Wakacje w Nowym Jorku- z biurem podróży czy na własną rękę?

Tagi , ,

Nowy Jork to bez wątpienia najbardziej znane miasto na świecie. Statystyki nie kłamią- 60 milionów turystów rocznie nie wzięło się znikąd. Uważane jest przede wszystkim za światową stolicę kultury, finansów i mediów. To miasto nigdy nie śpi, dlatego też z pewnością nie będziesz się tu nudził. Sprawdź, czy urlop lepiej zaplanować na własną rękę, czy powierzyć organizację specjalistom. Poznaj największe atrakcje i najważniejsze miejsca, aby spędzić niezapomniane wakacje w Nowym Jorku. Zaczynamy?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Nowy Jork, czyli Wielkie Jabłko

Nowy Jork znany jest pod kilkoma nazwami, ale najsłynniejsza z nich to Big Apple, czyli wielkie jabłko. Geneza nie jest do końca znana, ale z pewnością odnosi się do popularnych w przeszłości wyścigów konnych. 

Według wielu opinii, najlepszy czas na wizytę w Nowym Jorku to…każda pora. I choć nie sposób się z tym nie zgodzić, sprawdźmy średnią temperaturę na przestrzeni roku:

 • miesiące wiosenne– średnia temperatura ok. 10oC
 • miesiące letnie– średnia temperatura ok. 24oC
 • miesiące jesienne– średnia temperatura 14oC
 • miesiące zimowe– średnia temperatura ok. 1oC

Pomiary pokazują, że najcieplejszym miesiącem jest lipiec (24oC), a zaraz potem sierpień (23,5oC). Najzimniejsze to oczywiście styczeń (-1oC) i luty (1oC). Opady rozkładają się równomiernie przez cały rok, ale do tego jesteśmy w sumie przyzwyczajeni. 

Największe atrakcje Nowego Jorku

Miasto słynie ze swoich atrakcji- są obecne w filmach, serialach i kulturze, dlatego wiele z nich to obiekty dobrze znane, które dorobiły się statusu ikon. Wakacje w Nowym Jorku powinny obejmować przynajmniej kilka z nich, ale jak wiadomo- im więcej, tym lepiej.  

Architektura

Grand Central Terminal to dworzec. Ale nie byłoby go tutaj, gdyby był zwykłym dworcem. To przykład wspaniałej architektury, ponieważ stworzono go z przepychem, ale i smakiem- czego dowodem może być słynny zegar wykonany ze szlachetnego opalu o wartości sięgającej nawet 20 milionów dolarów. Chociaż nadal pełni swoją pierwotną funkcję, znany jest bardziej jako atrakcja turystyczna, którą odwiedza (bagatela) ponad 20 mln turystów rocznie.

Słynny Brooklyn Bridge to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Nowego Jorku i najsłynniejszych mostów na świecie. Łączy dwie dzielnice- Manhattan i Brooklyn, które rozdzielone są przez rzekę East River. To także pierwszy stalowy most wiszący (ukończony w 1883 roku). 

Katedra Św. Patryka to piękny, monumentalny budynek w stylu gotyckim. Chociaż może wydawać się, że nie pasuje do nowoczesnego miasta, jest zupełnie inaczej- podkreśla jego wielowymiarowość. Fasada z białego marmuru, niesamowite zdobienia i wysokie iglice- a wszystko na tle nowatorskich, przeszkolonych budynków. Niezapomniane i inspirujące.

Wakacje w Nowym Jorku – odwiedź liczne Muzea i ważne obiekty

Choć może się wydawać, że Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej nie do końca wpisuje się w słowo wakacje, jest zupełnie odwrotnie. To jedna z największych atrakcji miasta. Składa się aż z 25 budynków wypełnionych wiedzą podaną w ciekawy sposób. A teraz obrazowo- na terenie muzeum znajduje sie 130 mln eksponatów związanych z życiem na ziemi- od jego powstania do chwili obecnej. W związku z tym jest to miejsce warte odwiedzenia, nie tylko przez miłośników natury.

