Komunikacja miejska w Nowym Jorku

Tagi , , ,

Nowy Jork, czyli centrum jednej z najludniejszych aglomeracji USA składa się z pięciu dużych dzielnic: Manhattanu, Bronxu, Staten Island, Brooklynu oraz Queens. Komunikacja miejska w Nowym Jorku jest jednym z najwygodniejszych i najszybszych sposobów na poruszanie się po mieście. Dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji również szybko dostaniesz się do centrum miasta z lotniska. Jak więc najłatwiej i najskuteczniej przemieszczać się pomiędzy największymi okręgami Nowego Jorku? Firma Metropolitan Transportation Authority (MTA), która zarządza transportem publicznym miasta, oferuje przewozy wysoko rozwiniętą siecią metra oraz autobusami i promami. Na co zatem zwrócić uwagę, korzystając z transportu publicznego w Nowym Jorku? Jakie są ceny i rodzaje biletów?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Komunikacja miejska w Nowym Jorku – możliwe opcje

Transport publiczny zapewnia wiele możliwości podróżowania. Bezdyskusyjnie najczęściej wybieraną formą jest nowojorskie metro. Oprócz niego popularnością cieszą się także miejskie autobusy. Do miejsca docelowego można dotrzeć, korzystając z nawigacji map Google, która wskazuje najszybszą trasę i formę transportu. Warto mieć także zainstalowane inne aplikacje, m.in. New York Subway Official MTA map of NYC, New York Subway, MyTransit NYC, dzięki którym możliwe jest zaplanowanie trasy przejazdu, uwzględniającej wszystkie przesiadki.

 

Nowojorskie metro

Nowojorskie metro jest jednym z najstarszych oraz najbardziej uczęszczanych systemów transportu na świecie. Zostało otwarte w 1904 roku. Do dziś powstało 27 linii z największą liczbą stacji na świecie (linie oznaczane są numerami 1-7 oraz literami A-Z).  Nowojorskie metro jest czwartą po szanghajskiej, londyńskiej i pekińskiej najdłuższą linią metra na świecie. Podziemna kolej miejska dostępna jest dla pasażerów całodobowo. Stanowi najszybszy dostępny w Nowym Jorku środek transportu publicznego, dlatego też bywa zatłoczona w godzinach szczytu. Należy pamiętać o tym, że często w weekendy na stacjach odbywają się remonty. Konieczne jest zatem sprawdzanie aktualnych komunikatów na tablicach ogłoszeń. Niektóre z linii kursują w trybie ekspresowym i często pomijają mniejsze stacje. Na stacjach nowojorskiego metra dostępne jest darmowe WiFi, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie mapy i trasy w telefonie.  

Autobusy 

Autobusy są wolniejszym środkiem transportu niż metro. Stanowią jednak doskonałe uzupełnienie komunikacji w danym okręgu miasta. Każdy z obszarów ma bowiem swoje linie, których oznaczenia obejmują jej numer oraz pierwszą literę okręgu (np. B – Brooklyn). Wiele autobusów kursuje w trybie ekspresowym, łącząc poszczególne dzielnice miasta np. Manhattan i Brooklyn. W autobusie można kupić bilet, jednak należy pamiętać, aby mieć przygotowaną dokładnie odliczoną kwotę w gotówce. Autobusy każdej linii zatrzymują się na żądanie. Stojąc na przystanku, należy poinformować kierowcę o chęci zatrzymania autobusu lub nacisnąć przycisk STOP, będąc w środku pojazdu. 

Komunikacja miejska w Nowym Jorku – Promy 

Promy są dużym ułatwieniem dla chcących łatwo i szybko przedostać się z jednej dzielnicy Nowego Jorku do drugiej. Często wykorzystywane są również, jako forma rozrywki celem podziwiania pięknej panoramy Manhattanu. Ta forma transportu pozwala zaoszczędzić wiele czasu na przejazdach między dzielnicami miasta. Usługami rejsów promowych w Nowym Jorku zajmuje się 6 firm. Jedną z nich jest NYC Ferry, która łączy nowojorskie dzielnice, takie jak Manhattan, Brooklyn, Queens i Bronx. Dzięki temu zapewnia połączenia transportowe dla obszarów obecnie niedostatecznie obsługiwanych przez transport publiczny. Pozwala docierać mieszkańcom oraz turystom do wielu miejsc pracy, szkół i uczelni wyższych oraz zabytków, centrów handlowych i technicznych.  

MetroCard i ceny biletów

Opłaty za przejazd zarówno autobusem, jak i metrem wyglądają tak samo. Pojedynczy kurs (Single Ride) kosztuje 3 UDS. Bilety są sprzedawane tylko w automatach, dostępnych na każdej stacji i przystanku. W ramach przejazdu możliwe są dowolne zmiany między liniami metra (maksymalnie przez 1,5 godziny). W przypadku biletu jednorazowego nie można przesiadać się jednak z metra do autobusu. Jeśli po wyjściu z metra zmienimy środek transportu, należy kupić nowy bilet w automacie lub u kierowcy. 

Wygodnym rozwiązaniem jest zakup magnetycznej nowojorskiej karty komunikacji miejskiej MetroCard. Jej koszt to 1 USD. Jest dostępna w automatach na stacjach metra i w sklepach. Można doładować ją gotówką lub kartą kredytową. Dzięki niej możliwe jest wielokrotne kasowanie biletu i poruszanie się metrem, autobusami oraz korzystanie z kolejki liniowej Roosvelt Island Tramway. Karta pozwala zaoszczędzić na przejazdach. W przypadku jej używania nie obowiązują ograniczenia czasowe. Osoby niepełnosprawne i pow. 65 roku życia mogą korzystać z 50% ulgi. 

Dostępne są dwa rodzaje karty MetroCard:

Pay-Per-Ride MetroCard – może być doładowana do 80$. Przy użyciu karty za pojedynczy przejazd pobierane jest 2,75$. Może z niej korzystać kilka osób. Doładowanie karty na kwotę powyżej 5,5$ uprawnia do otrzymania 11% zniżki. 

Unlimited MetroCard – to karta okresowa przeznaczona dla jednej osoby. Doładowanie na 7 dni kosztuje 33$. Karta 30-dniowa to koszt 127$. 

MetroCard nie obowiązuje na kursy autobusami ekspresowymi oraz promami. 

Za bilet przejazdu autobusem ekspresowym należy zapłacić 6,75$. 

Jednorazowy kurs promem to koszt 2,75$. Bilet obowiązuje przez 90 minut i można kupić go w automatach na promach oraz w mobilnej aplikacji. Dostępne są także bilety 30-dniowe. 

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Transfer z lotniska do centrum Nowego Jorku – jak dojechać tanio i szybko?

Atrakcje Nowego Jorku – TOP 20

Następny

Dodaj komentarz