Uniwersytety w stanie Nowy Jork

Tagi , , , ,

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stawia na bardzo dobre wykształcenie. Mimo, że tytuł magistra, z roku na rok, traci trochę na znaczeniu, nie oznacza to wcale, że coraz mniej osób decyduje się na podjęcie studiów. Wręcz przeciwnie, gdyż zainteresowanie uzyskaniem tego tytułu jest naprawdę wysokie. Jednak też nie da się ukryć, że dla wielu pracodawców jest to cały czas kwestia kluczowa.

Z pewnością coraz większą popularnością cieszą się studia zagraniczne. Często dają one znacznie więcej możliwości niż te krajowe. Pozwalają na poznanie obcego kraju, oswojenie się z nowym otoczeniem. Codzienne używanie uczonego od kilku lat języka oraz oczywiście w przyszłości na lepszą pracę. Jednym z krajów dość często wybieranych przez wielu są Stany Zjednoczone. Jak zatem wygląda tam edukacja i dlaczego tamtejsze uniwersytety przyciągają takie tłumy?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Edukacja w USA

System edukacji w Stanach Zjednoczonych jest regulowany przez władze stanowe. To w ich gestii są wszystkie kwestie związane, zarówno z administracją, jak również finansowaniem całego szkolnictwa. Władze te decydują również, w jakiej formie mają istnieć wszystkie instytucje naukowe. Podobnie jak w Polsce, znaleźć tutaj możemy szkoły publiczne oraz prywatne, które tak jak w Polsce również wiążą się z wyższymi kosztami. Jeżeli zaś chodzi o kolejne etapy edukacji, to po obowiązkowym przedszkolu (co ciekawe, są one bowiem w USA obligatoryjne), następuje pierwszy etap szkolenia najmłodszych osób. Trwa to od 6 do 8 lat i kończąc go, uczeń ma 13-14 lat.

Następnie przychodzi czas na odpowiednik polskiego liceum, które kończy się, mając 17-18 lat. Po nim uczeń samodzielnie decyduje czy zamierza jeszcze kontynuować swoją naukę czy też raczej od razu rozpocząć karierę zawodową. Z końcem dwunastej klasy, kończy się powszechny obowiązek szkolny. Do wyboru są tutaj studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia oraz studia trzeciego stopnia. Najczęściej wybieraną opcją jest 4-letni college (czyli tak zwane studia I stopnia).

Poziom nauczania w porównaniu do Europy

Poziom nauczania w Europie uważa się za dość wysoki. Oczywiście wszystko będzie zależało od konkretnej placówki, od danego miasta, danego kraju. Dużo też zależy od specyfiki pracy danego nauczyciela, ale nie ulega wątpliwości, że jeżeli jest się pracowitym, obowiązkowym oraz ambitnym, to w Europie można się naprawdę wiele nauczyć. A jak to wygląda w Stanach Zjednoczonych?

Chociaż system edukacji w USA, nieco odbiega od tego w Polsce, potrafi on być równie wysoki. Z pewnością nauka przebiega tam w zdecydowanie inny sposób. Odbiega się tam od regularnego przyswajania ogromnej ilości materiału, na rzecz stosowania umiejętności w praktyce. Tym samym kładzie się nacisk na zdolność dostosowania konkretnej wiedzy do konkretnego przypadku. Każdy uczeń jest tam traktowany bardzo indywidualnie, co jest na pewno dodatkową korzyścią. Dodatkowo w USA nie przykłada się aż takiej wagi do ciągłego sprawdzania wiedzy uczniów w postaci niezapowiedzianych kartkówek. Dzięki czemu uczniowie nie muszą być w ciągłym stresie i w poczucie nieustannej kontroli.

New York NY USA-15 maja 2021 Absolwenci New York University pozują do zdjęć w Washington Square Park w Greenwich Village w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By
New York NY USA-15 maja 2021 Absolwenci New York University pozują do zdjęć w Washington Square Park w Greenwich Village w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By

USA Uniwersytety. Które są najlepsze?

Wybierając się na studia w USA, zdecydowanie najlepszą opcją jest postawienie na te najlepsze uniwersytety w Stanach Zjednoczonych. Mimo, że będą one wiązały się z większym wysiłkiem i nauka będzie bardziej wymagająca i absorbująca, warto postawić tutaj na samorozwój i bardzo dobrej jakości kształcenie. Wskazuje się, że w USA, samych uniwersytetów jest przeszło 4000. Jest zatem w czym wybierać. Które z nich w USA uznaje się zatem za najlepsze i ukończenie których z nich zaowocuje w przyszłości prestiżem oraz utorowaniem sobie jak najlepszej ścieżki zawodowej?

Do najbardziej prestiżowych i cenionych uniwersytetów w USA zalicza się m.in (kolejność przypadkowa):

1) Cornell University

2) Yale University

3) Harvard University

4) Princeton

Każdy z nich przyciąga ogromną rzeszę młodych ludzi, którzy zdają sobie sprawę, ze ich ukończenie daje dodatkowe punkty u przyszłych pracodawców, wiąże się z dużą renomą oraz przede wszystkim pozwala uzyskać ogromną wiedzę, którą będzie można wykorzystać w dalszym życiu.

Najlepsze uniwersytety w stanie Nowy Jork

Zobaczenie tętniącego życiem i niesamowitego Nowego Jorku jest marzeniem niejednej osoby. Jeśli jeszcze doda się do tego opcję ukończenia tam najlepszego uniwersytetu, to czego można chcieć więcej? Które zatem uniwersytety w stanie Nowy Jork stoją najlepiej w rankingach i gdzie najlepiej rozpocząć studia?

Wskazuje się, że są to z pewnością (tutaj również kolejność przypadkowa):

1) New York University

2) Columbia University

3) Yeshiva University

W każdym z nich można poszerzyć swoją wiedzę zarówno z przedmiotów ścisłych, jak również tych bardziej humanistycznych. Na pewno ciekawymi opcjami są kierunki mniej znane w Europie, takie jak np. sztuka projektowania w New York University czy też planowanie miast i wsi oraz krajobrazu na tymże samym uniwersytecie.

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Gotowy plan zwiedzania Nowego Jorku

Nowy Jork śladami bohaterów serialu „Przyjaciele”

Następny

Dodaj komentarz