy Jork to przede wszystkim miasto kontrastów i wielu możliwości. Nie da się ukryć, że wyjazd tam, a być może nawet zupełna emigracja jest marzeniem większości osób. Nowy Jork to również miasto w którym skutecznie przeplatają się ze sobą i łączą różnorodne kultury, style i tradycje. To właśnie ta różnorodność sprawia, że miasto stało się niezwykle barwne i tętniące życiem.

Niemniej jednak nie każdy mieszkaniec Nowego Jorku marzy o tym, by mieszkać w ścisłym centrum i żyć w równie dużym pośpiechu i nie rzadziej stresie co inni. Ogromna część nowojorczyków zgodnie wybiera życie na nieco spokojniejszych przedmieściach, gdzie życie płynie swoim, spokojnym rytmem. Przedmieścia Nowego Jorku mają zupełnie inną charakterystykę i co ciekawe również i innych mieszkańców! Tak więc warto dowiedzieć się, jak wygląda życie Nowego Jorku od zupełnie innej strony.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Nowy Jork z innej strony

Nowy Jork nieodłącznie kojarzony jest z drapaczami chmur, oszklonymi biurowcami, a także charakterystycznymi żółtymi taksówkami. Okazuje się, że w życiu każdego nowojorczyka przychodzi taki okres, że chce on po prostu odpocząć i odetchnąć świeżym powietrzem, co niestety w ścisłym centrum miasta absolutnie nie jest możliwe. Panuje tam wieczny tłok i ścisk i choć niektórzy z nas z pewnością uważają atmosferę Nowego Jorku za prawdziwie magiczną i wyjątkową, trzeba podkreślić, że wielu nowojorczyków, szczególnie gdy przekroczą magiczną granicę 40 lat, pragnie nieco zmienić swoje otoczenie. Wówczas tłumnie wyprowadzają się oni na przedmieścia Big Apple.

Okazuje się, że tereny podmiejskie zupełnie różnią się od miasta i życie tam płynie w całkowicie innym rytmie. Choć i na przedmieściach nie brakuje bloków mieszkalnych. Jednak nie przybierają one kształtu 40-piętrowych drapaczy chmur, a pomiędzy nimi można zauważyć urokliwą zabudowę domków jednorodzinnych. Warto na wstępie zastanowić się, co skłania nowojorczyków do dość drastycznej zmiany otoczenia. W pierwszej kolejności należy podkreślić, że dojazd do samego centrum Nowego Jorku z przedmieść jak np. Staten Island może zająć nawet ponad 2 godziny komunikacją miejską, a około 40 minut taksówką. Wobec tego mieszkańcy przedmieść na dostanie się np. na Manhattan muszą przeznaczyć co najmniej dwie godziny swojego czasu. Jednak czy rzeczywiście muszą oni tak często podróżować do centrum? Oczywiście, że nie!

Przedmieścia Nowego Jorku – czy warto tam mieszkać?

Przedmieścia Nowego Jorku mogą spokojnie funkcjonować jako samodzielne obszary mieszkalne, gdyż niczego tam nie brakuje, a co najważniejsze, życie upływa w sielskiej i spokojnej atmosferze. Nie da się ukryć, że mieszkańcy Nowego Jorku, a także mieszkańcy przedmieść, również znacznie się od siebie różnią. Zwykle typowym mieszkańcem przedmieść są osoby starsze, o dość dobrym statusie finansowym, które mogą pozwolić sobie na zakup lub wynajęcie nieruchomości, gdyż ze względu na stale rosnącą popularność tego obszaru Nowego Jorku, ceny stale szybują w górze. W tej okolicy mieszka również dużo osób starszych, które po prostu chcą odpocząć i cieszyć się spokojnym życiem.

Centrum Nowego Jorku zamieszkane jest głównie przez ludzi młodych, którzy podążają za karierą i chcą się rozwijać. W międzyczasie korzystają z wielkomiejskiego stylu życia. Zwykle jednak wynajmują oni dość małe kawalerki, gdyż samemu, z pierwszej pracy ciężko utrzymać się w Nowym Jorku. Można więc stale powiedzieć, że mieszkańcami centrum są głównie „karierowicze”, którzy chcą się czegoś „dorobić”.

