Greenwich Village – poznaj historię z duchami w tle

Tagi , ,

Podróż do Nowego Jorku nie będzie kompletna bez zobaczenia Greenwich Village. Oczywiście kultowe zabytki, takie jak Statua Wolności, Central Park czy Empire State Building powinny znaleźć się w planie podróży po Nowym Jorku, ale jeśli chcesz poczuć prawdziwy klimat tego miasta, udaj się na południe do Greenwich Village Nowy Jork.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Gdzie dokładnie znajduje się Greenwich Village?

Greenwich Village znajduje się na Manhattanie. Village, jak nazywają ją miejscowi, położona jest w zachodniej części Manhattanu, pomiędzy 14. ulicą na północy a Houston Street na południu. Na zachodzie granicę dzielnicy stanowi rzeka Hudson, natomiast na wschodzie Broadway. Warto oprócz wysokich drapaczy chmur w centrum miasta udać się do Greenwich Village, aby poznać historię oraz kulturę tego miejsca. Greenwich Village znajduje się w doskonałej lokalizacji, która umożliwia łatwy dostęp do Union Square i Midtown, a także innych dzielnic, takich jak West Village czy Soho.

Czym jest Greenwich Village?

Przez większość XX wieku Greenwich Village stanowiła centrum kulturalne Nowego Jorku. W latach 60. dzielnica ta stała się popularna wśród awangardowego ruchu tzw. „beatników”. Allen Ginsberg bywał w Cafe Reggio, natomiast Bob Dylan regularnie występował w Cafe Wha. Zresztą w całej swojej historii Greenwich Village zawsze była miejscem, gdzie spotykali się ważni i wpływowi nowojorczycy.

Greenwich Village ma również fascynującą historię! Zanim pojawiły się tu zabudowania, park, ławki i wybiegi dla psów, obszar ten był żyzną ziemią uprawną otoczoną lasami i rzeką pełną ryb. Z czasem Nowy Jork rozrósł się i Greenwich Village stało się spokojnym zaciszem położonym na północ od Nowego Jorku.

Duchy z Greenwich Village

Według wielu osób Greenwich Village to także jedna z najpiękniejszych i najbardziej nawiedzonych dzielnic Nowego Jorku. Jednak spacerując po okolicy bez przewodnika można przegapić wszystkie upiorne fakty. Dlatego też warto wybrać się na wycieczkę po Greenwich Village z przewodnikiem, który opowiada mrożące krew w żyłach historie o duchach celebrytów, zagubionych dzieciach, zjawach i nie tylko. Podczas takiej wycieczki dowiesz się m.in. o niesławnym „Wiszącym Drzewie”.

Najbardziej nawiedzonym domem na Manhattanie jest ten znajdujący się przy 14 West 10th Street, w którym (prawdopodobnie) mieszkają 22 duchy i w którym doszło do kilku morderstw.

Wycieczka piesza po Greenwich Village – co warto zobaczyć?

Washington Square Park

W samym sercu Greenwich Village znajduje się jeden z najbardziej lubianych parków miejskich w Nowym Jorku. Dodatkowo żadna wycieczka do Greenwich Village w Nowym Jorku nie będzienkompletna bez wizyty w Washington Square Park. W porównaniu z Central Parkiem o powierzchni 840 akrów, Washington Square Park jest niewielki, ponieważ ma niecałe 10 akrów. Jednak rozmiar nie definiuje Washington Square Park i wpływu, jaki wywarł nie tylko na Greenwich Village, ale na cały Nowy Jork.

W północnym punkcie parku znajduje się Washington Square Arch. Łuk zbudowano w 1892 roku z okazji 100. rocznicy inauguracji George’a Washingtona, która odbyła się w Federal Hall na Dolnym Manhattanie.

Budynek, w którym mieszkali słynni „Przyjaciele”

Przez 10 sezonów serial komediowy „Przyjaciele” bawił miliony fanów na całym świecie. Warto wiedzieć, że ten popularny serial był kręcony w studiu Warner Brothers w Burbank. Jednak Ross, Monica, Rachel, Chandler, Phoebe oraz Joey mieszkali w Greenwich Village i pili kawę w słynnym Central Perk.

Obecnie budynek przy 90 Bedford Street na rogu ulic Grove i Bedford jest kojarzony z apartamentowcem „Przyjaciół”, ponieważ w serialu często pojawiały się ujęcia tego budynku z zewnątrz.

Bleecker Street

Podczas wizyty w Greenwich Village w Nowym Jorku warto wybrać się na spacer wzdłuż Bleecker Street. Jest to nie tylko jedna z najpopularniejszych ulic w Greenwich Village, ale także jedna z najbardziej znanych dróg w całym Nowym Jorku.  W czasach, gdy obszar ten był głównie ziemią uprawną, rodzina Bleecker posiadała farmę, przez którą przebiegała droga. Dlatego też miasto drogę tę nazwało Bleecker Street.

MacDougal Street

Po spacerze wzdłuż Bleecker warto udać się na ulicę MacDougal, która przecina Bleecker. „Spotkajmy się na Bleecker lub MacDougal” można często usłyszeć wśród wielu nowojorczyków chcących spędzić wieczór poza domem. MacDougal Street ma zaledwie 6 przecznic długości i zaczyna się od skrzyżowania z Prince Street na południu i biegnie do West 8th Street na północy.

Zakupy w Greenwich Village

Myśląc o zakupach w Nowym Jorku, naturalne jest, że przychodzi na myśl w pierwszej kolejności 5th Avenue lub Soho. Jednak zakupy w Greenwich Village również mogą być niezwykle interesujące. Szukasz książek lub płyt winylowych w stylu vintage? Udaj się do „Mercer Street Books & Records”. Chcesz uzupełnić swoją kolekcję ubrań vintage? Wybierz się do sklepów z odzieżą używaną „Hamlets Vintage” przy West 4th Street lub do „Vintage Thrift West” przy West 10th Street. Sklepy te mają ogromny wybór markowych ubrań i dodatków.

Autor: Magdalena Łydka

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

City Climb – najwyższa na świecie wspinaczka

Hip Hop’owa scena Nowego Jorku

Następny

Dodaj komentarz