Zwiedzanie Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku

Tagi , , , ,

Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego – The Jewish Museum to miejsce, które ma za zadanie edukowanie odwiedzających z całego świata na temat żydowskiego życia przed, w trakcie i po Holokauście. Ma ono swoją siedzibę w najbardziej wysuniętym na południe krańcu Manhattanu. Muzeum Żydowskie Nowy Jork uzupełnia kulturalny i edukacyjny krajobraz, który dzieli ze Statuą Wolności i Ellis Island. Jako miejsce pamięci, Muzeum umożliwia ocalałym z Holokaustu przemówienie poprzez nagrane zeznania i czerpie z bogatych zbiorów, aby oświetlić żydowską historię. Jako publiczna instytucja historyczna oferuje wystawy, programy oraz zasoby edukacyjne. Planujesz zwiedzić Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku? Czytaj dalej, aby poznać więcej szczegółów dotyczących tego miejsca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Podejście Amerykanów do historii Żydów

Żydzi stanowią około 16% populacji Nowego Jorku, co czyni społeczność żydowską największą na świecie poza Izraelem i największą na świecie metropolitalną społecznością żydowską. W 2020 r. nieco ponad 1,3 miliona Żydów mieszkało w pięciu dzielnicach Nowego Jorku, a ponad 1,91 miliona Żydów mieszkało ogólnie w Nowym Jorku-Newark-Jersey City. Prawie połowa Żydów w mieście mieszka na Brooklynie. Etniczno-religijna populacja żydowska stanowi 18,4% miasta.

Pierwszym odnotowanym osadnikiem żydowskim był Jacob Barsimson, który przybył w sierpniu 1654 r. na podstawie paszportu Holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej. Po zamachu na Aleksandra II, za który wielu obwiniało „Żydów”, w ciągu 36 lat, począwszy od 1881 r., nastąpiła największa fala żydowskiej imigracji do Stanów Zjednoczonych.

Same Stany Zjednoczone nie były w stanie zapobiec Holokaustowi. Można było jednak zrobić więcej, aby ocalić większą część z sześciu milionów Żydów, którzy zostali zamordowani przez nazistów, ich sojuszników oraz kolaborantów. Amerykańska reakcja na wieści o Holokauście była kształtowana przez obawy ekonomiczne, ksenofobię oraz antysemityzm. Wiosną 1945 roku siły alianckie, w tym miliony amerykańskich żołnierzy, pokonały nazistowskie Niemcy i ich kolaborantów z Osi. Ich zwycięstwo zakończyło II wojnę światową w Europie i Holokaust. Rząd USA nigdy nie uczynił z ratowania Żydów narodowego priorytetu, mimo że Amerykanie wiedzieli o nazistowskich prześladowaniach i mordowaniu Żydów.

Kultura Żydowska w USA

Historia amerykańskich Żydów rozpoczęła się w 1492 roku wraz z wypędzeniem ich z Hiszpanii. Wydarzenie to zapoczątkowało okres intensywnej migracji Żydów. Chcąc uciec od szponów Świętej Inkwizycji, niektórzy Żydzi w XVI wieku szukali schronienia w młodej kalwińskiej republice Holandii. Sto lat później setki ich potomków przekroczyło ocean, by osiedlić się w nowej holenderskiej kolonii Recife w Brazylii. To w kolonii po raz pierwszy w Nowym Świecie możliwe stało się żydowskie życie społeczne. Kiedy Portugalia odzyskała tę kolonię w 1654 r., Żydzi rozproszyli się. Uchodźcy rozprzestrzenili się po holenderskich Karaibach, zakładając nowe społeczności żydowskie. Statek z 23 Żydami dopłynął do odległego holenderskiego portu Nowy Amsterdam i poprosił o pozwolenie na pozostanie. Był to początek żydowskiego życia społecznego w Ameryce Północnej.

W latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku, Stany Zjednoczone nie miały polityki wobec uchodźców. Uchodźcy uciekający przed prześladowaniami musieli przejść przez proces dla imigrantów, który był skomplikowany i biurokratyczny. Proces ten opierał się na kwotach, czyli liczbowych limitach liczby imigrantów z różnych krajów. Administracja prezydenta Franklina D. Roosevelta i Kongres Stanów Zjednoczonych nie dostosowały tego procesu, aby znacząco pomóc uchodźcom próbującym uciec z Europy.

Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku – zwiedzanie

Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego znajduje się na nabrzeżu przy 36 Battery Place w Battery Park City. Ze swoim sześciobocznym kształtem i wielopoziomowym dachem symbolizującym sześć punktów Gwiazdy Dawida i sześć milionów Żydów, którzy zginęli w Holokauście – Muzeum jest jednym z ciekawszych miejsc kulturalnych w Nowym Jorku.
 
Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego wykracza poza prezentowanie i opowiadanie o okropnościach Holokaustu. Jego misją jest edukowanie ludzi w każdym wieku i ze wszystkich środowisk na temat żydowskiego życia w ciągu ostatniego stulecia. Edukowanie dotyczy przed, w trakcie i po Holokauście. Jesienią 2001 roku Muzeum rozpoczęło rozbudowę. Czteropiętrowe skrzydło,  zawiera Safra Hall, najnowocześniejszy teatr odpowiedni do filmów, wykładów i przedstawień. Ogród Pamięci – Garden of Stones stworzony przez Andy’ego Goldsworthy’ego, centrum zasobów, bibliotekę, przestrzeń galerii na wystawy czasowe, biura oraz Abigael’s at the Museum – koszerną kawiarnię prowadzoną przez znanego szefa kuchni.

Bilety

Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego to trzecie co do wielkości muzeum Holokaustu na świecie. Bilety można kupić wcześniej online na stronie The Jewish Museum. Ceny biletów kształtują się następująco:

  • Dorośli – $15
  • Seniorzy: 65 lat i starsi – $10
  • Studenci – $10
  • Dzieci i młodzież do 18 lat – bezpłatnie
  • Soboty – bezpłatnie

Autor: Magdalena Łydka

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Strand Bookstore – odkryj kultowy antykwariat

The Frick Collection i The Frick Madison – dlaczego warto je zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz