Co zaskoczy nas w mieszkaniach i domach Nowego Jorku

Tagi , ,

Mieszkania i domy w Nowym Jorku z pozoru wydają się dokładnie takie, jakie znasz z własnego podwórka. Wyższe i często większe konstrukcje, w których mieszka kilka pokoleń, stały się tam już absolutnym standardem. Niemniej jednak w mieszkania i domach mieszkańców Nowego Jorku stosowanych jest znacznie więcej rozwiązań, o których możesz tak naprawdę nie mieć większego pojęcia. Wobec tego, co może Cię zaskoczyć w amerykańskim domu lub mieszkaniu i na co powinieneś zwrócić znacznie większą uwagę?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Brak ogrodzeń wokół domów

Mieszkania – a raczej domy i blokowiska – w naszym kraju zwykle są szczelnie ogrodzone. Z pewnością kojarzysz dodatkowe furtki zabezpieczające, szereg domofonów i kamer, które mają przede wszystkim odstraszyć włamywaczy. Co ciekawe, ogrodzenia domów w Polsce sa standardem, mimo tego, że zwykle poziom bezpieczeństwa jest dośc wysoki, a kradzieże i włamania rzadko zdarzają się na porządku dziennym. Co jest jednak ciekawe, w Ameryce – nie tylko w Nowym Jorku – tych ogrodzeń nie ma, co może Ci się wydawać przysłowiowym „kuszeniem losu”. W mieście współczynniki i wskaźniki odnośnie przestępstw i kradzieży są znacznie wyższe, więc brak jakichkolwiek systemów zabezpieczeń wydaje się być lekką hipokryzją.

Jednocześnie mieszkania w USA, a raczej domy, nie kwapią się tym, by zamontować płoty. Zazwyczaj, ich funkcję spełnia pięknie wypielęgnowany trawnik. Możesz na nim znaleźc kilka drzew, aczkolwiek dalej nie uświadczysz płoty. Jeśli jednak udasz się na tyły domu, wówczas posesja tuż za nim będzie już szczelnie ogrodzona. Dlaczego? Bo ten fragment jest po postu uznawany za teren prywatny, czego nie można powiedzieć o froncie domu. Czy jest to zaskakujące? Dla Ciebie z pewnością tak, z kolei dla mieszkańców Nowego Jorku nie jest to już nic nadzwyczajnego.

Kontakty inne niż europejskie

Jeśli wybierasz się na wakacje do Nowego Jorku, to możesz przeżyć jeszcze większe zaskoczenie w momencie, kiedy będziesz chciał podłączyć swoją ładowarkę do kontaktu. Każdy dom Nowy Jork posiada całkowicie inne kontakty, które nie są przystosowane do europejskich wtyczek. W tym momencie będziesz musiał wyposażyć się w tzw. przejściówkę, by móc normalnie korzystać z prądu. Zamiast dwóch otworów i charakterystycznego bolca w gniazdku znajdziesz trzy, podłużne otwory. Ciekawym faktem jest, że napięcie elektryczne, które można z nich pobierać, nie decyduje o rodzaju gniazdek. Co więcej, podczas produkcji gniazdek nie zwracano zbyt wiele uwagi na globalizację – kraje tworzyły je na własne potrzeby i dopasowywały je do urządzeń elektrycznych, które również produkowane były na rynku lokalnym. Właśnie z tego powodu obecnie spotkasz się z innymi gniazdkami w USA, Europie, a jeszcze innymi w Brazylii czy w niektórych krajach Bliskiego Wschodu. Jako podróżny, powinieneś się do tego odpowiednio przygotować.

Okna mieszkań z widokiem na inny budynek

W Polsce, jeśli interesują Cię domy czy mieszkania, to z całą pewnością zwrócisz uwagę na widoki na zewnątrz. Być może chcesz co rano podziwiać przepiękny ogród? A może chcesz mieć widoki na jezioro lub rzekę? Brak widoku z okna może być dla Ciebie determinującym czynnikiem, który przesądzi o tym, czy zdecydujesz się kupić dane mieszkanie czy nie.

Jednak mieszkania w Nowym Jorku wyznają pod tym względem inną zasadę. Możesz się samodzielnie przekonać, że architektura miasta jest dość „ciasna” i zwarta. W efekcie boki obok siebie stały się swoistym standardem. To samo można powiedzieć o oknach, które wychodzą na sąsiadujący budynek. Amerykanie nie przykładają dość dużej uwagi do tego, jakie widoki mogą podziwiać. Tak naprawdę, większość z nich cieszy się, kiedy może „podglądać” sąsiadów. Co ciekawe, tyczy się to nie tylko rozstawu okien, ale także i balkonów, które bardzo często znajdują się maksymalnie blisko siebie. Niech ten widok w Nowym Jorku również nie będzie dla Ciebie większym zaskoczeniem!

Luksusowe kamienice w Nowym Jorku

Kamienice w Polsce mogą kojarzyć Ci się ze staroświeckimi, zabytkowymi wręcz mieszkaniami. Wyróżniają się one ogromną wysokością, a także dość surowym stanem. Jednak w Nowym Jorku mieszkania w kamienicach to prawdziwy luksus! Zwykle oferują one maksymalnie przestronne wnętrza zaaranżowane w stylu klasycznym. Amerykanie kochają wszystko to, co jest wielkie! Nic więc dziwnego, że wysokie i szerokie kamienice w wyjątkowy sposób przypadły im do gustu. Co więcej, nawet jeśli kamienica w Nowym Jorku reprezentuje wyjątkowo surowy styl z zewnątrz, to jednak możesz być pewny tego, że w jej wnętrzu znajduje się luksusowy apartament!

Wykładzina w całym domu

W polskich mieszkaniach i domach królują panele! Uważamy je za rozwiązanie praktyczne i wygodne. Pamiętaj jednak, że w nowojorskich domach i mieszkaniach są one prawdziwą rzadkością. Wśród Amerykanów króluje wykładzina, która rozkładana jest w całym domu. W razie, kiedy się ona znudzi, można ją po prostu zerwać i zastąpić nową – co w przypadku paneli nie jest już takie oczywiste. Ta kwestia również może być dla Ciebie zaskakująca, ale z biegiem czasu z pewnością przywykniesz!

Autor: Daria Gajewska

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Czy w Nowym Jorku wymienisz walutę?

Mieszkańcy Nowego Jorku – jakie kultury spotkasz na miejscu

Następny

Dodaj komentarz