Williamsburg – poznaj oblicza dzielnicy Nowego Jorku

Tagi , , , ,

Williamsburg to dzielnica Brooklynu słynąca z wielu kontrastów. W tym obszarze na północ od Brooklynu żyją hipsterzy oraz ortodoksyjni Żydzi. Po przejściu zaledwie kilku ulic atmosfera zmienia się radykalnie: od barwnej sztuki ulicznej i starych fabryk przekształconych w restauracje po surowość dzielnicy żydowskiej. Dzielnica Williamsburg przyciąga artystów z centrum Manhattanu od wielu lat jest jednym z tych autentycznych obszarów pełnych kontrastów, które warto odwiedzić podczas wakacji w Nowym Jorku. Możesz odwiedzić go na własną rękę lub wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po Williamsburgu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Williamsburg – żydowska dzielnica Nowego Jorku

Z pewnością jednym z głównych obszarów dzielnicy, który wzbudza największą ciekawość, jest Dzielnica Żydowska. W dzielnicy Williamsburg ortodoksyjna społeczność żydowska zamieszkuje głównie obszar South Williamsburg, do którego można dotrzeć przechodząc przez most Williamsburg Bridge. Życie społeczności koncentruje się na Lee Avenue, głównej arterii w tej dzielnicy. To tutaj znajduje się większość świątyń i firm. Warto wybrać się na spacer po ulicach South Williamsburg, aby zobaczyć tutejszą architekturę lub kupić lokalne produkty.

Najciekawsze miejsca

Williamsburg to hipsterska dzielnica Brooklynu. Pomimo rozprzestrzeniania się sieci fast foodów i luksusowych rezydencji (zwłaszcza pracowników Wall Street) w ciągu ostatnich kilku lat, autentyczne dzieła sztuki w postaci muralów nadal zdobią mury tutejszych budynków. Podczas spaceru po Williamsburgu na Brooklynie zobaczysz wiele z nich. Mówiąc o sztuce ulicznej, warto wspomnieć o Eduardo Kobrze. Jest to brazylijski artysta, który stworzył najbardziej spektakularne murale, jakie można zobaczyć w okolicy. Prezentuje on bardzo osobisty styl, więc po obejrzeniu kilku jego prac, będziesz w stanie rozpoznać jego dzieło na murach. Jedym z najciekawszych jest „Fight for Street art” jego najbardziej rozpoznawalne dzieło, które jest hołdem dla Andy’ego Warhola i Basquiata. Z pewnością widziałeś ten mural na tysiącach zdjęć w Internecie.

Wiliamsburg NY restauracje

W Williamsburgu znajdziesz wiele dobrych restauracji, które serwują dania kuchni amerykańskiej i międzynarodowej. Lokal o nazwie Sunday in Brooklyn otwarty jest codziennie (a nie jak wskazuje nazwa w niedziele) i serwuje doskonałe naleśniki z orzechami laskowymi, po które ustawiają się kolejki przed drzwiami restauracji. Stonowana kuchnia latynoamerykańska z niepowtarzalnym brooklyńskim charakterem serwowana w restauracji For All Things Good sprawiła, że jest to popularne miejsce wśród mieszkańców. Z kolei, Stalwart Joe’s Pizza serwuje doskonałą pizzę w stylu nowojorskim od 1975 roku. Wewnątrz lokalu ściany ozdabiają zdjęcia sławnych osób, które spożywały posiłki w nim. Nie zniechęcaj się długą kolejką przed wejściem, warto poczekać!

Williamsburg Nowy Jork – co zwiedzić?

Williamsburg Bridge

Most Williamsburg to jeden z głównych mostów w Nowym Jorku. Łączy on Lower East Side na Manhattanie –  jedną z najlepszych dzielnic Nowego Jorku, z dzielnicą Williamsburg na Brooklynie. Polecam przejechać się przez most rowerem lub przejść pieszo, choć można też przejechać samochodem lub pociągiem. Ponadto warto wiedzieć, że kiedy został zbudowany w 1903 roku był najdłuższym mostem wiszącym na świecie.

Cechą charakterystyczną tego mostu są napisy na końcach mostu, które odnoszą się do populacji mówiącej w jidysz. Jeden z nich głosi: „Opuszczamy Brooklyn: Oy Vey!”, podczas gdy drugi mówi: „Opuszczając Brooklyn, Fuhgeddaboudit!”. Ponadto po brooklyńskiej stronie mostu znajdują się takie punkty orientacyjne jak Domino Park i Continental Army Plaza z pomnikiem Jerzego Waszyngtona. W pobliżu znajduje się również Peter Luger Steak House, jedna z najlepszych restauracji serwujących steki w Nowym Jorku.

Domino Park

Park zawdzięcza swoją nazwę rafinerii cukru Domino, która kiedyś się tu znajdowała. Inną popularną częścią parku jest przestrzeń do występów oraz ładna fontanna. Jest to spokojne miejsce, w którym można obserwować ludzi i podziwiać widoki na Most Williamsburg. Oprócz placu zabaw i wybiegu dla psów, znajdują się tam otwarte dla publiczności boiska do siatkówki i inne atrakcje. Co ciekawe, wszystkie drewniane konstrukcje i krzesła w parku zostały zbudowane z odzyskanego drewna z rafinerii. 

Brooklyn Brewery

Williamsburg znany jest z tętniącego życia nocnego. Browar Brooklyn w Williamsburgu jest miejscem, gdzie powstaje słynny Brooklyn Lager i inne kultowe piwa. Można je spróbować w barach w całym Nowym Jorku i poza nim. Znajduje się on przy 11th Street i Wythe Avenue oraz jest to najpopularniejszy mikrobrowar w Williamsburgu. Wycieczki po browarze są dostępne prawie każdego dnia tygodnia. W sali degustacyjnej natomiast w rozsądnej cenie można spróbować prawie każdego z ich piw w cenie około 6 USD za piwo z beczki i 11 USD za nalewanie ze specjalnych butelek w piwnicy. Od poniedziałku do piątku około godziny 17:00 każdego wieczoru dostępne są również 45-minutowe wycieczki po browarze.

Autor: Magdalena Łydka

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Klubowy Nowy Jork – spędź szaloną noc!

Wycieczka z Nowego Jorku do Bostonu

Następny

Dodaj komentarz