Wycieczka po Staten Island – co warto zobaczyć?

Tagi , ,

Staten Island to jeden z pięciu okręgów Nowego Jorku. Położony jest w południowo-zachodniej części miasta. Zamieszkuje tam najmniej ludzi i jest najmniej zróżnicowany etnicznie. Nie oznacza to jednak, że Staten Island nie przyciąga turystów. Klimat wiejskiej prowincji sprawia, że Staten Island jest dobrą alternatywą dla miejskiego zgiełku. Co zobaczyć i zwiedzić na Staten Island? 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Krótka charakterystyka i historia Staten Island 

Staten Island o powierzchni ponad dwustu sześćdziesięciu kilometrów kwadratowych składa się w pięćdziesięciu siedmiu procent z powierzchni lądowej i czterdziestu trzech procent z powierzchni wodnej. Jest wyspą, na której nie ma żadnych wieżowców, ale są piękne, zabytkowe budynki z dziewiętnastego wieku. 

Okręg funkcjonuje od 1898 roku. Do 1975 roku określany był jako Richmond. 

Statua Wolności 

Jest to jedna z najbardziej kultowych atrakcji i symbol Nowego Jorku. Posąg znajduje się na wyspie Liberty Island u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego. Statua Wolności została wzniesiona w 1886 roku.

Jest darem od narodu francuskiego dla Stanów Zjednoczonych. W 1924 roku Statua została uznana jako narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych. W 1984 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz jest w rejestrze National Register of Historic Places. Dlatego nie możesz jej nie zobaczyć, przebywając tutaj.

Mierzy dziewięćdziesiąt trzy metry wysokości wraz z cokołem i waży dwieście dwadzieścia dziewięć ton. Jest konstrukcją ze stali oraz miedzi. W środku znajdują się dwa ciągi schodów spiralnych, które prowadzą do punktu widokowego, z którego można podziwiać panoramę Nowego Jorku. Dla turystów dostępny jest również taras widokowy w koronie, dwa inne tarasy oraz najwyższa część ramienia i znicza. 

Staten Island Zoo 

Ogród zoologiczny znajduje się przy 614 Broadway. Znajduje się tam tysiąc czterysta zwierząt należących do trzystu dwudziestu gatunków. Początkowo zoo skupiało się na gadach, a w szczególności na wężach. Kolekcja grzechotników na Staten Island jest uważana za największą w Ameryce Północnej. Słynną atrakcją jest również afrykańska sawanna. Szczególnie duże wrażenie robi o zmierzchu.

 

Muzeum dziecięce 

Muzeum znajduje się przy 1000 Richmond Terrace. Jest to idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Składa się z dwóch budynków połączonych przejściem. W głównym gmachu znajduje się mini zoo, samochód strażacki oraz wystawa “Dom o nim”. W innym budynku są wielkie eksponaty eksploracyjne oraz strefa gastronomiczna. Muzeum organizuje również różne warsztaty artystyczne. Przed budynkami znajduje się duża metalowa rzeźba modliszki. 

Muzeum ma na celu pielęgnowanie ciekawości oraz kreatywności u dzieci. W czerwcu co roku odbywa się tam karnawał oraz spektakl naukowy.  

New York Chinese Scholar’s Garden 

Cały obszar ogrodu obejmuje znaleziska architektoniczne z okazałymi budynkami, z tajemniczymi ogrodami i farmą. Jest to jeden z nielicznych autentycznych chińskich ogrodów, które znajdują się na świeżym powietrzu w Stanach Zjednoczonych. Centrum ogrodu jest dziedziniec, wewnątrz którego jest największy pawilon przeznaczony do badań naukowych. Jest to doskonałe miejsce, aby się zrelaksować i poznać chińską kulturę. 

Gateway National Recreation Area

Jest to obszar rekreacyjny o powierzchni prawie jedenastu hektarów. Na obszarze Staten Island znajduje się wiele atrakcji, na przykład:

  • zabytkowa kolekcja murowanych fortyfikacji, 
  • historyczne lotnisko z terenami piknikowymi i boiskami sportowymi, 
  • przystań, w której można pływać łódką, 
  • plaże z ratownikami,
  • ścieżki przyrodnicze. 

Creative Photographers Guild

Creative Photographers Guild znajduje się przy 814 Richmond Terrace. Muzeum powstało w celu promowania fotografii na Staten Island. Na miejscu można obejrzeć zdjęcia zarówno amatorów, jak i zawodowców. 

Staten Island Ferry 

Jest to należąca do systemu transportu miejskiego linia promowa. Przejażdżka trwa trzydzieści minut. Statek pokonuje jednorazowo dystans ponad ośmiu kilometrów. Bezpłatne promy kursują całą dobę, siedem dni w tygodniu co około dwadzieścia minut.

Z promu można zobaczyć piękne widoki. Przede wszystkim można podziwiać panoramę Dolnego Manhattanu oraz Statuę Wolności. W ciągu roku Staten Island Ferry dokonuje ponad sześćdziesiąt pięć tysięcy kursów. Jest najbardziej ruchliwym promem pasażerskim na świecie. W przeszłości prom służył do transportu pojazdów. 

Ellis Island 

Wyspa zajmuje powierzchnię ponad jedenastu hektarów. W dziewiętnastym i na początku dwudziestego wieku stanowiła centrum przyjmowania imigrantów w Stanach Zjednoczonych przybywających z Europy.

Przyjmowanie cudzoziemców na wyspę zakończyło się w 1924 roku. W 1990 roku utworzono tam Muzeum Emigracji w Nowym Jorku pod patronatem National Park Service. Dostępne są to również do wglądu dokumenty imigrantów przybywających do Nowego Jorku we wspomnianych latach. 

Podsumowując, Staten Island jest wspaniałym celem podróży dla turystów chcących odpocząć od nowojorskiego hałasu. Wiele atrakcji sprawia, że wizyta na wyspie z całą pewnością nie będzie nudna. 

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Atrakcje Nowego Jorku – TOP 20

Nowy Jork z dziećmi – co zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz