The Metropolitan Museum of Art – Praktyczne informacje dla zwiedzających

Tagi , , , ,

Założone w 1870 roku, The Metropolitan Museum of Art (w skrócie MET) jest najstarszym i największym muzeum w Stanach Zjednoczonych. Swoją siedzibę ma w Nowym Jorku. Mieści się w pobliżu centrum Manhattanu, przy Central Parku i Piątej Alei. Jest jedną z największych atrakcji tego niezwykłego miasta. Muzeum posiada kilka oddziałów – The Met Fifth Avenue, The Met Cloisters oraz The Met Breuer. W głównej części można znaleźć ponad 2 miliony eksponatów. Co więcej, każdego dnia tysiące osób decyduje się na wirtualną wycieczkę po korytarzach pełnych dzieł sztuki.                                           

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Czym jest i skąd się wzięło Metropolitan Museum of Art?

Początki The Metropolitan Museum of Art sięgają 1866 roku. Wtedy grupa Amerykanów urzędująca w Paryżu wpadła na pomysł utworzenia „narodowej instytucji i galerii sztuki”. Wszystko po to, aby przekazać jej piękno i wiedzę o niej swoim rodakom. Główny pomysłodawca MET John Jay szybko wprowadził projekt w życie. Muzeum oficjalnie otwarto 13 kwietnia 1870 roku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Parę miesięcy później zdobyło swój pierwszy eksponat – rzymski sarkofag. W 1871 roku do kolekcji dołączyły dzieła sztuki europejskich malarzy wśród, których znaleźli się między innymi Anthony van Dyck, czy Nicolas Poussin. Inwentarz MET rozrastał się regularnie przez resztę XIX wieku, umożliwiając mu stanie się jednym z największych centrów sztuki na świecie.

Założone w 1870 roku, The Metropolitan Museum of Art (w skrócie MET) jest z pewnością najstarszym i największym muzeum w Stanach Zjednoczonych. Swoją siedzibę ma w Nowym Jorku. Mieści się w pobliżu centrum Manhattanu, przy Central Parku i Piątej Alei. Jest jedną z największych atrakcji tego niezwykłego miasta. Muzeum posiada kilka oddziałów – The Met Fifth Avenue, The Met Cloisters oraz The Met Breuer. W głównej części można znaleźć ponad 2 miliony eksponatów. Co więcej, każdego dnia tysiące osób decyduje się na wirtualną wycieczkę po korytarzach pełnych dzieł sztuki.                                           

Zbiory Metropolitan Museum of Art

W swojej kolekcji MET może poszczycić się dziełami takich wybitnych twórców, jak Auguste Renoir, Henri Matisse, Johannes Vermeer, Vincent van Gogh, Paul Cézanne, Edgar Degas, Caravaggio, czy Pieter Bruegel (starszy). W głównym budynku można podziwiać między innymi obrazy, rzeźby, sarkofagi, zbroje, instrumenty, elementy budowli antycznych, fotografie ze wszystkich rejonów świata. Wszystko jest podzielone na kategorie, co zdecydowanie ułatwia zwiedzającym odnalezienie interesujących ich eksponatów.  

Drugim oddziałem Muzeum otwartym w 1938 roku jest The Met Cloisters. Miejsce to jest poświęcone sztuce i architekturze średniowiecznej Europy. W swoich zbiorach zawiera między innymi manuskrypty, witraże oraz dzieła pochodzące z okresu od XII do XV wieku.  

Odział The Met Breuer przez 4 lata był przestrzenią dedykowaną światowej sztuce współczesnej XX i XXI wieku. Niestety od lata 2020 jest zamknięty. 

