Statua Wolności – wycieczka do symbolu amerykaśkiej wolności

Tagi , , , , ,

Wolność Opromieniająca Świat, Statue of Liberty, Statua Wolności… Niezależnie od nazwy, ogromny posąg kobiety, trzymający w uniesionej prawej ręce pochodnię, a w lewej tablicę, nieodłącznie kojarzy się z Nowym Jorkiem, Stanami Zjednoczonymi i wolnością. To posąg – symbol o ciekawej historii, dostępny do zwiedzania dla turystów. Skąd wzięła się zielonkawa dama na Liberty Island i w jaki sposób można dostać się do jej korony?

Jak Statua Wolności trafiła na Liberty Island?

Statua Wolności stoi na wyspie Liberty Island u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego. Wyspa Liberty wraz z leżącą nieopodal wyspą Ellis stanowi kompleks będący własnością federalną, jednak administracyjnie należy do stanu Nowy Jork. Posąg jednak nie zawsze stał w tym miejscu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

To monumentalne dzieło w stylu neoklasycystycznym powstawało w latach 1884-1886. Autorem projektu był francuski rzeźbiarz Bartholdi. Posąg przedstawia postać kobiecą trzymającą w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tablicę, na której umieszczona jest data uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Pomysłodawca przyznawał, że inspiracją był dla niego obraz Delacroix – ”Wolność wiodąca lud na barykady”.

Autorem konstrukcji stalowej oraz rozwiązań technicznych wewnątrz posągu był Eiffel, twórca słynnej paryskiej wieży. Statua, zgodnie z zamysłem twórców, miała być darem od Francuzów dla narodu amerykańskiego. Miała upamiętnić przymierze francusko-amerykańskie w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Monument powstał we Francji, gdzie przekazany został ambasadorowi amerykańskiemu. Aby możliwe było jego przewiezienie na ziemię amerykańską, kolos rozebrany został na 300 elementów. Po zapakowaniu do 214 skrzyń zostały 17 czerwca 1885 roku dostarczone do Nowego Jorku na pokładzie francuskiego statku “Isere”.

Statue liberty, New York in August 2015
Statua Wolności, licencja: shutterstock/By Oscity

Ponowne zmontowanie i ustawienie posągu u ujścia rzeki Hudson wymagało jednak wcześniejszego zbudowania odpowiedniego cokołu. Fundusze na tę część przedsięwzięcia zostały zebrane wśród Amerykanów. Była to pierwsza publiczna zbiórkj zorganizowana na taką skalę. Jednym z jej pomysłodawców i organizatorów był Joseph Pulitzer, który obiecał wydrukować nazwisko każdego z ofiarodawców w swojej gazecie. Datki przekazało ponad 120 tyś. osób, umożliwiając realizację budowy piedestału (projektu amerykańskiego architekta Hunta) o wysokości 47 m i ustawienie na nim Statuy. Uroczystego odsłonięcia dokonał prezydent Grover Cleveland 28 października 1886 roku. W 1924 roku monument został uznany za narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych. W 1984 roku obiekt wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Jak wielka jest Statua?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zastanawiają się nad tym nawet ci, którzy nie odwiedzili jeszcze Nowego Jorku. Nic dziwnego skoro Statua jest jednym z najczęściej filmowanych, fotografowanych i pokazywanych elementów miasta. Wzrost damy jest rzeczywiście imponujący. Sam posąg mierzy bowiem 46,5 metra. Trzeba jednak pamiętać, że ustawiony został na wysokim cokole. Wysokość całości to aż 93 metry! Równie imponująca jest jej waga. Statua waży 229 ton, a jej obwód w talii to 11 metrów. W koronie zauważyć można 7 promieni, symbolizujących 7 kontynentów oraz 25 okien. Zewnętrzna część posągu powstała z miedzi, we wnętrzu natomiast znajduje się konstrukcja stalowa, oraz dwa ciągi spiralnych schodów prowadzących do punktu widokowego oraz dodatkowe kręte schodki do wewnątrz pochodni. Te jednak nie są dostępne dla turystów. Aby wspiąć się na taras widokowy, trzeba pokonać 354 stopnie. Za zielonkawy kolor posągu odpowiada proces utleniania miedzi i jej pokrywanie się patyną pod wpływem czynników środowiskowych.

Statua Wolności – praktyczne informacje na temat zwiedzania

Na Liberty Island można dostać się promem, odpływającym z nabrzeża przy Battery Park. Chociaż sama przeprawa promowa, podczas której można fotografować Statuę, trwa zaledwie kilka minut, to trzeba być przygotowanym na dość długi czas oczekiwania przed wejściem na pokład, przeprowadzana jest dokładna kontrola pasażerów, podobna do tej na lotniskach. Dotyczy to zarówno biletów, jak i bagażu.