Przedmieścia Nowego Jorku zwiedzanie

Historia Nowego Jorku była dość zawiła, niemniej jednak przedmieścia Nowego Jorku zawsze miały w niej znaczącą rolę. Nawet tam znajduje się wiele obiektów i miejsc, które podczas zwiedzania Nowego Jorku nie mogą zostać pominięte. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na Borough Bronx. Jest to jedyne, nowojorskie przedmieście, które położone jest na stałym kontynencie. Do zwiedzenia są tam przede wszystkim ogromne zoo, a także słynny już na Bronxie ogród botaniczny. Te dwie atrakcje sprawiają, że Borough Bronx zapełnia się turystami. Zoo, które zostało tam otwarte w 1899 roku obecnie jest jednym z największych, miejskich zoo w całych Stanach Zjednoczonych. Co więcej to właśnie to zoo jako pierwsze w kraju zmieniło warunki w jakich żyją jego mieszkańcy. Zwierzęta nie są bowiem pozamykane w klatkach, a jednak żyją w warunkach, najbardziej zbliżonych do ich środowiska naturalnego.

Staten Island – przedmieścia Nowego Jorku

Kolejnymi, słynnymi przedmieściami Nowego Jorku jest Staten Island. Te przedmieścia zlokalizowane są na wyspie o tej samej nazwie i z pewnością przypadną do gustu wielu turystom. Podobnie zersztą jak i w przypadku nowojorczyków, którzy właśnie tam dość tłumnie przenoszą się z wiecznie zatłoczonej i stresującej aglomeracji miejskiej. Staten Island zajmuje pierwsze miejsce w całym Nowym Jorku pod względem terenów zielonych. Można powiedzieć, że są to pewnego rodzaju płuca Nowego Jorku, gdzie tysiące mieszkańców, wybierają się na weekend, by po prostu cieszyć się swobodną rekreacją na świeżym powietrzu.

Jedną z najciekawszych atrakcji jest również przeprawa promowa, która ma łączyć przedmieścia Staten Island z najbardziej wysuniętym na południe Manhattanu. To niewątpliwie prawdziwa gratka dla turystów, gdyż żółte promy kursują co pół godziny, a przeprawa jest całkowicie darmowa. Podczas tej, dość krótkiej wycieczki można podziwiać z innej perspektywy panoramę przedmieść Nowego Jorku, a także panoramę części Manhattanu. Widoki te, które nie zadziwiają już nowojorczyków mieszkających na Staten Island, wciąż zachwycają turystów i z pewnością na długo zapadają im w pamięć.

Long Island, Brooklyn

Nie można również pominąć przemieści zlokalizowanych na Long Island, a w szczególności słynnej dzielnicy Queens. Znajdują się tu oba międzynarodowe, miejskie lotniska, a rekreacyjny park na Queen sprzyja wypoczynkowi i dostarcza ogromne ilości świeżego powietrza. Jest to jedno z ulubionych miejsc do rekreacji dla każdego nowojorczyka. Będąc na przedmieściach w dzielnicy Queens, podczas zwiedzania Nowego Jorku nie można pominąć również słynnego Museum of Art and Science Hall. Zgromadziły one niezwykle interesujące eksponaty i artefakty z dzieciny nauki i sztuki.

Niezwykle interesującymi przedmieściami są również peryferia Brooklynu, który niegdyś był dawną, holenderską osadą. Największą atrakcją oczywiście jest most, który łączy go z dolnym Manhattanem. Co więcej Most Brooklyński jest swoistym symbolem Nowego Jorku. Nie można w tej okolicy pominąć również Brighton Ballet Theatre, Parku Rozrywki Brooklny oraz Nathan Dinner, w którym odbywają się słynne na całym świecie mistrzostwa w jedzeniu hamburgerów na czas.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Najpiękniejsze kościoły w Nowym Jorku oraz preferencje religijne mieszkańców miasta

Kultowe miejsca z filmów w Nowym Jorku

Następny

Dodaj komentarz