Urlop w Nowym Jorku i kolejne muzeum? Metropolitan Museum of Art (MET) naprawdę warto zobaczyć, nawet jeśli muzea to nie do końca nasza bajka. To ważne miejsce na mapie Nowego Jorku, można tam zobaczyć dzieła największych artystów pędzla, na przykład MonetaVan Gogha czy Rembrandta. Stała kolekcja zawiera ponad 2 miliony eksponatów.

Carnegie Hall to pierwsza sala koncertowa w Nowym Jorku (otwarta w 1981 roku). Warto obejrzeć ten charakterystyczny budynek, który gościł największych artystów na świecie, na przykład: Czajkowskiego, The Beatles, Céline Dion czy…Budkę Suflera. 

Radio City Music Hall to jeden z orientacyjnych punktów miasta i ważna atrakcja. Teatr powstał w 1932 roku w modnym stylu Art Déco. Odbywa się tam wiele cykliczny wydarzeń kulturalnych, m.in. rozdanie nagród Grammy i Tony Awards.

Wakacje w Nowym Jorku – najciekawsze parki

Central Park na Manhattanie to prawdopodobnie najsłynniejszy park na świecie. Wszechobecna zieleń i kolorowe koce, usytuowane w samym sercu miasta, niewątpliwie przyciągają uwagę. A to oczywiście nie wszystko. W Central Parku znajdziemy również piękny, kwiatowy ogród (Conservatory Garden), słynną karuzelę (Central Park Carousel), staw (Conservatory Water) i zamek (Belvedere Castle). Bez wątpienia musisz tam być!

High Line Park to bardzo ciekawa przestrzeń, która wznosi się nad ulicami miasta, w miejscu, gdzie kiedyś funkcjonowała linia kolejowa. Obecnie wypełniona zielenią, przyciąga i turystów i mieszkańców. Chociaż obiekt jest niewielki, znajduje się tam kilka punktów widokowych, ławki, symboliczne murale i instalacje miejscowych artystów.

Bryant Park to miejski teren zielony. Kiedyś miał bardzo nieciekawą reputację, ale od 1989 roku przechodził stopniową modernizację i obecnie jest jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców. Piękne ogrody, ciekawe pomniki, słynna karuzela „Le Carrousel” i mnóstwo zieleni- na tle najwyższych drapaczy chmur. 

Dzielnice, place, ulice…i jeden półwysep, zwany wyspą

Wakacje w Nowym Jorku powinny obejmować najważniejsze punkty miasta, trzeba więc wspomnieć o Times Square– ikonicznym placu Manhattanu. Kto o nim nie słyszał? Trudno zliczyć w ilu filmach I serialach się pojawił. Wszędzie wieżowce, neony i reklamy. Kolorowe ulice tętnią życiem, są ruchliwe i niewiarygodnie zatłoczone, a jednak…to wielka atrakcja. 

W Nowym Jorku nawet dzielnice warte są uwagi, dlatego obowiązkowo musisz zobaczyć:

 • SOHO – kolebka awangardy, pełna małych galerii sztuki i wielkiego artyzmu.
 • Harlem– znajdziemy tam piękne, zabytkowe kamienice, obiekty sakralne i domy z brązowego kamienia
 • Dumbo– słynie z dwóch rzeczy- doskonałego widoku na Brooklyn Bridge i najlepszej pizzy w mieście (którą dostaniemy w Grimaldis). 
 • 5th Avenue– to znana ulica handlowej dzielnicy miasta. To tu znajdziemy sklepy i butiki największych projektantów i najlepszych marek.
 • Wall Street– to główna ulica dzielnicy finansowej. Znajdują się tam siedziby najważniejszych giełd na świecie.
 • Broadway– to jeden z najistotniejszych ośrodków sztuki teatralnej, gdzie mieści się wiele najpiękniejszych, największych i najsłynniejszych teatrów.

