Wycieczka do Nowego Jorku? Oto TOP pytań i odpowiedzi!

Tagi , , , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Ile jest dzielnic Nowego Jorku?

Nowy Jork dzieli się na pięć okręgów (które błędnie są określane jako dzielnice), które z kolei same dzielą się na pomniejsze jednostki – dzielnice. Okręgi Nowego Jorku to: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx, oraz wyspa Staten Island.

W jakim stanie leży Nowy Jork?

Nowy Jork leży w amerykańskim stanie o tej samej nazwie.

Co jest stolicą stanu Nowy Jork?

Wbrew pozorom stolicą stanu Nowy Jork nie jest słynne miasto o tej nazwie (mimo, że należy do tego stanu), ale niespełna 100-tysięczna miejscowość Albany.

Czy w Nowym Jorku jest kara śmierci?

W Nowym Jorku nie wykonuje się kary śmierci.

Czy w Nowym Jorku jest bezpiecznie?

Nowy Jork to dużo bezpieczniejsze miasto niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak nadal są tutaj liczne miejsca stanowiące siedlisko przestępczości. Tam turyści zdecydowanie nie powinni wchodzić. Są to przede wszystkim okręgi Bronx, Brooklyn oraz dzielnica Harlem na Manhattanie.

Co jest w centrum Nowego Jorku?

Centrum Nowego Jorku stanowi słynny Manhattan, na którym znajdują się wszystkie główne atrakcje miasta: Times Square, Central Park, Empire State Building, nowy wieżowiec World Trade Center, dzielnica biznesowa z Wall Street, czy siedziba główna ONZ.

Czy w Nowym Jorku jest drogo?

Tak, Nowy Jork należy do bardzo drogich miast – trudno tutaj zwłaszcza o znalezieniu taniego noclegu w sprawdzonym, rzetelnym miejscu.

Ile Polaków mieszka w Nowym Jorku?

Według różnych danych w Nowym Jorku może żyć nawet milion Polaków. Ich głównym ośrodkiem jest dzielnica Greenpoint na Brooklynie.

Jak inaczej nazywany jest Nowy Jork?

Nowy Jork ma bardzo dużo różnych przydomków – wśród nich warto wymienić zwłaszcza: „Big Apple”, „miasto, które nigdy nie zasypia”, czy też po prostu „stolica świata”.

Dlaczego na Nowy Jork mówi się Big Apple?

Ten przydomek przylgnął do miasta przez zupełny przypadek – wziął się prawdopodobnie od rozmowy nowojorskich dżokejów zasłyszanej podczas gonitwy przez dziennikarza sportowego Johna J. Fitzgeralda pracującego dla lokalnej gazety. Mieli oni określić wygraną na torze w Nowym Jorku jako „big apple” („wielkie jabłko”). Określenie to tak się spodobało, że ów dziennikarz nazwał tak całą swoją rubrykę w gazecie. Z czasem przydomek zaczął przenikać do innych dziedzin życia i w efekcie dziś określa się tak całe miasto Nowy Jork.

W jakim języku mówi się w Nowym Jorku?

Na terenie Nowego Jorku mówi się 800 językami z całego świata.

Kto rządzi Nowym Jorkiem?

Na czele Nowego Jorku stoi burmistrz. Od 2022 roku funkcję tę pełni Eric Adams.

Z czego znany jest Nowy Jork?

Nowy Jork to jedno z największych miast świata, które słynie z atmosfery wolności, urzeczywistniania „American Dream”, Manhattanu, Statuy Wolności, Central Parku, Broadwayu, Times Square, World Trade Center czy Mostu Brooklyńskiego.  

Jakie gwiazdy mieszkają w Nowym Jorku?

Gwiazdy żyjące w Nowym Jorku to m.in.: Woody Allen, Alicia Keys, Jennifer Lopez, Mariah Carey, Michael Jordan i Barbara Streisand.

Jaki jest klimat w Nowym Jorku?

Klimat Nowego Jorku przypomina nieco klimat Polski: lata są bardzo ciepłe, ale i deszczowe, a zimy zazwyczaj bardzo zimne, śnieżne i wietrzne. Temperatury w ciągu roku rzadko jednak są tutaj ekstremalne, a zatem rzadko osiągają wartości poniżej -10°C oraz powyżej 34°C.

Gdzie nie chodzić w Nowym Jorku?

W Nowym Jorku lepiej omijać dzielnice takie jak: Brooklyn (z wyjątkami), Bronx oraz obszar Harlemu na Manhattanie (na północ od Central Parku).

