Transfer z lotniska do centrum Nowego Jorku – jak dojechać tanio i szybko?

Tagi , ,

Podróże z Polski do Nowego Jorku nie są już tak wielkim luksusem jak niegdyś. Kupując bilety z wyprzedzeniem, możemy skorzystać z naprawdę promocyjnych cen, dzięki którym Nowy Jork staje się jeszcze częściej wybieraną destynacją turystyczną, szczególnie od czasu zniesienia obowiązku wizowego. Jeśli jednak uda nam się już kupić tańsze bilety samolotowe, nie chcielibyśmy wydać majątku na transfer z lotniska do miasta, ani marnować czasu na próby znalezienie połączenia z centrum metropolii. Jak najlepiej zaplanować swój lotniskowy transfer?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Transfer z lotniska John F. Kennedy International Airport (JFK)

Lotnisko JFK położone jest w dzielnicy Queens, w południowo-wschodniej części miasta (podobnie jak obsługujące głównie loty krajowe lotnisko La Guardia). Od Manhattanu dzieli je ok. 25 km drogi. Istnieje kilka sposobów dostania się do centrum Nowego Jorku, różniących się nie tylko ceną, ale również czasem i komfortem podróży: taksówki, specjalna linia autobusowa oraz metro i kolej miejska.

Żółte taksówki – szybko, prosto, lecz dość drogo

Opcją najprostszą wydaje się wzięcie taksówki – dojedziemy dokładnie pod wskazany adres. Jadąc taksówką z lotniska JFK dotrzemy na Manhattan w ciągu 45-60 minut – wiele zależy od aktualnego natężenia ruchu. Nie jest to jednak opcja ekonomiczna. Z lotniska do dowolnego punktu Manhattanu obowiązuje stała stawka (flat rate) wynosząca 52 dolary. Trzeba do niej doliczyć jeszcze 8 dolarów za przejazd tunelem oraz kolejne 15-10% napiwku, co ostatecznie da kwotę ok. 65-70 dolarów. To nie mało, szczególnie jeśli nastawiamy się na budżetowe wakacje. Droga powrotna (czyli z centrum na lotnisko) zostanie wyceniona na podstawie wskazań taksometru, jednak kwoty te są zwykle zbliżone do opłaty stałej. Cena uzależniona od wskazań licznika obowiązuje także przy dojeździe do innych dzielnic miasta. Do Brooklynu dojedziemy więc za ok. 45-55 dolarów, w zależności od dokładnej lokalizacji.

Decydując się na wybór taksówki, należy pamiętać, że kierowca doliczy do rachunku 8 dolarów opłaty za korzystanie z tuneli Queens-Midtown i Hugh L Carey. Jeśli wybierzemy przejazdy mostem, nie zostaniemy obciążeni dopłatą, ale podróż może trwać zdecydowanie dłużej. Zdarza się, że w pobliżu lotniska oferują swoje usługi przewoźnicy prywatni, reklamujący tzw. ”airport car service”. Trzeba pamiętać, że nie są to taksówki, a za przejazd takim prywatnym (zazwyczaj luksusowym) samochodem do centrum miasta, trzeba będzie zapłacić znacznie więcej niż za taksówkę.

Opcja ekonomiczna – NYC Express Bus

Szukając opcji ekonomicznego dojazdu z lotniska JFK do wybranych lokalizacji Manhattanu, skorzystać możemy z połączenia autobusowego NYC Express Bus, realizowanego przez przewoźnika autoryzowanego przez władze lotniska i miasta. Cena biletu w jedna stronę (z JFK  do Grand Central lub Times Square na Manhattanie) wynosi 19 dolarów. Bilet w dwie strony (obie części podróży mogą być zrealizowane w różnych terminach) kosztuje 35 dolarów. Trzeba jednak pamiętać, że autobus ten kursuje w godzinach 11.00-19.00.

W pobliżu lotniska znajdują się również przystanki innych przewoźników, oferujących przejazd busami lub autobusami na Manhattan. Ceny u wszystkich są zbliżone – ok 20 dolarów w jedna stronę.

