Lecisz do Nowego Jorku? Oto TOP pytań i odpowiedzi!

, Tagi , , , , ,

Nowy Jork to tętniąca życiem skarbnica kultury, sztuki, rozrywki oraz mody. Nie bez powodu jest on nazywany jedną ze stolic świata, ponieważ mieszkają tu ludzie, którzy pochodzą z najróżniejszych środowisk. To właśnie społeczeństwo ukształtowało tak barwną i różnorodną strukturę miasta.

Jeżeli szukasz miejsca, w którym zasmakujesz rozmaitej kuchni, zwiedzisz najpopularniejsze zabytki oraz dostarczysz sobie wszelaką formę rozrywki to Nowy Jork jest dla Ciebie. Turyści chętnie przyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych właśnie dla tego miejsca. Niezwykły klimat otaczający podróżnych, niemal od razu jest wyczuwalny, ponieważ jest to miasto, które nigdy nie śpi.

Niezależnie od pory dnia lub pogody znajdziemy tu atrakcje dostosowane do każdej okazji. Ogromne telebimy, muzea, restauracje, parki, sklepy to tylko niektóre punkty z listy dla odwiedzających. Na odkrycie tego miejsca potrzebujemy czasu.

Wielu z nas zna Nowy Jork z filmów, muzyki i zdjęć, ponieważ już od dzieciństwa stykamy się z amerykańską kulturą. To dlatego tak wielu turystów na własnej skórze pragnie doświadczyć uroku tego miasta. Przed podróżą warto zaznajomić się z najważniejszymi informacjami.

Przedstawiamy TOP pytań i odpowiedzi dotyczące Nowego Jorku. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Jak powstał Nowy Jork?

W 1524 roku, pierwszy Europejczyk – Giovanni da Verrazzano wraz ze swoimi towarzyszami dociera na wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej, tym samym wyznaczając odkryte miasto jako Nowe Angouleme. Sto lat później Holenderska Kompania Zachodnioindyjska kupuje od zamieszkujących plemion teren i zakłada pierwszą osadę, którą nazwano Nowym Amsterdamem. Panuje tam chaos i brak zorganizowania, do czasu przybycia Petera Stuyvesanta, który powołuje pierwszy zarząd miejski. Osada natomiast nie przynosiła zaplanowanych zysków, dlatego też Holendrzy oddają miasto Anglikom, którzy zmieniają nazwę na Nowy Jork. 

Ilu mieszkańców ma Nowy Jork?

Nowy Jork jest najbardziej zaludnionym miastem w USA. Liczba ludności wynosi aż 8,399 milionów, według danych z 2018 roku. Chociaż nie jest to stolica Stanów Zjednoczonych to właśnie tam żyje najwięcej obywateli. Miasto przyciąga do siebie zarówno tubylców jak i podróżnych. 

Gdzie leży Nowy Jork?

Nowy Jork jest położony nad Oceanem Atlantyckim w południowo-wschodniej części stanu Nowy Jork. Dodatkowo Nowy Jork podzielony jest na pięć okręgów: Bronks, Brooklyn, Queens, Manhattan oraz Staten Island. 

Czas lotu Warszawa – Nowy Jork?

Odległość pomiędzy lotniskiem w Warszawie, a Nowym Jorkiem wynosi 6866.48 kilometrów. Dokładny czas podróży zależy nie tylko od samego lotu ale także od kołowania samolotu, oraz dotarcia do pasu startowego. Szacuje się, że czas lotu wynosi około 9 godzin

Bilet lotniczy Warszawa – Nowy Jork – jakie ceny?

Wybierając bilet lotniczy musimy uwzględnić takie parametry jak: dzień wylotu i przylotu, miesiąc lotu, linie lotnicze, a także klasy: ekonomiczną, biznesową i pierwszą. Dodatkowo loty bezpośrednie zwykle są nieco droższe od tych z przesiadką. Jeśli chodzi o dzień wylotu i przylotu to najtaniej figurują loty w tygodniu, natomiast najekonomiczniejszymi miesiącami będą marzec/ kwiecień/maj, ponieważ najdroższe loty przypadają na okres letni i świąteczny. Ceny wahają się od 850 zł (w jedną stronę) do 2000 zł (w jedną stronę).