Jak tanio spać w Nowym Jorku?

Aby tanio spać w NYC najlepiej rezerwować nocleg z wielomiesięcznym wyprzedzeniem (a nawet rocznym!), szukać go w dzielnicach innych niż Manhattan, a także w miesiącach zimowych lub w listopadzie.   

Czy można pić wodę z kranu w Nowym Jorku?

Woda z kranu w Nowym Jorku jest jedną z najlepszych na świecie. Według oficjalnych zaleceń władz można więc bez przeszkód ją pić.

Jakie ubrania zabrać do Nowego Jorku?

Ubrania, jakie zabierzemy do Nowego Jorku zależą od pory roku, w jakiej się tam udajemy. Klimat jest tam podobny do Polski, więc generalnie powinniśmy zabrać tego typu strój, jaki w danym czasie nosimy codziennie w Polsce.   

Kiedy najlepiej jechać do Nowego Jorku?

Najlepiej jechać do Nowego Jorku wiosną, latem albo w okresie świątecznym pod koniec roku. Niestety we wszystkich tych okresach bilety lotnicze i koszty pobytu są bardzo wysokie.

Kiedy są najtańsze bilety do Nowego Jorku?

Najtańsze bilety do Nowego Jorku „upolujemy” w listopadzie oraz zimą (poza grudniem, gdy okres świąteczny znacząco podbija ceny).

Czy jest zima w Nowym Jorku?

Tak, zima w Nowym Jorku jest bardzo piękna, jednak bywa, że jest też bardzo mroźna, a zaspy śnieżne dosłownie paraliżują miasto.

Jak wyglądają święta w Nowym Jorku?

Święta Bożego Narodzenia w Nowym Jorku cechuje wyjątkowy klimat i atmosfera – głównym punktem atrakcji jest ustawiana rokrocznie choinka i lodowisko na Rockefeller Center na Manhattanie. To nowojorski symbol świąt znany z niezliczonych filmów czy seriali.  

Kiedy choinka pojawia się w Nowym Jorku?

Najsłynniejsza choinka w Nowym Jorku staje rokrocznie na Rockefeller Center na Manhattanie. Jej zapalenie odbywa się zwyczajowo 1 grudnia.  

Czy Nowy Jork ma dostęp do morza?

Nowy Jork ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego, bo nad tym właśnie akwenem jest położony.

Czy w Nowym Jorku są plaże?

Tak, w Nowym Jorku znajdują się plaże. Najsłynniejsza z nich to Coney Island na Brooklynie.

Ile jest wieżowców w Nowym Jorku?

W Nowym Jorku znajduje się około 6000 wieżowców i wciąż powstają nowe.

Który wieżowiec w Nowym Jorku jest najwyższy?

Najwyższym budynkiem w mieście jest wieżowiec 1 World Trade Center, który powstał w miejsce zburzonych wskutek zamachu 11 września bliźniaczych wież (Twin Towers) World Trade Center. Mierzy on 541 metrów. Dla porównania paryska wieża Eiffla ma 330 metrów, a najwyższy budynek świata Burdż Chalifa posiada wysokość całkowitą 828 metrów.

W którym hotelu mieszkał Kevin w filmie „Kevin sam w Nowym Jorku?”

Kevin nocował w luksusowym, 5-gwiazdkowym hotelu Hotel Plaza położonym tuż przy Central Parku.

W jakich latach istniały oryginalne wieżowce World Trade Center?

Twin Towers zdobiły Nowy Jork w latach 1973-2001. Zostały zburzone wskutek ataków terrorystycznych 11 września.  

Co się zdarzyło 11 września 2001 roku w Nowym Jorku?

11 września 2001 roku członkowie islamistycznej organizacji terrorystycznej Al-Kaida porwali cztery, amerykańskie samoloty pasażerskie – przy pomocy dwóch z nich przeprowadzili samobójcze ataki na wieże World Trade Center na Manhattanie. Wbijając się samolotami w wieże wywołali gigantyczny pożar, który w konsekwencji spowodował zawalenie się obu budynków i śmierć około 3000 osób. Było to najtragiczniejsze zdarzenie w historii Nowego Jorku, które wstrząsnęło całym światem.  

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Zwiedzanie Nowego Jorku zimą – co muszę mieć?

Budżetowa wycieczka po Nowym Jorku – przydatne tipy!

Następny

Dodaj komentarz