Coney Island budzi skrajnie mieszane uczucia. Dla jednych jest synonimem dobrej zabawy i rozrywki, dla innych symbolem kiczu i powiedzmy to- tandety. Spójrzmy rzeczowo i obiektywnie. Na Coney Island znajduje się piękna plaża nad brzegiem Oceanu, ogromny park rozrywki „Luna Park” i ciekawe New York Aquarium. Dlatego będąc w Nowym Jorku, warto tam zawitać.

Podniebne wakacje w Nowym Jorku

One World Trade Center stoi dziś na miejscu biurowców WTC, które zniszczone zostały w zamachach z 11 września 2001 r. Imponująca wysokość sprawia, że to (obecnie) najwyższy budynek na terenie Stanów Zjednoczonych. Oferuje doskonały widok na środkowy ManhattanEast RiverHudson RiverBrooklyn Bridge i Statuę Wolności

Empire State Building spokojnie można nazwać jednym z symboli Nowego Jorku. Cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczy fakt, że to najczęściej wybierany punkt widokowy w mieście. Przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć budynki oddalone nawet o 100 km (w każdym kierunku). Warto również zwrócić uwagę na sam budynek i jego zdobne wnętrze.

Top of The rock znajduje się w kompleksie Rockefeller Center. Chociaż jest najniższy ze wszystkich punktów widokowych w mieście, jako jedyny nie ma zabezpieczeń przy barierkach (szyb ani krat). To doskonałe miejsce dla fotografów, oferuje najpiękniejszy widok na Central Park i Empire State Building.

Edge to jeden z najnowszych tarasów widokowych. Znajduje się w Hudson Yards. Uwagę przyciąga przede wszystkim niezwykła konstrukcja. Taras wystaje poza ramy budynku, i (jakby tego było mało) podłoga wykonana jest ze szkła. Naprawdę robi wrażenie.

Last but not least, czyli najlepsze na koniec…Statua Wolności

Statua Wolności to obok Białego Domu jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Stanach Zjednoczonych. Chociaż w rzeczywistości nie jest aż tak wysoka (ma „zaledwie” 93 metry), nadal robi niesamowite wrażenie. Odseparowana od Nowego Jorku znajduje się na Liberty Island, gdzie trzeba przyprawić się promem- to bez wątpienia punkt obowiązkowy urlopu w Nowym Jorku.

All Inclusive w Nowym Jorku? Prawie…

Musimy mieć świadomość, że wczasy w Nowym Jorku w formie all inclusive nie istnieją. Spokojnie, nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy ofert wycieczek zorganizowanych. Najpopularniejsze zawierają przelot w obie strony oraz hotel ze śniadaniem, czyli już jest dobrze.

Wycieczki sprzedawane są zazwyczaj w wariancie 7- dniowym. Jak wyglądają koszty?

Początek roku (styczeń i luty) to niski sezon, dlatego oferty oscylują w granicach 6500 zł. W marcu można zauważyć znaczny wzrost ceny i jest to już 7500 zł. Kwiecień, maj i czerwiec to zazwyczaj lekki spadek, a koszty plasują się na poziomie ok. 6700 zł.

Miesiące wakacyjne- lipiec i sierpień przynoszą kolejny wzrost cen- do ok. 7400 zł. We wrześniu i październiku jest nieco lepiej i wycieczkę można zarezerwować za ok. 7200 zł, podczas gdy w listopadzie to ok. 7100 zł. Grudzień jest najdroższym miesiącem na wakacje w Nowym Jorku-  koszt wyjazdu wynosi ok. 7800 zł.

First Minute czy Lasy Minute?

Statystyki pokazują, że 25% podróżujących rezerwuje wakacje First Minute (czyli z dużym wyprzedzeniem), a 40% klientów biur podróży Last Minute (krótko przed terminem podróży). Która grupa wychodzi na tym lepiej?

First Minute oznacza zazwyczaj duże zniżki (nawet do 45%) i promocje (np. rabat dla kolejnej osoby czy niższą cenę za wycieczki fakultatywne), ale…Zaplanowanie wakacji kilka miesięcy przed datą wyjazdu, dla wielu może być dosyć problematyczne.

