Mieszkańcy Nowego Jorku – jakie kultury spotkasz na miejscu

Tagi , ,

Nowy Jork to zdecydowanie największa metropolia w Stanach Zjednoczonych. W tej ogromnej aglomeracji mieszkają miliony osób, które znacznie się od siebie różnią. Nie bez powodu Wielkie Jabłko nazywane jest miastem różnorodnym, co szczególnie uwidacznia się pod względem kulturowym. Tak naprawdę mieszanka narodowości świadczy o tym, że te miasto jest idealnym miejscem do życia dla każdego! Można tam znaleźć specyficzne markety, lokale, a także miejsca kultu, do których udają się poszczególne grupy narodowościowe. Jednak jakie dokładnie kultury będziesz mógł spotkać już na miejscu?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
 

Nowy Jork demografia

Nowy Jork jest jednym z najgęściej zaludnionych miast w USA. Szacuje się, że do 2030 roku populacja Wielkiego Jabłka może przekroczyć nawet 10 milionów osób. Łatwo możesz sobie więc wyobrazić, że demografia Nowego Jorku jest wyjątkowo zróżnicowana. Warto jednak w tym momencie porównać dane z poprzedni okresów, które odnosiły się do obecności różnych narodowości etnicznych w mieście. W 2010 roku to rasa biała stanowiła aż 33% wszystkich mieszkańców. Obecnie jej liczebność jest jednak o całe 3% mniejsza. W tym samym okresie populacja rasy czarnej wzrosła do 23%. Nie da się jednak ukryć, że dominującą grupą etniczną w Nowym Jorku pozostają Azjaci oraz Latynosi – przynależący do jakiejkolwiek rasy.

W dużej mierze Nowy Jork doświadcza także ogromnego napływu emigrantów. Coraz bardziej rozszerzają się grupy przybyszy z Dominikany, Jamajki oraz innych, karaibskich krajów. Nie brakuje tam także legalnych emigrantów z Europy, którzy przyjeżdżają do miasta w pogodni za lepszą pracą oraz znacznie lepszymi warunkami życia. Europejczycy w Nowym Jorku stanowią dość pokaźny odsetek wszystkich mieszkańców. Niemniej jednak prym w dalszym ciągu wiodą Azjaci. Ich populacja w ostatnim czasie zaliczyła zdecydowanie najszybszy wzrost, a najlepszym dowodem na to są pewne enklawy etniczne na terenie miasta jak np. Chinatown.  Warto tu także wspomnieć o mniejszości żydowskiej, która nadal zamieszkuje niewielkie obszary metropolitalne Nowego Jorku. Dużą grupę stanowią także amerykańscy Hindusi oraz Afroamerykanie, którzy przybyli na te tereny wiele lat temu jako nielegalni emigranci.

Kobieta szuka taksówki w Nowym Jorku
Kobieta szuka taksówki w Nowym Jorku, licencja: shutterstock/By oneinchpunch

Jakich narodowości jest najwięcej w USA?

USA w dalszym ciągu jest wymarzonym miejscem do osiedlenia się dla nielegalnych emigrantów. W największym stopni przyjeżdżają tu Meksykanie, który regularnie forsują zapory graniczne i szukają sposobu na przedostanie się w głąb kraju. Niestety, podobnymi śladami podążają także mieszkańcy biedniejszych krajów Ameryki Południowej i Środkowej. W USA nie brakuje nielegalnych emigrantów z Salwadoru, Hondurasu. Gujany czy nawet i Haiti. Oczywiście nie można tu zapomnieć o emigrantach napływających do USA również z kontynentu afrykańskiego – głównie w z krajów arabskich. Dość liczebna jest społeczność Syryjczyków, Libijczyków, a także Kameruńczyków. Finalnie warto wziąć również pod uwagę Hindusów, Pakistańczyków oraz Afgańczyków, którzy szukają w USA nie tylko schronienia przed wojną, ale także perspektyw na dalsze życie. Jeśli zaś chodzi o narodowości z Europy, to zdecydowanie można w USA wskazać skupiska Polonii, np. w Chicago czy Nowym Jorku, a także emigrantów z Włoch i Hiszpanii, który również zajmują w USA pewne obszary miejskie.

Narodowości mieszkańców Nowego Jorku

Narodowości mieszkańców Nowego Jorku to przede wszystkim wyrazista mieszanka kulturowa i etniczna. Największą grupę w Nowym Jorku stanowią oczywiście Afroamerykanie oraz rdzenni Amerykanie rasy białej. Niemniej jednak plasują się oni na równej pozycji z Latynosami – tymi, którzy urodzili się w mieście, a także tymi, którzy wyemigrowali tu na stałe. Jedną z większych grup etnicznych w Nowym Jorku są także Azjaci, którzy tworzą tam praktycznie całe, własne dzielnice. Nie brakuje w mieście także przybyszy z Czarnego Lądu – głównie krajów anglojęzycznych, dotkniętych wojną, biedą lub głodem. Europejczycy również stanowią jeden z większych odsetków wśród mieszkańców miasta. Wyróżniają się tu chociażby wspomniani już Polacy oraz Włosi. Wyróżnia się także dość liczna grupa Hiszpanów oraz Portugalczyków, a także uchodźców z Rosji i Białorusi. Niemniej jednak stanowią oni wielkie odsetek kulturowej oraz etnicznej mieszanki narodowościowej w mieście.

Polacy w Nowym Jorku

Polacy w Nowym Jorku stanowią dość pokaźną grupę mieszkańców miasta. Wielu rodaków wyemigrowało na stałe do USA jeszcze w czasach wojny. Nasi rodacy jednak bardzo szybko odnaleźli się w całkowicie nowym środowisku. Najlepszym dowodem na to są liczne, polskie sklepy, które znajdują się w praktycznie każdej dzielnicy miasta. Dodatkowo prowadzone są polskie kościoły oraz restauracje. Co ciekawe, Polacy bardzo dobrze zasymilowali się z mieszkańcami Nowego Jorku. Choć stanowią dużą grupę etniczną w mieście, to jednak nie da się dostrzec zbyt wyraźnych różnic kulturowych. Z pewnością Polacy w Nowym jorku są jedną z bardziej lubianych narodowości, co wynika głównie z ich ciężkiej pracy i prowadzonej działalności.

Autor: Daria Gajewska

Wybierz najtańsze hotele w Nowym Jorku

Poprzedni

Co zaskoczy nas w mieszkaniach i domach Nowego Jorku

Wycieczka z Nowego Jorku do Waszyngtonu

Następny

Dodaj komentarz