Medan, North Sumatera / Indonesia - January 30 2019: WPAP Pop Art Liberty
Statua Wolności, licencja: shutterstock/By iqbaldraft

Wycieczkę promem odbyć mogą wszyscy, jednak wspinaczka po krętych metalowych schodach wewnątrz to wyzwanie dla osób o świetnej kondycji. Do wnętrza wpuszczane są kilkunastoosobowe grupy z przewodnikiem. Szerokość schodów wynosi pół metra, więc osoby z dużą nadwagą powinny raczej z wyprawy tej zrezygnować. Nie będzie to również najlepsze miejsce dla osób cierpiących na lęk wysokości, klaustrofobię czy zawroty głowy. Wewnątrz jest dość ciemno, ciasno i duszno. Wszyscy, którzy dotrą na szczyt, mają szansę sprawdzić, jaki widok roztacza się z okna korony. Nie jest to może specjalnie spektakularna panorama, zważywszy, że okna wychodzą na wody rzeki Hudson, jednak z całą pewnością obserwacje z tej perspektywy robią wrażenie.

Ile kosztują bilety?

Bilety należy rezerwować online. Jeśli mamy zamiar zwiedzać koronę Statuy, to musimy zrobić to nawet kilka miesięcy wcześniej. Rezerwując bilet uprawniający do zwiedzania korony trzeba podać termin planowanej wycieczki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to jedynie termin i dokładna godzina naszej odprawy. Nie decyduje natomiast o tym, o której dokładnie godzinie dostaniemy się na prom. Promy odpływają z nabrzeża co ok. 20-35 minut, od 8.30 do 17.00. Do każdego biletu przysługuje przewodnik w wersji audio, w wybranej wersji językowej. Można wybrać jeden z 12 języków.

Ceny biletów są różne, w zależności od wybranej opcji zwiedzania:

  • Bilety Crown Reserve Ticket uprawniają do wstępu na teren wysp Liberty i Ellis, wstęp na koronę Statuy Wolności i zwiedzanie cokołu – 22.25 $ dorośli, seniorzy (powyżej 62 lat) 17$, dzieci w wieku 4-12lat – 12$. Dzieci powyżej 12 roku życia płacą za bilet tak, jak dorośli. Dzieci poniżej 4 roku życia nie są wpuszczane do wewnątrz Statuy.
  • Bilety Pedestal Reserve Ticket uprawniają do wstępu na teren wysp Libery i Ellis, zwiedzanie cokołu – Dorośli: 19.25$, Seniorzy 62+: 14 $, dzieci 4-12: 9 $. Dzieci do 3 roku życia wstęp bezpłatny.
  • Bilety Reserve Ticket – uprawniają do wstępu na teren wysp Libery i Ellis oraz zwiedzania terenu z przewodnikiem – Dorośli: 19.25$, Seniorzy 62+: 14 $, dzieci 4-12: 9 $. Dzieci do 3 roku życia wstęp bezpłatny.

Na wyspach poza Statuą odwiedzić można Muzeum Emigracji, kupić pamiątki, zjeść posiłek w restauracji albo po prostu iść na spacer, ciesząc oczy widokami i oddychając wyjątkową atmosferą miejsca.

Statua Wolności z bliska

Osoby, które nie są zainteresowane wspinaczką do korony, ale chciałyby zobaczyć Statuę z bliska, zrobić spektakularne zdjęcia i po prostu poczuć atmosferę amerykańskiego snu o wolności, mogą wybierać spośród szerokiej oferty rejsów wycieczkowych, podczas których statki opływają wyspy Libery i Ellis. Rejsy trwają ok. 1,5 godziny, a ceny biletów zaczynają się od 20$ od osoby dorosłej i 12$ za bilet dla dziecka. Statki wycieczkowe obsługujące te rejsy oferują miejsca siedzące przy stolikach w strefach restauracyjnych i na pokładowych tarasach widokowych.

Niezależnie od wybranego sposobu na odbycie wycieczki, Statua Wolności, symbol przymierza wolnych narodów, warta jest odwiedzenia. Wspomnienia ze spotkania z Zieloną Damą pozostaną na długo.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Lekcja Bolesnej Historii USA – Muzeum i Memoriał 11 września

Fototapety Most Brookliński i Nowy Jork

Następny

Dodaj komentarz