Last Minute to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią działać spontanicznie. Oferty pojawiają się zazwyczaj nie wcześniej niż 7 dni przed planowaną datą wyjazdu i również wiążą się z dużymi zniżkami (ale obejmują zazwyczaj tylko koszt wycieczki).

Czy to się w ogóle opłaca?

Będzie banalnie, ale…to zależy. Bez wątpienia godne uwagi jest to, że w cenę wycieczki wliczone są wszystkie najwyższe koszty (przeloty i zakwaterowanie). Dodatkowo pozbywamy się stresu związanego z poszukiwaniem i rezerwacjami- jedyne zmartwienie to pakowanie walizek. Z drugiej strony, organizując wakacje na własną rękę możemy zaoszczędzić pieniądze.

Jeżeli cenimy wygodę, to wycieczka (prawie) all inclusive będzie świetnym rozwiązaniem. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, to warto przemyśleć organizację we własnym zakresie. A skoro o tym mowa…

Jak zorganizować urlop w Nowym Jorku? Praktyczny poradnik

W dobie Internetu organizacja wakacji nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy trochę cierpliwości, dobrych chęci, znajomość pewnych sztuczek i mało znanych praktyk, aby złowić fajną, tańszą ofertę. Planując wakacje na własną rękę, musimy skupić się przede wszystkim na zorganizowaniu lotu i hotelu (dokładnie w tej kolejności).First things first

Bilet biletowi nierówny- wszystko o lotach

Bilety najlepiej rezerwować tak szybko, jak tylko się da- to już właściwie wiedza powszechna. Bilety lotnicze również podlegają praktyce first minute. O ile to możliwe, warto zachować elastyczność, rezygnując ze sztywno ustalonej daty. Ceny, nawet w następujących po sobie dniach mogą się znacznie różnić, dlatego warto wcześniej je przejrzeć.

Poszukując biletów w pierwszej kolejności, warto sprawdzić przeloty w obie strony. Jest to zazwyczaj tańsze, niż zakup dwóch osobnych biletów (tam i z powrotem), a różnica może wynosić nawet tysiąc złotych. 

I jeszcze jedno, jeśli widzimy promocję- kupujemy. Zdarza się, że to np. ostatnie miejsca w okazyjne cenie i jeśli ktoś będzie szybszy, cóż- pozostanie tylko niedosyt i (prawdopodobnie) znacznie wyższa cena.

Gdzie szukać- wygodnie i szybko?

Pierwsza myśl to strony przewoźników, jednak jest to rozwiązanie dosyć mozolne. Dużo wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem są wyszukiwarki lotów (np. Google Flight, Esky, SkyScanner). Wystarczy wybrać lotnisko (wylotu i docelowe), datę i gotowe. Otrzymujemy czytelne wyniki- najlepsze połączenia i sugestie dotyczące najtańszych terminów. Z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Jeśli chcemy polować na okazje, warto zapisać się na newslettery oraz grupy Facebookowe linii lotniczych i wyszukiwarek lotów, np. fly4free, Scyscanner czy Esky.

A teraz konkrety.

Ceny biletów nie takie straszne, jakby mogło się wydawać, chociaż do tanich nie należą.

Tu chyba nie będzie zaskoczenia- określenie dokładnych cen biletów bez wątpienia graniczy z cudem. To, co teraz jest aktualne, może zmienić się w każdej chwili. Ceny zmieniają się niezwykle dynamicznie i tylko rezerwacja daje gwarancję na tanie wakacje w Nowym Jorku, dlatego warto z nich skorzystać. Można jednak zauważyć pewien schemat. Bilety najtańsze są w tygodniu (poniedziałek- czwartek) poza sezonem wakacyjnym. Najwyższe znajdziemy w sezonie wysokim, a także święta i weekendy. Oczywiście również na ten czas możemy znaleźć ciekawą perełkę.