Warto bilety kupować z wyprzedzeniem, ponieważ wtedy możemy trafić na dobrą okazję. Najczęściej bilet w jedną stronę kosztuję około 1000 zł. 


Ambasada Polski w USA – Nowy Jork

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku jest jedną z najważniejszych polskich placówek konsularnych na świecie. Znajduje się on pod adresem 233 Madison Ave. (Jan Karski Corner) New York, NY 10016. 

Boston – Nowy Jork. Ile wynosi odległość?

Odległość w linii prostej między Bostonem, a Nowym Jorkiem wynosi 306 km. Przy zdecydowaniu się na podróż samolotem, szacuje się, że lot trwa 53 minuty. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na samochód, możemy wybrać kilka tras. Jednym z najkrótszych kursów będzie przejazd z Bostonu do Nowego Jorku przez autostradę międzystanową nr 95. W tym przypadku odległość wynosi około 339 km. 

Chicago – Nowy Jork. Ile wynosi odległość?

Odległość w linii prostej między Chicago, a Nowym Jorkiem wynosi 1144 km. Przy zdecydowaniu się na podróż samolotem, lot wyniesie 1 h 56 minut. Natomiast przy wybraniu samochodu, odległość zwiększy się do 1275 km. Najkrótsza trasa wynosi około 12h. 


Jaka rzeka przepływa przez Nowy Jork?

Przez Nowy Jork przepływa rzeka Hudson, która służy jako polityczna granica między stanami New Jersey i Nowy Jork. Została ona nazwana na cześć Henry’ego Hudsona – anglika, który odkrył ją w 1609 roku. Zwiedzając NY warto skusić się na spacer wzdłuż rzeki, aby móc podziwiać niezapomniane widoki. 

Ile kosztują mieszkania w Nowym Jorku?

Jeśli chodzi o kupno mieszkania w Nowym Jorku musimy liczyć się z ogromnymi sumami pieniędzy. Kawalerki bądź dwuosobowe mieszkania, których metraż to ok. 70 m² kosztują średnio 2,5 miliona złotych. Mniejsze stancje, które posiadają 35 m² otrzymamy już w cenie 1 miliona złotych. Trzypokojowe mieszkanie na sprzedaż o metrażu 220 m² wynoszą 10 milionów złotych.  

Nowy Jork – godzina – różnice czasowe

Różnica czasu między Nowym Jorkiem, a Warszawą wynosi +6h. Oznacza to, że jeżeli w Nowym Jorku jest godzina 10:00, to w Polsce będzie 16:00. Różnica występuje również między miastami np. -3h dla Los Angeles i -1h dla Chicago.

Nowy Jork – Waszyngton. Ile wynosi odległość?

Odległość w linii prostej między Nowym Jorkiem, a Waszyngtonem wynosi 328 km. Szacunkowy czas lotu wynosi 1h 10 minut. Natomiast przy podróży samochodem, jedna z najkrótszych tras wynosi 369 km, a czas jazdy szacuje się na 3 h 11 minut. 

Metro w Nowym Jorku – ceny i godziny funkcjonowania

Metro w Nowym Jorku funkcjonuje przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Jest to jeden z najszybszych i najczęstszych sposobów transportu, ponieważ dzięki temu unikamy korków. Cena za bilet jednorazowy wynosi 2.75 $ niezależnie od odległości. Kolejnym sposobem opłaty będzie zakup karty MetroCard, którą możemy zasilić dowolną kwotą. Pozwoli nam to na kilkukrotne przejazdy bez stania w kolejce do biletomatu. 


Bilet na metro w Nowym Jorku – gdzie kupić?

Bilet na metro można kupić przy pomocy biletomatu, który znajduje się zaraz przy wejściu do metra. 


Gdzie znajduje się Most Brookliński?

