Rowerem po Nowym Jorku

Tagi , , ,

Marzeniem większości z nas jest wycieczka do Nowego Jorku. Nie od dziś miasto to uważane jest za miasto możliwości, różnorodności, a także po prostu dobrej zabawy. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że Nowy Jork jest również znany z mniej pozytywnego aspektu, którym są ogromne korki. Statystycznie rzecz biorąc, przeciętny mieszkaniec Nowego Jorku około 3 godzin dziennie spędza po prostu, stojąc w korku. Z pewnością, kiedy odwiedzicie Nowy Jork, zauważycie, że w godzinach szczytu ulice praktycznie stanęły, a dookoła rozlega się rytmiczny wydźwięk samochodowych klaksonów. Korki nie omijają również komunikacji miejskiej, oczywiście z wyjątkiem metra. Tak więc świetną alternatywą zwiedzania miasta jest rower, który można wypożyczyć na miejscu z wypożyczalni rowerów w Nowym Jorku. Jakie jednak obowiązują tam przepisy ruchu drogowego i jak prezentują się ścieżki rowerowe? Poznaj przewodnik rowerem po Nowym Jorku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Ścieżki rowerowe w Nowym Jorku

Zwiedzanie Nowego Jorku na rowerze jest świetną alternatywą dla wszystkich turystów. Co więcej wypożyczalnie rowerów w Nowym Jorku czynne są całą dobę. Możecie więc zakupić sobie jednodniowy karnet, który kosztuje około 12 dolarów lub od razu kupić karnet na trzy dni. Dlaczego warto zwiedzić Nowy Jork na rowerze? Otóż w pierwszej kolejności można do woli napawać oczy niesamowitymi, wielkomiejskimi widokami. Dodatkowo, zadbacie w ten sposób o swoją kondycję i możecie zatrzymywać się bezpośrednio pod najważniejszymi zabytkami miasta. Nie sposób pominąć finalnie tego, że na rowerze unikniecie korków, które są prawdziwą zmorą i nie małym utrudnieniem w mieście

Rodzaje ścieżek rowerowych

Jeśli przekonaliście się, że to właśnie rower jest świetnym rozwiązaniem na zwiedzanie Nowego Jorku, to musicie również wiedzieć, że miasto dysponuje czterema rodzajami ścieżek rowerowych. Można więc wyróżnić:

 • chronione ścieżki rowerowe– na mapie miasta dla rowerzystów mają kolor zielony. Ścieżki chronione jak sama nazwa wskazuje cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, a także dużym komfortem jazdy. Zostały one fizycznie oddzielone np. barierkami od ruchu kołowego pojazdów. Ścieżki chronione są świetną alternatywą, gdyż dzięki nim można np. objechać dookoła cały Manhattan – jedną z najsłynniejszych dzielnic Nowego Jorku. Co więcej takie ścieżki znajdziecie również w zachodniej części wybrzeża Brooklynu, a także Queensu. Znajdują się one praktycznie w każdym, większym parku miejskim.
 • drogi rowerowe– na mapie miasta przeznaczonej dla rowerzystów, znajdziecie je oznaczone pod kolorem niebieskim. Można powiedzieć, że nie są one tak bezpieczne jak ścieżki chronione, niemniej jednak jest tu wysoki komfort jazdy. Drogi rowerowe są po prostu wyznaczoną ścieżką dla rowerzystów na zwykłej drodze. Ścieżki te mają symbol roweru.
 • drogi wspólne– na mapie miasta dla rowerzystów zyskały one oznaczenie fioletowe. Mogą z nich korzystać zarówno cykliści, jak i motocykliści. Warto wiedzieć, że są one oznaczone również symbolem roweru, a także strzałki.
 • wyznaczona trasa– na mapie miasta dla rowerzystów znajdziecie takie trasy oznaczone kolorem pomarańczowym. Wyznaczonymi trasami są wszystkie ulice, które mają zielony znak drogowy z napisem „Bike Route”. Te trasy z kolei pomagają dojechać do właściwych dróg rowerowych.

Rowerem po Nowym Jorku – polecane ścieżki rowerowe

Nowy Jork ścieżkami i trasami rowerowymi stoi. Miasto jest niezwykle przyjazne i świetnie dostosowane do potrzeb wszystkich cyklistów. Najlepsze ścieżki rowerowe znajdziecie więc w Cental Parku na Manhattanie, a także w Prospect Park na Brooklynie czy nawet w Pelham Bay Park. Niemniej jednak nawet w mniejszych parkach miejskich, bez trudu znajdziecie świetne trasy rowerowe. Warto wspomnieć, że wzdłuż całego wybrzeża Manhattanu przebiega trasa Waterfron Greenway, jedna z najlepszych na wycieczkę po mieście, szczególnie dla początkujących rowerzystów.

