Emprie State Building – zwiedzanie, taras widokowy cena, bilety

Tagi , , , , ,

Empire State Building to nowojorski wieżowiec znajdujący się dzielnicy Midtown w okręgu Manhattan. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych symboli miasta podobnie jak Broadway albo Times Square . Został zaprojektowany w stylu art deco, a American Society of Civil Engineers zaliczyło go do 7 cudów współczesnego świata. Nic więc dziwnego, że Empire State Building stanowi jedną z największych atrakcji Nowego Jorku. Co roku odwiedzają go miliony turystów z całego świata. Jaka jest zatem historia jego powstania i jak dostać się na jeden z najpiękniejszych tarasów widokowych świata?  

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Empire State Building – historia  

Pierwotnie tereny, na których dziś znajduje się Empire State Building, były częścią farmy Mary i Johna Murrayów. 13 marca 1893 roku William Waldorf Astor z pomocą hotelarza George’a Boldta wybudował i otworzył w tym miejscu hotel „Waldorf”. 1 listopada 1897 r. kuzyn Waldorfa, John Jacob Astor IV otworzył obok 16-piętrowy hotel „Astoria”. Kompleks Waldorf – Astoria miał w sumie 1300 pokoi i był ówcześnie największym hotelem na świecie. Po śmierci Boldta, na początku 1918 r., rodzina Astor zdecydowała się sprzedać nieruchomość firmie Bethlehem Engineering Corporation w 1928 roku za 16 milionów dolarów. 

Bethlehem Engineering Corporation zamierzała zbudować w tym miejscu 25-piętrowy budynek biurowy. Prezes firmy, Floyd De L. Brown, zlecił wykonanie projektu budynku Williamowi F. Kambowi z biura architektonicznego Shreve, Lamb and Harmon. 

Lamb wykonał rysunki budynków w ciągu zaledwie dwóch tygodni, a partner firmy Richmond Shreve, stworzył diagramy błędów. Wieżę zaprojektowano od góry do dołu, nadając jej kształt przypominający ołówek. Kontrakt na stalową konstrukcję został przyznany 12 stycznia 1930 roku, a wykopy na placu budowy rozpoczęły się dziesięć dni później. Robotnicy pracowali nieprzerwanie przy kopaniu fundamentów o głębokości 17 metrów. 

W średnim wieku robotnik żelaza na budowie Empire State Building, 1930. Iglica budynku Chryslera jest w prawo. Zdjęcie Lewis Hine.
W średnim wieku robotnik na budowie Empire State Building, 1930. Iglica budynku Chryslera jest w prawo. Zdjęcie Lewis Hine., licencja: shutterstock/By Everett Collection

Jak miał wyglądać Empire State Building?

Pierwotny plan budynku obejmował 50. pięter, później został powiększony do 60., a następnie do 80. pięter. Na pobliskie budynki nałożono ograniczenia wysokości tak, aby zapewnić, że pięćdziesiąt najwyższych pięter budynku o wysokości 300 metrów, będzie miało niezakłócony widok na panoramę całego Nowego Jorku. Kiedy finalizowano plany, w Nowym Jorku trwała bowiem intensywna rywalizacja o tytuł „najwyższego budynku świata”. Aby Empire State Building był najwyższym na świecie, dodano do planów pięć pięter oraz iglicę. Jednak budowa nowych pięter musiała zostać wycofana z powodu przewidywanego naporu wiatru. Dwa dni później ogłoszono zaktualizowane plany wieżowca. Obejmowały one taras widokowy na dachu 86. piętra na wysokości 320 metrów.

Plany zostały zaktualizowane po raz ostatni w grudniu 1929 roku i uwzględniały dodatkowy 68-metrowy maszt cumowniczy. Wysokość Empire State Building wynosiła teraz 381 metrów, co czyniło go ówcześnie najwyższym budynkiem na świecie.  