Metro – tanio, ale wolno

Przy lotnisku należy wsiąść do wagonu AirTrain do Jamaica Station, a tam przesiąść do metra linii E, J lub Z, którymi dotrzemy na Manhattan. Można również dojechać AirTrain do stacji Howard Beach i dopiero tam przesiąść się do metra linii A. Przejazd AirTrain kosztuje 5 dolarów, a pojedynczy przejazd metrem – 2,75 dolara. Cała podróż będzie więc kosztować niecałe 8 dolarów, jednak zajmie nam raczej nie mniej niż 1,5 godziny.

Pociąg Long Island Rail Road (LIRR) – szybsza alternatywa dla metra

Podobnie jak w przypadku podróży metrem, najpierw należy dojechać AirTrain do Jamaica Station (za 5 dolarów), a tam przesiąść się do pociągu miejskiego Long Island Rail Road (LIRR). Można nim dojechać zarówno na Manhattan (do Penn Station ), jak i do Brooklynu, a dokładniej do Atlatic Terminal. Ceny biletów w tym przypadku to 7,5 lub 10 dolarów. Przejazd samym LIRR zajmuje ok. pół godziny, więc cała droga nie powinna trwać dłużej niż godzinę.

Transfer z lotniska Newark Liberty

Newark Liberty to lotnisko międzynarodowe leżące pomiędzy Newark i Elizabeth, ok. 15 km na południowy zachód od centrum Nowego Jorku. Jest to drugi pod względem obsługiwanych przylotów port lotniczy aglomeracji nowojorskiej. Do centrum Manhattanu turyści dostać mogą się używając kilku opcji transportowych.

Taksówki – cena zgodna ze wskazaniem taksometru

W przypadku lotniska Newark Libery nie ustalono opłaty stałej za połączenia z Manhattanem, więc cena za przejazd jest każdorazowo określana na podstawie wskazań taksometru. Te mogą być różne w zależności od konkretnej lokalizacji na Manhattanie, do której się udajemy, jednak zazwyczaj jest to ok. 45-60 dolarów. Trzeba jednak pamiętać, że do ceny ustalonej w oparciu o licznik należy jeszcze doliczyć napiwek dla kierowcy oraz 15 dolarów na przejazdy tunelami. Podliczając, nie dojedziemy na Manhattan taniej niż za 70-90 dolarów

Transfer z lotniska autobusem – dostępna w dzień opcja budżetowa

Ekspresowe połączenie autobusowe między lotniskiem a kilkoma przystankami na środkowym Manhattanie kosztuje 16 dolarów i pozwala na pokonanie drogi z lotniska do centrum Nowego Jorku w 45 minut. Autobusy kursują co kwadrans, jednak nie są dostępne w godzinach nocnych (pierwszy kurs o 6.45, ostatni o 23.15).

Podróż pociągiem lub metrem – szybko i tanio

Jeśli wybierzemy dojazd z lotniska na Manhattan pociągiem (np. NJ Transit do Penn Station), to zapłacimy jedynie 13 dolarów, a sam przejazd nie zajmie więcej niż pół godziny. Dodatkowym atutem jest spora częstotliwość kursów pociągów, które odjeżdżają zwykle co 20 minut. Należy jednak pamiętać o przerwie w kursach w godzinach nocnych (ostatni nocny odjazd o 01.40, pierwszy kurs rano o 4.20).

Cenniki i rozkłady jazdy niemal wszystkich przewoźników znaleźć można na ich stronach internetowych. Warto sprawdzić tuż przed wyjazdem, aby upewnić się, że nic się nie zmieniło! Warto wcześniej zaplanować trasę z lotniska do miejsca noclegowego, aby nie tracić czasu, który mamy na zwiedzanie Nowego Jorku. Jeśli nie wiesz, jak zaplanować zwiedzanie spójrz na nasze propozcje – Nowy Jork w 3 dni oraz Nowy Jork w tydzień.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Pogoda i temperatura w Nowym Jorku w ciągu roku

Komunikacja miejska w Nowym Jorku

Następny

Dodaj komentarz