Najlepsze i najpopularniejsze trasy rowerowe w Nowym Jorku

 • Hudson River Greenway– jest to jedna z najładniejszych tras rowerowych w mieście, która zyskała sobie również miano najdłuższej. Rozciąga się ona od zachodniego wybrzeża Manhattanu, a konkretniej od parku Battery Park i prowadzi aż do Dyckman Street, z niewielką przerwą w zachodniej części dzielnicy Harlem. Tam rowerzyści muszą korzystać z ulicy.
 • Governor’s Island– jest to niewielka wyspa pomiędzy dzielnicami Manhattan i Brooklyn. Niemniej jednak na Governor’s Islan nie jest dozwolony kołowy ruch pojazdów, ani jakiekolwiek inne pojazdy silnikowe. Można powiedzieć, że wyspa ta jest prawdziwym rajem dla rowerzystów. Ścieżka przebiega wzdłuż całej wyspy, a co więcej można tam podziwiać widok na urokliwy Manhattan, a także jeden z najważniejszych zabytków-symboli Nowego Jorku jakim jest Statua Wolności. Co więcej na wyspie funkcjonuje pełno wypożyczalni rowerów, a jeśli posiadacie własny, to z powodzenie możecie zabrać go na prom, który z Manhattanu i Brooklynu odpływa na Governor’s Island.
 • Brooklyn Greenway– jest to trasa rowerowa na Brooklinie, która rozpoczyna się wzdłuż East River ze słynnym Greenpoint i ciągnie się aż do Red Hook. Warto wspomnieć, że trwają pracę nad rozszerzeniem tej trasy i poprowadzeniem jej przez słynny Sunset Park Bay Ridge. Dzięki tej trasie rowerowej będziecie mogli podziwiać najpiękniejsze zabytki tej części miasta, a co więcej nacieszycie oczy przepięknym widokiem na Manhattan. Do zobaczenia na tej trasie są przede wszystkim: hipsterska dzielnica Williamsburg, artystyczne DUMBO czy nawet historyczne Brooklyn Heights.
 • Ocean Parkway– ostatnią godną polecenia trasą na wycieczkę po Nowym Jorku rowerem jest Ocean Parkway. Cięgnie się ona przez pięć mil od słynnego Prospect Park, aż do urokliwego Brighton Beach nad samym oceanem. Co ciekawe trasa ta powstała w 1894 roku i była to jedna z pierwszych ścieżek rowerowych w całych Stanach Zjednoczonych.

Przepisy ruchu drogowego w Nowym Jorku

Podobnie jak w innych dużych miastach, w Nowym Jorku wielu kierowców często nie zwraca uwagi na jadących obok rowerzystów. Co więcej często można spotkać się z tym, że na ścieżce rowerowej stoją zapatrzeni w telefony nowojorczycy, a także turyści robiący sobie całą serię zdjęć. Warto więc dowiedzieć się, jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują w odniesienie do poruszania się po mieście rowerem. Otóż:

 • Osoby dorosłe wcale nie mają obowiązku posiadać kasku podczas jazdy- niemniej jednak jest to świetny pomysł podnoszący bezpieczeństwo.
 • Chociaż kaski nie są obowiązkowe, rowerzyści, jeśli chcą słuchać muzyki, mają do tego prawo wykorzystując tylko i wyłącznie jedną słuchawkę
 • Rowerzystów obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego. Jeśli myślicie, że w tym zakresie rowerzyści mogą liczyć na specjalne przywileje to niestety, jesteście w dużym błędzie.
 • Podczas wyprzedzania rowerzysty istnieje zasada informowania o tym głosem, poprzez krzyknięcie „on your right” lub „on your left”
 • W Nowym Jorku to środek ulicy jest zdecydowanie bardziej bezpieczny niż pobocze. Nie warto trzymać się blisko pobocza i zaparkowanych aut, gdyż najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów w Nowym Jorku zdarza się właśnie wtedy, kiedy kierowca nieopatrznie otworzył drzwi swojego auta, a rowerzysta w nie po prostu wjechał.
 • Nie zostawiajcie pod żadnym pozorem swoich rowerów bez odpowiednich zabezpieczeń. Kradzieże rowerów są tam praktycznie na porządku dziennym. Warto pamiętać o tym by przypiąć rower nie tylko w okolicy ramy, ale także i koła, a zabezpieczenie musi być jak najbardziej solidne.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Najromantyczniejsze miejsca w Nowym Jorku – gdzie zabrać swoją drugą połówkę?

Metro w Nowym Jorku

Następny

Dodaj komentarz