Times Square – powitaj Nowy Rok w magicznym stylu

Tagi , , , , , ,

Times Square to jedno z najlepiej rozpoznawalnych miejsc świata. To miejsce-legenda, plac w sercu Nowego Jorku, który nigdy nie zasypia. Ilością neonów konkurować może z Las Vegas, a miejskie legendy głoszą, że niezależnie od kierunku, w który pójdziesz będąc w Nowym Jorku, ostatecznie i tak trafisz na Manhattan i Times Square. Nie powinno więc dziwić, że codziennie odwiedzany jest przez 300 tysięcy ludzi. Również obchody Nowego Roku w takim miejscu należą do wyjątkowo spektakularnych i są oglądane przez setki tysięcy osób na żywo i miliony przez telewizorami. Z czego wynika fenomen tego miejsca? Dlaczego to prawdopodobnie najlepsze miejsce, by pożegnać stary i przywitać Nowy Rok? 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Times Square dawniej i dziś

Times Square to plac w centrum Manhattanu. Leży na skrzyżowaniu Broadwayu, słynącego ze swoich teatrów kabaretów, z nie mniej znaną Siódmą Aleją. Rozciąga się od ulicy 42 do ulicy 47. Jednak ta ikona Nowego Jorku nie od zawsze nosi tę samą nazwę. Wcześniej był to Longacre Square, a nową nazwę otrzymał po tym, gdy The New York Times przeniósł swoją siedzibę do nowo wybudowanego wieżowca, obecnie nazywanego One Times Square.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lata dwudzieste ubiegłego wieku były okresem wielkiej prosperity. Otwierano teatry, na scenach których występowały największe ówczesne gwiazdy. Apartamenty w tej okolicy były oznaką prestiżu i bogactwa. Mieszkali tu Charlie Chaplin czy Fred Astaire. Jednak okolicy nie upatrzyli sobie wyłącznie artyści – wielkie pieniądze zaczęły przyciągać tu również najsłynniejszych mafiosów. W latach dwudziestych i trzydziestych mieszkali tu Al Capone i jego bracia. Złote czasy dla Times Square zakończyły się wraz z krachem na nowojorskiej giełdzie.

Wkrótce eleganckie damy i sławy teatru zastąpiły tłumy bezrobotnych, a eleganckie restauracje – ponure spelunki, z tanimi prostytutkami, narkotykami i przestępcami. Zła sława Times Square nie opuściła serca Manhattanu aż do lat dziewięćdziesiątych. Wtedy burmistrzem Nowego Jorku został Rudolph Guliani. Prowadzona przez niego polityka bezwzględnego zwalczania wszystkich przestępstw przywróciła sercu Manhattanu spokój. Ceny nieruchomości poszybowały w górę. Otwarto kilka zabytkowych teatrów. Miasto stało się bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Znów można spacerować i podziwiać nocny, rozświetlony Nowy Jork.

Times Square Manhattan Nowy Jork wszystkie ogłoszenia skasowane USA
Times Square, Manhattan, Nowy Jork – wszystkie ogłoszenia wyłączone, USA, licencja: shutterstock/By lunamarina

Co warto zobaczyć na Times Square?

Koniecznie trzeba tu przyjść po zmroku, by siedząc w ogródku którejś z knajpek chłonąć atmosferę nasyconą światłami neonów, pełną migającego blasku, krzykliwych kolorów, głośnej muzyki, klaksonów. Warto zobaczyć reklamę NASDAQ przy ulicy 43. , koszt budowy której wyniósł 37 milionów dolarów. Napis wznosi się na wysokość 36,6 m, a NASDAQ wydał 2 miliony dolarów, aby wydzierżawić teren. Można sprawdzić, czy budynki, które w filmie „King Kong” z 2005 niszczył wielki goryl, nadal tu stoją. Albo przyjrzeć się z bliska słynnemu One Times Square. To ten wąski budynek na środku każdego zdjęcia z Times Square. To właśnie na nim wyświetlany jest zegar zapowiadający nadejście Nowego Roku. Ciekawostką może być fakt, że budynek ten od lat sześćdziesiątych stoi niemal pusty. Jego właściciel zarabia na wyświetlanych reklamach ponad ćwierć miliona dolarów miesięcznie. Nie opłaca mu się wynajmować powierzchni użytkowej budynku, który wymagałby przeprowadzenia kapitalnego remontu.

Powitanie Nowego Roku w Nowym Jorku

Co roku, w noc sylwestrową, na Times Square odbywa się uroczystość powitania Nowego Roku. Ceremonia z udziałem największych gwiazd muzycznych jest transmitowana. Ogląda ją ok. 1 mld widzów na całym świecie. Co roku w wydarzeniu tym bierze udział ok. 1 mln nowojorczyków, turystów z USA i z całego świata. Punktem kulminacyjnym jest „ball drop”, czyli opuszczenie wielkiej, świecącej kuli na wieżowcu One Times Square, z liczbą wskazującą kolejny rozpoczynający się rok. Sylwester na Times Square to również nieśmiertelny przebój Franka Sinatry “New York, New York”, fajerwerki i tony konfetti. Oficjalny początek uroczystości przypada około godziny 18:00. Jednak większość osób przychodzi wcześniej, aby zając sobie jak najdogodniejsze miejsce. Nawet jeśli nie uda się dotrzeć w pobliże sceny, to nic straconego, na całym placu stoją wielkie ekrany.

Time Square - Nowy Jork w ruchu. Ujęcie samochodów w ruchu z rozmyciem ruchu.
Time Square – Nowy Jork w ruchu. Ujęcie samochodów w ruchu z rozmyciem., licencja: shutterstock/By Heitor Pergher

Noc tę można spędzić również w restauracji czy barze, których jest przy Times Square mnóstwo. Jednak w tę szczególną noc ceny mogą być bardzo wysokie, a nawet po uiszczeniu wysokiej opłaty za wstęp nie ma gwarancji na miejsce siedzące. Miejsca w większości lokali z dobrym widokiem na scenę i kulę są rezerwowane już z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Nowojorczycy wolą oglądać swoją wielką imprezę w telewizji. Turyści twierdzą, że trzeba to zobaczyć na żywo, bo nigdzie na świecie nie znajdziemy takiej atmosfery, tylu neonowych reklam i takich tłumów, wspólnie oczekujących na północ i z biciem serca przyglądających się opuszczaniu kuli.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Broadway – nowojorska scena musicalowa

Wall Street – zwiedzanie Federal Hall i Nowojorskiej Giełdy

Następny

Dodaj komentarz