Czy w Nowym Jorku wymienisz walutę?

, Tagi , , ,

Wyjazd na wakacje do Nowego Jorku może być dla Ciebie prawdziwym spełnieniem marzeń. To właśnie w tym mieście zawsze wiele się dzieje: bogate życie nocne, rozbudowana baza gastronomiczna, liczne muzea i zabytki, a także różnorodność kulturowa i etniczna, która zachwyca. Niemniej jednak musisz pamiętać, że wyjazd do Nowego Jorku to dość duży wydatek. Nie chodzi tu jedynie o same przeloty czy zakwaterowanie, ale także o utrzymanie i korzystanie z przyjemności już na miejscu. Najlepiej będzie, jeśli w Nowym Jorku będziesz płacił lokalną walutą – dolarami. Jednak czy możesz wymienić je na miejscu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Płatności na wakacjach – USA

Płatności na wakacjach, a w szczególności w USA, mogą spędzać Ci sen z powiek. W całych Stanach Zjednoczonych obowiązują bowiem dolary, których kurs do polskiej złotówki jest wyjątkowo niekorzystny. Średnio 1 dolar jest równy 4 złote. Co więcej, musisz liczyć się z tym, że np. podczas płatności kartą, Twój bank może naliczyć sobie marżę za przewalutowanie. Fakt, nie będzie to zbyt duża kwota, jednak im częściej będziesz płacił, tym więcej finalnie zostanie Ci naliczone. Jednocześnie musisz wiedzieć, że płatności kartą w Stanach Zjednoczonych są powszechne i nawet pożądane.

Akceptowane są wszystkie rodzaje kart płatniczych jak np. Visa czy MasterCard. Możesz płacić kartą bez limitu w większych marketach, hotelach czy barach. W mniejszych kawiarenkach będzie jednak obowiązywała kwota minimalna. Jeśli jedziesz do Nowego Jorku, najlepiej będzie, jeśli pod tym względem dobrze się przygotujesz. Zabierz ze sobą lokalną walutę – dzięki temu unikniesz kosztów związanych z przewalutowaniem, co będzie dla Ciebie wyjątkowo korzystne.

Płatność kartą w Nowym Jorku

Płatności w USA – a w szczególności w Nowym Jorku – przy użyciu karty kredytowej są dość popularne. Miej jednak na uwadze to, że Amerykanie w dużej mierze pozostają wierni gotówce. Oznacza to, że terminalne płatnicze spotkasz jedynie w większych marketach, prestiżowych restauracjach, a także i w hotelach. Jednocześnie w lokalnych sklepikach możesz być poproszony o płatność gotówką. Co więcej, musisz wiedzieć, że w Nowym Jorku nie jest tak dobrze rozwinięty system płatności zbliżeniowej. W wielu miejscach nie zapłacisz też – tak jak w Polsce – BLIK- iem.

Dodatkowym utrudnieniem może być dla Ciebie to, że nie posiadasz amerykańskiej karty płatniczej, wówczas terminale zbliżeniowe mogą po prostu taką płatność odrzucić. Ponownie więc pojawia się konieczność zabrania ze sobą gotówki na wakacje do Nowego Jorku. 

Ludzie kupują uliczne jedzenie w Nowym Jorku i płacą sprzedawcy gotówką, licencja: shutterstock/By janifest
Ludzie kupują uliczne jedzenie w Nowym Jorku i płacą sprzedawcy gotówką, licencja: shutterstock/By janifest

A może karta wielowalutowa?

W całych Stanach Zjednoczonych – zgodnie ze statystykami – funkcjonuje aż 415 tysięcy bankomatów. Z pewnością więc i w Nowym Jorku znajdziesz miejsca, w których będziesz mógł wybrać gotówkę. Jednocześnie musisz pamiętać o tym, że nie powinieneś korzystać z popularnych ATM-ów w momencie, kiedy chcesz użyć polskiej karty kredytowej. Wcale nie chodzi tu o to, że wypłata nie będzie możliwa, ale o niekorzystne kursy wymiany walut, jakie zwykle są narzucane przez polskie banki. W tym momencie o wiele lepiej sprawdzi się karta wielowalutowa.

Zwykle będziesz mógł za jej pomocą wypłacić około 200 dolarów miesięcznie – bez opłat. Za wypłaty nieco większej ilości gótówki w ciągu 30 dni możesz zostać obciążony dodatkowymi kosztami, aczkolwiek nie będą one zbyt wysokie. Karta wielowalutowa może świetnie sprawdzić się także podczas codziennych wydatków. Zwykle limity płatności bez opłat są dość wysokie, a Ty nie będziesz musiał martwić się np. o niekorzystny kurs wymiany walut, jaki narzucony jest przez Twój bank.

Jakie płatności nie przejdą?

System płatności kartą w USA nie jest aż tak rozwinięty jak np. w Polsce. Przygotuj się więc na to, że nie będziesz mógł zapłacić zbliżeniowo w wielu miejscach – szczególnie w mniejszych sklepikach i kawiarenkach. Dodatkowo karta oznaczona jako „debit”, to również płatność może zostać odrzucona. Zawsze wybieraj więc opcję płatności oznaczoną jako „credit”. Niestety, ale karty debetowe często nie są obsługiwane przez tamtejsze terminale, więc Twoja płatność może nie zostać sfinalizowana.

Pamiętaj również o tym, że mogą pojawić się problemy w momencie, kiedy tylko przystawisz swoją kartę do terminala – zwykle o wiele lepszym rozwiązaniem jest włożenie jej do „kieszeni” urządzenia i manualne wpisanie kodu PIN.

Kantory Nowy Jork

Wymiana walut Nowy Jork niestety nie jest tak rozbudowana jak w Polsce. Musisz się więc przygotwać na to, że jeśli nie zabierzesz gotówki, możesz doświadczyć pewnych problemów. Kantory Nowy Jork znajdują się w dużej mierze przy Wall Street oraz w centrum biznesowym Manhattanu. Miej jednak na uwadze to, że dość niechętnie skupują one polskie złotówki.

Autor: Daria Gajewska

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Dlaczego nowojorczycy żyją tak szybko?

Co zaskoczy nas w mieszkaniach i domach Nowego Jorku

Następny

Dodaj komentarz