The Vessel i High Line – zwiedzanie

Tagi , , , , , , ,

Wielkie Jabłko, czyli Nowy Jork to bez wątpienia miasto doznań i wielu inspiracji. Nic więc dziwnego, że odwiedzenie Nowego Jorku z pewnością jest na liście marzeń większości turystów. Jednocześnie wielu podróżnych, którym na myśl przychodzi odwiedzenie Wielkiego Jabłka zwykle skieruje swoje pierwsze kroki skierują na Manhattan lub w stronę słynnego Empire State Building. Tymczasem również na Manhattanie znajdziemy jedną z większych i bardziej inspirujących atrakcji Nowego Jorku – konstrukcję The Vessel oraz High Line Park. Jak więc zorganizować sobie zwiedzanie tych nietuzinkowych atrakcji Nowego Jorku?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

The Vessel – niesamowita konstrukcja

Nowy Jork to z całą pewnością miasto wielu atrakcji i kontrastów. Bardzo szybko może przekonać się o tym każdy turysta, który zdecyduje się Wielkie Jabłko odwiedzić. Nie da się jednak ukryć tego, że w Nowym Jorku można nie zdążyć zobaczyć dokładnie wszystkiego, co miasto to ma do zaoferowania. Turyści muszą więc zdecydować się na kilka atrakcji, a jedną z nich powinna być niesamowita i inspirująca konstrukcja The Vessel. Ta wertykalna trasa spacerowa w Nowym Jorku bije prawdziwe rekordy popularności. Pomysł stworzenia tej konstrukcji narodził się w głowie Thomassa Heatherwicka. Tak naprawdę, pierwszy projekt ujrzał światło dzienne dobrych kilka lat temu. Niemniej jednak wśród wielu osób pojawiły się wątpliwości, czy ta wertykalna konstrukcja ma w ogóle szansę na to, by zostać zrealizowaną.

Nowojorczycy i goście miasta odwiedzają Hudson Yards z centralnym TKA The Vessel w jesienny wiosenny dzień., licencja: shutterstock/By
Nowojorczycy i goście miasta odwiedzają Hudson Yards z centralnym TKA The Vessel w jesienny wiosenny dzień., licencja: shutterstock/By

Już 3 lata temu, a dokładniej 15 marca 2019 konstrukcję The Vessel udostępniono do zwiedzania dla publiczności. The Vessel New York to konstrukcja architektoniczna o wyjątkowo nietypowym układzie oraz specyficznej formie. Ta wertykalna trasa spacerowa to obecnie jedna z największych atrakcji całego kompleksu Hudson Yard. Ażurowa konstrukcja The Vessel Nowy Jork to 15 pięter połączonych ze sobą schodami. Dokładnie znajdziemy w niej aż 80 podestów i około 2,5 tysiąca stopni. Jeśli turyści o własnych siłach nie będą mogli „wdrapać się” na samą górę, wówczas mogą oni równie dobrze skorzystać z windy. The Vessel to konstrukcja z elementów prefabrykowanych, które w całości zostały wykonane we włoskich fabrykach.

High Line Park w Nowym Jorku

High Line New York to również jedna z tras spacerowych, która pojawiła się w zachodniej części Manhattanu w 2009 roku. Została ona otwarta na miejscu nieużywanej od dawna linii kolejowej. High Line Nowy Jork to świetny przykład na to, jak można w świetny i pomysłowy sposób zrewitalizować nieużywane obszary przemysłowe i tchnąć w nie drugie życie. Tak naprawdę cała trasa High Line jest niezwykle wąska, więc z pewnością nie jest to idealne miejsce na spacery z daleka od miejskiego zgiełku. Na High Line zawsze jest tłoczno, a także gwarnie. High Line to jedna z nielicznych atrakcji Nowego Jorku, która dostępna jest całkowicie za darmo nie tylko dla mieszkańców, ale także i dla turystów. Cała trasa High Line mierzy sobie aż 2,3 kilometry. Na całym odcinku trasy zlokalizowane są ogrody, ławeczki, a nawet i leżanki.

Zwiedzanie The Vessel

Możliwość zwiedzenia The Vessel może być jednak o wiele trudniejsze, niż może się to wydawać. Cała konstrukcja The Vessel to jedna wielka wspinaczka po stromych schodkach na samą górę. Oczywiście dla mniej zaawansowanych pod względem kondycyjne turystów, przygotowano również windy. Warto wiedzieć, że The Vessel również jest całkowicie darmową atrakcją Nowego Jorku. Zatrzymajmy się na poszczególnych piętrach The Vessel i rzuśmy okiem na niesamowitą panoramę Manhattanu. The Vessel jest otwarty praktycznie każdego dnia od godziny 7:00 do godziny 19:00 w okresie od grudnia do końca marca. W pozostałych miesiącach The Vessel otwarte jest do zwiedzania aż do godziny 23:00. 

Park High Line w Nowym Jorku z mieszkańcami i turystami. High Line to popularny park liniowy zbudowany na wzniesionych torach kolejowych nad Dziesiątą Aleją w Nowym Jorku, licencja: shutterstock
Park High Line w Nowym Jorku z mieszkańcami i turystami. High Line to popularny park liniowy zbudowany na wzniesionych torach kolejowych nad Dziesiątą Aleją w Nowym Jorku, licencja: shutterstock

Zwiedzanie High Line Park

High Line Park zwiedzanie jest znacznie prostsze. Wynika to z faktu, że ta trasa spacerowa jest względne prosta. Mierzy ona 2,3 kilometry długości i można rozpocząć ją na 34 ulicy lub od strony południowej na ulicy 91 Gansevoort St. Cała trasa High Line jest otwarta codziennie od godziny 7:00 do godziny 19:00 w okresie od grudnia do marca, zaś w pozostałych miesiącach podobnie jak The Vessel – do godziny 22:00. Na całej trasie High Line Park dostępne są ławeczki i miejsca do odpoczynku. Do HTL najlepiej jest również dotrzeć metrem numer 7 i wysiąść przy wspomnianej już ulicy 34. Wówczas samo dotarcie do trasy zajmie nam jedynie kilka minut. Warto jednak pamiętać, że trasa ta jest zwykle mocno zatłoczona, a każdy przechodzień „gdzieś” się spieszy. Zatrzymanie się więc na chwile refleksji może być wyjątkowo trudne.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

New York Botanical Garden – najważniejsze informacje

Kevin sam w Nowym Jorku – zwiedzaj podążając za Kevinem

Następny

Dodaj komentarz