Możemy stworzyć zestawienie, które doskonale pokaże rozpiętość cen, która wynika z terminu wyjazdu. Warto pamiętać, że są to ceny, które obowiązywały w trakcie pisania artykułu, dlatego mogą być obecnie inne.

Warszawa


w jedną stronęw dwie strony
klasa ekonomiczna1 100 – 3 000 zł2 100 – 3 000 zł
klasa biznes5 800 – 9 500 zł7 000 – 12 000 zł

Średnia ilość przesiadek – 2, minimalny czas podróży 14 godzin. 

Godne uwagi są polskie linie lotnicze LOT, ponieważ oferują bezpośrednią podróż (czas ok. 9:45) do Nowego Jorku (JFK) przez cały rok: 

 • styczeń, luty, marzec- każdy dzień tygodnia
 • kwiecień- każdy dzień tygodnia z wyjątkiem niedzieli
 • maj- loty odbywają się w poniedziałki, piątki, soboty i niedziele
 • czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień – każdy dzień tygodnia z wyjątkiem wtorków 
 • październik- loty odbywają się w poniedziałki, środy, piątki i niedziele
 • listopad, grudzień- każdy dzień tygodnia

Jest to bardzo wygodna opcja i najszybsza, dlatego warto z niej skorzystać.

Ceny wyglądają podobnie w każdym terminie:

 • klasa ekonomiczna:
 • ok. 2 800 zł w jedną stronę
 • ok. 3 000 zł w dwie strony
 • klasa biznes:
 • ok. 9 500 zł w jedną stronę
 • ok. 12 000 zł w dwie strony
Kraków

w jedną stronęw dwie strony
klasa ekonomiczna1 300 – 2 000 zł2 300 – 3 000 zł
klasa biznes4 300 – 6 200 zł8 100 – 10 000 zł

Średnia ilość przesiadek – 1, minimalny czas podróży 12 godzin. 

Gdańsk

w jedną stronęw dwie strony
klasa ekonomiczna1 500 – 2 500 zł2 200 – 3 200 zł
klasa biznes4 100 – 6 300 zł8 400 – 12 000 zł

Średnia ilość przesiadek – 2, minimalny czas podróży 17 godzin. 

Katowice

w jedną stronęw dwie strony
klasa ekonomiczna1 500 – 2 600 zł2 600 – 3 300 zł
klasa biznes4 000 – 6 300 zł8 300 – 15 000 zł

Średnia ilość przesiadek – 1, minimalny czas podróży 14 godzin. 

Wrocław

w jedną stronęw dwie strony
klasa ekonomiczna1 500 – 2 500 zł3 400 – 4 300 zł
klasa biznes4 100 – 6 200 zł8 300 – 10 500 zł

Średnia ilość przesiadek – 2, minimalny czas podróży 17 godzin. 

Poznań

w jedną stronęw dwie strony
klasa ekonomiczna1 500 – 2 100 zł3 200 – 4 100 zł
klasa biznes4 200 – 6 100 zł8 200 – 10 500 zł

Średnia ilość przesiadek – 1/2, minimalny czas podróży 14/20 godzin. 

Rzeszów

w jedną stronęw dwie strony
klasa ekonomiczna1 600 – 2 100 zł4 700 – 5 800 zł
klasa biznes4 100 – 8 900 zł8 100 – 15 700 zł

Średnia ilość przesiadek – 2, minimalny czas podróży 13 godzin. 

Szczecin

w jedną stronęw dwie strony
klasa ekonomiczna1 500 – 2 700 zł4 700 – 6 000 zł
klasa biznes4 100 – 6 000 zł8 100 – 16 000 zł

Średnia ilość przesiadek – 2, minimalny czas podróży 16 godzin. 

Lublin

w jedną stronęw dwie strony
klasa ekonomiczna1 700 – 3 000 zł5 700 – 6 100 zł
klasa biznesok. 8 900 zł12 500 – 15 900 zł

Średnia ilość przesiadek – 2, minimalny czas podróży 16 godzin. 