Most Brookliński łączy dwa najważniejsze obszary Nowego Jorku – Manhattan i Brooklyn. Został wzniesiony nad rzeką East River i jest to jedna z najważniejszych atrakcji NY. Jego przejście zajmuje około 40 minut. 

Co jest wyższe Wieża Eiffla czy Statua Wolności?

Paryska atrakcja – Wieża Eiffla (324 m) jest wyższa niż Statua Wolności (93 m). 


Co ma na głowie Statua Wolności?

Statua Wolności na głowie posiada koronę. Składa się ona z 7 promieni, które symbolizują wolność dla wszystkich 7 kontynentów. 


Co statua wolności trzyma w ręku?

Statua wolności dzierży dumnie w prawej ręce pochodnię, która symbolizuje zwycięstwo i nieśmiertelność, natomiast w lewej ręce trzyma tablice, na której wyryta została data uzyskania niepodległości Stanów zjednoczonych ( 1776 rok). 


Ile metrów ma Statua Wolności?

Statua wolności mierzy 93 metry.


Jak nazywa się Statua Wolności po angielsku?

Statua Wolności po angielsku to Statue of Liberty. Warto wspomnieć, że jej oficjalna nazwa to „Wolność Opromieniająca Świat” (Liberty Enlightening the World). 


Kiedy powstała Statua Wolności?

Kolosalna rzeźba zaprojektowana przez Frederica Augusta Bartholdiego stanęła po dwóch latach. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w 1884 roku, natomiast oficjalna ceremonia otwarcia miała miejsce 28 października 1886 roku.


Kogo przedstawia Statua Wolności?

Rzeźbiarz Frederic August Bartholdi stworzył pomnik przedstawiający kobiecą postać. Jedna z teorii głosi, że inspiracje do stworzenia statuy, autor zaczerpnął od dwóch najbliższych mu osób. Postura pomnika została wyrzeźbiona na wzór ciała kochanki Bartholdiego, natomiast twarz statuy należy do jego matki – Charlotte. Inne domysły mówią o tym, że statua przedstawia rzymską boginię wolności Libertas. 


Z czego jest zrobiona Statua Wolności?

Rzeźba wykonana została z miedzi i stali, natomiast na przestrzeni lat, stopniowo utraciła swój oryginalny kolor. W wyniku korozji atmosferycznej, powłoka budowli przykryta została patyną, w wyniku czego złotobrązowy kolor statuy zmienił się w zielony. 

Central Park – jaka powierzchnia?

Najpopularniejszy park Nowego Jorku liczy sobie 3,41 km²Central Park to miejsce, w którym wielu turystów relaksuje się ciszą i zielenią. Ujmujący kontrast koron drzew, a widniejącymi w tle drapaczami chmur nadaje temu miejscu niezwykły urok. 


Empire State Building ile osób zginęło przy budowie?

Empire State Building jest jedną z największych atrakcji Nowego Jorku. Ten drapacz chmur znajduje się na środkowym Manhattanie, przy piątej alei. Budowa owego piętrowca rozpoczęła się w styczniu 1930 roku i trwała zaledwie 1 rok i 45 dni. Przy budowie Empire State Building zginęło 5 robotników


Empire State Building – wysokość?

Empire State Building jest jednym z najwyższych wieżowców w całym Nowym Jorku. Jego wysokość wynosi aż 443 metry (włącznie z anteną na dachu). Ten rozpoznawalny budynek liczy sobie 102 piętra i stał się symbolem USA. 


Empire State Building – zwiedzanie

Wjechanie na taras widokowy Empire State Building zapewnia monumentalne i zapierające dech w piersiach widoki. W zależności od nabytego biletu możemy zwiedzać poszczególne piętra wieżowca. Koszt wjazdu na 86 piętro to 27$, natomiast na 102 piętro 44$. Dodatkowo przy zwiedzaniu możemy odebrać przy kasie przewodniki audio, które są dostępne dla wszystkich za darmo. 

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Ceny noclegów w Nowym Jorku

Karta New Jork CityPASS – czy warto, jak kupić?

Następny

Dodaj komentarz