MET – praktyczne informacje dla zwiedzających

Muzeum przy Fifth Avenue jest czynne od soboty do poniedziałku w godzinach 10:00-17:00, oraz w czwartek i piątek w godzinach 12:00-19:00. Wyjątek stanowi Święto Dziękczynienia, 25 grudnia, 1 stycznia i pierwszy poniedziałek maja. Natomiast The Met Cloisters można zwiedzać od czwartku do poniedziałku. W okresie marzec-październik w godzinach 10:00-17:00. W okresie listopad-luty w godzinach 10:00-16:30, poza Świętem Dziękczynienia, 25 grudnia i 1 stycznia. Wszystkie galerie muszą zostać opuszczone 15 minut przed zamknięciem.

NEW YORK CITY - MAY 12: Metropolitan Museum of art May 12, 2012 in New York, NY. Founded in 1870, the Met has over 2 million works spanning over 5,000 years.
Metropolitan Museum of art. W muzeum znajduje się ponad 2 miliony prac obejmujących ponad 5000 lat., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Bilety do Metropolitan Museum of Art

Ceny biletów wahają się od $0 do $25. Za wstęp dla osoby dorosłej zapłacimy $25, seniorzy powyżej 65 roku życia mogą wejść za $17, studenci zapłacą $12. Dzieci, które mają mniej niż 12 lat zwiedzą Muzeum całkowicie za darmo (w towarzystwie dorosłego opiekuna). Ponadto, mieszkańcy Nowego Jorku kupując bilet w kasie mają możliwość obejrzenia wystawy za dowolną opłatą. Cennik biletów zakupionych online jest taki sam dla wszystkich.

Każdy z oddziałów podzielono na poszczególne sekcje tematyczne. W głównym znajdziemy sztukę Egiptu, audytorium Grace Rainey Rogers, dział zbrojeń, skrzydło amerykańskie, europejskie rzeźby i sztukę dekoracyjną, sztukę średniowieczną, kolekcję Roberta Lehmana, sztukę współczesną i nowoczesną, sztukę Afryki, Oceanii i obu Ameryk, oraz dział sztuki greckiej i rzymskiej.    

Egypt in the Metropolitan Museum of Art in NYC
Egypt in the Metropolitan Museum of Art in NYC, licencja: shutterstock/By Mislik

Muzeum przy Fifth Avenue przystosowano do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tych, którzy z nie mogą korzystać ze schodów. Pracownicy MET zawsze służą pomocą w zlokalizowaniu wind. Natomiast The Met Cloisters ze względu na charakter terenu, który zajmuje, nie jest tak dobrze przystosowane do wózków inwalidzkich. Pies przewodnik może wejść na teren obu instytucji. Wprowadzanie innych zwierząt jest zabronione.

Dla zainteresowanych zakupem pamiątek, na terenie budynku znajduje się sklep. Znajdziemy szeroki wybór ciekawych przedmiotów. Wiele z nich świetnie nadaje się na upominki dla najbliższych, które w przyszłości będą przypominać to niesamowite przeżycie, jakim jest wizyta w The Metropolitan Museum of Art.

Przed udaniem się do Muzeum warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie planu zwiedzania. W tym niezwykłym miejscu można spędzić cały dzień, a nadal znajdzie się mnóstwo rzeczy do obejrzenia. W celu sprawnego poruszania się po obiekcie poleca się pobranie darmowej aplikacji na smartfona. Warto pamiętać, że od wiosny do jesieni można również zwiedzić taras widokowy. Stamtąd rozciąga się widok na Central Park i inne miejsca w Nowym Jorku. 

Jak dojechać?

Nowy Jork to ogromne miasto. Do Muzeum można dojechać na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego z jakiego kierunku rozpoczynamy naszą wyprawę. Jeżeli poruszamy się autem na pewno warto użyć nawigacji. Możemy również skorzystać z wszelkiego rodzaju aplikacji ułatwiających przemieszczanie się po mieście za pomocą komunikacji publicznej.

Po więcej informacji zajrzyj na www.metmuseum.org

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Most Brookliński i spacer z Brooklynu na Manhattan

Lekcja Bolesnej Historii USA – Muzeum i Memoriał 11 września

Następny

Dodaj komentarz