Oficjalne otwarcie

Empire State Building został oficjalnie otwarty 1 maja 1931 roku, czterdzieści pięć dni przed planowaną datą. W otwarciu wziął udział prezydent Stanów Zjednoczonych Hebert Hoover, który zapalił światła w budynku naciśnięciem przycisku z Waszyngtonu. W ceremonii otwarcia wzięło udział ponad 350 gości, w tym m.in. Jimmy Walker oraz gubernator Franklin D. Roosevelt. Otwarcie jednak zbiegło się w czasie z Wielkim Kryzysem Gospodarczym, w wyniku czego w pierwszym roku wynajęto tylko 23% dostępnej powierzchni. Od 1931 roku do lat czterdziestych duża część powierzchni biurowej budynku nie była wykorzystywana. Z powodu tego zaczęto go nazywać „Empty State Building”.

Blisko dziewczyny, która wygląda na Manhattan teleskopem, z Empire State Building
Widok na Manhattan z teleskopu z Empire State Building, licencja: shutterstock/By GingerGiraff

Budowniczowie i spekulanci na rynku nieruchomości przewidywali, że budynek o wysokości 381 metrów będzie najwyższym budynkiem na świecie przez wiele lat, kończąc w ten sposób wielką rywalizację nowojorskich drapaczy chmur. Większość inżynierów zgodziła się bowiem, że trudno byłoby zbudować wyższy budynek. Jako najwyższa budowla na świecie w tamtym czasie i pierwsza, która przekroczyła wysokość 100 pięter, Empire State Building stał się ikoną miasta, a ostatecznie całych Stanów Zjednoczonych.

W 1932 roku Stowarzyszenie Fifth Avenue przyznało Empire State Building „złoty medal” za doskonałość architektoniczną. Rok później, 2 marca. W 1933 roku ukazał się film „King Kong”, w którym w jednej ze scen duża małpa imieniem Kong wspinała się na Empire State Building. Przyczyniło się to do tego, że budynek stał się ikoną świata filmowego. 28 lipca 1945 w budynek uderzył samolot bombowy, lecący do Newark w stanie New Jersey. Przyczyną wypadku była bardzo gęsta mgła nad Nowym Jorkiem. 

Dziś obiekt przeżywa okres świetności. Pełni funkcję biurową, mieszkalną i komercyjną, a dla turystów jest przede wszystkim wspaniałym punktem widokowym. 

Empire State Building – zwiedzanie 

Zwiedzanie tego słynnego obiektu rozpoczyna się już w lobby budynku, gdzie podziwiać można niezwykłe umiejętności projektantów. Największą atrakcją jest jednak wjechanie windą na 86. piętro na najwyższy w Nowym Jorku taras widokowy (Observation deck) pod gołym niebem. Na piętrze 102. można podziwiać panoramę miasta w panoramicznych, przeszklonych od sufitu do podłogi pomieszczeniach. Niedawny remont tarasu widokowego trwał cztery lata i kosztował 160 mln dolarów. Drugie piętro budynku przekształcono w interaktywne muzeum. Otwarcie dla odwiedzających odbyło się w lipcu 2019.

Bilety i godziny otwarcia

Wejście do Empire State Building wymaga rezerwacji biletów. Dzięki temu uniknąć można długiego oczekiwania w kolejkach. Empire State Building jest otwarte codziennie, przez cały rok, od godziny 8 rano do 2 w nocy.

Ceny biletów wjazdu na taras widokowy położony na 86. piętrze to:

* dorośli – $42,

* dzieci – $36,

* seniorzy – $40. 

Koszt wjazdu na taras widokowy położony na 102. piętrze to:

* dla dorosłych – $72,

* dla dzieci – $66,

* dla seniorów – $70. 

Można także skorzystać z tańszych biletów, dysponując kartą zniżkową New York CityPASS

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Broadway – nowojorska scena musicalowa

Następny

Dodaj komentarz