Bydgoszcz

w jedną stronęw dwie strony
klasa ekonomiczna2 800 – 3 200 zł5 700 – 6 100 zł
klasa biznes8 900 – 10 000 zł12 500 – 15 900 zł

Średnia ilość przesiadek – 2, minimalny czas podróży 14 godzin. 

Zielona Góra

w jedną stronęw dwie strony
klasa ekonomiczna1 500 – 3 000 zł2 200 – 5 700 zł
klasa biznes4 100 – 9 000 złok. 15 900 zł

Średnia ilość przesiadek – 2, minimalny czas podróży 18 godzin. 

Porty lotnicze w Łodzi i Radomiu nie obsługują lotów do Nowego Jorku, ale oczywiście może to ulec zmianie.

Wakacje w Nowym Jorku- wszystko o hotelach

Chociaż mówi się, że Nowy Jork nigdy nie zasypia, dzień pełen atrakcji może zmęczyć, więc dobry nocleg jest na wagę złota. Znalezienie hotelu w tak turystycznym miejscu nie jest trudne- o ile zrobimy to odpowiednio wcześnie. Ceny zależne są od wielu czynników: terminu, lokalizacji a przede wszystkim standardu. Wygląda to mniej więcej tak:

obiekty 5-gwiazdkowe:

 • w sezonie- od 1200 zł
 • poza sezonem- od 1000 zł

obiekty 4-gwiazdkowe:

 • w sezonie- od 800 zł
 • poza sezonem- od 700 zł

obiekty 3-gwiazdkowe:

 • w sezonie- od 700 zł
 • poza sezonem- od 550 zł

Ceny jednak zależą od wielu czynników, dlatego wszystko należy sprawdzić dokładnie wcześniej.

Najlepszy czas na poszukiwania

Na urlop w Nowym Jorku nie ma konkretnej, sprawdzonej reguły. Jedne hotele są drogie w każdym terminie, inne znacznie podnoszą i obniżają ceny na przestrzeni miesięcy. Dlatego warto taką wycieczkę planować wcześniej, aby mieć więcej czasu na wynalezienie fajnej oferty. Planując podróż do tego miasta, musisz poświęcić trochę czasu, aby wybrać najkorzystniejsze opcje. Miasto nie należy do tanich, dlatego warto poszukać oszczędności w noclegu i podróży. Można jednak zauważyć pewną zależność między terminami a ceną, która dotyczy większości obiektów:

 • niski sezon– styczeń, luty, I połowa marca
 • średni sezon– kwiecień, maj, czerwiec, listopad
 • wysoki sezon– II polowa marca, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień 

Najlepsze miejsce na poszukiwania

Biorąc pod uwagę fakt, że w mieście znajduje się 700 hoteli (tak, to nie pomyłka), szukanie na stronach internetowych poszczególnych obiektów może sprawić nie lada problem. Dlatego warto skorzystać z dedykowanej wyszukiwarki (np. Booking). Po wpisaniu frazy Nowy Jork i wybraniu odpowiednich dat otrzymujemy listę dostępnych hoteli, wraz z ceną i opiniami użytkowników, które bez wątpienia są bardzo przydatne.

Wyniki można oczywiście posortować, zaczynając od najniższej/najwyższej ceny czy najlepszej oceny. Dodatkowo, często zdarzają się ciekawe promocje i zniżki (nawet do 30%).

Wczasy w Nowym Jorku, już nie wydają się takie niedostępne, prawda?

O słynnym Wielkim Jabłku można bez wątpienia mówić godzinami. A przecież tak niewiele trzeba, żeby zobaczyć na własne oczy, albo lepiej- poczuć na własnej skórze klimat tego małego, wielkiego miasta. Wakacje w Nowym Jorku, zaplanowane samodzielnie czy zorganizowane przez biuro podróży z pewnością dostarczą niesamowitych wrażeń i niezapomnianych chwil. Czy nie to się liczy?

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Nowy Jork z dziećmi – co zwiedzić?

Zakupy w Nowym Jorku – jakie sklepy warto odwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz